4. modul – 7. feladatsor.

Nyisd meg az m4-7.xlsx munkafájlt a megadott helyről. Mentés másként: F12. A megnyíló Mentés másként párbeszédpanelen add meg a mentés helyét, a fájl nevét, majd ENTER.

1. Rendezd a táblázatot a 2008. év mennyiségei szerint!

Teljes táblázat kijelölése: CTRL + A. Adatok fül megnyitása: ALT, G. Rendezés párbeszédpanel megnyitása: R. TAB Az adatok fejlécet tartalmaznak jelölőnégyzetig, ha nincs bejelölve hangzik el, bejelölése: SZÓKÖZ. TAB a Rendezés kombinált listamezőig, megnyitása: LE. LE, majd LE a 2008 sorig, és ENTER. TAB a Sorrend kombinált listamezőig. LE, majd LE a legkisebbtől a legnagyobbig sorig, és ENTER. TAB az OK gombig, kiválasztása: ENTER. Módosítások mentése: CTRL + S.

2. Az I oszlopban számold ki az 2007 és 2010 közötti átlagokat növényenként!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: I2:I19, majd ENTER. A kijelölt tartomány első cellája az aktív, írd a képletet: =ÁTLAG(B2:E2) , majd CTRL + ENTER, (így a tartomány minden cellájába bekerül a képlet). Megjegyzés: az 5. feladat elvégzése után a J2 cella képlete: =ÁTLAG(C2:F2). Módosítások mentése: CTRL + S.

3. Az 20. sorban összegezd függvény segítségével az évi mennyiségeket!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: B20:H20, majd ENTER. A kijelölt tartomány első cellája az aktív, írd a képletet: =SZUM(B2:B19) , majd CTRL + ENTER, (így a tartomány minden cellájába bekerül a képlet). Megjegyzés: az 5. feladat elvégzése után a C20 cella képlete: =SZUM(C2:C19). Módosítások mentése: CTRL + S.

4. A 21. sorban jelenítsd meg függvény segítségével az egyes évekhez tartozó legkisebb értékeket!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: B21:H21, majd ENTER. A kijelölt tartomány első cellája az aktív, írd a képletet: =MIN(B2:B19) , majd CTRL + ENTER, (így a tartomány minden cellájába bekerül a képlet). Megjegyzés: az 5. feladat elvégzése után a C21 cella képlete: =MIN(C2:C19). Módosítások mentése: CTRL + S.

5. Szúrj be egy új oszlopot a 2007. év oszlopa elé, ahová a 2006-os adatokat viheted fel. A mennyiség mindenhol legyen 5000-rel kevesebb, mint 2007-ben!

Ugrás az első cellára: CTRL + HOME. TAB a B1 celláig, a cellába írd be: 2006 és ENTER. B oszlop kijelölése: CTRL + SZÓKÖZ. Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: B2:B19, majd ENTER. A kijelölt tartomány első cellája az aktív, írd a képletet: =C2-5000, majd CTRL + ENTER, (így a tartomány minden cellájába bekerül a képlet). Módosítások mentése: CTRL + S.

6. Helyezd a B2:I19 tartományt világoskék alapra, a cellák tartalmát pedig tedd dőltté!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: B2:I19, majd ENTER. Dőlt betűstílus beállítása: CTRL + I. Háttérszín módosítása: Cellák formázása párbeszédpanel megnyitása: CTRL + 1. JOBBRA a Kitöltés lapfülig. TAB, elhangzik: Nincs szín. BALRA a Világoskék színig. Szín kiválasztása: ENTER. TAB az OK gombig, kiválasztása: ENTER. Módosítások mentése: CTRL + S.

