Az erdőtűzoltás erői, technikai háttere.

 

Készítették

Baráth János

 

 

 

 

2009

 

 

 

 

„Már nem látom a fát, az erdőt,
- uram segítsd meg a kesergőt!
Hallgasd meg a fát, az erdőt, mentsd meg nekünk őt, legyen hol elbújnunk,
ha már fájdalmunk oly nagyra nőtt, hogy elviselni másképp nem tudnánk, az eltékozolt időt!”

Csontos Sándor:Uram mentsd meg az erdőt

 

Előzmény

  Napjainkban egyre jobban megfigyelhető az időjárás szélsőséges alakulása. Egyes helyeken özönvízszerű esőzések, felhőszakadások, máshol csapadékmentes időszakok alakulnak ki. A száraz csapadékmentes helyeken, a vegetáció nedvességtartalma csökken ezért a gyulladási, égési feltétele sokkal kedvezőbb. Egy erdő elpusztulása nem csak anyagi veszteség, sokkal inkább, egy teljes természeti rendszer időleges, de akár végleges eltűnése. Ezért próbáltam néhány gondolatban megfogalmazni, hogy jelenleg milyen technikai erőket tudunk, érdemes mozgósítani egy lehetséges erdőtűz kialakulása esetén.

 

Bevetendő erők

 

  A bevetendő erők-eszközök fajtái, és száma mindig az adott erdőtűz sajátosságainak kell, megfeleljen. A bevetett erők, speciális egységek száma és minősége még az erdőtűz során is változhat, és rendszerint változik is. Az egyes földi és légi egységeknek a technikai háttere, eszközeik alapeszközökből és speciális céleszközökből állnak. Minden tűzre, az erdőtűzre is megállapítható, hogy nincs két egyforma tűzeset. Minden egyes tűzeset leküzdéséhez más-más módon kell felkészülni. A tüzek időbeli, térbeli lefolyása nagymértékben meghatározza, hogy milyen emberi illetve technikai igényre van szükség. A bekövetkezett tűzesetek 99 %-át a tűzoltóságokra jelentik be, az elsődleges beavatkozó a felszámolásban a tűzoltóság.

 

  Kisebb erdőtüzek leküzdésére alkalmas, illetve elégséges a tűzeset helyéhez működési területileg tartozó Hivatásos Önkormányzati Tűzoltóság egysége. Ugyanez elmondható a működési területtel rendelkező Önkéntes Tűzoltóságokról is. Megjegyezendő azonban, hogy azok az Önkéntes Tűzoltó Egyesületek, amelyek megfelelő szervezettséggel, technikai ellátottsággal működnek sok esetben az előbb említett két tűzoltóság kiérkezése előtt illetve annak riasztása nélkül is le tudja küzdeni az ilyen jellegű eseményeket.

 

  Közepes erdőtüzek leküzdésénél riasztási fokozatok emelése útján a Riasztási és Segítségnyújtási Terv alapján riasztásra kerülnek a társ tűzoltóságok egységei. Sok esetben azonban nem elégséges a közepes tüzek oltásánál a tűzoltó erők bevetése, legyen az önkéntes vagy hivatásos, hanem szükség van a lakosság bevonására is. A lakosság bevonását hosszabb elhúzódó tüzek oltásánál kell igénybe venni. A lakosság kezdeti bevonását, a tűzoltási irányítók elrendelik, viszont a nagyobb mérvű riasztása berendelése polgári védelmi feladat. Ezekben, az esetekben a katasztrófavédelmet irányító szervezet megfelelő szakágának illetve irányítóinak bevonása elengedhetetlen és nélkülözhetetlen a tűzoltás irányításában.

 

  Nagyobb erdőtüzeknél, ahol több napos elhúzódó tűzoltásra kell felkészülni indokolt és kell is a polgári védelmi erők mozgósítását figyelembe venni. A mozgósítással egy időben gondolni kell a tűzoltási munka megfelelő hátterének biztosításáról is, valamint a bevont polgári személyzet munkafeltételeinek megteremtéséről anyagi–technikai ellátásáról, élelmezésről, pihentetésről a megfelelő higéniai eszközök biztosításáról. A polgári lakosság bevonásánál fontos tényezőként kell azt figyelembe venni, hogy nem kiképzett emberekkel van dolgunk, hanem öntudatból, segítő szándékból érkező emberek munkájára számíthatunk. Ezért nagyon fontos a kiképzetlen személyek oktatása, valamint hogy önálló munkavégzésükre csak megfelelően kiképzett szakember irányításával kerülhet sor.

