Vállalkozási formák

 

Egyéni vállalkozás:

A vállalkozási formák közül talán a legegyszerűbb és a legkönnyebben létrehozható az egyéni vállalkozás!

Előnye:

Egyéni vállalkozások alapítási feltételei:

Vállalkozási tevékenységben nyereségszerzés céljából rendszeres termelő, vagy szolgáltató tevékenység folyik.

 

Vállalkozói igazolvány kiváltásának feltételei:

• Hatósági Erkölcsi Bizonyítvány,

• Adókártya,

• Illeték megfizetése,

• Személyazonosításra alkalmas okirat.

Nem kaphat igazolványt:

• Akit, egy évet meghaladó végrehajtandó szabadságvesztésre ítéltek,

• Aki, foglalkoztatási (tevékenységre vonatkozó) tilalom alá esik,

• Aki, Gt-nek korlátlanul felelős tagja,

• Akinek, korábbi igazolványát visszavonták,

• Akinek, adó, vám és TB tartozása van.

A vállalkozói igazolvány, az adózó székhelye szerint illetékes okmányirodánál szerezhető be.

Gazdasági társaságok:

Valamennyi gazdasági társaságra előírt szabály, hogy társasági szerződéssel, alapító okirattal jön létre, melyben meg kell határozni az alábbiakat:

·        a gazdasági társaság cégnevét és székhelyét,

·        a gazdasági társaság tagjait, nevük (cégnevük) és lakóhelyük (székhelyük),

·        a gazdasági társaság tevékenységi körét,

·        a társaság jegyzett tőkéjét, (a tagok vagyoni hozzájárulása rendelkezésre bocsátásának módját),

·        a cégjegyzés módját,

·        a vezető tisztségviselők nevét, lakóhelyét,

·        a gazdasági társaság időtartamát, ha a társaságot határozott időre alapítják.

Általában ilyen nincs! (de önkormányzatok szoktak bizonyos feladatra)

 

A Korlátolt felelősségű társasági /Kft/ szerződése, alapító okirata az általánosan előírtakon túl az alábbiakat is tartalmazza:

·        a törzstőke és az egyes tagok törzsbetéteinek mértékét,

·        a teljes egészében be nem fizetett pénzbetétek befizetésének módját és esedékességét, (a tagok hozzájárulásainak hátraléka)

·        a szavazati jog mértékét,

·        az első ügyvezetőt, több ügyvezető esetén a képviselet módját,

·        felügyelő bizottság kötelező létrehozása esetén az első felügyelő bizottság tagjait,

·        könyvvizsgáló kötelező választása esetén az első könyvvizsgáló személyét,

·        a megismételt taggyűlés összehívásának rendjét,

·        szükség szerint egyéb kérdéseket pl.: mellékszolgáltatás, pótbefizetés üzletrész átruházás szabályait.

 

A betéti társaság (Bt) társasági szerződésében az általánosan előírtakon túl rendelkezni kell:

·        a tagok által vállalt személyes közreműködés tartalmáról, módjáról, (beltag illetve kültag funkciója)

·        a taggyűlés működésének szabályairól.

A gazdasági társaságok tevékenységi körét az úgynevezett TEÁOR számmal kell megjelölni, melyet a gazdasági tevékenységek egységes ágazati osztályozási rendszeréről szóló KSH közlemény tartalmaz.

Tehát a gazdasági társaság Társasági szerződéssel, alapító okirattal, vagy alapszabállyal jön létre, amit közokiratba, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba kell foglalni.

A cégalapítás

A társaság megalapítását a társasági szerződés megkötése napjától számított 30 napon belül be kell jelenteni, bejegyzés és közzététel végett, a társaság székhelye szerint illetékes cégbírósághoz.

A cégbejegyzéshez szükséges igazolások, iratok:

·        létesítő okirat (társasági szerződés).

·        hiteles cégaláírási nyilatkozat.

·        jogszabályban meghatározott mértékű közzétételi költségtérítés megfizetésének igazolása, (bejegyzési illetéket befizető igazolás).

·        adószám megállapításához szükséges nyilatkozat.

·        tagjegyzék.

·        hitelintézet igazolása a pénzbetétek befizetéséről, (KFT és RT esetén).

