STOP.HU hír     2007. február 1.

A szombathelyi Markusovszky Kórház és a Szentgotthárdi Rehabilitációs Kórház egyesítéséről döntött hétfői rendkívüli ülésén a Vas Megyei Közgyűlés, amely döntésével megszűntette a két intézményt és egy újat hozott létre. Az ülésről a kisebbségben lévő MSZP-frakció tagjai tiltakozásul kivonultak.

"Mindkét intézmény megyei tulajdonban és fenntartásban van, így dönthettünk az összevonásukról, illetve az új intézmény alapításáról" - mondta Pajor András, a Vas Megyei Közgyűlés Fidesz-frakcióvezetője. Hangsúlyozta: a megye egészségügyi ellátását nem veszélyezteti, a betegellátás eddigi gyakorlatát nem is érinti az összevonás.

"Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) gyógyító tevékenységet finanszíroz, azok a gyógyító tevékenységek sem Szombathelyen sem Szentgotthárdon nem változtak, amelyre az OEP szerződést fog kötni" - mondta. Az új intézmény neve: Vas Megyei Markusovszky Általános Rehabilitációs és Gyógyfürdő Kórház Egyetemi Oktató Kórház lett, székhelye pedig Szentgotthárd.

Pajor András elmondta: az összevonással az aktív kórházi ágyak mellett egy 327 rehabilitációs ággyal rendelkező kórházi együttes jött létre, amely szavai szerint képes lesz biztosítani, hogy Szentgotthárdon is tovább folytatódjon a gyógyító munka.

"Az utóbbi időben sok volt a bizonytalanság az egészségügyi ellátással és az aktív ágyszámokkal kapcsolatban, de a miniszteri döntés még nem született meg, és még nyitva állt a lehetőség arra, hogy szabadon dönthettünk az összevonásról" - mondta. Hozzáfűzte: arra számítanak, hogy a rehabilitációs ágyak működtetésére a jövőben komoly uniós támogatások lesznek, amelyek megszerzésére az összevont intézménynek nagyobb lehetősége lesz.

A frakcióvezető arra a kérdésre, hogy a közgyűlés döntése nem veszélyezteti-e a Markusovszky Kórház súlyponti kórház szerepét, illetve aktív ágyainak számát, a politikus határozott nemmel felelt.

"Ez a döntés nem befolyásolja, hogy a Markusovszky Kórház súlyponti kórház legyen, ezzel nem változnak meg az egészségügyi ellátás feltételei, nem befolyásolhatja az aktív kórházi ágyak számát sem" - mondta. Hozzátette: az aktív kórházi ágyak számáról egyébként még mindig nem született meg a végleges miniszteri döntés, a finanszírozással kapcsolatban pedig semmiféle információval nem szolgált sem a tárca, sem az OEP.

Szücs Gábor, az MSZP megyei közgyűlési frakciójának vezetője azt mondta: a közgyűlés hatályos szervezeti és működési szabályzatával ellentétesnek találják, hogy a meghirdetett napirendi ponttal szemben a szombathelyi és a szentgotthárdi kórház szentgotthárdi székhellyel történő összevonását is napirendre tűzték a rendkívüli ülésen. Ezért az MSZP-frakció nem vett részt a napirend megtárgyalásában és kivonult az ülésről.

"Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy az érintett települések lakosságát képviselő önkormányzatokkal történő egyeztetés nélkül kerüljön sor ilyen súlyú döntés meghozatalára" - mondta.

A miniszteri javaslatban, amelyet a Nyugat-dunántúli Regionális Egészségügyi Tanács nem fogadott el, a Markusovszky Kórház 820 aktív ággyal szerepelt, 82 aktív ággyal rendelkezik a körmendi kórház, viszont sem a sárvári sem a celldömölki kórháznak nem jutna aktív ágy és a szentgotthárdi is aktív ágy nélkül, rehabilitációs kórházként működhetne.

A február elején Lovasberényben tartott egyeztetésen a Markusovszky Kórháznak már 900 aktív ágyat juttattak volna azzal, hogy a celldömölki városi kórházban is maradna aktív ellátás, amire a megyei kórházzal szerződést kötnének. Sárvárnak és Szentgotthárdnak azonban még így sem lennének aktív ágyai. Ha viszont Sárvár is csatlakozna az új egyesített intézményhez - amit a sárvári önkormányzatnak kellene kezdeményeznie - egy új helyzet állhatna elő.


VISSZA a főlapra