Kunhegyesi helytörténeti füzetek sorozat 1.

 

Kunhegyesi helytörténeti füzetek

 

A sorozat megszületéséről

 

„A múltat tiszteld, s a jelent vele kösd a jövőhöz.”

 

A Kunhegyesiek Baráti Köre 2001. március 31-én tartott tisztújító közgyűlésén vetettem fel a Kunhegyesi helytörténeti füzetek sorozat megjelentetésének gondolatát, elképzeléseimet.

     A KBK alapszabályában - A KBK célja (3. pont): „Kunhegyes rendkívüli színes, változatos emlékanyagának, kulturális örökségének felkutatása, feltárása, szakszerű megőrzése, bemutatása, ápolása és publikálása. Ezzel segíteni a szülőföldünkhöz való ragaszkodás, az alkotó szeretet kialakulását – ösztönzött javaslattételre a sorozat elindításában, s fogalmaztam meg a következőket: „A kiadványsorozat célja, hogy kéziratban meglévő helytörténeti munkák, régebben megjelent ilyen jellegű írások újbóli kiadását, új kutatási eredmények publikálását elősegítse, idősebb és fiatal lokálpatriótákat, egyetemistákat és főiskolásokat is támogasson Kunhegyessel kapcsolatos diplomamunkájuk megjelentetésében, közkinccsé tételében.

Nem luxuskivitelű (fekete-fehér illusztrációjú, kis alakú) és nem nagy példányszámú (300-500) kiadványra törekednek a szerkesztők. Elsősorban a helyi igényt és érdeklődést szeretnék kielégíteni és az itt élőket, főleg a fiatalabbakat arra ösztönözni, hogy az idősebbeket megkeresve, beszélgetve velük és leírva múltunkat megőrizhessünk abból sok mindent.”

Felvetésemet kedvező fogadtatásban részesítette a tagság, s elkezdődhetett a munka. (Víg Márta középiskolai könyvtáros, sorozatszerkesztő)

A kiadványok a Zsigmond Ferenc Városi Könyvtárban nyitva tartási időben megvásárolhatók vagy postai utánvétes szállítással megrendelhetők.

A lokálpatrióta, kultúrabarát összefogás szép példájának tekinthetjük a sorozat eddigi számainak megjelenését.

 

A sorozat egyes köteteit megtalálja a városi könyvtárban!


Kunhegyesi helytörténeti füzetek 1. (elfogyott)

 

 

Horváth Lajos: Emlékezés a kunhegyesi szélmalmokról;

Oláh Lajos-Víg Márta: A kunhegyesi malmok történetéből. Kunhegyes, 2002. 112 old.

 

Az első szám megjelenésének több aktualitása is volt. 20 évvel azelőtt, 1982-ben készítette el helytörténeti szempontból jelentős írását Horváth Lajos: Emlékezés a kunhegyesi szélmalmokról címmel. Ez a helytörténeti szempontból jelentős írás fénymásolás útján terjedt, újabb felnövekvő nemzedékünk számára szinte hozzáférhetetlen. 2002-ben volt a szerző halálának 10. évfordulója, melyről méltóképpen megemlékezhettünk írása megjelentetésével.

Az ötlettől a megvalósításig zökkenőmentesen ment minden. A megkeresett családtagok, Horváth Lajos bácsi Budapesten élő lánya és külföldön élő fia dr. Horváth J. Lajos hozzájárult édesapja munkájának közléséhez és nem csekély anyagi támogatást nyújtottak a kiadvány nyomdai megjelentetéséhez. Ezután – hallva mások is a tervezetet, civilek és szervezetek – önként jelentkeztek anyagi támogatóként. A Szélmalomtúrások Somodi Mária túravezető által, Szatmári Zoltán, a Kunhegyesiek Baráti Köre elnökségi tagja és a Kunhegyesiek Baráti Köre támogatásával elkészült a kiadvány. Sokan nyújtottak segítséget fényképek és egyéb dokumentumok kölcsönzésével helybeliek és elszármazottaink (pl. Berta Gyula - Érd, dr. Dienes Erzsébet – Szolnok).

Az angol nyelvű bevezetőt önzetlenül Szépes Annamária készítette. A munka lektorálását a Kunhegyesiek Baráti Köre alelnöke, dr. Szabó Lajos helytörténész végezte.

Az elkészült kiadvány, a Kunhegyesi helytörténeti füzetek 1. számának: Horváth Lajos: Emlékezés a kunhegyesi szélmalmokról és Oláh Lajos-Víg Márta: A kunhegyesi malmok történetéből (112 old.) bemutatására 2002. szeptember 28-án a Kunhegyesiek Baráti Köre által került sor.

A kötet első részében a malmok rendszerezésével - kézimalom, szárazmalom, vízimalom, szélmalom – foglalkozik, s az egykori 7 kunhegyesi szélmalom történetét ismerteti Horváth Lajos munkája által.

Gőz-, motor- és villanyhajtású malmaink ismertetésével és a felhasznált irodalom ismertetésével zárul a munka.