·        ügyvezető nyilatkozata a nem pénzbeli hozzájárulás rendelkezésre bocsátásról.

·        ha a társaságnál könyvvizsgáló működik, az apport érétkéről adott könyvvizsgálói vélemény.

·        vezető tisztségviselők és FB tagok elfogadó nyilatkozata, (FB= Felügyelő Bizottság).

·        külföldi cég esetén cégkivonat.

·        ingatlan apportnál, 3 hónapnál nem régebbi tulajdoni lap.

A kérelem beérkezését követően a Cégbíróság (CB) rögzíti a cég adatait:

Általános adatokhoz tartozik:

1. Cégnév.

Egy cég csak a cégneve alatt szerezhet jogokat és vállalhat kötelezettségeket. A vezérszó nem kötelező és lehetőség van rövidített cégnév használatára. 

2. Székhely (ide megy a posta), és telephely (munkavégzés helye). Székhely a cég központi ügyintézésének helye, telephely a cég tevékenysége gyakorlásának a helye (kell tulajdoni lap).

3. Cégjegyzésre jogosultak, a cég nevében aláírhatnak, ez által a céget, írásban képviselhetik. A cégiratok között a közjegyző aláírásával hitelesített ún.: cégjegyzésre jogosult aláírási címpéldányának szerepelnie kell.

A Cégbíróság, ha elemi hiányosságokat talál, visszaadhatja hiánypótlásra a bejegyzési kérelmet, vagy hiánypótlás nélkül elutasíthatja a bejegyzést.

Ez az u.n. hivatalbóli törlési eljárás a törvényességi felügyeleti eljárás legsúlyosabb szankciója, akkor kertül sor rá, ha a cég a székhelyén, telephelyén, fióktelepén nem található.

A cégbejegyzésről a kérelmezőt a cégbíróság írásban értesíti -Végzés.
A cég bejegyzését - a cégnyilvántartásról, és a cégbírósági eljárásról szóló törvény szerint - közzéteszi a Cégbíróság a Cégközlönyben, az Igazságügyi Minisztérium hivatalos lapjában

(2004. január 1-től, Cd formájában is).


 

A cégbejegyzéssel összefüggő egyéb feladatok:

Az adóhatósághoz való bejelentkezés: az adókötelezettség az adóköteles tevékenység megkezdésével kezdődik, melyet csak adóigazgatási számmal rendelkező adózó folytathat. Az adóhatósághoz be kell jelentkezni. Természetesen a helyi adók vonatkozásában a helyi önkormányzatnál is kötelező bejelentkezni a helyi adók bevallásával kapcsolatban.

Bankszámla-nyitás:
A számlanyitáshoz szükséges a számla felett rendelkezésre jogosultak aláírásának bejelentése, azok hiteles voltának igazolása (aláírási címpéldány – csak a banki ügyekhez) (már az alapító okiratnál meg van)

Előtársaság:
A gazdasági társaság a társasági szerződés alapító-okirat, alapszabály ellenjegyzésének, illetve közokiratba foglalásának napjától a létrehozni kívánt gazdasági társaság előtársaságként működhet. Az előtársasági jelleget azonban a cégbejegyzési eljárás alatt a gazdasági társaság iratain és a megkötött jogügyletek során a társaság elnevezéséhez fűzött „bejegyzés alatt" toldattal kell jelezni.
Az előtársaság üzletszerű gazdasági tevékenységet csak a gazdasági társaság cégbejegyzése iránti kérelem benyújtását követően folytathat.

 

A társas vállalkozások létrehozása:

Társasági szerződéssel, alapító okirattal, vagy alapszabállyal, amit közokiratban kell foglalni, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba. Vagyoni hozzájárulás lehet pénzbeli és apport.

A céget a CB feltételezi, azaz a cégbíróságtól kell kérni bejegyzést.

Cégnyilvánosságot a cégnyilvántartási és Céginformációs Szolgálat, míg a kiadásra a cégközlöny szolgál.

Tehát a céget a CB cégjegyzékben tartja nyilván, amely általános és kiegészítő adatokat tartalmaz. Ezen felül, vannak sajátos előírások pl.: könyvvizsgáló személye.

