Kaliberek

 

Az alábbiakban némi ismertetést szeretnék adni a régi és mai órákban előforduló szerkezetekről (órás szlengben gyakran verk -nek mondják), a teljesség igénye nélkül.

Legfontosabb tudnunk róluk, hogy az egyes óraszerkezetek nem mindig egyeznek meg azzal a márkával, aminek a neve alatt "futnak". Ez már a svájci óraipar kezdeteitől fogva így van, hiszen a munkamegosztás mindig rendkívül gazdaságos. Léteznek ugyanis csak óraszerkezet-gyártásra szakosodott vállalatok, amelyek a különféle igényeknek megfelelő szerkezetek nagy darabszámban történő előállításával foglalkoznak. Napjainkban ezek közül a legismertebb az ETA SA. Ezek az ún. "ébos" (ebauches) gyártók is gyakran szakosodnak, például csak kronográfszerkezeteket gyártott a Valjoux SA. Régebben már a középkategóriás gyártók körében is természetes volt saját fejlesztésű szerkezetek használata (ilyen volt a hazánkban közismert Marvin cég), de akadtak szépszámmal a kész szerkezeteket csak egy márkanév alatt tokba illesztő vállalatok is. Ezek legtöbbször minden módosítás nélkül felhasználták a szerkezeteket, de volt olyan is, amikor némi finomítás nem csak a szerkezet saját márkával történő szignózása volt. Manapság hasonló a helyzet, a kész szerkezetek alapállapotban történő tokozásától a felhasznált alkatrészek minden egyes darabjának finomításáig széles a skála. Ráadásul ma már a luxusszektorban sem meglepő idegen szerkezetek alkalmazása az órákban. Persze, ez gyakran saját szerkezetek megléte mellett történik. (Régen ilyen volt például a középkategóriás DOXA, amely a saját 103-as szerkezete mellett sok mást is használt, mint FEF, ETA, Stb., ma pedig az IWC, amely saját verkek mellett ETA, Jaeger, ETA Valjoux szerkezeteket alkalmaz).

Kalibernek nevezik egy konkrét gyártó adott szerkezettípusát, amelyet általában számokkal jelölnek. Mint például ETA 2892 vagy Patek Philippe Cal.89.

Az egyes szerkezetgyárak jeleit, illetve a kaliber számát legtöbbször a billegő híd alá ütik, de régebbi szerkezeteknél előfordult a számlap alatt az alsó csapágylemezen is. Márkás órák szerkezeteinél általában a cég neve a szerkezet felső hídjainak valamelyikén is szerepel, sőt gyakran máshol nem is tüntetik fel (de itt amúgy is természetes, hogy csak sajátjuk lehet).

Európai kaliberek

Orosz kaliberek

Japán kaliberek