Az oltóanyagokról

Az alábbiakban az oltási naptárban jobb oldalt, az oltóanyagra klikkelve tudhatsz meg többet a vakcinák kockázatairól (ezeket az információkat folyamatosan bõvítjük).

A hirtelen bölcsõhalálról bõvebben a DPT oltóanyag kapcsán olvashatsz .

(ugrás az íráshoz)

Életkorhoz kötött kötelező oltások Magyarországon 1999-tõl:
OLTÁS ÉLETKOR MEGJEGYZÉS AZ OLTÓANYAGOK HATÁSAI
Folyamatos oltások      
BCG 0-6. hét A szülészeti intézményben BCG
HiB 2. hónap   HIB
DPT I/a + IPV + HIB 2 3. hónap   DPT IPV HIB
DPT I/b + OPV + HIB 3 4. hónap   DPT OPV HIB
DPT I/c + OPV 5. hónap   DPT OPV
MMR + OPV+ HIB 15. hónap   MMR OPV HIB
DPT II + OPV 3. év   DPT OPV
Kampányoltások    
DPT III + OPV 6. év Október hónapban az általános iskolák I. osztályában DPT
DiTe 11. év Szeptemberben az általános iskolák VI. osztályában DiTe
MMR újraoltás 11. év Októberben az általános iskolák VI. osztályában MMR
Hepatitis B 14. év Októberben az általános iskolák VIII. osztályában Hepatetis B
Hepatitis B 6 hónap múlva Emlékeztető oltás Hepatetis B

 


Tuberkulózis (BCG)

 

A Robert Koch Intézet Állandó Oltási Bizottságának (STIKO) tájékoztatója
az oltások ajánlásával kapcsolatban

"Tekinttel Németország járványügyi helyzetére, a BCG-oltás nem elegendõen bizonyított hatására, valamint a BCG-oltóanyagnak nem ritkán elõforduló nem kívánatos súlyos gyógyszerhatására a STIKO nem támogatja az oltás ajánlását."
Robert Koch Intézet, 1998. március

Forrás: www.groma.ch/BCG.html

vissza a táblázathoz

 

 

HIB

 

 

 

DPT - DiPerTe
azaz

Diftéria-Pertussis(szamárköhögés)-Tetanusz
kombinált oltóanyag

 

 

Diftéria (torokgyík)

A diftéria egy tipikus fertõzõ betegség, amely nagyrészt csak legyengült embereknél fordul elõ háborús vagy egyéb ínséges idõszakokban. Németországban elsõsorban a két világháború idején nõtt meg rohamosan a megbetegedések száma, amit a rossz életkörülmények és a beáramló menekültek idéztek elõ. 1925-ben Németországban 40.000, 1941-ben 200.000 megbetegedés fordult elõ. A halálozási arány 5-7% között volt. (Sitzmann F.C. u.and.: Impfungen -Aktuelle Empfehlungen. Hans Marseille, München 1998: 43)
Dr. Buchwald megemlíti, hogy a diftériaoltás 1925-ös bevezetése után a megbetegedések száma Németországban a 2. világháború kezdetéig 600%-kal nõtt. A háború után nem oltottak, és a számok gyors csökkenést mutattak. Ezt a tendenciát megszakította az 1970-78 közötti idõszak, amikor tömeges oltások történtek. (Buchwald: Impfen, das Geschäft mit der Angst) Svájcban szintén még az oltás bevezetése elõtt csökkent a diftériás esetek száma.
Egy - a német Egészségügyi Minisztérium megbízásából végzett - tanulmány szerint a nyugat-európai felnõtt lakosság 78,6%-ának nincs elegendõ vagy egyáltalán nincs védettsége a diftéria ellen. (http://www.bmgesundheit.de/bmg-text/themen/gesundheitsforschung/1998/09.htm) A diftéria tehát nem az állítólag magas átoltottság következményeként nem lép fel Németországban, hanem a szociális és higiénés körülményeknek köszönhetõen. Egy másik összehasonlítás: 2000-ben a DTP [diftéria-tetanusz-szamárköhögés] elleni oltás aránya a következõ volt: Németország 97%, Litvánia 98%, India 94%. (Ez a magas arány azonban csak a gyerekekre és a fiatalokra vonatkozik.) Míg Németországban egy diftériaesetet sem jelentettek, addig Litvániában 264, Indiában pedig 3094 eset fordult elõ. (www.who.int)


Az oltóanyag

A diftéria elleni oltás manapság általában a DiPErTe oltás része. Lehetséges az is, hogy csak a tetanusz ellenivel kombinálják [Németországban]. Az oltóanyag méregtelenített diftériatoxint, valamint alumínium-hidroxidot (hordozóanyag), tiomerzált, fenoxi-etanolt, stb. (a gyártó cégtõl függõen) tartalmaz.
A csecsemõknek szánt oltóanyag sokkal több toxint (méreganyagot) tartalmaz, mert az õ imunrendszerük még nem eléggé kifejlett, ezért több toxin szükséges ahhoz, hogy a antitesteket képezzen. Az elsõ életévtõl kezdve azonban egy alacsony adagú oltóanyag használható.