A bejegyzési kérelmet a cég létesítő okiratának aláírásától számított 30 napon belül kell benyújtatni a területileg illetékes CB-hez formanyomtatványon, vagy elektronikusan. A CB elfogadhatja, hiánypótlásra visszaadhatja, vagy hiánypótlás nélkül elutasíthatja, ha elemi hiányosságokat talál. Eljárási illeték befizetése kötelező.


Formái:

 

Kkt: Alapvetően személyegyesítő jellegű vállalkozás, ennek ellenére a társaság minden tagjának kötelessége a vagyoni hozzájárulás teljesítése.

A társaság vagyonáért elsősorban a társaság felel, de a vagyon elégtelensége esetén a tagok a saját vagyonukkal korlátlanul egyetemlegesen felelnek (mögöttes felelősség: ha a társaság vagyona a tartozást nem fedezi).

A társaság tevékenységében való személyes közreműködés vállalható - üzletvezetésre való jogosultság egyben képviseleti és aláírási jogosultságot is jelent -. Főszabály szerint minden tag jogosult az üzletvezetésre, de a társasági szerződésben egy vagy több tagot megbízhatnak.

A legfőbb szerv a taggyűlés, melynek határozathozatala során valamennyi tag azonos mértékű szavazó (minden tagnak legalább egy szavazata van és a társasági szerződés módosításához valamennyi tag egyhangú szavazata és aláírása szükséges). A nyereséget és vesztességet, általában a vagyoni hozzájárulás arányában viselik.

A tagsági viszony megszűnésével jár: a vagyoni hozzájárulás nem teljesítése, közös megegyezés, felmondás, jogutódlás. A társaságtól megváló taggal el kell számolni, és az örökössel is, ha nem lép be. A belépéssel a többi tagnak egyhangú egyetértése kell.

A társaság akkor szűnik meg, ha a tagok száma 3 hónapnál hosszabb időre, egy főre esik, végelszámolásra van egy egyszerűsített eljárási lehetőség.

Bt: alapvetően a Kkt Szabályai érvényesek rá is, kivétel, hogy legalább egy beltag van, akinek felelőssége korlátlan, és a többi beltag egyetemleges, azon kívül a kültag csak a vagyoni betétje szolgáltatására köteles. Ha a kültag neve szerepel a cég nevében ettől még nem beltag, viszont a felelőssége korlátlanná válik. A legfőbb szerv tevékenységében a kültag is részt vehet, de nem jogosult külső jogviszony létesítésére.

A Bt. megszűnésének sajátossága, hogy a kültag és beltag differenciáltság alapján megszűnik a társaság, ha valamelyik nincs. Ha a beltag távozik, 3 hónapon belül vagy a kültagok közül, vagy külsős beltagot kell a CB-hoz bejelenteni.

Átalakulhat KKT-vá, illetve valamennyi kültag kilép.

Üzletrész nincs csak vagyoni betét.

A Kft: több tag esetében társasági szerződéssel, az egyszemélyes Kft., alapító okirattal jön létre. Meghatározott összegű törzstőkével (minimum fél millió) a tagokra kötelező a törzsbetét nyújtás minimum 100. 000 Ft. A törzstőke összege mindig 10.000-el maradék nélkül osztható legyen.

A bejegyzési kérelem benyújtásáig az apportot hiánytalanul rendelkezésre kell bocsátani, míg a pénzbetétből legalább 50%-ot (1 éven belül a maradékot is be kell fizetni) egyszemélyes Kft esetén, a késleltetett befizetés nem megengedett. 

A Kft legfőbb szerve a taggyűlés, amiben a tagot meghatalmazott is képviselheti. Taggyűlést legalább évente egyszer, vagy a társasági szerződés meghatározott egyéb esetekben kell tartani. Tagok szavazati joga a vagyoni hozzájárulásuk arányához igazodik.

Törzstőke védelme: vagyoni hozzájárulást a tag a fennállás alatt nem követelheti vissza, törzstőke terhére csak törzstőke leszállításaként kaphat vagyoni hányadot.

Üzletrész: a CB-i bejegyzést követően a törzsbetét átvált üzletrészre. Minden tagnak csak egy üzletrésze lehet. Kiválás esetén az üzletrészt a társaság másik tagjára át kell ruháznia (ha ez nem megy, akkor lehet társaságra átruházni, majd pedig csak ezt követően kijelölt személyre, vagy másra). Fontos, hogy még az elővásárlási jogot sem lehet átruházni más sorrendben. Az átruházás nem feltételezi a társasági szerződés módosítását, de a tagjegyzékbe köteles bejegyeztetni.