Azokban az esetekben, ahol az erdőtűz nagysága kiterjedése lakosságot veszélyeztet nagyon fontos a kitelepítés, a kitelepítés megszervezéséről való gondoskodás. Ennek a végrehajtása szintén polgári védelmi, katasztrófavédelmi feladat. Fontos és nem elhanyagolható a megfelelő helyismerettel rendelkező erdészeti szakemberek bevonása az oltásba. Nem elhanyagolható, hogy a tulajdonos, akinek az erdeje ég az is a helyszínen legyen. Már csak azért is mert a különböző költséges beavatkozásoknál, amelyekre a tűzoltó, illetve a katasztrófavédelemben dolgozók nincsenek megfelelő anyagi háttérrel felkészülve a tulajdonos a gyorsabb és hatékonyabb oltás érdekében a kárenyhítés céljából, gondoskodhat megfelelő anyagi fedezet mellett a költségesebb oltási mód igénybevételéről.

A tartós elhúzódó oltásnál polgári erőkön, önkénteseken kívül figyelembe kell venni és számítani is lehet a hadsereg, valamint a volt határőrség (rendőrség) alakulatainak bevetésére. A honvédség erői gyorsan mozgathatóak, és viszonylag rövid idő alatt nagy létszámmal lehet a segítségükre számítani. Természetesen igénybevételük csak megfelelően indokolt esetekben célszerű. A honvédségen kívül, bevethető a Rendőrtiszti, illetve Rendvédelmi Szakközépiskola hallgatói létszáma is. A nagy erdőtüzeknél, ahol a katasztrófa helyzet fennáll, segítséget lehet kérni külföldi országoktól is.

A segítségre érkező egységek bevetésénél a legtöbb problémát a részükre kiadandó szerszám bázis hiánya okozza.

 

  Alábbi erők bevetésére számíthatunk nagy kiterjedésű katasztrófahelyzetet előidéző erdőtüzek felszámolásakor:

 

·        Hivatásos önkormányzati tűzoltóság tagjai

·        Önkéntes tűzoltó egyesületek tagjai

·        Működési területtel rendelkező önkéntes tűzoltóság tagjai

·        Polgár védelmi erők

·        Katasztrófavédelmi irányítók

·        Önkéntes segítők

·        Erdészeti dolgozók

·        Honvédség alakulatai

·        Rendvédelmi iskolák hallgatói

·        Külföldi országok segítsége

 

Technikai eszközök

 

A földi gyalogos csapatok eszközei

A földi csapatok eszközei a kéziszerszámok, a gépjárművek, és a gépjárművek technikai felszerelése. A felszerelés áll a csapatfelszerelésből, a személyes felszerelésből.

Csapat felszerelés:

·        Szállítójármű

·         EDR rádió

·        Egészségügyi csomag

·        Szerszámok, pótszerszámok: szikracsapók, kapák, csákányok, ásók, fejszék, motoros láncfűrészek, üzemanyag, stb.

 

A szerszámok száma és eloszlása az erők felállásától, a tagok számától, és képesítésétől, az alkalmazott oltási taktikától függ.

oiuhgtghdgfc

kézi szerszámok (saját fotó)

 

Személyes felszerelés:

·        Egyéni védőfelszerelés

·        Lapát, vagy szikracsapó (leggyakrabban használt eszköz)

·        2-3 liter víz

A felsorolás csak a legalapvetőbb személyes és csapat felszerelési tárgyakra terjedt ki.

 

Gépjárművek

A gépjárművek és technikai felszerelésük nem elsősorban az oltást segítik elő, hanem az oltószemélyzet szállítását, az oltószemélyzet eszközeinek és ellátásának biztosítását szolgálják. Víz erdőkbe történő bejuttatására szárazföldi járművekkel nagyon csekély a lehetőség.

A gépjárművek bevetésénél meg kell különböztetnünk a síkvidéki és a hegyvidéki erdőtüzeket. Mindkettőnél a talaj-, a terepviszonyok adottságai nagymértékben befolyásolják a bevethetőségüket. A tűzoltóságnál rendszeresített gépjárműfecskendők, különleges szerek erdőtűz oltására csak nagyon nehezen vethetők be. Tudomásul kell venni azt, hogy azon Mercedes, és Renault gépjárműfecskendők, amelyek a technikai fejlesztés következtében beszerzésre kerültek nem alkalmasak az erdőtűz oltására.

 

 

Mercedes Atego AT2

http://www.flickr.com/photos/hoszi/2489720775/

 

 

 Nem azért, mert nincs megfelelő tűzoltó-technikai felszereléssel felmálházva, hanem a terepviszonyok adottsága miatt bevethetőségük nem lehetséges. A síkvidéki területen az úgynevezett humuszos futóhomokban nemcsak a gépjárművek süllyednek el, ragadnak, de még az emberi járás is nehézkes. A dombos hegyvidékes tájakon a Mercedes és Renault gépjárműfecskendők bevethetősége a magas százalékú emelkedők, a sűrűn benőtt utak illetve a vízfolyások által kimosott sokszor méteres mélységű árkok miatt lehetetlen.

