Home

 

Május 2009

 

    Üdvözlök mindenkit az új zivi-szezonban. Sajnos az égiek nem voltak túl kegyesek hozzám... Majd' 11 hónap telt el az utolsó lencsevégre kapott konvektiv esemény óta! Az idei év is meglehetősen szegényes. Május 22-én este volt Nagyváradon az első komolyabb zivatar. De ennek is nagyobb volt a füstje, mint a lángja, de ki a kicsit nem becsüli... Még áprilisban volt az első olyan konvektiv esemény, ami villámlással is járt. Az egyik éjjel villámlott vagy 10-et és dörgött hozzá vagy kettőt, oszt nesze neked zivatar! :)) Szintén valamikor áprilisban volt még egy zivatar, amiből torenciális eső lett, jó kis massziv felhőszakadás. Ott is dörgött vagy kettőt... Azután jó egy hónapig nem is esett! De legalább 5x került el minket néhány kisebb-nagyobb zivatar. Felsorakoztak a nagy sötétlila felhők, de aztán mindig elosontak mellettünk. Nemegyszer pedig kétoldalról került meg! Két cella a környéken civakodott egymással, amiből 2-3 percig igen komoly széllökések lettek, amolyan downburst-ök, amik vittek mindent. Aztán minket kétoldalról megkerülve, a két cella egyesülve tovább haladt DNy-nak, szép kis villámtevékenységet produkálva tőlünk 25 km-re! :(( Május 22-re aztán már napokkal előre vihart jósoltak. Az OMSZ is kiadta az országos narancs riasztást. Azt már megfigyeltem, hogy a nagyobb zivatarok és viharok általában Ny-i irányból érik el Nagyváradot. Ezek a viharok nem egyszer multicellás squall line-ok formájában jelentkeznek. Kora du. Ausztria felől el is érte Mo.-ot egy zivatarcella, ami aztán DK-i irányban haladva szétesett. Ekkor már Ausztriában megjelent az első komolyabb sorba rendeződött multicellás rendszer. Kezdtem is örülni, mert onna szoktak érkezni a jó kis zivatarok! Sajnos hamar kiderül, hogy ennek a rendszernek is a mozgása DK-i irányú, ami nagyon elszomoritott. Már le is tettem a zivatarról, amikor tőlünk ÉNY-ra, valahol a Hortobágy térségében több cella is kipattant, gyakorlatilag szinte a semmiből. Sőt mi több, azonnal vonalba is rendeződtek. Az első rendszer túlságosan is K-nek mozgott, igy elment tőlünk északra. Újabb koppanás. Szerencsére 1-2 órán belül egy újabb rendszer kezdett kialakulni, szinte ugyanott, mint az első, azzal a külömbséggel, hogy ez már kicsit délebbre fejlődött ki és ez már valójában DK-i irányba haladt, vagyis pont felénk!

  A 23:00 órás OMSZ radarkép (20:00 UTC)

 

    A fehér-piros körök Nagyvárad pontos földrajzi helyét jelölik a radarképen. Remekül látszik, hogy a zivatarlánc dúrvább része tőlem É-ra található. Ugyancsak látszik még (tőlem DNy-ra) az Ausztria felől érkező és DK-i irányba vonuló hatalmas rendszer is. A 23 órás (ami 22:00 magyar idő szerint és 20:00 UTC szerint) helyzet az OMSZ (met.hu) villámlokalizásciós térképén:

A 23:00 órás (20:00 UTC) OMSZ villámtérkép (forrás: met.hu)

    Aki esetleg nem értené, annak segitek, hogy a piros pontok (felhő-felhő villámok) és a piros áthúzott körök (felhő-föld villámok, vagyis "lecsapók") jelölik a legutóbbi (legfrisebb) villámokat, a narancssárga és a sárga jelek pedig az elmúlt félóra, ill. óra elektromos kisüléseit. Ennek segitségével animáció nélkül is nyomon lehet követni a viharok és ezáltal a villámlások haladási útvonalát. Remekül látszik, hogy Ny, ÉNy és É felől is felénk tartottak a piros sávok. Én ekkor még mással foglakoztam és csak negyed 12 után kaptam észbe (amikor kinéztem az ablakon és láttam, hogy villámlik és hogy mi jön felém. Öt perc alatt teljes menetfelszerelésben voltam és elindultam az év első hivatalos villámvadászatára. Éppen 10 napja (május 26) nősültem meg, igy már nem ott lakom ahol eddig, hanem egy másik panelban. Innem nagyon rossz a kilátás, igy kinéztem magamnak egy 10 emeletes panelt itt a környéken, ahova ki is mentem. kicsit necces volt bejutni éjjel fél 12-kor, de sikerült! :) A 9.-ik emeleten találtam egy remek helyet, igy itt rendezkedtem be. Amig szarakodtam a kamerám beüzemelésével, természetesen villámlott néhány csudaszépet! Murphy mégiscsak Murphy... :)) 5 percig szinte semmi sem történt. Néhány felhővillámot láttam csak. Egyszer csak a semmiből feltámadt a szél és elkezdett nagycseppekben esni, emiatt vissza kellett vonulni az ablak mögé. Az eső elállt, a szél nem. De legalább tudtam filmezni. Ekkor lett miniDV szalagra rögzitve az idei év első megörökitett villámja:

1. Az első lefilmezett villám!

    Lassan beindult az ipar és jött a következő:

2. - 3. Az első (megörökitett) távoli lecsapó

    Természetesen igy is szinte minden második villámról lemaradtam, mert sose ugyanott (a látómezőben) villámlik, igy néhány hatalmas villámnak csak a fényét tudtam megörökiteni. A következő kép is egy ilyen remek éjszakai villám fénye!