Részvénytársaság (Rt):

 A részvénytársaság olyan gazdasági társaság, amely előre meghatározott számú és névértékű részvényekből álló alaptőkével (jegyzett tőkével) alakul, és amelynél a tag (részvényes) kötelezettsége a részvénytársasággal szemben a részvény névértékének és kibocsátási értékének szolgáltatására terjed ki. A részvénytársaság kötelezettségeiért – a törvényben meghatározott kivétellel – a részvényes nem felel. Gt 175§.(1).

 

Jellemzői:

·        Jegyzett tőke minimum 5 millió Ft, csak előre meghatározott számú és névértékű részvényekből álló alaptőkével alakulhat.

·        Alapítás lehet: zártkörű és nyilvános, létrehozható egyszemélyes Rt is.

·        Legfőbb szerve a közgyűlés.

·        Igazgatóság működik.

·        Felügyelőbizottság működik.

·        A részvény értékesíthető értékpapír

 

A részvénytársaságok a részvényeiket értékesíthetik a tőzsdén, ekkor nyilvános értékesítésről beszélünk, és az új jogszabályok alapján ezt a névhasználatában is jelölni kötelező. Innen ered az Nyrt rövidítés, melynek a jelentése Nyilvános Részvénytársaság.

Esetleg értékesíthetik meghatározott vevői körnek (pl.: saját dolgozóinak, partnereiknek stb.) Ebben az esetben zárt körben történő értékesítésről van szó. Erre utal a Zrt rövidítés


Gazdasági társaságok alapításának feltételei:

Egyaránt alakíthatnak külföldi és belföldi természetes személyek azzal a kritériummal, hogy KFT és Rt kivételével legalább 2 tag legyen

Egy ember egyszerre csak 1 társaságnak lehet korlátlanul felelős tagja, valamint kiskorú csak tagja lehet, de felelős tagja nem.

KKT és BT nem lehet más társaság korlátlanul felelős tagja.

Bizonyos tevékenységek is jogi személyiséghez kötöttek, vagyis nem végezhet KKT, Bt pénzintézeti tevékenységet, faktorálást.

Játékgép üzemeltetéshez Kft-t kell alapítani, ráadásul ő mást nem végezhet.

Képesítéshez kötött tevékenységet csak olyan Gt végezhet, amelynek személyesen közreműködő tagja, alkalmazottja, illetve tartós polgári jogviszony alapján rendelkezik a képesítéssel.

 

GT létrejötte: Társasági szerződéssel, alapító okirattal, vagy alapszabállyal, amit közokiratban kell foglalni, vagy ügyvéd által ellenjegyzett magánokiratba. Vagyoni hozzájárulás lehet pénzbeli és apport.

 

Apport: Az apport értékét hitelesíteni kell, ha könyvvizsgáló működik a cégnél.  Az apport értéke nem lehet magasabb összegben meghatározni. A könyvvizsgáló, illetve a tag 5 éven át felelősséggel tartozik azért, hogy az általa szolgáltatott apport az alapításkor valóban elérte azt a forgalmi értéket, amin bevitte a társaságba.

A cég lényegében azon gazdálkodó szervezetek, amelyek a reájuk vonatkozó jogszabályok szerint működnek, kötelezettséget vállalhatnak, és jogokat szerezhetnek.

A gazdasági társaságok legfőbb szerve az a fórum, amely a társaság létezését, működését érintő legfontosabb kérdésekben dönt.

·        Kkt., Bt.=tagok gyűlése, vagy taggyűlés.

·        Közös vállalat=igazgatótanács,

·        Kft.=taggyűlés, kivéve, ha egyszemélyes,

·        Rt. = közgyűlés, kivéve, ha egyszemélyes.

A határozatokat egyszerű szótöbbséggel kell meghozni.


Vezető tisztségviselők:

·        Kkt, Bt = ügyvezetők, akik csak a társaság tagjai lehetnek.

·        Kft. = ügyvezetők, akik lehetnek a társ tagjai és vagy külső tagok.

·        Közös vállalatnak csak egy igazgatója lehet.

·        Rt esetében igazgatóság és vezérigazgató.

 

Vezető tisztségviselő csak természetes személy lehet, akinek a tisztséghalmozási korlátja maximum 3 cég.

Kizáró okok: büntetett előélet, eltiltás, felszámolt cégnél volt már 3 éven belül, vagy ha hivatalból törölt cégnél volt tisztségviselő az előző 2 évben. Illetve összeférhetetlenségi ok merül fel.

Felügyelőbizottság a társaság azon szerve, amelynek alapvető feladata az ügyvezetés átfogó ellenőrzése, de az operatív ügyvezetésbe nem avatkozhat be. Kötelező létrehozni, ha a foglalkoztatott létszám több 200 főnél, ill. ha a Kft. törzstőkéje 50 millió feletti, Rt. esetében, mindig kötelező.

Kizáró okok: ua. mint az ügyvezetőknek. Csak megbízás jogviszonyban működhet Max. 5 éves megbízatással.

Könyvvizsgáló: Vannak kötelező esetek és választhatók is. Kötelező az Rt-nél, az olyan Kft-nél, ahol a törzstőke meghaladja az 50 milliót, illetve kötelező az egyszemélyes KFT-nél.

 

GT megszűnése:

- Lejár a szerződés: határozott idejű szerződések esetén.

- Csődeljárást a fizetési nehézségekkel küszködő gazdálkodó szervezet kezdeményezhet azzal a céllal, hogy hitelezőitől fizetési haladékot kapjon.

 

- Végelszámolás jogutód nélküli megszűnést jelent, amely eldöntéséről a Gt. dönt – feltéve, ha fizetőképes.

 

- Felszámolás, ha fizetőképtelen állapotba került cég, tehát ha elismert tartozását 60 napon belül nem egyenlítette ki, ha a fizetési felszólításra 30 napon belül nem reagált, vagy eredménytelen végrehajtás volt már. A csődeljárással ellentétben a felszámolását kérheti az adóson kívül, a hitelező és végelszámoló is.

- Átalakulás (jogutódlással szűnik meg): pl.: tagjainak száma a minimum alá csökken.

 

 

Automatikus

Akaratlagos

 

Cég

Hitelezők

Nem létezik

Fizetési nehézség:

-         Csődeljárás

-         Maga a Cég Bíróság

-         Moratórium

Itt megmaradhat a cég!

Nincs nehézség:

-         Végelszámolás

-         Osztás

-         Iratok őrzése

Fizetési nehézség:

-         felszámolás

-         Hitelező indítja

-         Felügyelő Bizottság

-         Felhívás a többi tulajdonosnak

Ez biztosan megszűnik!

Lejár a szerződés

Átalakulás

 

Jogképesség az embernek vagy jogi személynek az a képessége, hogy jogviszonyok alanya lehessen, azaz jogokat szerezhessen, és kötelezettségeket vállalhasson.

Jogi kérdések

A jogrendszer felépítése az adott államban érvényes jogszabályok összességét jelenti. Ez tovább csoportosítható:

A kötelmi jog a szerződések jogi kérdéseivel foglalkozik. A Szerződés a polgári jog legfontosabb jogintézménye.

Kötelmi jog célja: jog eszközeivel is megerősítse a szerződő felek megállapodását, kikényszerítse pontos megvalósítását, elhárítsa, enyhítse a megszegésből származó károkat.

A Szerződés olyan személyek közt fennálló Kétoldalú jogügylet (kötelem), melyben a kötelezett vagyon értékű szolgáltatást nyújt, a jogosult pedig követelheti azt. Szerződéses jogviszony akkor keletkezik, ha a felek szabad akaratukból kötik, vagy ha törvény írja elő, illetve bírósági határozat alapján.

Szerződéskötés folyamata: A szerződő felek kölcsönös és egybehangzó véleménye alapján akaratukat kinyilatkoztatják, szóban, írásban, vagy rámutató magatartásukkal, szerződéskötési ajánlatot tesznek (keletkeztető nyilatkozat).

