Levéltári dokumentumok
Sajnos Miskolcon elég szegényes a vasgyári iskolákra vonatkozó anyag és az is az 1945-1949 közötti időszakra korlátozódik. Amíg nem nyílik meg az Alsózsolcai fióklevéltár addig válogatok ezen időszak érdekesebb dokumentumai közül.
1944
1944- Polgári iskola 3 termet kér
1945
1945 - Iskola lefoglalása
1945 október 9 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve
1945 december 1 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve
1946
1946 március 27 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve
1947
1947 - Jelentés a kölcsönkönyvtár állapotáról
1947 - Osztályfőnöki jelentés
1947 június 18 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve /eredeti-teljes/
1947 december 17 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve /eredeti-teljes/
1948
1948 - Kölcsönkönyvtár költségvetése
1948 október 6 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve
1948 - Miskolci tanerők átosztása
1948 - Fiuiskola tanárainak jegyzéke
1948 május 5-13 - Tanulók nevei osztályfőnöki jelentésekből
1948 április 15 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve /eredeti-teljes/
1948 május 5 - Tantestületi értekezlet jegyzőkönyve /eredeti-teljes/
1949
1949 - Bázisiskolák kijelölése
1949 - Gyógypedagógiai osztály áthelyezése
Az 1946-48-as tantestületi jegyzőkönyvekben említett tanárok
Tárgy: Polgári isk. előkészítő tanfolyam 3 termet kér
NAGYSÁGOS KIR. TANFELÜGYELŐ ÚR!
Szalay Gyula polgári iskolai igazgató, mint polg. isk. előkészítő tanfolyam vezetőjének 3 tanterem iránti kérését oly pártoló támogatással terjesztem fel, hogy ugyan a fiú és leányiskola termeit már a kir. tanfelügyelőség a Vasgyárnak adta használatra, azonban az eddig még nem vette igénybe, tekintettel a tanfolyam fontosságára, addig is, míg a Vasgyár el nem foglalja a termeket, használatra átadjuk, ha azonban a Vasgyár átveszi, a lehetőség szerint igyekszünk a tanfolyamnak helyet adni.
Diósgyőr-vasgyár, 1944 év augusztus hó 10.-én
Tisztelettel:
Becsi Sándor
isk. gondnok
Nagyságos Dobos László Urnak,
tanügyi tanácsos, tanfelügyelő, MiskolcTisztelettel jelentem, hogy a vasgyári fiuiskola épületét f. hó 12.-én orosz hadi kórháznak lefoglalták.
Miskolc-Diósgyőr-vasgyár, 1945 év március hó 16.-én
Alázatos szolgája:
Becsi Sándor
isk. igazgató
Tárgy: Miskolc-Diósgyőr-vasgyári isk. lefoglalása
Nagyságos Tanfelügyelő Úr!
500/1945 sz. alatt III. hó 17.-én kelt, hozzánk folyó hó 7.-én érkezett felhívásra jelentem, hogy az ujonnal lefoglalt vasgyári fiuiskola miatt a tanítást ugy a fiu- mint a leány iskola e célra átadott vasgyári volt rendőrségi épületben /Iskola u. 56. sz./ egyelőre 6 tanteremben másodlagos osztályonként 2 illetve 3 órás tanítással látjuk el.
Miskolc-Diósgyőr-vasgyár, 1945 év április hó 7.-én
Tisztelettel:
Becsi Sándor
isk. igazgató
Tárgy: Kölcsönkönyvtár költségvetésének jóváhagyása az 1948/49-es tanévben
Tanfelügyelő Úr!
Tisztelettel kérem, hogy iskolánk 1948/49 tanévi mellékelt kölcsönkönyvtári költségvetését jóváhagyni szíveskedjen.
Ezzel kapcsolatban jelentem, hogy iskolánkba beiratkozott 859 tanuló közül 815 befizette a 2 Ft beiratkozási díjat. Az 1630 Ft fele összegét levonva belőle a 4 %-os kezelési díjat- 182,40 Ft-ot az „Állami polgári iskolai tandíjak gyűjtőszámlája Budapest” 162600 sz. csekkszámlájára szept. 28-án befizettem.Diósgyőr-vasgyár, 1948 október 11.
Tisztelettel:
Nyitray Jenő
isk. igazgató
Tárgy: Jelentés a kölcsönkönyvtár állapotáról
Tanfelügyelő Úr!
Tárgyban küldött felhívásra tisztelettel jelentem, hogy isolánk kölcsönkönyvtára részint a háborús cselekmények, részint a tankönyvselejtezés folytán teljesen tönkrement. A folyó iskolai évre rendelkezésre álló beiratási díjak 50 %-ából tekintettel az új könyvek megjelenésére, erre a tanévre szereztünk be könyveket. Az összeget az 1947-48 tanévi kölcsönkönyvtári könyvek beszerzésére fogjuk fordítani.
