Bemutatjuk  a westiet
Standard

Mindent átgondoltál ?! Hátha mégsem !

Néhány tanács kutyavásárlás előtt állóknak.

Kis fehér kedvenc
Bemutatjuk a westit

Hazánkba 1968-ban érkezett az első west highland white terrier, az egyes törzskönyvi számon nyilvántartott Prince of Snow, Angliából. Az azóta eltelt három évtized alatt a fajta igen népszerűvé vált, már önálló westi klub is működik Magyarországon. E kis fehér terrier kedveltsége magától értetődő: a tetszetős küllem vidám, kedves természettel párosul, a kis méret pedig ideális városi kedvenccé teszi a westit Apró testében azonban hatalmas szív dobog és rengeteg energia rejtőzik. Méretéhez képest nagyon erős, nagyon kitartó, de beéri viszonylag kevés mozgással is, ha viszont hosszú kirándulásokhoz keresünk társat, a westi akkor sem hagy cserben minket, fáradhatatlanul kíséri gazdáját erdőn-mezőn. Különben is imádja az emberi társaságot, nagy mókamester, a gyerekekkel is kedves. ősei vadászösztönét azonban a mai napig hordozza, egy kis bátorságért, harciasságért nem kell a szomszédba mennie. Kiváló jelzőkutya. Türelemmel, szeretettel sok mindenre megtanítható, kiváló agility-kutya.

A westi marmagassága körülbelül 38 centiméter, súly általában 7-9 kilógramm közötti.

A west highland white terrier kitenyésztőjének Malcolm ezredest tartják, állítólag ő adta a fajtának a ma is használatos elnevezést, de saját bevallása szerint a tenyésztői munka oroszlánrészét apja és nagyapja végezte. Az ezredesnek egész kennelre való fehér terriere volt, kiállításra 1900 táján vitte először kutyáit. A Malcolm-család az Argyllshire-i Poltalloch-ból származott. Egyébként Argyll hercegének uradalmában, Roseneathben is a Malcolm-féle típushoz hasonló kutyákat használtak, de itt persze roseneath terriernek hívták a kis fehér ebeket. A westit róka-, borz- és vidravadászatra használták, s azért lett fehér színű, hogy hajtás közben véletlenül se tudják összekeverni a vaddal és ezért tévedésből lelőni. A fajta kialakításához valószínűleg felhasználták a skót és a cairn terriert is. Korabeli festményeken egyébként sokszor szerepelnek kis fehér terrierek, mint például Sir Edwin Landseer „Büszkeség és szemtelenség” c. 1839-ben készült festményén is.

Miután 1904-ben megalakult a West Highland White Terrier Club, majd 1906-ban a Whwt Club of England, 1907-ben az Angol Kennel Klub is elismerte önálló fajtaként a westit A mai típus a második világháború óta állandósult. A háború után nagyon kevés kutya maradt, de szerencsére voltak megszállott tenyésztők (pl. a Wolwey, Leal, Calunna kennel tulajdonosai), akiknek köszönhetően tovább élt a fajta. Derek Tattersall szerint a háború végén állítólag egy Mentor nevű kutya volt az egyetlen fedezőkan, aki ráadásul félheréjű volt; ez magyarázat lehet a számtalan vonalban ma is előbukkanó félheréjűségre. Az utóbbi évtizedek jelentős tenyészetei közé tartozik Sue Thomson Ashgate kennele, de Dorothy és Ry Wilshaw Domaroy kennele is jelentősen befolyásolta a közelmúlt tenyésztését. A híres Crufts kiállításon 1976-ban lett először westi a Best in Show, a Kathleen Newstead által tenyésztett Ch. Dianthus Buttons.

