Zöld leguán

(iguana iguana)

 

Általános:

Őshazája: Dél-Amerika Kolumbia, Venezuela, Guayana, Brazilia.

Dzsungelekben a fák lombos ágain élnek, de ritkán arra is akad példa, hogy éjjel lemerészkednek a földre, ahol igen rövid időt töltenek mert könnyen ragadozók vacsorájaként végezhetik. Menekülés közben ha nincs a közelben fa, patakokba vagy folyókba is berohannak. Nagyon jó úszók, de terráriumi körülmények között ritkán mennek be a számukra fent tartott "úsztatóba" inkább csak ivásra és ürítésre használják.

Az európai terraristákhoz az első világháború után jutott el az igazán nem mindennapi állat.

Sajnos manapság tömegcikké váltak a leguánok és egyre többen vágnak bele a nem éppen kistermetű állat tartásába, előzetes információ gyűjtés nélkül.

 

Tartása:

A leguán igen nagyra másfél két méteresre nőhet, ezért megfelelő méretű terráriumra van szüksége. Igazából ez az egyetlen költséges dolog a tartásában. Ugyanis a terráriuma kb. 2,5*1,5*3 m-nek kéne, hogy legyen. Első ránézésre lusta lomha állatnak tűnik, de valójában meglepően gyors.

Az írtakkal ellentétben a leguán nem ül egész nap a melegítő lámpa alatt. Szeret mászkálni, sőt meglehetősen kíváncsi állat. Viszont én javaslom, hogy aki teheti, készítsen az állatnak egy kültéri terráriumot is, ahol kedvére sütkérezhet. Ez nem csak a villanyszámlát csökkenti, de az állat javát is szolgálja.

 

A terrárium berendezése:

Mint már az előbb említettem a leguán fán él, ezért a terráriumába tegyünk sok mászóágat. Legyen bent neki egy felboríthatatlan itatója, amibe mindig friss vizet teszünk. Nem kell megijedni, ha nem látjuk, hogy iszik, ugyanis, ritkán isznak és nagyon keveset. A vadon élő leguánok a megfelelő páratartalom és a levelekben lévő nedvesség miatt szinte egyáltalán nem isznak vizet.

A leguán számára helyezhetünk a terráriumba növényeket, de ezeket vagy megeszi, vagy letapossa, röviden nem lesznek hosszú életűek.

Tehetünk be számára, páfrányt, hibiscust, ficust, ezeket meg is eszi J halfarokpálmát, yucca-t, draccena-t, ezeket nemfogyasztja el, de megmássza és eltöri vagy lassan tönkreteszi. Egyébként nem eszi meg a mérgező növényeket mint pl. a bromélia, de azért nem kell kísérteni a sorsot.

Aljzatnak pedig használjunk fakérget.

 

Eleség:

A leguán növényevő ezen belül is lombleveleket fogyaszt. Nem eszik húst, se egeret, se bogarat. Fogságban ugyan majdnem mindent elfogyaszt amit csak kap, de ez nem jelenti azt hogy mert megeszi az jót is tesz neki. Ismétlem természetes élőhelyén leveleket eszik. Az állati eredetű tápláléktól a leguán rettentő iramban elkezd nőni, de ez roppantul le is rövidíti az életét.

 

Vessünk pillantást a leguán emésztésére:

A táplálék megpuhulva eljut a bélbe ahol is a baktériumok és a csillós egysejtűek elkezdik lebontani, a puha levéldarabokat.

Így zsírsavak keletkeznek, melyek energiát biztosítanak a leguán számára.

A leguán tápanyagot biztosít a gyomrában élő baktériumoknak amelyek a jól táplálás hatására elszaporodnak, viszont a leguán megemészti a baktériumokat is, és itt jön a lényeg. A leguán fehérjéhez jut a baktériumok megemésztése által.