Diósgyőr-vasgyár, 1947 február 21.
Tisztelettel:
Nyitray Jenő
isk. igazgató
Tárgy: Bázisiskolák kijelölése
Tisztelt Miniszter Úr!
A vezetésem alatt álló XI. sz. diósgyőrvasgyári áll. ált. fiuiskola a folyó iskolai évben mint bázis iskola kezdte meg működését.
1949 december hó 5-től a 18 osztály tanítása mind a délelőtti órákban történik. Ez azért vált lehetségessé, mert az iparostanulóváros elkészülése folytán a 10 tantermes iparostanulóiskola épületét rendelkezésünkre bocsátották. Az év folyamán az iparostanulóiskola berendezési tárgyainak javítására, tantermek festésére, hiányzó ablakok pótlására, ajtók kilincseinek javítására nem áldozott semmit a volt iskola igazgatósága. A kályhák is használhatatlanokká váltak, a tantermekben lévő székek és asztalok is elavultak és a bázisiskola messzemenő célkitűzéseinek nem felelnek meg, vagy nagy javítást igényelnének. Az építéssel szükség volna előadóteremre, rajzteremre, úttörőotthonra, altiszti lakásra és tornateremre. Jelen pillanatban a két épület között óriási különbség mutatkozik és az újonnan használt épületben elhelyezett tanulók és hozzátartozóik jogosan méltatlankodnak. A felhozottak alapján kérem Miniszter Urat, hogy nevezett iskolának a felsorolt hiányosságok pótlásáról iletékes szervei útján rendelkezni szíveskedjék.Diósgyőr-vasgyár, 1949 december 7-én
Tisztelettel:
Stolár Vilmos
isk. igazgató
Tárgy: Gyógypedagógiai osztály áthelyezése
Főigazgató Úr!
Vezetésem alatt álló iskolának bázis-iskolává történt kijelölése folytán az osztályok mintaszerű elhelyezése nehézségekbe ütközött. A nehézség kiküszöbölésére javaslatba hoztam a gyógypedagógiai osztálynak s fiuiskolától a leányiskolába való átosztását, annál is inkább mivel ezen osztályban a tanulók többsége leány és a fiukkal való gyakori együttlétük nevelési szempontból zavarólag hatott. Főigazgató Urral történt beszélgetésünk során szóbeli engedélyt kaptam arra, hogy a gyógypedagógiai osztályt a XII. sz. diósgyőrvasgyári Leányiskola igazgatása alá tegyem át.
Miután erről írásbeli utasítás nincs tisztelettel kérem Főigazgató Urat, hogy tárgyban megnevezett osztályt a Leányiskola vezetése alá átosztani szíveskedjék, ugyszintén az osztály vezetésével megbízott Farkas Lajosné szaktanítót a XI. sz. iskolától a XII. sz. iskolához átosztani szíveskedjék.
Diósgyőrvasgyár, 1949 december 13-án.
Stolár Vilmos
isk. igazgató
Készült a Diósgyőrvasgyárban a XI. sz. diósgyőrvasgyári áll. ált. fiuiskola nevelőtestületének 1948 október hó 6-án tartott első értekezletén.
Jelen voltak: Nyitray Jenő igazgató, Stolár Vilmos ig. h., Becsi Sándor, Bordás György, Choma Alajos, Cseh István, Déri Lászlóné, Farkas Lajosné, Füredi Zoltánné, Jánosházi Károly, Kálvin József, Keller Éva, Kiss Ernőné, dr. Kiséry Lászlóné, Kula Mihály, Komlósi Artur, Lang Géza, Madarász Lajos, Maróti Miklós, Mérkői Mihály, Réti Aladár, Szabó Gyula, Szuhár Pál, Tóth Elek, Záhony Dezső áll. Tanítók, Szűcs Miklós testnevelő tanár, Ujváry Ottóné polgári iskolai tanárnő és ifj. Vörös József áll. tanító.
Iskolaigazgató szeretettel köszönti a tantestület tagjait, a jkv. Vezetésére Szabó Gyula tanítót kéri fel. Bejelenti az alakuló értekezlet óta történt személyi változásokat, mely szerint a tanfelügyelet dr. Rémiás Ferencnét az újdiósgyőri áll. ált. iskolához, Garadnai Antalnét a Szent István úti áll. ált. iskolához, Huszár Imrénét pedig a helybeli leányiskolához osztotta át. Az eltávozott tanerők eddigi nevelői munkájáért köszönetét fejezi ki. Szeretettel üdvözli a tantestület új tagjaként Komlósi Artur áll. lt. Iskolai tanítót, aki eddig a borsodsziráki áll. iskolánál működött. Munkájára Isten gazdag áldását kéri….….
