STOP hír     2007. augusztus 13.

Helyi Vidékfejlesztési Iroda nyílt Szentgotthárdon

Tizennégy község és Szentgotthárd város vidékfejlesztési törekvéseit hangolja majd össze, és segíti az uniós pályázatok kidolgozását, felügyeli az elnyert támogatási források felhasználását a Helyi Vidékfejlesztési Iroda (HVI) amelyet hétfőn Gőgös Zoltán, a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára adott át rendeltetésének hétfőn Szentgotthárdon.


"Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program teljes összege 2007-13 között nem kevesebb, mint 1300 milliárd forint, ebből a nem mezőgazdasági jellegű programokra 230 milliárd forint fordítható" - hangoztatta az államtitkár.

Az ilyen programok finanszírozásának segítésére hozták létre a helyi vidékfejlesztési irodák hálózatát, amelyek az államtitkár szavai szerint egyfajta hidat, összekötő kapcsot képeznek majd az országos vidékfejlesztési stratégiát kidolgozó szaktárca és az azt tartalommal megtöltő, helyi szinten megvalósító projektgazdák között.

A vidékfejlesztési irodák az információk áramoltatásán túl számos egyéb szolgáltatást nyújtanak majd a kistérségekben, főként a helyi adottságokra építő tudatos tervezésben, de a tervek operatív megvalósításának segítésében is.

Gőgös Zoltán hangsúlyozta: az irodák nem rendelkeznek a fejlesztési források felett, de amennyiben például az adott térség az Európai Unió LEADER-programjához igazodva úgynevezett LEADER közösségbe szerveződik, akkor 2 milliárd forint, ha csupán helyi vidékfejlesztési közösség, akkor 1 milliárd forint felhasználásában tölthetnek be egyfajta segítő, koordinációs, adminisztrációs szerepet.

Az államtitkár egyértelművé tette: céljuk, hogy az egyes vidékfejlesztési projektek támogatásáról ne a minisztériumban szülessenek döntések, hanem a rendelkezésre álló források keretein belül a forrásfelosztásról a kistérségekben, vidékfejlesztési közösségekben döntsenek.

"Európában Írországban és Svédországban oldották meg ilyen módon a vidékfejlesztés programját, és azt láthatjuk, hogy nagyon sikeres volt" - fűzte hozzá Gőgös Zoltán.

Emlékeztetett arra, hogy az első magyarországi LEADER programok már túljutottak a pályáztatáson, sőt jó néhány esetben már a megvalósításon is, szavai szerint azok akik ebbe beszálltak, már élvezik a fejlesztések előnyeit, akik pedig kimaradtak belőle, szeretnének kapcsolódni hozzá.

"Az első programban 70 LEADER közösségre 6 milliárd forintot szántunk, itt most csak a LEADER programra lesz 70 milliárd forint, tehát el lehet képzelni, hogy mit jelent ha ezt a tízszeres forrást jól használjuk fel" - mutatott rá az államtitkár.


VISSZA a főlapra