Perui gyászbogár

(Zophobas morio)

 

Közép és Dél-Amerikából származnak, tápanyag tartalmuk szinte azonos a lisztbogáréval, ezért vitaminporral panírozva, megfelelő kiegészítő eleség.

A kifejlett bogár 3-3,5 cm, 27-29°C-on 8-12 nap alatt kelnek a peték, a lárvák 70-98 napig növekednek, majd bebábozódnak. A 4-5 napos bábállapot után még két hétre van szükségük, hogy ivaréretté váljanak és a megtermékenyítés utáni 7. napon lerakják petéiket. Egy kifejlett állat élete során kb. 1500 petét rak.

Tenyésztésükhöz 40x30x15 cm nagyságú üveg vagy vastag falú műanyag doboz. Mivel az állatok számára 70%-os páratartalmat kell biztosítani ezért fontos a jó szellőzés, amit úgy érhetünk el, hogy fémszúnyoghálót ragasztunk  az edényre egyik vagy mindkét oldalára.

Aljzatnak használhatunk tépett papírdarabokat vagy faforgácsot, amit 2 cm-es rétegben kell leteríteni. Eleségnek adhatunk nekik pl. búzalisztet, búzakorpát, zabpelyhet, lemezes díszhaltápot, zöldségeket, gyümölcsszeleteket.

A nedves élelmiszerek maradékát másnak el kell távolítani a tenyészetből.

Ne tartsuk a feletetni kívánt lárvákat a hűtőben, mert 15°C-alatt elpusztulnak.

 

Betegségek, paraziták:

            Vöröslábú hullabogár (Necrobia rufipes):

Kb. 5 mm-es zöld ízeltlábú, ami a gyászbogár petéit és fiatal lárváit fogyasztja.

Csak úgy szabadulhatunk meg tőlük, ha egyenként kiszedegetjük őket a tenyészetből.

            Penészevő gabonabogár (Alphitobius diaperinus):

Ez is a petéket és a vedlő lárvákat fogyasztja.

Eltávolítani szintén csak egyenként lehet.

            Atkák:

Néhány napig hagyjuk száradni a talajt és egy nedves zsebkendő segítségével, amire rágyűlnek az állatok viszonylag sok példánytól megszabadulhatunk a forró víz alatt. De tökéletes megoldást csak a tenyészet felszámolása jelenthet. A lárvákat könnyedén le lehet mosni és új tiszta közegbe helyezni.