Vissza

                                                                             

8. tétel (vagy 4.?)

1 A főbb nyelvvátozatok,a nyelvi sztenderd,a köznyelv

Anyanyelvünk egymástől kisebb-nagyobb mértékben eltérő nyelvváltozatokban él. Ezekenek a nyelvváltozatoknak az összessége a nemzeti nyelv. Minden magyar anyanyelvű ember ismeri,érti a köznyelv írott és beszélt változatát. Az írásbeli köznyelv választékosabb,igényesebb formáját irodalmi nyelvnek nevezzük. Ezt használják általában a sajtóban,televízióban,rádióban. A köznyelvterületileg ne tagolt,viszonylag egységes nyelvváltozat.

A más más vidéken élő emberek nyelvhasználatában eltéréseket figyelhetünk meg. A nyelv területi tagozódása szerint megkülönböztethetjük a nyelvjárásokat. A nyelvjárások és a köznyelv egymásra hatásának eredményeképpen jön létre a regionális köznyelv(regio-latin-vidék). Kialakulának társadalmi-gazdasági okai vannak. Megjelent a televízió,sokan kényszerülnek arra,hogy lakóhelyüktől távpol dolgozzanak,azaz ingázzanak. A fiatalok egy része ugyancsak nem lakóhelyén tanul szakmát,vagy tanul tovább,az iskolában pedig inkább pedig a köznylevhez közelebbi nyelvváltozatot tanulják. A regionális köznyelvek tehát ,a nyelvjárások és a beszélt köznyelv közötti kiegyenlítődés folyamatában jönnek létre.

Az eltérés a nemzeti nyelvtől hangalakban és a tájszók jelenlétében nyilvánul meg.Tájszók típusai:  1.valódi tájszó(köznyelvben ismeretlen hangalak ,a közember számára ismeretlen jelenséget jelöl pl.: csobolyó)  2.át tájszó(a jelenséget ismerjük,csak más hangalakkal jelöli pl.: pityóka)

A nyugati nyelvjárás:

Legjellemzőbb alcsoportja az őrségi,a hetési,a göcseji,a Mura vidéki és a felső őri. Hangtanára a jellemző zárt e(két pont felette) hang használata pl.:gyerek(2. e kétpontos), a nyitódó kettőshangzók(diftongusok) az ó ő é helyett pl.: szu o,lü ö,ki ez(kettőspontos e). Rövid i u ü-t ejtenek sok helyzetben (tiz husz tüz).Főnévi igenév képzőjét –nyi alakban használják(sietnyi).

Csoportnyelvek:

A nyelvtársadalmi tagolódását figyelembe véve csoportnyelveket különböztetünk meg. A csoportnyelvek általában szókincsükben térnek el a könyelvi változattól. Az egyes szaknyelvet dsókincsét dologzzák fel pl.: a helyesírási szaknyelvi szótárak(Katonai helyesírási szótár,Műszaki helyesírásai szótár,Orvosi helyesírási szótár stb.).

  -szaknyelv: A csoportnyelvek közé soroljuk az egyes szakmák,mesterségek nyelvét,a szaknyelvet. Annyi shzaknyelv létezik ahány szakma,tudományág van.

  -hobbinyelv: A hobbinyelvet a különböző szabadidős tevékenységek(kártya,játékok,sport,bélyeggyűjtés stb.) jellemző nyelvhasználata alkotja.

  -rétegnyelv: A rétegnyelvek a különböző életkorokban használt nyelvváltozatok. Közéjük tartozik pl.: a gyermeknyelv,a diáknyelv,az ifjúsági nyelv,a katonai nyelv.

             ifjúsági nyelv-Az ifjúsági nyelvet a másoktól való különbözés,ugyanakkor a csoporthoz tartozás igénye alakította ki.Korai használatáról irodalmi nyelvemlékek és irodalmi művek tanúskodnak. Korábbi időkhöz képest jelentősen megnőtt az önállósága,társadalmi szerepe,ugyanakkor a diákok zárt szokásrendszere is nyitottabbá vált.Ennek eredménye,hogy gyorsabban és nagyobb mértékben változik az ifjúsági nyelv és jelentőssé vált a köznyelvre gyakorolt hatása.Sok új szóalak(neologizmus) keletkezik az ifjúsági nyelvben és a közhnyelvbe terjed tovább pl.:doga. Stílusa határozott ,őszinte,szókimondó,gyakran ironikus(kispályás=elsős),hangvélete időnként nyers,harsány. Előfordiulnak durva nyelvi formák,TRÁGÁR SZAVAK,amik nyelvi igénytelenségről,gondolkodásbeli szegénységről árulkodnak.Azonban legfőbb értékei a nyelvi eredetiség,szellemes újítások,ötletes szóalkotásmódok,nyelvi humor.

            argó-Vannak csoportok,amelyek szándáékosan hasznának olyan nyelvváltozatot,melyet a beavatottakon kívül ,mások nem értenek.Nem csak a csoporthoz való tartozást jelzi,hanem bionyos tevékenységet eltitkolása ,a lelepleződés elkerülése a cél.Így alakult ki a tolvajnyelv,azaz argó.

