Üdvözlet

Felhasználónév:

Jelszó:


Adatok megjegyzése

[ ]
[ ]


Házi feladat

Csak tíz bések használhatják!




Események

Dolgozatok:
Nincs bejegyzett!
Határidők:
Nincs bejegyzett!
Programok:
Nincs bejegyzett!


Legújabb fórumüzenetek

Írta: KaresZ
jaja:D én jot röhögtem rajtuk:D
09.01. - 21:10

Írta: Jim
ez mind a miénk?
06.29. - 19:45

Írta: Gy.Tomi
ami 100%ig átlátszó azt nem látod...
04.21. - 11:13


Oldal stat

Hírek: 132 db
Órai munkák: 267 db
Galériák: 14 db
Képek és videók: 186 db
Eventek: 254 db
Regisztráltak: 38 felhasználó
Hírkommentek: 64 db
Fórum hozzászólások: 263 db
Chatüzenetek: 4118 db



Arkhimédesz: felhajtóerő

Ez egy kicsit bonyolultabb sajna... Viszont remélem már elolvastad az előző két cikket, mert minden nem írok rá háromszor . Ezeket felül az Egyéb menüpontba találod.

Van egy-két új és fontos infó, amit tisztázni kell:

  • G: súlyerő; N
    kiszámítása: m*g
    az első részből tudod, hogy az "m" a test tömege, a "g" a gravitációs gyorsulás, ami 10 m/s2
  • V: térfogat; m3
A súly nem ugyanaz, mint a tömeg! Egy tömegmennyiség pl. 10kg. A súly viszont egy erő, melyet úgy kapunk meg, hogy a test tömegét megszorozzuk a gravitációs gyorsulással. Ha leteszel az asztalra egy testet, akkor a test a súlyerővel nyomja lefelé az asztal lapját.

Most nézzük az ábrát. Az ábrán egy tál van, van benne folyadék és egy test. Ha egy testet beleteszel egy folyadékba, akkor a test veszít a súlyából.

Egy testnek alapból m*g a súlya. Pl. egy 5kg-os testnek a súlya 5*10=50N. Ha belerakod a folyadékba, akkor a test veszít a súlyából, tehát 50-nél kevesebb lesz.

Az ábrán nevezzük pozitív iránynak a "lefelé"-t, negatív iránynak a "felfelé"-t. Nézzük meg, hogy a folyadékba mártott testre milyen erők hatnak. A test mondjuk legyen egy kocka (amúgy lehetne henger is, mindegy).

  • A testre hat a gravitáció ugye, ami a testet lefelé, azaz pozitív irányba húzza. Ez az erő a G0.
  • A testet a folyadék nyomja felülről lefelé, ez a nyomás p1, ami úgy jön ki, hogy h1*Sfoly.*g. Ez a p1 viszont "csak" egy nyomás, de nekünk erő kell! Az erőt a nyomás és a nyomott felület összeszorzásával kapjuk meg, tehát F1 = p1 * A. Tehát F1 lefelé, azaz pozitív irányba tereli a testet.
  • A testet a folyadék nem csak felülről lefelé, hanem lentről felfelé is tolja p2 nyomással. Ez a nyomás úgy jön ki, hogy h2*Sfoly.*g. Ebből is számítsuk ki az erőt: F2 = p2 * A. Ez az erő viszont felfelé hat, tehát negatív irányba.
  • Ennyi. Összegezzünk: G0 pozitív irányba; F1 pozitív irányba; F2 negatív irányba.