A westi a legtöbb kutyával ellentétben nem szabályosan vált szőrt, nem bizonyos időközönként vedlik, hanem rendszeres trimmelés-sel szabadíthatjuk meg az elhalt szőrszálaktól és kerülhetjük el, hogy bundája hosszúra és bozontosra nőjön. Ha kutyánkkal rendszeresen akarunk kiállításokra járni, bízzuk a trimmelést szakképzett kutyakozmetikusra. Általában 10-12 hetente kell egy westit trimmelni, tehát a kölyökvásárlás előtt ezt is számítsuk bele a tartási költségekbe. Érdemes a tenyésztőnél vagy a fajtaklubnál érdeklődni, ők mindenképpen megfelelő és hozzáértő kozmetikust fognak ajánlani. Sokszor maga a tenyésztő is vállal kozmetikát. Ha leendő kiállítóként és tenyésztőként magunk kívánjuk felkészíteni kutyánkat, rengeteg időt és energiát kell fordítani e “művészet” elsajátítására. Sokat kell gyakorolni, s idővel egyre tökéletesebb eredményt érhetünk el. Egy jó bíró szeme elől persze a legjobb trimmeléssel sem tudjuk elrejteni kutyánk hibáit, de ne feledjük: a kutya megjelenése is beleszámít az összhatásba.

Mivel a westi igen népszerű fajta, sokan csupán a pénz kedvéért fogtak bele szaporításába, így legyünk elővigyázatosak a kölyökválasztásnál. Járjunk kiállításokra, nézzünk körül, ismerkedjünk a tenyésztőkkel. A kiállító-tenyésztőknél általában a leendő kölyök anyját és apját is megtekinthetjük. Ez nagyon hasznos és ajánlott a külső és belső tulajdonságok miatt is, melyet leendő kutyánk több-kevesebb mértékben örökölni ill. örökíteni fog (ha majd magunk is tenyészteni akarunk vele). Egy westi általában 12-15 évet is elélhet, így különösen fontos, hogy mindent alaposan átgondoljunk kölyökvásárlás előtt, hiszen több mint egy évtizedig lesz a társunk. Ha ne adj isten valami miatt mégiscsak meg kell válnunk kutyánktól, forduljunk először a tenyésztőhöz, aki a kutyát kölyökárban visszavásárolja, vagy segít egy megbízható új tulajdonost keresni. Egy lelkiismeretes tenyésztő már az adásvételi szerződésben is elővásárlási jogot köt ki, ha a tulajdonos valamilyen okból megválna kutyájától, de legalábbis saját engedélyéhez köti a kutya harmadik személynek történő eladását. Mindez annak érdekében történik, hogy a kölyök kizárólag felelősségteljes kezekbe kerülhessen.

szöveg: Eifert Anna

Standard

Általános megjelenés:
Erős testfelépítés, mély mellkas, mélyen hátranyúló bordák, feszes hát, erős hátsó rész izmos lábakon, mely az erő és a mozgékonyság nagyfokú egységét mutatja.

Jellemzők:
Kicsi, aktív, harcias, kemény, nem kevés önbizalommal, csintalan megjelenéssel.

Temperamentum:
Éber, vidám, bátor, magabiztos, de barátságos.

Méret:
A marmagasság 28 cm. 

Fej:
A westie koponyája enyhén boltozatos, az arcorri rész oldaláról nézve lágy körvonalú. A fülektől a szemekig enyhén elkeskenyedő. A feje szőrrel sűrűn fedett, legfeljebb derékszögben áll a nyakhoz képest. Az áll ne nyúljon előre.
Arcorri rész a szemektől az orrtükör felé fokozatosan elkeskenyedő. Állkapcsok erősek és párhuzamosak. Orrtükör fekete és elég nagy, az orr többi részével egybeolvad. Szemek távol ülnek egymástól, közepes méretűek, nem kerekek, a lehető legsötétebbek. Némileg mélyen ülők; a tekintet éles és intelligens, a vastag szemöldök szúrós pillantást kölcsönöz. A világos szem súlyos hiba. Fülek kicsik, határozottan állnak, hegyes csúcsban végződnek.
A fogak a kutya méretéhez képest nagyok, szabályos ollós harapással.

Nyak:
A fej megfelelő tartását engedően elég hosszú, izmos és folyamatosan vastagodik a töve felé, ahol a meredek vállakkal egybefolyik.