Készült a diósgyőr-vasgyári áll. fiu népiskola 1945 évi október hó 9-án tartott tantestületi értekezletén.
Jelen voltak:
Becsi Sándor ig. elnök, Nyitray Jenő h. ig., Szuhár Pál, Baán Zoltán, Réti Aladár, Maróti miklós, Bordás György tanítók, Iványi Mária, Damjanovics Eugénia, Tomcsányi Katalin tanítónők és Szász Ilona diósgyőr lyukóbányatelepi tanítónő.
Eltávoztak a tantestületből: Bihary Zoltán, Kiss Róza, Kovács Klára tanítók. Érkezett: Iványi Mária
…3./ A beírt tanulók létszáma a következő:
I. osztály: 132 fő, II. osztály: 75 fő, III. osztály: 93 fő, IV. osztály: 81 fő, V. osztály: 51 fő, VI. osztály: 44 fő, VII. osztály: 33 fő, VIII. osztály: 30 fő
Ideiglenes osztálybeosztás:
1.a-1.b: Bordás György,
2.a-2.b: Réti Aladár,
3.a-3.b: Iványi Mária,
4.a: Tomcsányi Katalin,
4.b: Damjanovics Eugénia,
5. oszt: Maróti Miklós,
6. oszt: Baán Zoltán,
7. oszt: Szuhár Pál,
8. oszt: Nyitray Jenő
….
Készült a diósgyőr-vasgyári áll. fiu népiskola 1945 évi december hó 1-én tartott tantestületi értekezletén.
Becsi Sándor ig. elnök, Nyitray Jenő h. ig., Szuhár Pál, Baán Zoltán, Réti Aladár, Maróti Miklós, Bordás György, Iványi Mária, Damjanovics Eugénia, Tomcsányi Katalin, Szász Ilona, Lendvainé Binder Erzsébet, betegség miatt távol volt Fürediné Salamon Erzsébet.1./ Becsi Sándor köszönti a tantestület tagjait, külön örömmel a hadifogságból hosszú távollét után hazatért Jánosházi Károly, Sárközi János, Lang Géza tanítókat.
…
Az 1946-48-as tantestületi jegyzőkönyvekben említett tanárok:
Szilárdné Strompf Margit
Schreiber Leona
Záhony Dezső
Szabó Bertalan
Ujváry Ottóné
Vad Rózsa
Gyöngyösi Edit
Cserjés Alice
Füredi Zoltánné
Dr. Kiséry László
Kiss Ernőné
Polányi Imre
Szabó Dezsőné
Szabó Gyula
Temesi József
Tóth Elek
Zsellér Mária
Erőss Gyula
Keller Éva
Madarász Lajos
Borsod – Gömör vm. És Miskolc thj. város tanfelügyelőjétől
Tárgy: Miskolci tanerők átosztása
Diósgyőrvasgyár (leányiskola)
Az 1948/49. tanév nevelőtestületének névsora:
- Gersbacher Anna
- Baltazár Dezsőné
- Mohila Istvánné
- Achácz Mária
- Balogh Gáborné
- Pál Sándorné
- Damjanovics Eugénia
- Vermesi Béláné
- Barna Józsefné
- Kenyeres Gizella
- Keresztes Ilona
- Aba Márta
- Vanger Irén
- Várady Zoltánné
- Lázár Józsefné
- Kiss Istvánné
- Kiss Ida
- Iványi Mária
- Krompaszky Gabriella
- Nagy Károlyné
- Huszár Imréné Komló Valéria
- Dr. Lévay Istvánné Török Hilda testnevelő
vissza a tartalomjegyzékhez
Diósgyőrvasgyár (fiuiskola) 1948-as tanerők:
- Szabó Gyula
- Kiss Ernőné
- dr. Kiséry Lászlóné
- Füredi Zoltánné
- Huszár Imréné
- Lang Géza
- Choma Alajos
- Garadnai Antalné
- Záhony Dezső
- dr. Rémiás Ferencné
- Kálvin József
- Réti Aladár
- Tóth Elek
- Komlósi Artur
- Cseh István
- Bordás György
- ifj. Vörös József
- Jánosházi Károly
- Mérkői Mihály
- Becsi Sándor
- Stolár Vilmos
- Madarász Lajos
- Szuhár Pál
- Ujváry Ottóné
- Maróti Miklós
- Keller Éva
- Kula Mihály
- Szűcs Miklós
- dr. Kiséry László
- Dobránszky Ede
- Veszprémy Jenő
- Temesi József
- Lehrner Károly
- Kiss Ibolya
- Déri Lászlóné
- Farkas Lajosné
- Szabó Dezsőné
- Nyitray Jenő
- Nagy László
- Erőss Gyula
- Kardos István
- dr. Vető Lajos
- dr. Vető Lajosné
- Schvartz Lajos
vissza a tartalomjegyzékhez
Osztályfőnöki jelentés 1947. január 27-én
V.a osztály
Beiratkozott: 44 tanuló
Elbírált: 43 tanuló
Tantárgy
Jeles
Jó
Elégséges
Elégtelen
Rendszeretet
26
11
6
-
Hit- és erkölcstan
30
6
6
1
Szabad beszélgetés
18
17
8
-
Magyar nyelv
8
19
12
4
Irodalom
10
20
11
2
Történelem
10
24
5
4
Föld- és néprajz
8
18
12
5
Természetrajz
9
15
14
5
Számolás és mérés
3
24
13
3
Rajzolás
8
21
14
-
Ének
27
16
-
-
Testnevelés
23
19
-
-
Műhelygyakorlat
20
19
4
-
Latin nyelv
5
9
18
11
Összes
Magaviselet
31
11
1
-
Tanulmányi eredmény
2
16
13
11
Fegyelmi állapot: kifogástalan
Egészségi állapot: kielégítőJánosházi Károly osztályfőnök
Felvétetett a diósgyőrvasgyári áll. fiu népiskola tanítótestületének 1946. évi március 27-én tartott rendes havi értekezletén.