 

Renault Midlum 4x4

http://www.tuzoltosaghb.hu

 

 

Tapasztalat az, hogy az égő terület megközelítése nagyobb részben csak gyalogosan történhet, illetve ahol az erdészetnek van kis önsúlyú összkerék meghajtású személyszállításra alkalmas gépjárműve, úgy azzal is meg lehet oldani. Gépjárműfecskendők erdőtűznél történő bevetése csak az erdők közvetlen szélén illetve az utak mentén lehetséges, de a bevetésnél mindig figyelembe kell venni a technika biztonságos működtetését. A hirtelen szél, vagy tűzvihar hatására nincs mód a járművek kimenekítésére, és bennéghetnek.

 

Mercedes Benz Unimog TLF 3000 CAFS

www.esztergomhot.hu

 

Oltásban résztvevő gépjárművek:

·        terepjáró típusú tűzoltóautó (erdőtüzes); (Mercedes Unimog)

·         tűzoltófecskendő, (Mercedes, Renault, Steyr, IFA)

·        vízszállítók (Renault, Tatra, Liaz, TÜ-3)

·        egyéb speciálisan oltási célra épített járművek.

 

 

Légi tűzoltás technikai eszközei

 

Erdőtűz oltásánál a legnagyobb probléma a megközelítésből, illetve az oltóanyag helyszínre történő juttatásából adódik. Ennek a problémának a leküzdése érdekében alkalmazzák a légi tűzoltó eszközöket. A légi eszközöknek két fajtája van. A helikopter, és a repülőgép. Mindkettőnek megvannak a maga hátrányi és előnyei. A repülési tulajdonságok figyelembevételével az alábbi oltóanyag kijuttatási módok lehetségesek. Ezen összehasonlításokat az alábbi táblázattal szemléltetem.

 

 

 

repülőgép

helikopter

pontszerű oltóanyag kijuttatás

nem alkalmas

alkalmas

vonalszerű oltóanyag kijuttatás

alkalmas

alkalmas

 

Légi járművel történő oltóanyag kijuttatási módok

 

Repülőgép

Magyarországon a ’PZL M 18’ Dromedár típusú orrtartályos merevszárnyú repülőgépet használják tűzoltási célra. Eredetileg mezőgazdasági célra építették. 2,5 m3-es beépített víztartály teszi lehetővé az oltást. Képes szórt, s vízbomba formában is kiereszteni az oltóanyagot. A repülőgép tulajdonságának köszönhetően füstön keresztül is képes áthaladni biztonságosan. Tapasztalatok szerint a kijutott folyadékmennyiség súlyából származó dinamikus erőhatás ütőereje erős. Az így leszakadó szilárd koronarészek miatt előnyösen csökkenthető a tömegeloszlás. A csurgalékvíz egyenletesebb felületi terjedést eredményez, és a keletkező gőzképződmény ideális oltási körülményeket biztosít a fa tetejétől a talajfelszínig bezárólag. Ez a repülőgép az oltási hatékonyságát már több esetben is bizonyította.

 

 

 

ffffffffff

’PZL M 18’ Dromedár

http://www.bredow-web.de/ILA_2002/Kleinflugzeuge/Mielec_M_18_Dromader/PZL_Dromedar_3.JPG

 

 

Helikopterek

A helikopterrel való tűzoltásnak főleg felfüggesztett tartályos módja terjedt el. Magyarországon a rendszerben lévő MI 8-as helikoptert szokták igénybe venni, amelyre a Bamby Bucketet (bambuszkosár) szerelik fel, ami egy vízszállításra alkalmas szerkezet. Űrtartalma 2500 l. Lehetőség van arra, hogy leszállás nélkül a Bamby-Bucketet megmerítve történjen a feltöltés. A tartály nyitásakor koncentráltan az égő felületre, erdőrészre irányítható a vízbomba és így hatékony oltás érhető el. A helikopterek előnye a repülőgépekkel szemben, hogy oltószemélyzetet tudnak a helyszínre juttatni, emellett veszélybe került emberek mentésére is alkalmasak. Hátrányuk viszont, hogy lassabbak a repülőgépeknél.

 

 

 


MI 8-as helikopter Bamby Bucketet kosárral

 

http://farm3.static.flickr.com/2584/3678784841_2be5a4aea6.jpg?v=0

 

 

 

 

Összegzés

 

Egyre jobban kezdenek kiépülni, különböző erdőtűz megfigyelő, riasztó rendszerek, melyek még egész korán, képesek jelezni a tüzeket. Írásommal a remélem sikeresen rá sikerült világítani napjainkban a leggyorsabban bevethető technikai eszközökre az erdőtűzoltás során. Persze haladva a korral újabbnál újabb technikai eszközök fejlesztése történik, melyek remélhetőleg hatékonyabban és eredményesebben szolgálják, az erdőtüzek gyors és szakszerű oltását.

 

 

 

 

Felhasznált irodalom: