Mit érdemes tudni az órák szervizeléséről?

 

Karóráinkat bizonyos időközönként ajánlatos szervízbe vinni. Ez az időtartam kvarcóráknál célszerűen az elemcsere időtartama, jó szervizekben ilyenkor az óratok tömítettségét is ellenőrzik, illetve kijavítják annak hibáit. Teljeskörű szervízre ezeknek az óráknak is szükségük lehet, ilyenkor a mozgó alkatrészek olajozását, tisztítását végzik el, természetesen a tok és a csat állapotát is feljavitják. Korona- és üvegcserét bármikor vállalnia kell egy jó szervíznek!
Mechanikus óráknál a szervíz időtartama ideálisan kettő - négy év, ez természetesen az alkalmazott olaj minőségétől és az egyéb hatásoktól függ ( tartósan alacsony vagy magas hőmérséklet, stb. ). Ha valami rendellenességet észlelünk ( a szokásostól eltérő késés, sietés ), mindenképpen ajánlatos egy teljeskörű szervizelés elvégeztetése.

A jó órás illetve szervíz megbecsüli az órát, amit javít, semmi esetre sem nyúl a tok felbontása után a szerkezethez kézzel, az árajánlat korrekt, a műhely tiszta és rendezett. Az óra tokját nem karcolja össze sem felnyitáskor, sem átvételkor. Nem bírálja az órát, hanem igyekszik azt legjobb tudása szerint rendbehozni. Az elvégzett munkára garanciát vállal. Minden munka után ellenőrzi a tok tömítettségét, annak állapotára is gondot fordít, nem csak a szerkezetére! Nagyjavítás után az órának kívül-belül ragyognia kell! A javításokhoz természetesen megfelelő eszközpark áll rendelkezésére, melyeket szakértő szinten használni képes. A javítás átvételéről természetesen árajánlatot és igazoló cédulát állít ki, ahogyan a garanciáról is. Természetesen nem könnyű felismerni a megfelelő műhelyt, de ha valaki figyelmes, a műhely képéből, az órás viselkedéséből levonhat bizonyos következtetéseket. Végül egy jó tanács: a javított órákat célszerű legalább egy ideig (optimálisan néhány hónapig, legalábbis mechanikus óráknál) folyamatosan hordani, járatni, hogy előkerüljenek az esetleges hibák, melyek szerencsétlen összeszerelésből vagy anyaghibából adódhatnak (a legjobb szakember is tévedhet). Ebben az esetben pedig érvényesíthetjük garanciaigényünket! Másrészről a járás pontosságát megfigyelve esetleg további pontosságbeállítást kérhetünk.