Immunitás

Az oltóanyag nem véd meg a diftériabaktériumok támadásától, hanem csak a baktériumok által létrehozott toxintól. Ezért a beoltott személyek is lehetnek diftériabaktérium-hordozók.

Oltási szövõdmények és károsodások

A helyi reakciók mellett (fájdalom, pír és duzzanat a szúrás helyén), láz, torokfájdalom, nyelési nehézségek, valamint súlyosabb szövõdmények is elõfordulhatnak. Az összetett oltások esetében nem határozható meg teljes bizonyossággal, melyik oltóanyag idézte elõ a reakciót. Manssor szerint ötször gyakrabban lép fel az oltás helyén reakció, ha a tetanuszoltás helyett csak a diftéria elleni kombinációt adják be. (Manssor, O. Pillans, P.I. Vaccine adverse events reported in New Zealand 1990-1995. N Z. Med J. 1997, 110(1048): 270-272)
Az oltást semmiképpen nem szabad subcutan [a bõr alá] fecskendezni, mert ez heves helyi reakciókhoz, többek között ciszta-, granulóma- [vadhús] és steril abcesszák képzõdéséhez vezethet. (Martin Hirte: Impfen: pro und Contra S. 117)
Egyes esetekben elõfordulhat allergiás toxikus véredénykárosodás bõr- és nyálkahártyavérzéssel. (Quast, U. Impfreaktionen. Hippokrates Verlag (2. Auflage) 1997)
Ritka esetekben egy diftériatoxid-túlreakció következhet be, amely az idegrendszer véredényein zajlik, valamint bénulásokhoz, görcsökhöz és encephalitishez vezethet. (Ehrengut: Neurale Komplikationen nach Diphtherie Schutzimpfung und Impfungen mit Diphtherietoxoid Mischimpfstoffen. Betrachtungen zur Ätiopathogenese(Deutsche medizinische Wochenschrift 1986 juni 13)
Az oltóanyag elviselhetõsége hasonló mértékû, mint a tetanuszoltás esetében. A helyi reakciók elég gyakoriak, súlyos reakciók ritkán fordulnak elõ, hosszú távú hatásáról nem készültek felmérések. (Martin Hirte: Impfen: pro und Contra S. 119)

vissza a táblázathoz

 

A Pertussis (szamárköhögés)

Helga Rühl (a német Oltáskritikusok elnökségének tagja):
Az oltások és a bölcsõhalál (SIDS) közötti oksági viszonyról

A hirtelen bölcsõhalál (SIDS - Sudden Infant Death Syndrom)

A hirtelen bölcsõhalál alatt azt értjük, ha egy gyermek, akit egészségesnek vélünk, hirtelen és váratlanul meghal, és minden egyéb halálok ki van zárva. Felmerül itt az a kérdés, mennyiben nevezhetõ egy nemrégen öt oltáson átesett gyermek egészségesnek, hiszen az oltásoknak pont az a célja, hogy az elölt vagy legyengített kórokozót a szervezetbe juttatva elõidézze az antitestképzést. Egy ilyen gyermek tehát egyszerre több betegség ellen küzd, nem említve az oltások mellékhatásait, amelyek tovább terhelik az amúgy is erõsen igénybe vett immunrendszert.
Mivel a hirtelen bölcsõhalálban meghalt gyermekek esetében gyakran nem végeznek boncolást, a halál valódi oka nem kerülhet napvilágra (pl. erõszakos bûncselekmények, orvosi mûhibák, oltási szövõdmények).

A veszélyes oltás szamárköhögés ellen (pertussis - Magyarországon a DiPerTe része)

A szamárköhögés elleni oltás ma az egyik legveszélyesebb oltás a himlõoltás mellett. Az oltóanyaghoz mellékelt tájékoztatón szerepel, hogy az oltás egyik ritka mellékhatása halál is lehet. A legveszélyeztetettebbek az egy év alatti csecsemõk.
Mind kutatók, mind gyermekorvosok tudnak arról, hogy a szamárköhögésnek csecsemõkorban nem típusosan folyhat le. Ekkor tehát nem a jellegzetes köhögés jellemzõ, hanem a gyakori és hosszabb ideig tartó légzéskimaradás (apnoe). Ez elsõsorban éjszaka következik be, amikor a gyermek még nincs abban a helyzetben, hogy felüléssel segítsen magán. Egy ekkor beadott pertussi-oltás fatális következményekkel járhat. Nem hiába szerepel a DiPerTe oltás mellékhatásaként bénulások, légzésmegállás megadva. Ha ezek az oltási szövõdmények egy már meglévõ fertõzéssel párosulnak, a gyermek a teljes légzéskimaradás halálos áldozata lehet. Ez aztán úgy néz ki, mintha hirtelen bölcsõhalálban halt volna meg, holott a halál oka az oltás volt.