A bűnözői csoportok kialakították sajét nyelvváltozatukat,melyben gyakoriak az olyan kifejezések,melyeket a könyelvet beszélők nem értenek. Durva TRÁGÁR kifejezések használata jellemző.A szavak néha ismeretlen eredetűek ,köznyelvi szavak eltorzításával keletkeznek v agy köznyelvi shzavakat új jelentéssel ruháznak fel. Az argóból sok kifejezés került át a szlenbe vagy a köznyelvbe,elfogadottá váltak. (kiló(száz) rongy(ezer) ,buli,cucc,KAJA)

szleng-az argó számos elemét letompítva,szalonképessé téve viszi tovább.A beszélőközösségtől függ,hogy mely szavak kerülnek át a beszélt nyelvbe.Szókészlete gyorsan változik,szüntelenül újratermelődik.Éltető közege az ifjúsági nyelv és az argó valamint a kisebb nagyobb közösségek(iskolai csoportok,katonaság,munkahely,társaulatok nyelvhasználata). Szleng létrejöttének és elterjedésének általában Budapest a központja. Manapság nem csak a családban beszélt nyelvváéltozatban,hanem irodalomban,filmekben,színházakban,televízióban,.rádióban is megjelent,azonban nem csak a beszélt nyelvben ,hanem feliratokban,plakátokon,azaz az írott nyelvhasználatban is megjelent. Ma már nem csak a fiatalok,hanem az idősebbek is használnak szleng szavakat.A szleng ellentétben az argóval nem kötődik egyetlen nyelvi réteghez sem.Célja nem a titkosság,hanem a köznyelvi stílus variálása,élénkítése.,a nyelvhasználat egyéniesítése. A TRÁGÁR kifejezések használata SEMMIKÉPP SEM TARTOZIK IDE.

A sokféle nyelvváltozat hatására minden embernek kialakul saját,csak rá jellemző egyéni nyelvváltozata(idiolektus),illetve az egy-egy kisebb közösségekre jellemző családi nyelvváltozat(famíliáris). A nyelvváltozatok között nem húzunk éles hatásvonalat. A gyakorlatban a mindennapi kommunikációban ezek a nyelvváltozatok összefonódnak,keverednek egymással.

A nemzeti nyelv beszélt és írott változatát a nyelvi norma , vagyis a nyelvi sztenderd meghatározza,ami társadalmilag elfogadott nyelvvel kapcsolatos irányelvek és szabályok összessége.

A nyelvjárás neve

Területi behatárolása

Jellemzői

Nyugati

Északnyugat Dunántúl

Zárt e. Nyitódó kettőshangzók (pl. szó>szuo, lő>lüő) Sok helyzetben rövid magánhangzót ejtenek (pl. tiz, husz, tüz)

Dunántúli

Északkeleti Dunántúl

Zárt e. A főnévi igenév képzője: ni>-nyi, -nya

Déli

A Duna két oldalán Dél-Magyarországon

Zárt e helyett ő-zés (pl. öszik, mögy, szedök)

Tiszai

Tiszántúl középső része, a körös-vidék

Zárt e. Az ó,ő,é hangok helyén záródó kettőshangzót ejtenek (pl. jou, lőü) Erős í-zés (pl. felesíg, víres)

Palóc

A Dunakanyartól északra eső területek (pl. Nógrád megye)

Ajakkerekítés nélküli a. A köznyelvi á helyett rövid a hangot ejtenek. Az ly betű lágyított l-lel való ejtése.Ű hang helyett gyakran ejtenek i-t. (pl. kilső, siket) A val/vel rag nem hasonul az előtte lévő msh-hoz (pl. szekérvel)

Északkeleti

Északkelet-Magyarország

Az ó,ő,é helyén záródó ou, öü, éi van (pl. vaut-vout, szeép-széip) Gyakran megrövidül az í, ó, ő hang (pl. víz, út, szür) Kijelentő mód E/3-ban megjelenik az –n rag (pl. leszen, veszen, teszen)

 

Mezőségi

Erdély középső része

O helyett a hangot ejtenek (pl. malam, szaba) Hosszú mgh helyett annak rövidebb változata él a toldalékokban (pl. hazbol, mellöl) Az elbeszélő múlt megmaradása. (pl. mene, jövék)

Székely

Erdély déli része

A keleti székelyek nyelve sok hasonlóságot mutat a nyugat magyarországi nyelvjárással. O helyett a hang használata. Van elbeszélő (pl. mene) és régmúlt (pl. mentem volt) is.

Csángó

Székelyföld déli része és Moldva

Van beszélő múlt (pl. mene, kére)és régmúlt (pl. ment vala, kért vala )is.