Tiszabecs-Tokaj 1999
Napló
Július 23 (péntek): kísérőkocsival indulunk az iskolától a gyerekek csomagját is visszük. Miskolc-Tapolcán fürdünk a barlangfürdőben. Gyakorlatilag Miskolcig esik az eső, utána két hétig gyönyörű időnk volt.
Estére érkezünk Tiszabecsre (360 km) rengetegen vannak a Tisza parton, mert a nemzetközi vizitura is ekkor indul. Eredetileg felajánlottam a gyerekeknek, hogy Ukrajnából indulhatnak, de csak ketten jelentkeztek a végén erre a szakaszra, így ez elmaradt.24. (szombat) a túrázók másik harmada érkezik meg csak a kiírt vonattal, mert nem kaptak helyjegyet az Inter-Picire, a többiek délután érkeznek meg rendes vonattal. Négy óra vonatozás helyett 7 órát kell utazniuk sajnos. A hajókat a kölcsönző 4 órára vállalta szállítani, többszöri telefonálgatás után éjjel 11-kor érkezik meg, így a kocsiban alszik, mert sötétben nem tudom átvenni a hajókat.
25. (vasárnap) Első napi evezés: itt a Tisza gyors hegyi folyó, köves, kavicsos parttal, kisebb zúgókkal és gyönyörű tiszta kék vízzel. Elég nehezen sikerül elindulni, ami az első napon természetes, még meg kell szokni a sátorbontást, pakolást stb. Egyelőre én osztom be, hogy ki melyik hajóval menjen (4 db 4-es, 4 db 3-as), hogy mindegyikben legyen tapasztalt kormányos. Mi
ndössze 20 fkm-t megyünk a Túr torkolatig. A Túr egy bukógáttal jön be a Tiszába: kb. 6m-es vízesés, ami alá be lehet bújni, veretni magát az embernek. Van, aki még éjfélkor is fürdik, ugrál (vízhőfok kb. 25 fok)26. (hétfő) Kisar. Kb. idáig határfolyó a Tisza, de a bal parton is lehet már sok helyen homokpadokat találni és fürdeni, amit ki is használtunk. Kisart egy híd köti össze Tivadarral, ahol egy nagy üdülőtelep van. Este átsétáltunk egy kis “kultúrát” keresni. De táborozni direkt a másik oldalra
mentünk, hogy csöndes nyugodt helyen legyünk. Ezt a cempinget nem nagyon ismerik, így szép fű volt és mindenkinek mindig jutott melegvíz, mert csak mi voltunk. Egy kismacskát alig sikerült kipaterolni a táborból, egy folytában visszajött és a kisgyerekek mindenáron el akarták hozni magukkal. Sajnos volt egy kis balesetünk is, mert evezés közben találtak egy ugrálót a gyerekek (ez egy kötél a végén keresztbe egy fával) és ketten rosszul érkeztek, egyik a lábát fájlalta a másik pedig az oldalát. Így elvittem őket az orvoshoz, ahol szerencsére kiderült, hogy semmi komolyabb probléma húzódáson kívül nem volt velük.27-28 (kedd-szerda) Vásárosnamény. Pontosabban Gergelyugornya, ami a Tisza partján van és egy nagy üdülőhely. Tele discóval, vendéglőkkel stb., nagy homokos stranddal. Itt két napot töltöttünk. Másnap bementünk a városba és bevásároltuk a hiányzó dolgokat is elemlámpa, papucs stb. A város nem különösen szép, de a múzeumában a kályhakiállítás érdekes, mert régen a Kárpátalján nagy vasművesség volt és s
zép öntöttvas dolgokat készítettek. Egy ifjúsági táborban vagyunk nem a rendes kempingben. Ez az egyetlen helység, ahol befizettünk ebédre, mert 300 Ft-ért adtak egy menüt. A többi napon mindig a kísérőkocsival megy egy felnőtt, illetve egy diák, akik meleg étellel várják a csapat megérkezését.29 (csütörtök) Tiszaadony. A falu végén vadkempingezünk a komp kikötőjénél. Szép és csendes, mert a kompot pont a nyári szezonban vitték el nagyjavításra. A kompossal beszélgettem reggel és szidta a vezetőséget, hogy kinek volt ez a csodálatos ötlete. Nagy tábortüzet csináltunk az este szalonnasütéssel, beszélgetéssel. Éjjeli őrséget is tartunk (vadkemping miatt), de semmi gond sincs, csak másnap egy páran alszanak a hajóban.
30 (péntek) Tiszamogyorós - Lónya közötti pontonhíd. Egy lábas házban lévő büfé-közért mellet táborozunk és mosakodási lehetőség is van a mellettünk lévő táborban, csak a bojler elég kicsi így van, aki reggel 6-kor jut csak melegvízhez. Megérkezés, ebéd után (isteni milánói makaróni) után átmegyünk Lónyára, ahol az ország egyik legnagyobb fa harangtornya van.