A Scheibner- monitor

Viera Scheibner, a jelenleg Ausztráliában élõ orvos és kutató (Ausztráliában és az USA-ban elismert törvényszéki szakértõ) "Vaccination" c. könyvében behatóan foglalkozott az oltáskérdéssel, és arra az eredményre jutott, hogy évente gyermekek tízezrei halnak meg a fent leírt módon.
Egy tudóstársával együtt kifejlesztettek egy számítógép által vezérelt légzésmegfigyelõ monitort, amely pontosan rözíti a csecsemõk légzésritmusát. Kísérleteik során az oltás elõtt több napon keresztül megfigyelték a kiválasztott gyermekek légzésritmusát, akiknek ekkor normális volt a légzéstevékenységük. Az oltás napjától kezdve, amit nulladik napként regisztráltak, megnõtt a légzéskihagyások száma. (Megjegyzendõ, hogy ez már az oltás napján is megfigyelhetõ volt!) Könyvében több ilyen megfigyelés eredménye olvasható. Azok a napok, amikor a légzéskimaradások a leghosszabbak voltak, minden gyermek esetében ugyanazt az idõszakot fedték le. Néhány gyermeket egészen haláláig megfigyelés alatt tartottak.
Viera Scheibner felajánlotta készülékét a kórházaknak, ill. egészségügyi szervezeteknek, ennek ellenére sosem történt meg sorozatgyártásuk, és nem használják õket. Miért? Valószínûleg azért, mert ez bizonyítékot szolgáltathatna arra, hogy sok gyermek oltás következményeként hal meg, ami nem lehetséges és nem szabad, hogy megtörténjen.

Hirtelen bölcsõhalál az oltás után - egy véletlen?

Ezek után elég gúnyosnak hangzik, ha egy Tenesseeben (Griffin és társai) készült tanulmányban az szerepel, hogy az oltások után a bölcsõhalál aránya 7,3-szorosára emelkedik, ez azonban "teljesen véletlen". Nálunk is [Németországban] számtalanszor elhangzik ez a mondat. Minden hivatal, hatóság és gyógyszergyártó használja. Akárkit is kérdez az ember, mindig ezzel az ostoba mondattal találkozik.
Hogy ez nem lehet így, arra álljon itt példaként Németország, ahol a gyermekek az elsõ oltásokat a 3. hónapban kapják meg, ekkor a legmagasabb a bölcsõhalál elõfordulása is. Az USA-ban és a Svájcban a kérdéses idõszak a 2. hónapra esik, mert itt egy hónappal korábban oltják elsõ alkalommal a gyermekeket. Japánban felismerték a problémát, ezért az elsõ oltás idõpontját a második életév elejére tolták ki. Az eredmény: a hirtelen bölcsõhalál rátája rohamosan csökkent.
Ezek a számok valóban csak véletlenül alakulnának így?? Tulajdonképpen így kellene hangoznia: A hirtelen bölcsõhalál rátájának tetõpontja Németországban kb. a gyerekek 3 hónapos korára esik, mert ebben az idõszakban történik meg az elsõ védõoltások beadása. Sajnos úgy tûnik, hogy a mérvadó helyeknek - értem ezalatt a gyógyszeripart, az oltóorvosokat, a Robert Koch Intézet Állandó Oltási Bizottságát (STIKO), a Paul Ehrlich Intézetet (PEI), az egészségügyi minisztériumot és egyáltalán a kutatásokat - nem áll érdekében, hogy az oltások és halálesetek közötti ok-okozati összefüggés ismertté váljon (itt most tudatosan nem használtam a hirtelen bölcsõhalál kifejezést). Sok cég, intézet és kutatócsoport nem keresne annyi pénzt, ha napvilágra kerülnének az adatok.
Sajnos ettõl még messze vagyunk, ellenkezõleg a lakosságnak egyszerûen hazudnak. A Paul Ehrlich Intézet, amely az oltóanyagok és -szérumok fölötti ellenõrzést gyakorolja, 1993-ban adatokat hozott nyilvánosságra a nem kívánt mellékhatásokról. Ebben a táblázatban 53 hirtelen bölcsõhalál-eset, valamint 42 egyéb haláleset szerepelt. Kérdésemre, amelyet az Intézetnek tettem fel, azt a választ kaptam, hogy 1993-ban 4 hirtelen bölcsõhalál-esetet az oltás beadásához közeli idõpontban jelentettek. Ezután természetesen felmerül a kérdés: És mi van a maradék 49 esettel?

