Gyorstollas játékszabályok

Mérkőzés: Egy mérkőzés három nyertes játszmáig tart (öt játszmából). Egy játszma addig tart, amíg az egyik játékos 16 pontot nem szerez. 15:15-ös állás esetén a játszma mindaddig folytatódik, amíg az egyik játékos két pont előnyt nem szerez.

Adogatás: A játékosok sorsolással döntik el, hogy melyikük kezdi az adogatást és választja ki a térfelet. Három adogatásonként a másik játékoshoz kerül az adogatás. Minden labdamenet pontot ér. Ha mindkét játékos 15 pontot szerzett, az adogatás minden további elért pontnál felváltva történik. Az adogató játékos választhat, hogy a játékmezőben, vagy annak hátsó vonala (alapvonal) mögött kezdi meg az adogatást. Az adogatás történhet úgy, hogy a játékos a csípővonal alá ejtett labdát üti meg. Fej feletti adogatásnál bármilyen állásból vagy felugrással is indítható a labda, de ez esetben csak az alapvonal mögül adogathat a játékos. Új játszmánál mindig az előző játszma vesztese kezdi az adogatást.

Pontozás: Minden adogatás pontot ér, hacsak nem szükséges megismételni. Pontot ér, ha adogatási hiba történik:

  • a labda érintkezik a talajjal
  • a labda a játékmezőn belül ér földet, és a játékos nem üti vissza (a vonalak a játékmezőhöz számítanak)
  • a labda a játékmezőn kívül földet ér (out)
  • ugyanaz a játékos a labdát egymás után kétszer üti meg
  • adogatás után a labda valamelyik játékos testét érinti

 Ha a játékos visszaad egy, a játékmezőn kívülre érkező (out) labdát, akkor a labdát elfogadottnak kell tekinteni, és a játék folytatódik.

Térfélcsere: A játékosok minden játszma után térfelet cserélnek, biztosítva ezzel mindkét fél részére az egyenlő feltételeket (fény- és szélviszonyok). Ha az ötödik (döntő) játszmára is sor kerül, a játékosok akkor cserélnek térfelet, amikor egyikük elsőként elérte a 8 pontot

Páros játék: A páros játékhoz két egymáshoz illeszkedő egyes pályát kell kialakítani. A pontozás és a térfélcsere szabályai megegyeznek az egyes játszmáéval.

Páros adogatás: A játékosok kisorsolják, hogy melyik csapat kezdi az adogatást. Az adogató csapat az egyes játékhoz hasonlóan háromszor adogat, azonban az adogatás a pályán átlósan elhelyezkedő játékmezőbe irányul. Az adogató csapat játékosai minden adogatás után mezőt cserélnek. A három közül első adogatás mindig a jobboldali játékmezőből történik átlósan, az ellenfél - az adogató szemszögéből - baloldali játékmezőjébe. Ha az adogatott labdát az ellenfél játékosa visszaütötte, minden játékos a saját térfelén mindkét játékmezőben szabadon mozoghat, és bármely játékmezőből visszaütheti a labdát. Amikor mind a négy játékos adogatott már egyszer, az adogatás visszatér az első adogatóhoz. A játszmát elvesztő csapat kezdi a következő játszmában az adogatást.