Az ajánlatot, ha a másik fél elfogadja, létrejön a szerződés, az adott időponttól kezdődő hatállyal. A szerződésben a felek megállapodnak a lényeges, vagy bármely fél által lényegesnek ítélt kérdésben, figyelemmel vannak egymás érdekeire és tájékoztatják egymást minden érintő körülményről (azaz együttműködési kötelezettségük van).

Szerződésszegés: ha valamely magatartás, körülmény vagy állapot a szerződésbe ütközik, vagy egyébként sérti valamelyik félnek a szerződéssel kapcsolatos jogait.

A szerződés biztosítékai:
Mivel a szerződések nem megfelelő teljesítését elvileg sohasem lehet kizárni, szükséges mellékkötelezettségeket kikötni. Ezeket két csoportja oszthatjuk:

·        Szerződést megerősítők: pl.: foglaló, kötbér, jogvesztés, jótállás;  

·        Biztosítékadási jellegűek: pl.: bankgarancia, óvadék, zálogjog.

Egyes szerződés fajták:

Adásvétel: Adásvételi szerződés alapján az eladó köteles a dolog tulajdonát a vevőre átruházni, és a vevő birtokába bocsátani, a vevő pedig köteles azt megfizetni. Tehát a dolog tulajdonba adása pénz ellenében. Ekkor áru-pénz csere bonyolódik, melynek tárgya minden forgalomképes dolog. Az eladó köteles a terhekről tájékoztatást adni, okiratokat átadni. Vevő köteles viselni a szerződéskötés költségeit, tulajdon-átruházási illetékeket, átvétel költségeit.

Csere: a csereszerződés hasonlít az adásvételi szerződéshez, viszont itt kölcsönös tulajdon-átruházásra kerül sor.

Ajándékozás: ingyenes vagyoni előny juttatására kerül sor, tehát ellenében semmifajta ellenszolgáltatás nem járhat. Az ajándékozási szerződés teljesítését az ajándékozó megtagadhatja, visszakövetelheti (ha létfenntartása érdekében szüksége van rá, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti).

Szállítási szerződéssel a szállító valamely általa előállított, vagy beszerzett termék meghatározott időszakban, vagy meghatározott későbbi időpontban történő átadására, a megrendelő pedig annak átvételére, és árának megfizetésére vállal kötelezettséget. A szerződés szóban és írásban egyaránt meg lehet kötni, módosítása a felek közös megegyezésével kerülhet sor. A szerződés teljesítésében a felek együttműködni kötelesek.

Bérleti szerződés. Bérleti szerződés alapján a bérbeadó köteles a dolgot időlegesen a bérlő használatába adni, a bérlő pedig bért fizetni. A bérbeadó köteles a közterheket viselni, szavatolni hogy alkalmas a használatra. Bérbeadó joga ellenőrizni a használatot.

Vállalkozási: a vállalkozó valamely dolog tervezésére, elkészítésére, feldolgozására, átalakítására, üzembe helyezésére, megjavítására, vagy más eredmény létrehozására, a megrendelő pedig a szolgáltatás fizetésére köteles.

Munkajog célja:

A hatékony munkaerő-gazdálkodás magába foglalja az alkalmazottak és munkáltató közötti  jogszerű együttműködést, amit a munkajog szabályoz:

 


A munkaviszony alanyai: a munkáltató és a munkavállaló, akiket e jogviszonyban jogok illetnek meg, illetve, kötelezettségek terhelnek.

 

Munkáltató az lehet, aki jogképes.

Munkavállaló lehet, és munkaviszonyba léphet, az a természetes személy aki:

·        tankötelezettségét teljesítette,

·        cselekvőképes,

·        nagykorú.

 

További feltételeket lehetnek:

·        erkölcsi alkalmasság,

·        egészségügyi alkalmasság,

·        képesítés, képzettség,

·        gyakorlat.

A munkaviszony létesítése:
A munkaviszony a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével, a munkaszerződéssel jön létre. A munkaszerződést minden esetben írásba kell foglalni!

A munkaszerződés kötelező tartalmi elemei:
• a szerződő felek adatai,
• a munkavállaló személyi alapbére,
• a munkavállaló munkaköre,
• a munkavégzés helye.

A munkaviszony időtartama: határozott, vagy határozatlan időtartamra létesíthető.