Mellső rész:
A vállízület elöl helyezkedik el, a könyök feszesen test mellett, a mellső lábak párhuzamosan a törzshöz, szabadon mozognak. A mellső lábak rövidek és izmosak, egyenesek, és rövid, kemény szőrtől sűrűn fedettek.

Törzs:
Egyenes hát, széles és erős ágyék. Mély mellkas, a bordák felső részükben íveltek, oldalról laposnak tűnnek. A hátsó bordák mélyen hátranyúlnak, az utolsó borda és a hátsó rész közti távolság a törzs szabad mozgását biztosító lehető legrövidebb.

Hátsó rész:
Erős, izmos, tetején széles. A lábak rövidek, inasak és izmosak. A combok nagyon izmosak, nem állnak túl szélesen. A csánkok szögellése megfelelő, a test alatt helyezkednek el, mozgásban és álláskor is elég közel vannak egymáshoz. Az egyenes vagy gyenge csánk súlyos hiba.

Mancsok:
A mellső mancsok nagyobbak a hátsóknál; kerekek, arányosak a test méretéhez, erősek, vastag talppárnával. A talpbőr és a körmök színe feketén előnyösebb.

Farok:
A westie farka 12-15 cm hosszú, kemény szőr fedi, nem pelyhes, a lehető legegyenesebb, vidáman áll, nem görbe, se a hát fölé nem lóg. A hosszú farok nemkívánatos, csonkolása semmi szín alatt nem megengedett.

Mozgás:
Szabad, egyenes irányú és könnyed. A mellső lábak a vállakból szabadon nyúlnak előre. A hátsó végtagok lépése szabad, erős és rövid, a térd és a csánk megfelelően behajlik, a csánkok a test alól irányítják a mozgást.

Szőrzet:
A westie fehér szőrzete kétrétegű. A külső szőr kemény, 5 cm hosszú, mentes mindennemű göndörödéstől. Az aljszőrzet, mely prémre emlékeztet, rövid, puha és tömött. A ritka szőrzet súlyos hiba.

 

Mindent átgondoltál ?! Hátha mégsem !

Sok leendő gazdiban felmerül, mibe is kerül egy ilyen kutyus tartása. Íme egy kis összesítés egy kedves fórumtagunktól!

Abból indulunk ki, ha hobby célra tartod a kutyádat, tehát nem számoljuk bele a kiállítások, tenyésztői szemlék, MEOE (www.meoe.hu) -tagság és más hasonló dolgok költségeit. Az igényes tartás költségeit találod itt, átlagos árakat írtunk, és egy felnőtt kutyát vettünk figyelembe. A kölyök kor első éve és az idős kor speciális gondozást táplálást igényel, ezt külön jelöltem. Azt vettük alapul, hogy a kutyád egészséges, és hogy nem merül fel különösebb gond. (műtétek, stb..).

A kiskutya vételára és más egyszeri költségek:

A kutyák átlagos ára ma 60-100 ezer Ft között van. (Valószínűleg a közép árfekvés a legideálisabb, és a drágább jobb is, ha jó helyről veszed!)
(Nézz körül: www.terrier.lap.hu vagy www.kutya.lap.hu, www.kutya.hu apróhirdetések)

Szükséged lesz pórázra és nyakörvből legalább 2 garnitúrára, a növendék korszakra és a felnőtt időszakra. Kedvencem a Hámori üzlet a Hajós utcában az Operaház mellett.

Kellenek kefék, amikkel ki tudod fésülni a kutya szőrét kérd a szakboltban az eladó tanácsát! A legjobb, ha ezt fokozatosan veszed meg, de a jobbat választod. Ilyet kutyás szakboltokban vehetsz. (kb. 800-1500 Ft egy kefe, általában 3 féle kell és egy a kutyánál használt olló)

Pihenőhely, szállítókosár. (kb. 6000 Ft, de igénytől függően van olcsóbb és drágább)

Fémből, vagy karcmentes, jó minőségű műanyagból készült kutyatálka, egy a víznek egy a tápnak. (2500 Ft körül a dupla)
(Mindenből a legjobb minőséget vedd és az élethosszig kitart!)