4. Nappali fényesség éjfélkor...

 

    Ekkor kb. fél 12 volt (20:30 UTC), vagyis már majdnem éjfél. Az ekkor készült OMSZ-es radar- és villámrajz térképek:

A 23:30-as OMSZ radarkép (20:30 UTC)

    A piros nyil jelöli a rendszer mozgási irányát. Ekkor támadt fel a szél és érkezett meg a csapadék is. Rövid időre többször is vissza kellett húzódnom az ablak mögé, igy néhány villámról le is maradtam. Kb. 4-5 percnyi közepes intenzitású zápor után, a csapadék gyengült, majd hamarosan meg is szűnt. Ime a 23:30-as villámlokalizációs térkép is:

A 23:30-as (20:30 UTC) OMSZ villámtérkép (forrás: met.hu)

    A fehér-piros körön levő nyil iránya mutatja, hogy én merre láttam ki a panelből. Ekkor még többnyire előttem villámlott, de aztán amint áthalad felettem a vihar, mögöttem újabb cellá(k) pattantak ki, igy gyakorlatilag tőlem É-ra, ÉK-re K-re és DK felé is aktiv villámlás kezdődött. Szerencse a szerencsétlenségben, hogy ekkor tudtam megörökiteni a legszebb villámokat. A 23:45-ös radarképen is látszik, ahogy egy újabb piros góc alakult ki DK-i irányban:

A 23:45-ös OMSZ radarkép (20:45 UTC)

    A fehér vonal és a 2 fehér nyil a két kölönálló cella haladási irányát mutatja. A DNy-i cella eddigre már igencsak gyengült, illetve Temesvár felé kezdte elhagyni Magyarországot. Az ÉK-i squall line viszont tovább tombolt és haladt É-Erdély irányába. Nemsokkal éjfél előtt aztán ÉK-i irányban remek villámshow bontakozott ki. A villámtérképen jól látszik a Váradtól ÉK-re, ill. DK-re kialakult elég tömör piros paca. A rendszer tömörebb része 100 km-el északabbra haladt el...

A 23:45-ös (20:45 UTC) OMSZ villámtérkép (forrás: met.hu)

 

    Amint már többször emlitettem, ekkorra már a rendszer "háta mögé" kerültem, igy remek kilátásom nyilt a villámokra:

5.- 6. Félig kilógó villám

 

7. - 9. Belógó villám

10. - 12. Érdekes lecsapó

13. A lényeg azért látszik...

14. Csak egy pillanatra villant fel...

 

    Ekkor közbejött egy kis malőr, ami miatt legalább 2-3 remek villámról lemaradtam... Ez az én formám. ekkor már szinte minden irányból villámlott, nem győztem kapkodni a kamerát. Villámszempontból ez volt a legtermékenyebb időszak, annak ellenére, hogy a rendszer magja egyre inkább távolodott Várad középpontjából. A mai utolsó radartérkép:

Az éjféli (00:00-ás) OMSZ radarkép (21:00 UTC)

 

A 00:00-ás (21:00 UTC) OMSZ villámtérkép (forrás: met.hu)

 

    Ekkor sikerült lekapnom két gyönyörű villámot, a második villám valóságos gyöngyszem!! A videón nem tűnt dúrvának.

15. - 18. Apró kis villámlásocska...

 

És hát itt van az eddigi talán legnagyobb lefilmezett villámom!

 

19. Fényrobbanással kezdődik!

20. Retinaégetéssel folytatódik...

21. Itt még nem látszik, de lecsapó lesz belőle!

22. Itt már elhalványodott a felső csatorna és kezd erősödni az alsó lecsapó ág...

23. Földet ért és kisül...

24. A töltéscsatorna sokszor fel-felvillant.

25. Érdekes az a göcs a villám középső részén...

26. Itt már kezdett gyengülni...

27. Aztán lassan megszűnt. Mindez kb. 0,5 mp alatt!

 

    Sajnos bizonyos biztonsági okok miatt vissza kellett vonulnom, pedig még néhány igéretes villám várt rám. De ez van, ne legyünk túlságosan telhetetlenek... Remélem, hogy hamarosan újabb lehetőségem nyilik villámokat filmezni. Addig is minden jót és sok villámot nektek! Hamarosan teszek fel videót is...