A próbaidő: tartama általában harminc nap. A szerződő felek ennél rövidebb vagy hosszabb, de legfeljebb 90 napig terjedő próbaidőben is megállapodhatnak. A próbaidő alatt a munkaviszonyt bármelyik fél azonnali hatállyal indoklás nélkül megszüntetheti.

A munkaidő: a munkavégzésre előírt idő, annak kezdetétől, befejezéséig tartó időtartam, amibe be kell számítani a munkavégzéshez kapcsolódó előkészítő és befejező tevékenység időtartamát.

A pihenőidő:
A munkavállalót a munkavégzés során az alábbi pihenő idő illeti meg: munkaközi szünet, napi pihenőidő, heti pihenőidő, munkaszüneti nap.

Rendes szabadság:
A munkavállalót minden munkaviszonyban töltött naptári évben rendes szabadság illeti meg, ami alap és pótszabadságból áll. A rendes szabadság mértékét a Munka Törvénykönyve szabályozza. Az alapszabadság mértéke húsz munkanap, ez a mérték azonban a munkavállaló életkorától függően fokozatosan emelkedik.

Pótszabadság:
Pótszabadság a törvényben meghatározott jogcímeken illeti meg a munkavállalót. Ezen túlmenően azonban, a kollektív szerződés vagy a munkaszerződés is rögzíthet pótszabadságot

A munkaviszony megszűnése és megszűntetése:

A MT különbséget tesz a munkaviszony megszűnése és megszüntetése között.

A megszűnés külön intézkedés nélkül következik be, a megszüntetés a munkáltató vagy a munkavállaló valamely intézkedésére, aktív cselekedetére van szükség.

A munkaviszony megszűnik:
• a munkavállaló halálával,
• a munkáltató jogutód nélküli megszűnésével,
• a határozott idő lejártával.

A munkaviszony megszűntetése:
• a munkáltató és a munkavállaló közös megegyezésével,
• rendes felmondással,
• rendkívüli felmondással,
• azonnali hatállyal a próbaidő alatt.

Közös megegyezéssel a munkáltató és a munkavállaló bármikor megszűnteti mind a határozatlan, mind a határozott időre kötött munkaszerződést. Az írásba foglalási követelmény a közös megegyezésre is vonatkozik.

Rendes felmondás: A munkaszerződés egyoldalú akarattal történő megszüntetésének esete a rendes felmondás. A rendes felmondás joga mind a munkáltatót, mind a munkavállalót megilleti.

A rendkívüli felmondás szabályai: A munkáltató, illetve a munkavállaló a fennálló határozott vagy határozatlan idejű munkaviszonyt - kivételes esetben - megszüntetheti, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan, vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy olyan magatartást tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi.

Munkáltató és munkavállaló jogai és kötelezettségei

1. A munkáltató kötelezettségei:

·        köteles a munkavállalót a munkaszerződés, a munkaviszonyra vonatkozó szabályok, illetve az egyéb jogszabályok szerint foglalkoztatni,

·        köteles az egészséges és biztonságos munkavégzés feltételeit biztosítani,

·        köteles a munkát úgy megszervezni, hogy a munkavállaló a munkaviszonyból eredő jogait gyakorolni, kötelezettségeit teljesíteni tudja,

·        köteles a munkavégzéshez szükséges tájékoztatást és irányítást megadni,

·        köteles a munkavégzéshez szükséges ismeretek megszerzését biztosítani,

·        köteles a munkavállaló számára a munkaszerződésben (illetve jogszabályokban) foglaltaknak megfelelően munkabért fizetni.

A munkáltató utasítási jogai:
A munkáltató jogaival kapcsolatban összefoglalóan elmondhatjuk, hogy utasítási joga van a munkavállaló felett.
A munkavállaló a munkát a munkáltató utasítása szerint köteles elvégezni. A munkaszerződés a munkavállaló munkakörét, a munkaköri leírás a részletesebb feladatokat tartalmazza. A napi utasításokat azonban a munkáltató adja és ezeket a munkavállaló köteles teljesíteni. A munkáltató utasítási jogköre nem korlátlan, csak a törvényes keretek között gyakorolható.