Adjuk össze ezeket az erőket, és meg is kapjuk a test súlyát. Ha a "G" az új súly a folyadékban, és G0 az eredeti súly, akkor így néz ki a képlet:
G = G0+F1-F2

Ezt a képletet sokféleképpen leírhatod. Egy feladat megoldásához fontos a helyes képlet kiválasztása attól függően, hogy milyen adatokat ismerünk. Amúgy a következő képleteket te is kitalálhatod megfelelő logikával, semmi új nincs bennük. A feladatok megoldásának kulcsa hogy logikusan gondolkozz. Most itt van a fenti alapképlet többféle formában, egy kis magyarázattal. Szóval van az alapunk, ami
G = G0+F1-F2
Az erőt P*A kiszámolásával kaptuk meg. Tehát itt az F1 az ugyanaz, mint a P1*A, és F2 ugyanaz, mint P2*A:
G = G0+P1*A-P2*A
Ebből a képletből kiemelhetjük az "A"-t:
G = G0+A(P1-P2)
Itt a P1 ugye egy nyomás, a nyomást pedig h1*S*g kiszámolásával kapjuk meg. Tehát P1 ugyanaz, mint h1*S*g, P2 ugyanaz, mint h2*S*g.
G = G0+A(h1*S*g-h2*S*g)
Emeljük ki még a -S*g -t is.
G = G0-A*S*g(-h1+h2)
-h1+h2 ez elég rondán néz ki, fordítsuk meg, hogy ne kezdődjön mínusz jellel:
G = G0-A*S*g(h2-h1)
Hm, érdekes, nem? Gonolom azt mondod, hogy nem . Ha jól megnézed az ábrán, akkor ha a h2-ből kivonod a h1-t, akkor megkapod a folyadékban lévő test magasságát, ami "h". Tehát h2-h1 az ugyanaz, mint "h".
G = G0-A*S*g*h
Renezzük át a szorzótényezőket, mert a szorzás tényezői felcserélhetők ugye. Ezt azért tesszük, hogy érthetőbb legyen.
G = G0-A*h*S*g
Ez meg baromi érdekes . Itt az van neked, hogy A*h, ami emberi szóra lefordítva: a test alapja szorozva a test magasságával. Ez pedig köztudottan a test térfogatát adja eredményül! Szóval A*h ugyanaz, mint a test térfogata, azaz "V".
G = G0-V*S*g
Itt a "V" a test térfogata, az "S" a folyadék sűrűsége. Ha egy térfogatot szorzunk sűrűséggel, kapunk egy tömeget. Szóval a V*S az a test által kiszorított folyadék tömege, azaz "m". És akkor marad
G = G0-m*g
Az m*g egy súly, tehát m*g a test által kiszorított víz súlya. Ezzel bebizonyítottuk azt a törvényt, hogy a folyadékba merített test súlyvesztesége megegyezik a test által kiszorított folyadék súlyával. Ez Arkhimédesz törvénye. Tehát a test annyi súlyt veszít, amennyi a kiszorított folyadék súlya.
Új súly = eredeti súly - kiszorított víz súlya, azaz súlyveszteség

Mi van akkor, ha a test úszik a vízen? Most azt már nincs időm meg kedvem leírni hosszan. Röviden annyi, hogy h1 természetesen 0 lesz, és ezzel együtt a p1 is 0 lesz. Másképpen, ilyenkor a kiszorított víz súlya és a test súlya egyenlő. Mert ha lebeg a test, akkor elveszti az összes súlyát ugye, ezért súlya 0 lesz. Ebben a képletben:
Új súly = eredeti súly - kiszorított víz súlya, azaz súlyveszteség
eredeti súly és a kiszorított súly ugyanaz, ezért lesz 0 az új súly.


Aktuális

Olvasni a Candide-ot + cselekményvázlat, májusra.

Nyáron olvasni a Werthert, majd Faust 1. részt.

Későbbre még egy könyvet el kell olvasni, amit szabadon választhatsz a listából!


Online

vendég: 1, tag: 0 ...


Chat Box

You must be logged in to post comments on this site - please either log in or if you are not registered click here to signup


Szavazás


Jelennek meg krikszkrakszok az oldalon, ami olvashatatlanná teszi a szöveget?

Igen

Csak az órai munkák feltöltésénél

Nem

A szavazás korlátozva csak tagoknak

szavazat: 17 hozzászólás: 0
Korábbi szavazások