A számítógép részei

Egyéb kiviteli eszközök

Digitális vetítő (Projector)

A projektor a számítógéptől egy kábelen videojelet kap, és az ennek megfelelő képet a lencséjén keresztül kivetíti egy külső felületre, például falra, vászonra stb. A videoprojektort elsősorban konferenciákon és előadásokon használják prezentációk bemutatására.
A videoprojektorok fontos tulajdonsága a felbontás. Tipikus hordozható projektor felbontások és elnevezések: SVGA (800×600 pixel), XGA (1024×768 pixel), 720p (1280×720 pixel) és 1080p (1920×1080 pixel).
A videoprojektorok másik fontos tulajdonsága a fényerő, amit lumenben (röv. „lm”) mérnek. Az 1500 és 2500 lm közti fényerejű projektorok csak elsötétített szobában, kis felületre képesek jól látható képet vetíteni. 2500 és 4000 lm közti készülékkel homályos teremben közepes méretű felületre, 4000 lm felettivel pedig nagyméretű felületre lehet vetíteni olyan teremben, ahova nem süt be a nap és villannyal sincs megvilágítva. A láthatóság szempontjából a kivetített kép mérete is lényeges.

Projektor

Projektor

Rajzgép (Plotter)

A plotterek olyan speciális berendezések, amelyeket akkor alkalmazunk, ha grafikus formájú kimenő adatra van szükségünk, rajzok, térképek, diagramok stb. alakjában. A rajzgépek egy íróhegyet vezetnek a papíron. A rajz a toll két egymásra merőleges, X-Y irányú mozgásának eredőjeként jön létre.
Síkplotterek esetében a rajzlapot egy táblán rögzítik, mely fölött az írócsúcs két, egymásra merőleges irányban mozog. A görgős papírmozgatású rajzgépnél a toll csak egy irányban mozog, a rá merőleges irányú vezérlést görgők végzik, behúzva a rajzlapot a megfelelő helyzetbe. A mai korszerű plotterek beépített processzoruk révén jelentős intelligenciával rendelkeznek. Több különböző színű és/vagy vastagságú tollat kezelnek, nagy mennyiségű adatot képesek tárolni, és a működtető számítógéptől függetlenül, önállóan, a tollmozgásokat optimalizálva képesek dolgozni.

Plotter főbb jellemzői:
befogható rajzlap mérete;
rajzlap anyaga (papír, film, pausz, műanyag);
tollak száma;használható tollfajta (tustoll, golyóstoll, rostirón, kerámiahegyű toll);
gyorsulás (a toll nyugalmi helyzetből indulva mennyi idő alatt éri el a maximális sebességét);
tengelyirányú tollsebesség (ez a toll maximális rajzolási sebessége);
pontosság (megmutatja, hogy a plotter milyen pontosan tud ráállni egy adott pontra;
ismételhetőség (a toll mennyire képes a kiindulási helyére visszatérni);
elbontás (a toll lehetséges legkisebb elmozdulása);
méret és súly (meghatározza, hogy hova és hogyan lehet az eszközt elhelyezni).

Plotter

Plotter

Hangszóró (Speaker), Fejhallgató (Headphone)

Hangszórónak nevezzük azokat az elektronikai eszközöket, amelyek elektromos jelet hallható hanggá alakítanak.

Hangszóró

Hangszóró

A fejhallgató a személyes, a másik zavarása nélkül történő zene- és rádióhallgatást tesz lehetővé.

Fejhallgató

Fejhallgató