2. A munkavállaló kötelezettségei:

·        Az előírt helyen és időben munkára képes állapotban megjelenni és a munkaidejét munkában tölteni, illetőleg ez alatt munkavégzés céljából a munkáltató rendelkezésére állni,

·        Munkáját az elvárható szakértelemmel és gondossággal, a munkájára vonatkozó szabályok, előírások és utasítások szerint végezni,

·         Munkatársaival együtt működni, munkáját úgy végezni, hogy az, más egészségét, testi épségét ne veszélyeztesse, más munkáját ne zavarja, anyagi károsodását, vagy helytelen megítélését ne idézze elő,

·        Munkáját személyesen ellátni,

·        A munkaszerződésben megállapított munkaköréhez kapcsolódó előkészítő és befejező munkákat elvégezni,

·        A munkája során tudomására jutott üzemi, üzleti titkot, valamint a munkáltatóra illetve tevékenységére vonatkozó alapvető fontosságú információkat megőrizni.

·        A munkáltató által kijelölt tanfolyamon, vagy továbbképzésen részt venni.

 

A fogyasztóvédelmi törvény biztosítja a fogyasztók alapvető érdekeit, így különösen:

 

Intézményrendszere:

 

 

Az eljáró fogyasztóvédelmi hatóság a következő intézkedések megtételére jogosult, amennyiben megállapította a törvényben foglalt rendelkezések megsértését:

A vásárlónak joga van ahhoz, hogy pénzéért jó minőségű és hibátlan árut kapjon. Amennyiben az áru elromlik vagy rendeltetésszerű használat mellett idő előtt tönkremegy, akkor a vásárló jogosan követelheti a cserét, javítást, esetlegesen kártérítést.

Fontos, hogy bárminemű reklamációt csak a vásárlást igazoló blokkal vagy számlával lehet kezdeményezni.

A versenytörvény célja:

A tiszta piaci verseny, továbbá az üzleti tisztesség betartása.

Tilos gazdasági tevékenységet tisztességtelenül folytatni.

Tilos valótlan tény állításával vagy híresztelésével, valamint valós tény hamis színben való feltüntetésével a versenytárs jó hírnevét vagy hitelképességét sérteni, illetőleg veszélyeztetni.

Tilos üzleti titkot tisztességtelen módon megszerezni vagy felhasználni, valamint jogosulatlanul mással közölni vagy nyilvánosságra hozni.

Tilos máshoz olyan tisztességtelen felhívást intézni, amely harmadik személlyel fennálló gazdasági kapcsolat felbontását vagy ilyen kapcsolat létrejöttének megakadályozását célozza.

Tilos az árut, szolgáltatást (a továbbiakban együtt: áru) a versenytárs hozzájárulása nélkül olyan jellegzetes külsővel, csomagolással, megjelöléssel, vagy elnevezéssel előállítani, vagy forgalomba hozni, reklámozni, amelyről a versenytársat, illetőleg annak áruját szokták felismerni.

Tilos a gazdasági versenyben a fogyasztókat megtéveszteni.

Tilos a fogyasztó választási szabadságát indokolatlanul korlátozó üzleti módszerek alkalmazása. Ilyen módszernek minősül különösen, ha olyan körülményeket teremtenek, amelyek jelentősen megnehezítik az áru, illetve az ajánlat valós megítélését, más áruval vagy más ajánlattal történő tárgyszerű összehasonlítását.

Tilos a vállalkozások közötti megállapodás és összehangolt magatartás, amely a gazdasági verseny megakadályozását, korlátozását vagy torzítását célozza.

Tilos a gazdasági erőfölénnyel visszaélni.


 

 

Kkt

Bt

Kft

Rt

Egyesülés

Neve

Közkereseti társaság

Betéti társaság

 

Korlátolt felelősségű társaság

Részvény-társaság

Egyesülés v. közös vállalat

Jogi jellege

Nem jogi személyiségű gazdasági társaság

Nem jogi személyiségű gazdasági társaság

Jogi személyiségű gazdasági társaság

Jogi személyiségű gazdasági társaság

Gazdálkodó szervezet, jogi személy

Legfőbb szerve

taggyűlés

taggyűlés

taggyűlés

közgyűlés

Igazgató-tanács

Tisztség-viselők

ügyvezetők

ügyvezetők

ügyvezetők

igazgatóság és vezérigazgató

igazgató

Alapítási összeg minimum

500 000Ft

Nincs megadva

Nincs megadva

5 000 000Ft

Nincs megadva