Archive for the ‘Gitár’ Category

Gitárjaim

Friday, February 29th, 2008

Úgy döntöttem, hogy mivel ilyen kellemesnek mondhatóan indul a péntek (per pillanat csak egy beadandó várat magára), irogatok egy kicsit.

Biztos többen tudják, de azért leírom, hogy gitármániás vagyok. Veszélyes velem olyan környéken mászkálni, ahol gitárbolt van, mert oda könyörtelenül be fogok menni, és legalább egy órát, ha nagyon sietek akkor fél órát eltöltök. Lehet, hogy csak nézelődöm, de az istök jó. :)

Még nem szóltam az én “drágáimról”. Az egyik egy elektromos guitár, ami már azt hiszem 5 éves. Nem a világ legjobb gitárja, de azért nem rossz. Én szeretem. Egy Epiphone Les Paul Special-II típusú jószágról van szó.Egyik gitárom Szerintem a festése nagyon szép. Mondjuk most, hogy már azért egész jól játszom (5 évvel ezelőtti magamhoz képest mindenképp) nagyjából ennyi jót tudok róla elmondani. :) Csavarozott a nyaka, nem tömör fa, a pick-upok is cserére szorulnának, a hangolást nem túl jól tartja és hibás a bundozása is. De azért jó. :) Na jó, az is igaz, hogy elvileg sem prémium, de még csak nem is középkategóriás hangszerről van, ezt mindenképp szem előtt kell tartani. És egész jól le tudtam engedni a húrokat, nem zörög és játszani így nagyon kényelmes rajta. Mindezek persze ahhoz képest, hogy tényleg egy olcsó gitárral van szó. De ha valaki adna nekem most pénzt mondjuk egy igazi amcsi PRS-re, szerintem akkor sem adnám ezt el (persze a PRS-t megvenném :) ). Nagyon a szívemhez nőtt.

A másik gitárom még nagyon friss, októberben vettem. Szintén nem elit hangszer, Samick D7-CEde a 80.000 Ft-os árához képest szerintem önmagát meghazudtoló hangja van. Nagyon szép, telt hangzása van. Maga a gitár szerintem nagyon jól néz ki. Felépítését tekintve legalább a fedlapja tömör (cédrus)fa, ami nyilván hozzájárul a szép hangzáshoz. A fogólap rózsafa, szép berakásokkal. A nyak különösen tetszik, kicsit PRS-dizájnra emlékeztet. Groover kulcsokkal van szerelve, nagyon jól tartja a hangolást. Az elektronikája hagy némi kívánivalót maga után de csak akkor, ha meghallgattuk a “nagytestvért”, ami kb. 50.000 Ft-tal kerül többe. Egyébként rendben van, csak a D8-asé klasszissal jobb. Viszont az ebbe épített hangoló nekem sokkal jobban tetszett, és ennek is jó hangja van erősítőn.

Tabok, kották, és az on-line okítás

Wednesday, February 20th, 2008

Szerintem sokan vannak úgy, hogy meg szeretnék tanulni kedvenc dalukat, dalaikat gitározni. Ehhez szeretnék, néhány tippet adni, ami nekem nagyon sokat segített.

Az első ilyen a manapság nagyon divatos YouTube böngészgetése. Itt nagyon sok olyan emberkét találtok, aki kis videoiban tanítani probál. Vannak olyanok is, amik fizetősek, de ez nálam nem játszik, így nem fogok ilyet ajánlani. Ennek két oka van: az egyik, hogy minek fizessek, a másik, hogy nem hiszem, hogy a fizetősek minőségileg jobbak volnának, sőt! Elég a sok szövegből, inkább mondom a két kedvencemet:

- JustinSandercoe és JustinSandercoeSongs: ez egy viszonylag fiatal angol srác, én nagyon bírom a fószert. Szépen, érthetően beszél, így viszonylag gyengébb angol tudással is tökéletesen jól elboldogul az ember. Az előbbire rákeresve Justin elméletibb anyagaira bukkanhattok rá, míg a “songs” végűre keresve a dalokkal foglalkozó channel videoira lelhettek.

- RockOnGoodPeople: ezt egy amerikai fickó csinálja, szintén elég jó minőség. Őt egy kicsit nehezebb érteni, mint Justint, de azért nem vészes, közepes angollal semmi gond nem lesz.

Még nem szóltam a tabokról és a kottákról. A tab igazság szerint egy fajta kotta kéne, hogy legyen pl. gitárhoz. Sok internetes oldalon találni sok szemetet, mert a feltöltőknek fogalmuk sincs arról, hogy miként is kéne kinézzen egy jó tab. De azért bőven találni jó cuccokat is. Én személy szerint az ultimate-guitar.com oldalon szoktam kutakodni.

Itt érdemes megemlíteni, hogy vannak olyan programok, amik nem csak megjelenítik, de le is játszák a megfelelő formátumú tabokat sőt, akár több hangszer is szólhat egyszerre. Én két ilyenről tudok, de biztos találni még. Az egyik a Guitar Pro, ami nagyon profi. Sajnos ennek ára van, tehát fizetős [bár ugye mindig vannak alternatív megoldások az ilyen helyzetekre :) ]. Viszont Mac-re és Windows-ra egyaránt elérhető. A másik a Power Tab, ami tudását tekintve szerényebb, és kevesebb kottát is találni rá, de azért kipróbálni érdemes.