Törzskönyv átírási díja: 2000 Ft (Ezt a MEOE-ban lehet megejteni, az ár változhat. Ettől lesz a neveden a kutya!)
Mikrochip beadása: 2500- 5000 Ft a chip gyártmányától függően. (Javítja a megtalálás esélyét, ha a kutyád elveszik!)
Összesen: ~ 100 000 Ft. (mindenből a legjobbat számolva)

Havi költségek:

A kiskutya tápot eszik, ettől fejlődik normálisan, és persze adhatsz neki kb. 1/2 éves kora után egy kis főtt husikát is, bár erre csak azért van szükség, hogy megnyugtasd magadat, a kutyának a tiszta táp is elegendő. A száraz táppal fejlődik a legjobban, konzerv adása nem javasolt. A kutya életkorának és méretének megfelelő adagolást kell figyelni. (Alapvetően nincs szüksége változatosságra!!!)

Havi tápmennyiség: 2500-3000 Ft (1 zacskó tápot számolok, de valószínűleg nem eszik meg ennyit egy hónap alatt!) Csak minőségi táppal etessünk! Ne próbálkozzunk az olcsó, "tesco gazdaságos" tápokkal, mert a minőségük nem megfelelő. (Nézz körül itt: www.hobbiallat.hu )

A jutalomfalatka, amit a tanításkor használsz kb. 500 - 1000 Ft (fajtától függően) a kölyköknél, idősebb kutyának ezt nem kell venned, a felnőttnél pedig egyénileg adható.

Rágcsálható csontok: ~ 7000 Ft egy nagyobb zacskó, ami kb. 6 hétre elég. Ebből mindig legyen előtte, hogy ne a bútorokat és más tárgyakat rágjon össze, illetve a nagyobb kutyának is jót tesz, mert tisztítja a fogakat, és erősíti az állkapcsot.

Játék: 300-600 Ft/db (mivel ezeket a játékokat az ember(kutya) viszi a sétákra is, így gyakran előfordul, hogy elveszik. A kutyáknak többnyire 2-3 kedves játéka is van. Ezt a költséget ki is hagyhatod, mert egy összecsomózott lyukas zoknival és egy használt teniszlabdával is jól elvan.)

Husika: 300-500 Ft (pulykaszárnyat, combot, nyakat, vagy más husikát vásárolj neki, a csöves csontokat azonban ne add oda a kutyának! A hússal főzz annyi rizst, hogy a vizet elszívja. Ezt heti 1-nél többször ne kínáld a kutyának. Lehet pl. ez a vasárnapi kaja!)

Túró + méz + tojássárgája minden héten legalább egy alkalommal minden életkorban, de különösen kölyköknél és idős kutyáknál. (havi 500 Ft)

Kölyök korban: Élesztőtabletta (400 Ft) és kalcium tabletta (kb. 500 Ft/hó fajtától függően) a növekedési korszakban végig, idősebb korban kiegészítő nyomelemek és vitaminok. (1000 ft/hó) ~ 4000 Ft/hó egyedi igényektől függően

Ha a kutyát tömegközlekedéssel hordod, elvileg neki is kell bérlet. Ha azonban felveszed az ölbe, "csomagnak minősül" ezt a költséget megúszhatod.

Alkalmi költségek:

Állatorvosi díjak (oltások, féregtelenítés, kullancs elleni oltások) kb. 8-10 000 Ft/év
Kutyakiképzési díj: egészen változó lehet a havi 750 Ft-tól a havi 12 000 Ft-ig. Ne az árat, hanem a minőséget, színvonalat figyeld. Igen, a Westie-vel is lehet kiképzésre menni! A kutyát kb. 7-8 hónaposan (max 1,5 2 évesen) lehet elvinni, a kutyaiskolai kiképzés azonban hónapokig tartó munkát jelent, tehát erre időt is kell szakítanod. Nagyszerű mulatság, ami megéri mindkettőtöknek.