7. Minden számot tartalmazó cellára (az évszámokat kivéve) kapcsolj be ezres tagolást! Tizedes értékek ne jelenjenek meg!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: B2:J21, majd ENTER. Számformátum módosítása: Cellák formázása párbeszédpanel megnyitása: CTRL + 1. BALRA a Szám lapfülig. TAB a Kategória listamezőig. LE a Szám sorig. TAB a Tizedesjegyek léptethető szerkesztőmezőig, és írd be: 0. TAB az Ezres csoport jelölőnégyzetig, ha nincs bejelölve hangzik el, bejelölése: SZÓKÖZ. TAB az OK gombig, kiválasztása: ENTER. Módosítások mentése: CTRL + S.

8. A táblázat első sorának magassága legyen az eredeti duplája! Az első sor celláit igazítsd függőlegesen középre!

Ugrás az első cellára: CTRL + HOME. Első sor kijelölése: SHIFT + SZÓKÖZ. Sormagasság módosítása: Gyorsgombokkal: ALT, Ő, F, F, G, vagy: ALT, a Kezdőlap fül az aktív, LE, majd TAB a Formátum almenüig, megnyitása: ALT + LE. vagy: Helyi menü, LE a Sormagasság sorig, kiválasztása: ENTER. A Sormagasság párbeszéd panelen a jelenlegi sormagasság értéke kijelölődik, tartalma (15) felolvasásra kerül, írd be a mezőbe: 30, majd ENTER. Tartalom igazítása: Cellák formázása párbeszédpanel megnyitása: CTRL + 1. JOBBRA az Igazítás lapfülig. TAB a Függőlegesen kombinált listamezőig, megnyitása: LE. LE a Középre sorig, kiválasztása: ENTER. TAB az OK gombig, kiválasztása: ENTER. Módosítások mentése: CTRL + S.

9. Ábrázold helyben létrehozott csoportosított oszlopdiagramon a vadcitrom és a japán sztóraxfa importált mennyiségeit 2007-től 2011-ig a következők figyelembevételével: Az oszlopok pirosak és narancsszínűek legyenek! A diagram címe „Importált mennyiségek (db)” legyen! A diagram egyéni háttérszínnel rendelkezzen!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: A1; C1:G1; A15:A16; C15:G16, majd ENTER. Diagram beszúrása: Gyorsgombokkal: ALT, E, G, vagy: ALT, JOBBRA a Beszúrás fülig, LE, majd TAB az Ajánlott diagramok gombig, megnyitása: ENTER. A Diagram beszúrása párbeszédpanelen: Átlépés a Minden diagram fülre: JOBBRA. Átlépés a Típusok listamezőre: TAB. LE-FEL nyilakkal lépj az Oszlop sorra. (TAB, elhangzik, hogy Csoportosított oszlop gomb,) kiválasztása: ENTER. Diagramcím módosítása: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, I, vagy: ALT, JOBBRA a Formátum fülig, LE, a Diagramelemek kombinált szerkesztőmező az első elem, megnyitása: LE. FEL a Diagramcím sorig, kiválasztása: ENTER. A kurzor a szerkesztőléc sorba kerül, nem a diagramon belül! Írd be: Importált mennyiségek (db), majd ENTER. 1. oszlop kijelölése: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, I, vagy: ALT, a Formátum fül az aktív, LE, a Diagramelemek kombinált szerkesztőmező az első elem, megnyitása: LE. LE az Adatsor (Japán sztóraxfa) sorig, kiválasztása: ENTER. 1. oszlop színének módosítása: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, Ö, vagy: ALT, a Formátum fül az aktív, LE, majd TAB a Kitöltés osztott gombig, megnyitása: ALT + LE. BALRA a Piros színig. Szín kiválasztása: ENTER. 2. oszlop kijelölése: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, I, vagy: ALT, a Formátum fül az aktív, LE, a Diagramelemek kombinált szerkesztőmező az első elem, megnyitása: LE. LE a Adatsor (Vadcitrom) sorig, kiválasztása: ENTER. 2. oszlop színének módosítása: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, Ö, vagy: ALT, a Formátum fül az aktív, LE, majd TAB a Kitöltés osztott gombig, megnyitása: ALT + LE. BALRA a Narancs színig. Szín kiválasztása: ENTER. Diagramterület kiválasztása: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, I, vagy: ALT, a Formátum fül az aktív, LE, a Diagramelemek kombinált szerkesztőmező az első elem, megnyitása: LE. FEL a Diagramterület sorig, kiválasztása: ENTER. Diagramterület háttérszínének módosítása: Gyorsgombokkal: ALT, J, Z, Ö, vagy: ALT, a Formátum fül az aktív, LE, majd TAB a Kitöltés osztott gombig, megnyitása: ALT + LE. BALRA a Zöld színig. Szín kiválasztása: ENTER. Módosítások mentése: CTRL + S.
Az elkészült diagram megtekintése.