31 (szombat) Tuzsér. Ez a legnagyobb távunk ( 33 fkm), mert a Tisza itt megint határfolyó lesz: először Ukrán, majd Szlovák. És a bal parton nagyon nincs kikötési lehetőség. Itt a parton egy nyaralótelep van. A falu kb. 2 km-re. Este egy páran besétálnak, és pont befutnak egy igazi vidéki esküvőbe, ahol megkínálják őket is süteményekkel, sőt ketten bent maradnak este is a lakodalmon, és tele eszik magukat.
Aug.1 (vasárnap) Dombrád. Nagy fürdések menetközben. Kitör a borítgatási láz is, van olyan hajó, akiket 8 szor is belefordítanak, de ők se maradnak adósak senkinek. Persze hozzá kell tenni, hogy majdnem a legmelegebb napunk ez és a víz is 26 fokos! Csak egy kicsit iszapos, mert még mindig apad, tényleg “szőke” a Tisza. Ami szomorú viszont, hogy menetközben Tiszakanyárnál régebben volt egy nagy ifjúsági tábor bolttal, vendéglővel (volt KISZ tábor) mára teljesen romokban van. Dombrádon nagy strandon vagyunk vendéglő stb., van mellettünk. Fürdésért, WC-ért külön kell fizetni (ha van melegvíz 150 Ft, he elfogyott 120 Ft) Ezen az úton volt a két hét alatt egy kb. 10 perces eső, amit csónakban vészelünk át a part mellé húzódva egy fa koronája alatt.
2 (hétfő) Tiszabercel. Vadkemping egy 1896-ban épült szivattyúsház közelében. Be is néztünk. A gőzgépek olyan állapotban vannak, hogy bármikor újra el lehetne indítani őket. A múzeumban kint van egy 1959-es üzemi napló: napi 12 tonna szenet tüzeltek el benne. És ezt talicskával hordták a kazánokhoz! Ellenpontként megnézzük a mostani villany szivattyútelepet is. E napi szakácsunk frankfurti levest készített, nagyon finom, csak éppen kb. kétszer annyit, mint amennyi elfogyna. Utánunk befut egy másik vizittúrás csoport, még ők is jóllaknak belőle. Este közösen tábortüzelünk velük, beszélgetünk, énekelünk
3 (kedd) Tokaj. Menetközben megállunk Szabolcsban, ahol közép Európa legnagyobb földvárát nézzük meg. A vízen, mivel ez az (utolsó vizes nap) kiteljesednek a vízi csaták: fröcsköl mindenki mindenkit és borogatják egymást. Így nagyon lassan haladunk. 4-kor kellene leadnunk a hajókat Tokajban, de csak kb. 5 felé érkezünk meg. Rettenetesen drága Tokaj: a rendes kemping fejenként 700 Ft lenne (saját sátorral), így a város szélén egy vizitelepen vagyunk, itt is 400 Ft, pedig melegvíz is csak egy órát van. Végig a túra alatt 150-250 Ft-volt a szállás díj. Sajnos az e napi szakács nem veszi észre, hogy a tésztára egy kis benzin ömlött, így valami penetráns íze van a kajának (összes többi napon nem volt semmi baj vele), szerencsére még van egy adag konzervkajánk is, így gyorsan melegítem a konzerveket. Este 23-an beszállnak a mikrobuszba, hogy vegyenek vonatjegyet, illetve bemenjenek a városba. Egy rendőrnek feltűnik a dolog, de mire odaér, addigra hátul kiugrálnak, így csak vörösödik a feje és csak azért tud büntetni, hogy nyitva van a hátsó ajtó. Este számolok és még a befizetett 10 000 Ft-ból vissza tudok adni mindenkinek 500-at. A gyerekek nagyon boldogok, mert már eléggé elfogyott a legtöbbnek a pénze.
4. (szerda) Reggel, amikor bemegyek vásárolni, egy páran jönnek velem bort venni. Addig elhúzzák a kóstolgatást, hogy majdnem lekéssük a 10 órakor induló vonatot. Ezzel elmegy kb. a csapat harmada. Délután este megy a másik harmada és kilencen a mikrobusszal megyünk egy kicsit tovább. Mert a tavalyi vízitúrán felfedeztük Tiszaújvárosban a TVK strandját, ahol szabadtéri korcsolya pálya és óriás csúszda is ingyenesen van. Nagyot korcsolyázunk, fürdünk. Este aludni, pedig átmegyünk a Tisza-tóra, Abádszalókra ugyanabba a kempingbe, ahol tavaly befejeztük a túrát.
5. (csütörtök) Délelőtt nagy fürdés, jetski stb. sajnos délután indulás haza.
Összességében az időjárással nagyon szerencsénk volt, egy nap esett csak pár csepp eső. Minden nap tudtunk fürdeni a Tiszában. A gyerekekkel se volt probléma. Már a második- harmadik napra befogadták az újakat (30 főből 11) és felvették a túráimon megszokott rendet: szabadság, önkiszolgálás, de odafigyelés egymásra és segítség a másiknak. A két hét alatt mindössze kétszer kellett “fegyelme
znem” és ezek is a miatt voltak, hogy nem segítettek maguktól a többieknek páran.