Kutyakozmetika: Egyedektől és igényektől függően 2-4 havonta kozmetikába kell vinni a kutyust. A kutyát mindig trimmelni kell, nem szabad nyírni, mert szőrének ez előnytelen. Egy rendbetétel ára 2500-5000 Ft-ig terjed, kozmetikától, szolgáltatástól függően. (évente maxi 30 000 Ft) (www.westhighlandwhiteterrier.hu )

Évi átlag tartási költség: saccperköbgyök 90 000 Ft (Havi 7500 Ft)

Mit tarts otthon, hogy a kutyádnak komfortos legyen az élete?
Szorulás ellen: olajos hal, vagy lenmagolaj kapszula. Az olajos halról öntsd le az olajat és keverd a normális táphoz. Gyakori, hogy a kutyákat meghajtja. Tejjel lehetőleg ne fokozzuk a bélműködést! (tejcukor-allergiát válthat ki!) Joghurt, kefir is adagolható a tápra, ha a kutya szereti. Ha 1-2 napon belül nem javul, állatorvoshoz kell fordulni.

Hasmenésre: húslében főtt rizs, vagy búza, esetleg koplalós diéta. (víz legyen előtte!) Ha a hasmenés nem enyhül 1-2 napon belül, állatorvoshoz kell fordulni! Kutyának emberi fogysztásra való csokoládét adni TILOS! (Hirtelen nagy folyadékvesztéssel járó hányás+hasmenés esetén adjunk a kutyának folyamatosan mézes-sós kamilla teát, kis adagokban csorgatva a szájába, és azonnal vigyük állatorvoshoz!)

Szemvidító fű: a kutya szemébe belemehet valami, csipás lehet, vagy gyulladást kaphat, ezért jó, ha van odahaza egy kis zacskóval. (A kamilla allergiát is okozhat ezért azt nem javaslom.) A főzettel kell borogatni a kutya szemét.

Púder, talkum, vagy a kettő keveréke: A kutya szőrének rendbetételére alkalmas. A kutyust nem szabad gyakran fürdetni, de jól átpúderezni, és kikefélni gyakran kell és szabad is.
Puha nagyobb törölköző, amivel meg lehet törölni, ha összevizezte magát. "Massage szivacs", amit megnedvesítve át lehet törölni csak a lábait, vagy az egész kutyát, anélkül, hogy fürdetni kéne.Kifejezetten ennek a fajtának készült sampon, arra az esetre, ha valami olyan szennyeződés érte, amit nem tudsz púderrel, vagy sima vízzel kivenni. A samponozás más esetben szükségtelen. Balzsamra egy kozmetikába járó kutyusnak nincs is szüksége!
Bepanthen kenőcs, vagy körömvirág kenőcs: ha a kutya talpát, vagy más testrészét kisebb sérülés éri (felmarja az útsózás télen, vagy belelép valamibe) azt elegendő jól kimosni és vastagon bekrémezni.
A kutyának nincs szüksége ruhácskára, mert elég vastag a szőre. Ha azonban a talpacskája érzékeny télen, akkor a cipő jó ötlet lehet. Szukáknak beválhat az un. "tüzelő bugyi".

Sok kutyának van saját párnája, vagy plédje, amit bárhová el lehet vinni, és ez lehet a kutya helye. (Vengésgég, nyaralás, stb..)
Hatékony bolhairtó-és riasztó módszer után érdeklődj az állatorvosodnál.

A hányós kutyának negyed Dedalont adhatunk, ezt állatorvos írja fel.
Ha a kutyád a gyógyszert nem akarja bevenni, és nem akarod leerőltetni a torkán, akkor csomagold be ömlesztett (háromszög alakú) sajtba, és add jutalomként!

Okos lehet a nyakörvére írni, vagy egy un. kapszulába tenni a gazdi adatait. (Kb 250 Ft.) (Lehetőleg ne add meg a kutya nevét egy kis bilétán, mint az amerikai filmekben, mert aki el akarja lopni a kutyádat, így már a nevét is tudja..)

