Biztonsági
mentések típusai
o
teljes,
napi:
Teljes mentés (Full Backup): A rendszer minden adata válogatás nélkül mentésre kerül. A mentési folyamat ezért egyszerű, ellenben sok ideig tart és sok adattároló egység (pl. DAT kazetta) szükséges hozzá. Amennyiben adataink olyanok, hogy nem változnak túl sűrűn, a gyakori teljes mentés sok fölösleges adat tárolását okozza. Előnye azonban, hogy a visszaállítás viszonylag gyors.
Napi biztonsági mentés: A napi biztonsági mentés az összes kijelölt, a napi biztonsági mentés napján módosított fájlt átmásolja. A biztonsági mentést a rendszer nem jelöli a fájlokon (más szóval nem törli az archiválandó attribútumot).
o
növekményes,
különbségi:
Növekményes biztonsági mentés: A növekményes biztonsági mentés csak a legutolsó biztonsági mentés óta létrehozott vagy módosított fájlokról készít biztonsági másolatot. A biztonsági mentés végrehajtását a rendszer jelöli a fájlokon (más szóval törli az archiválandó attribútumot).
Különbségi biztonsági mentés: Ezt a módszer alkalmazva csak azokról a fájlokról készül biztonsági másolat a kijelöltek közül, amelyek megváltoztak az előző teljes mentés óta, illetve az új állományokról. Ekkor a fájlok utolsó verzióján történik az adatok frissítése. Előnye az, hogy napi használata és azonos állományhalmaz esetén gyorsabb mentést biztosít és kevesebb hely szükséges az adattárolón. Hátránya viszont, hogy az állományok előző verziója nem állítható vissza.
Biztonsági
mentések készítése
o
fájlokról,
mappákról:
Az egyes fájlokról vagy mappákról a merevlemez visszaállítási partíciójára, egy külön beszerezhető külső merevlemezre vagy optikai lemezekre (CD-re vagy DVD-re) készíthet biztonsági másolatot.
A merevlemez biztonsági másolatának elkészítése esetén a teljes gyári lemezképet menti, beleértve az operációs rendszert, a szoftveralkalmazásokat, továbbá az összes személyes fájlt és mappát.
o
rendszer
állapot-adatokról:
Lehetőség van a rendszerállapot-adatok mentésére is, és ez nagyon fontos, amennyiben egy működő rendszert akarunk egy totális összeomlás után. Tartalmazza az összes program- és konfigurációs fájlt, ami kell az operációs rendszer elindításához (helyreállításához). A rendszerállapot-adatokat alkotó rendszerösszetevők a számítógép operációs rendszerétől és konfigurációjától függnek. Az operációs rendszer automatikusan kiválasztja a rendszerösszetevőket biztonsági mentésnél.
Adat
helyreállítás
o
fájlokról,
mappákról:
o
rendszerállapot-adatokról:
A korábban készített másolatok visszaállíthatóak a Visszaállító varázsló vagy az Automatikus rendszer-helyreállító varázsló segítségével. Ha rendszerbeállításokat és az adatfájlokat is vissza szeretné állítani, ehhez vissza kell állítani a rendszerállapot-adatokat.
További adat biztonsági eszközök
o
rendszer
visszaállítási pont:
Amikor biztonsági másolatot készít a legutóbbi biztonsági mentés óta végzett változtatásokról, rendszer visszaállítási pontokat hoz létre. Ezek segítségével pillanatképet menthet a merevlemez egy adott pillanatban érvényes állapotáról. Ezután a rendszeren végzett későbbi változtatások visszavonásához visszaállhat erre a pontra
o
ütemezett
biztonsági mentés:
A rendszer visszaállítási pontok vagy konkrét fájlok és mappák biztonsági mentésének ütemezése a speciálisan erre a célra készített programokkal végezhető el. Ezekkel az eszközzel a biztonsági mentések meghatározott időközönként (naponta, hetente vagy havonta), vagy bizonyos eseményekhez, például a rendszerindításhoz kötötten ütemezhetők.