10. Hozz létre a megadott néven a megadott helyre egy olyan weblap típusú fájlt, amely csak a növények nevét és a 2007. év adatait tartalmazza!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: A2:A19; C2:C19, majd ENTER. Kijelölt terület másolása: CTRL + C. Új munkafüzet megnyitása: CTRL + N. Kijelölt terület bemásolása: CTRL + V. Mentés másként: F12. A Mentés másként párbeszédpanelen add meg a mentés helyét, és a fájl nevét, TAB a Fájl típusa kombinált szerkesztőmezőig, megnyitása: LE. LE a Weblap (*.htm; *.html) sorig, kiválasztása: ENTER. TAB a Mentés gombig, kiválasztása: ENTER. Figyelmeztető üzenet hangzik el: A munkafüzet bizonyos funkciói elveszhetnek. Mégis ezt a formátumot használja? TAB az Igen gombig, kiválasztása: ENTER. Munkafüzet bezárása: ALT + F4. Módosítások mentése: CTRL + S.

11. A K oszlopban minden növény mellett jelenítsd meg képlet segítségével a 2007 és 2011 közötti adatok maximumát, ha a 2012. év adata ennél az értéknél kisebb! Más esetben a cella maradjon üres!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: K2:K19, majd ENTER. A kijelölt tartomány első cellája az aktív, írd a képletet: =HA(MAX(C2:G2)>H2;MAX(C2:G2);"") , majd CTRL + ENTER, (így a tartomány minden cellájába bekerül a képlet). Módosítások mentése: CTRL + S.

12. Nyomtasd ki az A1:E21 tartományt az oszlop- és sorazonosítókkal együtt!

Ugrás párbeszédpanel megnyitása: F5. A Hivatkozás szerkesztőmezőbe írd be: A1:E21, majd ENTER. Oldalbeállítás párbeszédpanel megnyitása: Gyorsgombokkal: ALT, P, O, vagy: ALT, JOBBRA a Lapelrendezés fülig, LE, majd TAB az Oldalbeállítás gombig, megnyitása: ENTER. Az Oldalbeállítás párbeszédpanelen: JOBBRA a Munkalap lapfülig. TAB a Sor- és oszlopfejlécekkel jelölőnégyzetig, ha nincs bejelölve hangzik el, bejelölése: SZÓKÖZ. TAB az OK gombig, kiválasztása: ENTER. Nyomtatás elemcsoport megnyitása: CTRL + P. TAB a Nyomtatandó kombinált listamezőig, megnyitása: LE. LE a Kijelölt terület sorig, kiválasztása: ENTER. Alapértelmezettnek a Bullzip PDF Printer van megadva. TAB a Nyomtatás gombig, kiválasztása: ENTER. TAB a Létrehozás után a dokumentum megnyitása jelölőnégyzetig. Bejelölés megszüntetése: SZÓKÖZ. TAB a Mentés gombig, kiválasztása: ENTER. Módosítások mentése: CTRL + S.

13. Mentsd el a dokumentumot a megadott néven a megadott helyre!

Módosítások mentése: CTRL + S. Munkafüzet bezárása: CTRL + W. Táblázatkezelő bezárása: ALT + F4.
Vissza a feladatsorszámok kiválasztásához
362