TAKINFO :  2007. 09. 05.

Tanévnyitó ünnepély
2007. szeptember 03.


Magnifice Domine Dékán, Kedves Tanulók, Kedves Kartársak, Tisztelt Vendégeink!

Örülök, hogy köszönthetem körünkben Dr. Döbröczöni Ádám urat, egyetemi tanárt, a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és informatikai Karának dékánját, aki megtiszteli jelenlétével tanévnyitó ünnepélyünket.

A latin megszólítás az egyetemi szokásrendnek megfelelően történt a megtisztelésen túl azzal a szándékkal, hogy ismerősnek hasson minél többőtök fülében, amikor majd egyetemi polgárként az ünnepélyes alkalmakkor ezt halljátok.

Köszöntöm új 9. osztályos tanulóinkat, akik úgy döntöttek a pályaválasztás során, hogy andrássysok lesznek. Szeretettel várjuk Őket. Nem fogják megbánni, hogy e nagymúltú, jóhírű intézményt választották továbbtanulásuk szinteréül.

Ez iskolánk 96. tanéve. 1912-ben Magyar Királyi Állami Fémipari Szakiskolaként kezdte oktatni a régió szakembereit a fém, és a villamosságtan rejtelmeire. Mert ekkor még nem létezett külön villamosipari képzés. És hogy a történelem mennyire ismétli önmagát: A kor követelményeinek, az automatizációnak megfelelően a jelen gépészei, informatikusai szintén nem úszhatják meg, hogy ne kerüljenek közelebbi kapcsolatba az elektromosság működtette szerkezeti elemek rejtelmeivel és ne kapjanak sokkal több ismeretet ebből a témakörből, mint ez korábban történt.

Anno, 1912-ben nem ebben az épületben kezdődött a tanév. 1925-ben adták át először a műhelyépületet, majd 27-ben a főépületet. Az iskolát nyolc évfolyam befogadására tervezték, internátussal együtt. Ma ilyen feladat nélkül 27 osztályt fogad be alig kibővített falai közé.

A második világháború után műszaki gimnázium, majd Gépipari Technikum lett. 1951-ben a villamos részleg kivált és átköltözött a szomszédba. (Ekkor alapították meg a villamosipari technikumot és Hajós Gyula igazgató urat, aki 1927-től volt iskolánk tanára, műhelyfőnöke, majd a háború után igazgatója felmentették, és megbízták az újonnan alapított villamosipari technikum vezetésével.)

Már két éves gyakorlat az, hogy a két intézmény közösen képezi a mechatronikai technikusokat. A szakmai gyakorlatok egy részét pedig a Robert Bosch Kft-nél teljesítik valós munkakörülmények között, megismerve egy multinacionális cég munkakultúráját.

Az együttműködés még szorosabbra fűződik az idén a Térségi Integrált Szakképző központnak köszönhetően….

Vége a nyárnak, legalább is a szünidőt illetően. Remélem, kipihentétek magatokat!
Nem tehette ezt mindenki nyugodt lelkiismerettel, mert adóssága volt a követelmények teljesítését illetően, amit csütörtökön  lehetett törleszteni. Tavaly 104 tanuló közül 19-en ismételtek csupán. Idén 56-ból  22-en (ez 40 %!) nem vették komolyan az év végi intelmeket. Ők ők az ismétlésre bukott 26 fővel együtt vagy repetáznak, vagy máshol próbálnak szerencsét, ahol remélik, hogy sikerül teljesíteni az elvárásokat.

Persze történt más is a nyáron:
  • 20 tanulónk Tatán vett részt egyhetes ifjusági táborban.
  • 15-en vettek részt augusztus végén a Csorba tavi vizitáborunkban. Mindkettőt Némedi tanárúr vezette.
Mi újság van?

