Bróm-benzol
Jól húzó vegyifülkében vízfürdőbe 100 cm3-es csiszolatos halogénező készüléket szerelünk. A keletkező HBr megkötésére a hűtő tetejéhez meghajlított üvegcsövet csatlakoztatunk, amelyet gumicső segítségével tölcsérrel kötünk össze. A tölcsért főzőpohárban elhelyezett víz fölé szereljük. A lombikba 18 cm3 kristálybenzolt teszünk és katalizátorként 0,4 g zsírtalanított öntöttvas reszeléket adunk hozzá.
A csepegtetőtölcsérbe 10,5 cm3 brómot öntünk, és belőle 1 cm3-t a lombikba engedünk. A reakció megindulását a HBr fejlődése jelzi.
Ha a folyamat nehezen indulna meg, akkor az elegyet vízfürdőn 50-60 oC-ra melegítjük. A reakció megindulása után a bróm adagolásával szabályozzuk a folyamat sebességét úgy, hogy az ne legyen túl heves, de ne is szűnjön meg.
Az összes bróm becsepegtetése és a HBr fejlődésének megszűnése után az elegy hőmérsékletét fél óra hosszat 50-60 oC-on tartjuk.
Utána a készüléket szétszereljük és a reakcióelegyet 100 cm3 hideg vízbe öntjük, majd 10%-os Na2S2O3-oldattal rázzuk össze, hogy a felesleges brómot eltávolítsuk.
A kimosott bróm-benzolt vízgőzzel átdesztilláljuk. A vízgőzdesztillációt addig folytatjuk, amíg a hűtőben szilárd p-dibróm-benzol kristályok kiválását nem észleljük.
Az átdesztillált anyagot választótölcsérben elválasztjuk a víztől és 4 g kihevített CaCl2-dal szárítjuk, majd desztilláljuk.
Az előpárlatban desztillálódik az át nem alakult benzol, a 140-170 oC között átdesztilláló főterméket felfogjuk.
A bróm-benzol forráspontja 155,6 oC.