...
6./ A tanítás, tanmenet és órarend alapján folyik minden osztályban. A naplók vezetése pontos. A tanulók iskolába járását erősen akadályozza a cipő- és ruhahiány és a meghűlés. A felsőtagozatban a hiányzó tanulók nagy része az élelem beszerzése miatt mulaszt.
7./ A tanulók falura való kihelyezési akciójával kapcsolatosan a tantestület tagjai előadják észrevételüket. Előfordult, hogy a gyerekek faluról visszatértek anélkül, hogy ott az iskolát látogatták volna, - Szuhár Pál tanító indítványozza, ha tömeges kihelyezésről van szó, a tanulókkal egy tanítót is kellene küldeni, ki az ottani beiskoláztatásukról gondoskodna.
IV.
A tanulók templomlátogatását felekezetek szerint a beosztott tanerők ellenőrzik - A jó idő lehetővé teszi a kirándulást. A kirándulási hely megválasztásában azonban óvatosak legyünk, az eldobált robbanóanyag miatt - A különböző ragályos betegségek megakadályozása végett fokozottabb mértékben figyeljünk a tanulók tisztálkodását.
1948 május 5-13. Tanulók nevei osztályfőnöki jelentésekből
IV.a - 48 fő O.f.: Kiss (?)
Hurai Pál
IV.b - 46 fő O.f.: Tóth Elek
Bráz Rudolf
Csanál Ferenc
V.a - 54 fő O.f.: Cseh István
Koczka István
Salamon József
Zöld Zoltán
Demeter József
Kiss Ferenc
Róth Antal
V.b - 51 fő O.f.: Bordás György
Batta István
Lang Kálmán
Muresán Sándor
Selmeczi András
Somlyai András
Greisiger Károly
Szabó István
Török László
Falusi József
Rékasi Lajos
Sallai András
VI.a - 38 fő O.f.: Jánosházi Károly
Réti Ernő
Gulya Lajos
Lakatos József
Galuska István
VI.b - 31 fő O.f.: Szabó Gyula
Bayer Gyla
Bartha Béla
Tóth József
Katona Géza
Szepessy József
Podhajeczky Géza
Budai Lajos
VI.c - 30 fő O.f.: Kula Mihály
Szentidai Iván
Bacsa János
Balajti János
Lovrity Imre
Óvári Gyula
Tenerman Árpád
Soós György
Paluch János
Pásztor József
Tokár György
Tamás József
VII.a - 32 fő O.f.: Becsei Sándor
Éles Béla
Tóth István
Kalafusz (?) József
Pió Imre
VII.b - 30 fő O.f.: Polányi Imre
Hütter Attila
Kirschner Mihály
Schvarcz István
Spanyol Zoltán
VIII.c - 31 fő O.f.: Mérkőy Mihály
Bohus Kálmán
Mikulásik Sándor
Tasnádi László
Vass László
Csibrán János
VIII.d - 29 fő O.f.: ifj. Vörös József
Buhus László
Lipták Ernő
Ötvös János
Berényi András
Rác Lajos
Zeke Sándor
Ádám László
Szemán János
Vajó István
Fédere Alfréd
Hódi Lajos
Ibrányi János
Jámbor Gyula
Király Lajos
Lukács Béla
Madár Gyula
Séllei István
Simon József
Szentiványi Zoltán
Vaszicskó Ferenc