Új tanárokat jelenleg nem tudok bemutatni, de sajnos többek meg távoztak a tantestületből.
Abaházi Lukács Péter tanárúr nyugdíjba vonult.
Kocsis Zoltán tanárúr az iparban próbál szerencsét.
Meg kellett váljunk Győrfi András, Kovács József és Saád András tanáruraktól. Saád tanárúr óraadóként még besegít Vadán Szilvia tanárnő visszatértéig.

Újdonságként itt vannak kilencedikeseink, akik 2 osztályban gépészként, két osztályban informatikusként kezdik meg tanulmányaikat iskolánk falai között.

Iskolaválasztásuk számunkra megtisztelő, számukra – ha okosak - szerencsés, mert a lehetőségek határtalanok annak, aki tanulni akar és ezt a szándékát nem tartja titokban.

Mit mondhatok a jövőtökről?
Továbbra is 30-35 óra hetente 4-8 éven keresztül. Vannak akik már túl vannak az itt eltöltött 4-5 éven és mégis ide járnak. Tehetik, mert a tanulás mindig is jó politika volt, és az is marad. A sokoldalú műveltség mindig meghozza gyümölcsét. Csak az a kérdés, bírja-e a szülői ház  az iskoláztatás költségeit.
Az érettségi után lehet tanulni
•    Gépgyártástechnológiai technikusnak,
•    Logisztikai ügyintézőnek,
•    Mechatronikai műszerésznek, majd technikusnak,
•    CAD-CAM informatikusnak

A fő "csapásirányok" mellett megszerezhető a
•    hegesztő,
•    gépkezelő,
•    CNC gépkezelő és programozó
•    Számítógépes rajzoló,
•    Pneumatikus szakemberi
képesítés rendkívül jutányosan. Ez utóbbi például úgy is, hogy jól szerepel valaki a szakmai képesítő vizsga automatika részéből.

Lehet szerezni ECDL bizonyítványt, EBCL bizonyítványt. Számítógépes hálózatépítő képesítést a CISCO akadémia keretében, ami nagyon jól egészíti ki szoftver-irányultságú ismereteidet.

A tanulmányok végén, érettségi után a legjobb döntés az, amikor már felvettek az egyetemre, kérsz évhalasztást és felteszed a koronát szakképzési pályafutásodra egy az előbb felsorolt szakmák valamelyikének elvégzésével.

Ezután mész a egyetemre, mert így lesz belőled megfelelő szintű gyakorlatias szakmai ismeretekkel felvértezett mérnök. Ennek pedig manapság nagy keletje van a munkaerőpiacon itthon és külföldön egyaránt. Ez utóbbi akkor, ha legalább társalgási szinten tudsz a fogadó ország nyelvén beszélni. Ezt pedig az első négy évfolyamon tudod legkönnyebben megalapozni, és megkönnyíteni egy előrehozott vizsgával az érettségit, és egyben esetleges felsőfokú tanulmányaidat is, ahol már így nem kell törődnöd a nyelvvizsga megszerzésének nyűgjével, hiszen teljesítetted már a középfokon.

És hogy az egyetemen mi mindent csinálhatsz? Erre felkérem a lehetőségeket nálam sokkal jobban ismerő szakembert, röviden villantsa fel számotokra a Miskolci Egyetem nyújtotta lehetőséget.
.
.
.
Addig azonban, míg idáig eljuttok még sok megpróbáltatás vár rátok.  A kilencedikesekre pédául rögtön az első, hogy ki kell bírni a tarkaság ( így hívják nálunk az elsősőket) minden megpróbáltatását. Szeretnénk a tarkaavatót hagyományainknak megfelelően szabályozott formában intézményesen lebonyolítani. Ez Ladányi Béla tanárúr fennhatósága alatt, mint, diákmozgalmat segítő tanár és a diák-önkormányzat segítségével fog végbemenni.

