Betta splendens
Sziámi harcoshal szaporítása
Töltsünk fel egy 15-25 literes akváriumot 28-30 C° vízzel, helyezzünk bele sok növényt, hogy a nőstény el tudjon bújni a hím zaklatásai elől, erre a legalkalmasabb az oly gyakran alkalmazott jávai moha (vesicularia dubyana). Sokan szoktak betenni még kagylótutajt (pistia stratiotes), hungarocellt, vagy egyéb a habfészek erősítésére szolgáló, anyagot, de ez felesleges, ha a hím jó „építész”. Amennyiben a levegő hűvösebb mint az akvárium vize, akkor takarjuk le az akváriumot, mert ha hideg levegőt szívnak be a kicsik akkor könnyen megfázhatnak és hasonúszóvá válnak.
Ha az ivató medence mellett van egy másik akvárium, akkor függetlenül attól, hogy betta van-e a szomszéd medencébe vagy nem mindenképpen helyezzünk az üveg közé papírt, hogy ne zavarják a szomszédok a nászt.
Először a hímet helyezzük az ivató medencébe, majd lógassuk be a nőstényt egy dunsztos üvegben, és ha néhány perc múlva becsíkozódik, akkor beengedhetjük a hím mellé.
Mi egyszerre helyezzük a párt a medencébe, de ezt a módszert csak akkor alkalmazzuk, ha van egy kis tapasztalatunk.
A hím rövidesen hozzá lát a fészek építéshez és rendszerint ilyenkor elüldözi a nőstényt, de előfordul, hogy a hím engedi segédkezni a nőstényt is. Amint elkészül a fészek a hím elkezdi hívni a nőstényt a fészek alá.
A párzás, rendszerint a második napon történik, de ha a harmadik nap után sincs semmi eredmény akkor ne erőltessük a párzást.
A hím átkulcsolja a nőstényt és kinyomja belőle az ikrákat amik a kanál formájúvá hajlított úszójára potyognak ahol a hím megtermékenyíti őket, majd felhelyezi az apó ikrákat a fészekbe. Az ikrázás után a hím elhajtja a nőstényt innen tudjuk, hogy a párzás befejeződött és kivehetjük. A hím folyamatosan őrzi a fészket és javítgatja, ha ezt nem tenné, az ikrák az aljzatra hullanának és megpenészednének.
20-30 óra alatt kikelnek a kishalak és a víz felszínén, az üvegen, a habfészekben függeszkednek majd újabb 48-72 óra múlva elúsznak. Ezután vegyük ki a hímet és kezdjük meg az ivadékok etetését, melyre alkalmas a főtt tojás sárgája, a frissen kelt sórák vagy a papucsállatka. Egy hetes korukban áttérhetünk az apró planktonra és adhatunk jó minőségű ivadék tápot, valamint sórákot.
Az ivadékok vizét gyakran kell cserélni és használjunk a medencéjükben szivacsszűrőt.
Egy hónaposan már színesedni kezdenek.