Én tartok egy nagyobb és jól záródó műanyag vödröt a tápnak, mert a zsákban nem tartható alami jól (felborulhat, kiömlik, és a végét már nem eszi olyan nagy örömmel a kutya, mint az aromazáró vödörben, vagy fémdobozban)

Ha a kutya megbetegszik, keresd a homeopátiás, vagy a védikus irányelveket figyelembe vevő gyógyszereket. Kutya is kaphat masszázst!

Izületi, izomtónussal kapcsolatos, vagy érrendszeri betegségek esetén mágnesterápia javasolt. A kémiai gyógmódok a kutyáknál sem ajánlottak, ahogy az embereknél sem jó telitömni a szervezetet kemikáliákkal.

 

Néhány tanács kutyavásárlás előtt állóknak

 

MIELŐTT MEGVENNÉD A WESTIE-DET...

1./ Menj el kutyakiállításokra és ismerd meg a westie tenyésztőket és kiállítókat, hogy milyen kutyáik vannak.

2./ Kérdezd meg azokat az ismerőseidet, akiknek van westie-je, vagy olyan embereket, akiket az utcán vagy a parkban látsz, hogy westie-t sétáltatnak, hogy hol vették és hogy meg vannak-e elégedve a kutya egészségével és temperamentumával.

3./ Győződj meg róla, hogy a környezetedben – családodban, házban stb.-mindenki akarja és tisztában van-e a rá háruló felelőséggel.

4./ Győződj meg róla, hogy van-e elég pénzed, időd és lehetőséged, hogy megfelelően tartsd a kölyköt, majd a felnőtt kutyát.

5./ Menj el a tenyésztőhöz és nézd meg, mielőtt elkötelezed magad a vásárlás iránt, hogy Ő milyen körülmények között tartja a kutyát.

6./ Nézd meg a kiskutyát mielőtt megveszed, általában hat hetesen, egy felelőségteljes tenyésztő örülni fog az érdeklődésednek (nem foghatod majd meg, csak távolról csodálhatod.)

7./ Kérd meg, hogy megnézhesd az egész almot, hogy megbizonyosodj arról, hogy mindegyik kicsi jól van és egészséges.

8./ Kérd meg, hogy megnézhesd az anyát a kölykökkel, így ellenőrizheted, hogy valóban Ő az anyjuk, hogy jól van tartva, egészséges és temperamentumos és a kölyköket nem csak odatették.

9./ Kérd meg, hogy megnézhesd az apát (gyakran más tenyésztő tulajdonában van)

10./ Kérd meg, hogy mutassák meg a törzskönyvet és győződj meg róla, hogy az anya, az apa és az alom is regisztrálva van a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesületében. (előfordulhat, hogy a törzskönyv un. ”felülbélyegzett”, ami azt jelenti, hogy az egyik vagy mindkét szülő nem rendelkezik a tenyésztéshez szükséges kiállítási- vagy tenyészszemle eredményekkel. )


Camaron kiegészítése (köszönjük !)

Ehhez még annyit hozzátennék, hogy óvakodjunk az olyan hírdetésektől ahol ezek olvashatóak:

„Gyönyörű Westie kiskutyák folyamatosan kaphatók.”
„Westie kiskutyák törzskönyvvel vagy anélkül eladók.”
„Westie kölykök olcsón eladók.”

Ezeket a hírdetéseket általában szaporítók adják fel.

Itt szeretném tisztázni a szaporító és tenyésztő fogalmát.

A tenyésztő képviseli a minőséget, mert ügyel arra, hogy a tenyésztés során minél jobb, a fajtastandardnak megfelelő kiskutyák szülessenek. Kiállításokon vesz részt a kutyáival, minőségi táppal eteti őket és persze szakszerűen tartja a kiskutyákat is.

A szaporító ezzel szemben nem ismeri a tenyésztés szabályait, itt általában csak az anyagi haszon játszik szerepet, nem ügyel a tenyésztés szakmai kritériumaira, tehát mindenfajta minőség nélkül csak szaporít, nem tenyészt. A kiskutyákat pedig nem megfelelő körülmények között neveli.
 

forrás: pet.site.hu