Tájékozatlan orvosok

Az oltásokat beadó orvosok részben nem tudják, mit tesznek, amikor befecskendeznek egy oltást. A legtöbb országban - így pl. Németországban, a Svájcban, Ausztriában - az orvosi képzés alatt már nincs kötelezõ oltáskurzus, és a szakképzésben (pl. gyerekorvossá, általában õk oltják be gyermekeinket) is az oltás témáját csak felületesen érintik. A gyerekorvosok csak gyógyszergyárak képviselõitõl vagy ügynökeitõl kapnak információkat, akik szorgalmasan kopogtatnak rendelõik ajtaján. Szorgalmasan oltanak, az Állandó Oltási Bizottság "ajánlásai" alapján, ritkán a szülõk kérésére, akiket pszichológiailag ügyesen bevetett mondatokkal önként kényszerítenek, hogy gyermekeiket Minden ellen beoltassák.
Ha azért azt mondom, kevéssé tudom megérteni az orvosokat, az azért van, mert ha én orvosilag laikusként meg tudok ismerkedni az oltások irodalmával, akkor egy orvos(tanhallgató)nak sokkal inkább meg kellene ismernie az oltások pro és kontráját. Nemcsak a mellette szóló érvekrõl kellene tudni, hiszen sok védtelen gyermek sorsa az õ kezükben van.

Valótlanságok

Prof. Dr. Wolfgang Ehrengut, a Robert Koch Intézet Állandó Oltási Bizottságának (STIKO) korábbi tagja - aki saját bevallása szerint még ma is (túl a 80-on) lelkes oltásosztó -felismerte a szamárköhögés elleni oltás veszélyességét, mert egyszerûen túl sok volt a súlyos oltási szövõdmény. Ezért 1976-ban visszavonta a szamárköhögés elleni oltás egész országra érvényes ajánlását.
A német járványügyi törvény csak akkor teszi lehetõvé a kártérítést oltási szövõdmények esetén, ha az adott oltást nyilvánosan ajánlottá teszik. Ezért az orvosok lebeszélték a szülõket a szamárköhögés elleni oltásról, és csak a szülõk kifejezett kérésére oltottak. Ezzel egyidõben a Behringwerke, ahol Németországban a szamárköhögés elleni oltóanyagot gyártották, az oltóanyagban 25%-kal csökkentette a csíraszámot, amirõl a gyerekorvosokat nem tájékoztatták. Ez idõ alatt értelemszerûen nagyon kevés és enyhe szamárköhögés elleni oltás-szövõdmény lépett fel.
Ez Prof. Stehrnek alkalmat adott arra, hogy egy kutatási tanulmányt írjon, amellyel bebizonyítja, hogy a a szamárköhögés elleni oltásnak nincsenek szövõdményei. Ehhez jól megválasztotta az idõpontot, hiszen ekkoriban csak nagyon kevés gyermeket oltottak be szamárköhögés ellen. E tanulmánya alapján, amikor 1992-ben Prof. Ehrengut helyére került a STIKO-ban, újra ajánlottá tette a szamárköhögés elleni oltást. Amikor arról kérdeztem, ki bízta meg a tanulmány elvégzésével, nem kaptam választ.
1997-ben rendeztek meg Rómában egy szamárköhögés-szimpóziumot, ahol különbözõ országok eredményeit mutatták be. Jelen volt Németország (Prof. Stehr képviseletében), Olaszország, Svédország és Szenegál. A gyerekeket három csoportra osztották. Az egyik csoport DPT-t [diftéria-szamárköhögés-tetanusz elleni oltóanyagot], a másik DPaT-t [diftéria-szamárköhögés???-tetanusz elleni oltóanyagot], a harmadik pedig "placebót" kapott, ami ez esetben nem víz vagy szõlõcukoroldat volt, hanem DT [diftéria-tetanusz elleni oltóanyagot], amelybõl hiányzott a szamárköhögés elleni oltóanyag. Mindhárom csoportban elõfordultak halálesetek.
Így pont Prof. Stehrnek, aki elõzõleg azt hangoztatta, hogy a szamárköhögés elleni oltásnak nincsenek szövõdményei, el kellett ismernie, hogy pl. a magas fejhangon való sírás 48 órával az oltás beadása után a szamárköhögés elleni oltás egyik ellenjavallata. A következõkben csak a DT-vel való oltás ajánlott. Mindez azután, hogy évekkel ezelõtt a szamárköhögés elleni oltást gátlástalanul beillesztette az oltási naptárba.

vissza a táblázathoz

 

 

IPV

 

 

 

OPV