Ami fontos:
    a nyelvi műveltség
        anyanyelven
        idegennyelven...nyelvi érettségi
    a szakmai műveltség
        ezt az érettségiig csak alapozod. Olyan ismeretekre teszel szert, amit sok szakmában fel tudsz használni. Érettségi után következnek az igazi szakmai ismeretek, a legfrissebb követelményeknek megfelelően, melnek biztosítéka az iskola és a MITISZK nyújtotta feltételrendszer.
    a számítástechnikai ismeretek
    internet
    a vállalkozói ismeretek

aki ezeket az ismeretcsomagokat egységben tudja alkalmazni, az olyan szakember, aki nem csak itthon, hanem egész Európában a fejvadászok vágyálma.

Mindezen ismeretek elsajátítására szakképzett tanári gárda és kiemelkedő tárgyi feltételek nyújtanak lehetőséget. Több, mint 200 darab számítógép van az iskola területén, melyből 150 körüli a tanulók által nyűvött mennyiség. Számjegyvezérlésű CNC gépeink száma is kiemelkedő. Minősített hegesztőbázissal rendelkezünk. Taniroda, nyelvtanulást segítő eszközökkel berendezett tantermek segítik az ismeretátadás folyamatát. Mindezt tiszta, rendezett környezetben.

Ti már részesedni fogtok az ebben a tanévben ide telpülő Térségi Integrált Szakképző Központ nyújtotta, csúcstechnikát képviselő feltételrendszeréből, mely kiemelkedő lehetőséget nyújt a legfrissebb és legmagasabb szakmai ismeretek megszerzéséhez..

Szeretnénk, ha saját érdeketekben ezeket a körülményeket megóvnátok, hogy minél több pénzünk maradna a fejlesztésre és nem a meglévő eszközök javítására kellene elpocsékolni szűkös büdzsénket.

Amikor tanulmányi munkádat megfelelő szinten teljesítetted, akkor jöhetnek az egyebek
    sportkörök
    külső egyesületek feltétele
    szakkörök zömében önköltségesek
    vizsgalehetőségek szintén önköltségesen
    ingyenes a kisérettségi (alapvizsga)
                az érettségi
                az első  szakmai képesítővizsga is.

Az idén is van lehetőség
  • tanulmányi és sportversenyekre, ahol elvárjuk, hogy akikben tanáraik lehetőséget látnak, azok éljenek is ezzel és tudásuk legjavát adva hozzanak dicsőséget maguknak és az Andrássynak.
  • Van lehetőség Andrássy napra és Andrássy bálra, ha megszervezitek. (kaptok egy kis segítséget is)
  • síszünetre a sítáborozók számára,
  • vizitáborra (az őszi már lezajlott, de a tavaszira már lehet spórolni.)
Lesz
  • szalagavató és műsor
  • lesznek még szülői értekezletek, és szülő-tanár fórum…

Dolgozzatok úgy, hogy szüleitek nyugodtan megjelenhessenek ezeken az alkalmakon, ne kelljen szégyenkezniük miattatok, és akkor mindenki jól fogja érezni magát egész évben.

A miheztartás végett szeretném bemutatni az új osztályfőnököket:

IX.A    gépész        DEMJÁN ISTVÁN
IX.B    gépész        NAGY GYŐZŐNÉ
IX.C    informatika        Kovács Zoltán
IX.D    nyelvi előkészítő (5 évf.)        TAKÁCS ISTVÁN
A szakképző évfolyamokon az újdonság:
1/13A  Gépgyártástechnológiai technikus osztály Móka József tanárúr
1/13B Gépgyártástechnológiai technikus osztály Kemény László tanárúr
2/14 Gépgyártástechnológiai technikus osztály Paray Adrienn tanárnő
1/13 Logisztikai ügyintéző osztály Hlavnyai Ágnes tanárnő
1/13 Mechatronikai technikus osztály  Pető József tanárúr
2/14 Mechatronikai technikus osztály  Pető József tanárúr


Az új tanévhez kívánok kitartást, erőt és egészséget és ezzel a 2007-2008-as tanévet megnyitom.






VÉGE