A számítógép részei

Ergonómia

A billentyűzet megfelelő használata

A billentyűzet helyes használatával megelőzhetők a csukló-, kézfej- és karfájdalmak és -sérülések, főleg akkor, ha hosszú ideig használjuk a számítógépet:

A billentyűzetet könyökmagasságban helyezzük el. A felkarok lazán lógjanak a testünk mellett.

A billentyűzetet középen magunk előtt helyezzük el. Amennyiben a billentyűzet rendelkezik numerikus billentyűzettel, a szóköz billentyűt használhatjuk középpontként.

Írás közben a kézfejek és a csuklók legyenek a billentyűzet felett a levegőben. Így az egész kéz kinyújtásával érhetjük el a távolabbra eső billentyűket, és nem kell megterhelni az ujjainkat az állandó nyújtogatásukkal.

Írás közben ne pihentessük a tenyerünket vagy csuklónkat semmilyen felületen. Amennyiben a billentyűzete rendelkezik a tenyér pihentetésére szolgáló felülettel, azt csak az írás közbeni szünetekben használjuk.

Írás közben finoman nyomjuk meg a billentyűket, és tartsuk egyenesen a csuklókat.

Amikor nem írunk, pihentessük a kézfejünket és a karunkat is.

Minden 15-20 percben tartsunk rövid szünetet.

Egér ergonómiai kialakítása

Egér vásárlásakor talán az egyik legfontosabb szempont az egér kényelmi kialakítása. Hosszabb ideig tartó számítógépes munkánál az egér illetve billentyű használatakor csuklónk, vállunk, karunk nem a legtermészetesebb tartásban van. Ez a természetellenes tartás hosszú távon fájdalmakat idézhet elő. Ezért is nagyon fontos, hogy olyan terméket válasszunk, amelyik jól illeszkedik a tenyerünkbe, könnyen mozgatható és a gombokat az ujjunk oldalirányba történő mozgatása nélkül le lehessen nyomni. Ezek mellett még fontos, hogy a balkezesek, külön a számukra kialakított balkezes egerek közül válasszanak.

Billentyűzet és egér ergonomikus kialakítása

Billentyűzet és egér ergonomikus kialakítása

Monitor ergonomikus elhelyezése

Monitor ergonomikus elhelyezése

Monitor ergonomikus elhelyezése