Számítógép belső felépítése

-A számítógép üzembe helyezése

1. Az üzembe helyezés lépései:

o       az alkatrészek kicsomagolása

o       ergonómiai beállítások: fontos a kényelmes szék kiválasztása, valamint az asztal beállítása, amit célszerű úgy beállítani, hogy a monitor hátulról kapja a fényt, mert különben csillogó és kevésbé látható lesz.

o       Ezután az alkatrészeket megfelelően összedugdosva, megfelelő csatlakozóba, a megfelelő alkatrészt be kell helyezni az alaplapra. Ezután a gépházba be kell csavarozni, BUSZ rendszerrel az elemeket összekapcsolni, kábelekkel a monitort, billentyűzetet, egeret, nyomtatót stb csatlakoztatni. Ezután a tápegységhez is csatlakoztatjuk az alkatrészeket (csak ekkor szabad) majd bekapcsolhatjuk a számítógépet.

o       Ezután előhívhatjuk a BIOS-t, beállítjuk, az alaplapon az órajelet, sebességet, majd ezt összehangoljuk.

o       Figyelni kell, hogy a BUS rendszerhez, megfelelő bővítőkártyát használjunk.

Alaplap: A számítógép elektronikus elemei az alaplapra vannak beépítve. Ez egy többrétegű nyomtatott áramköri lap melyen az elemek csatlakoztatására több különböző méretű és alakú csatlakozó van, valamint néhány előre beépített eszköz található rajta. Busz rendszer helyezkedik el rajta, ez köti össze az egyes alkatrészeket egymással (címbusz, vezérlőbusz, és adatbusz) Chip készlet is található rajta. Két részből áll, az északi hídból és a déli hídból. Található még rajta: processzor foglalat, memória hely, RomBios, lapka készlet, CMOS ROM, bővítőkártya foglalat, belső és külső csatlakozó.

Processzor: Központi vezérlő egység. A feladata, hogy elolvassa a programot és végre hajtsa az utasítást. Egy tokból és egy vagy több magból áll. Részei: vezérlő egység, aritmetikai és logikai egység, regiszterek, operatív tár, puffer tár, input és output vezérlők, generátor, órajel.

Memória: az adatok tárolására szolgál. Két fő típusa van: a ROM és a RAM memória.

A Rom memória, csak olvasható memória, a számítógép indítási folyamatát tárolják benne, nem törölhető és nem írható át, kikapcsoláskor is megőrzi tartalmát.

A Ram memória írható és olvasható memória, az egyidejűleg futó folyamatok programjait és azok adatait tárolja. Kikapcsoláskor elveszíti tartalmát.

Busz: A tárolok, processzor, és a perifériák, közötti adatforgalmat lebonyolító rendszer.

Bővítőkártya: Két fő típusa van, a hangkártya és a videókártya. A hangkártya hangot fogad és ad ki számítógépes program utasítására. A videókártya feladata a képi információk feldolgozása és megjelenítése.

Csatlakozó: Ma leginkább használt számítógépes csatlakozó, a SATA, ami egy számítógépes sin, melyet elsősorban adatok továbbítására terveztek, a számítógép és a tárolóeszköz (p: merevlemez) között. Ez jobb adat kapcsolatot biztosít, mint a régebbi típusú párhuzamos ATA csatlakozó.

 

2. Háttértárak üzembe helyezése, telepítése:

            Telepítés lépései:  Csatlakoztatás ( fizikai kapcsolat létrehozása)

                                           Setup menü beállítása

                                           - rendszerkonfiguráció beállítása, ellenőrzése

                                           - idő és dátum beállítás

                                           - BOOT sorrend beállítása

                                           Particionálás

                                           Formattálás

3. Perifériák üzembe helyezése:

- Monitor: csatlakoztatjuk a számítógép megfelelő portjába, majd a konnektorba. Nagy teljesítményű monitort külön aljaztba célszerű bedugni, mert nagy a fogyasztása. Érdemesebb TFT típusú monitort választani, mert könnyebb, keskenyebb, ezért kisebb helyen is elfér, és kisebb a fogyasztása, mint a régebbi típusú CRT monitornak.

Billentyűzet, Egér: többnyire, PS/2 csatlakozóval, csatlakoztatható, mely kicsi kerek dugó, az IBM fejlesztése. Azért volt szükséges a kifejlesztésére, hogy az egér ne foglaljon el egy soros portot(a lila a billentyűzeté, a zöld az egéré).

Webkamera: többnyire USB csatlakozóval csatlakoztatható a számítógéphez, telepítésénél fontos a telepítési sorrend betartása, előbb telepíteni kell, majd utána csatlakoztatni.

Fejhallgató, mikrofon, hangszóró: először a hangkártyán kell megkeresni a csatlakoztatás helyét, és ezt kell kivezetni előre, és ide csatlakoztatható a megfelelő hardver eszköz.

Nyomtató, scannar: ha USB csatlakozóval rendelkezik, a telepítési sorrend betartása fontos(előbb telepíteni kell, majd csatlakoztatni)

IP nyomtató: hálózati nyomtató, hálózati kártyával rendelkezik(ezzel kapcsolódik, az Internetre) és saját IP címe van. Helyi nyomtatóként kell felvenni, kap HCIP portot és be kell állítani az IP címét.