 

Tehát akkor ezek után leszűrhetjük:

- nem kaphat semmiféle állati fehérjét! Hogy miért? Mert a leguán szervezetében, nem csak egy baktérium él. Ott vannak az erjesztők, a rothasztók és természetesen a leguán számára nélkülözhetetlen emésztő baktériumok stb. Ha a leguán állati eredetű táplálékot fogyaszt elszaporodnak a rothasztó baktériumok. Mindamellett a túlzott állati fehérje bevitel köszvényhez vezet.

- kevés gyümölcsöt adjunk neki! "Miért? Hiszen a gyümölcs finom."  Igen a leguán is így vélekedik erről, de csak is mértékkel adagoljuk, ha sok gyümölcsöt fogyaszt akkor túlzottan elszaporodnak az erjesztő baktériumok.

- sok rostra van szükségük! A bélbaktériumok ugyanis lebontják a cellulózt.

- sok kalciumra, kevés foszforra van szükségük és persze D3 vitaminra.

 

Akkor mit adjak enni a leguánnak?

A legegészségesebb táplálék számára a mustár levél, a pitypang, a szederfa levele és a hibiszkusz.

Ne adjunk neki sok spenótot, rebarbarát, céklát, sárgarépát mert ezek megkötik a kalciumot. Ezen kívül ne adjunk neki sok káposztát és brokkolit mert ezek megkötik a jódot ezáltal gátolják a pajzsmirigy normális működését.

Fogyaszthatnak petrezselymet, salátát, uborkát, zöldségeket, gyümölcsöket, de mindent mértékkel.

Ügyeljünk arra hogy ne legyen egyoldalú a leguán táplálkozása. Nem szabad csak egy fajta eleséget adni neki pl. saláta. A legjobb, ha mixet állítunk össze az állat számára.

A fiatal leguánoknak minden nap adjunk enni mert 3-4 éves korukig van a legtöbb tápanyagra szükségük. Ez persze nem jelenti azt, hogy később egyoldalú lehet a táplálásuk, főként a nőstény leguánoknál kell vigyázni, mert a tojásrakás miatt még több kalciumra van szükségük mint a hím egyedeknek.

3-4 éves korukra ivaréretté válnak és elérik végleges méretüket ekkor ha nincs nagy helye, (ha azt mondom egy szoba nem túlzok) akkor hogy ne hízzon el kedvencünk, kétnaponta etessük vagy pedig naponta, de ne túl sokat, mert nem áll meg amíg kaját lát.

 

Mi a helyzet a vitaminokkal és ásványi anyagokkal?

Ma már kaphatunk a boltokban különböző hüllő vitaminokat, de igazából nem tudjuk mennyit is kéne adni.

A legmegfelelőbb vitamin: Korvimin ZVT vagy a Promotor 43 és AP17 1:4 arányú keveréke.

A vitaminnal az eleséget megszórjuk, mint ha csak megcukroznánk egy sütemény tetejét.

 

A vadonélő leguán a talajt nyalogatja, hogy ásványi anyagokhoz jusson.

Fogságban a leguánok a növények földjét borító apró kavicsokat nyalogatják ásványi anyag utánpótlás reményében és néha sajnos az is előfordult, hogy lenyelték. A legjobb megoldás a leguán számára ha takarmány meszet szórunk nagyobb kavicsra amit nem nyel le és tud nyalogatni.

 

Hőmérséklet:

A leguánnak terráriumában nappal minimum 28°C-nak kell lennie a melegítő lámpánál pedig 35-36°C-nak.

Éjjel lemehet a hőmérséklet 22-23°C-ig.

 

Páratartalom:

95-100% között legyen. Ennek érdekében helyezzünk egy nagy itatótálkát a terráriumba, vagy készíttessük úgy el a terráriumát, hogy legyen benne egy rész amit fellehet tölteni vízzel. Mindemellett azért naponta többször spricceljünk be vizet a terráriumba ha a leguánt is megspricceljük csak is szobahőmérsékletű langyos vízzel tegyük.

 

Társ a leguánnak:

"Olyan egyedül van biztos szeretne egy társat."

Csak akkor forduljon meg a fejünkben ez a gondolat, ha nagyon nagy helyünk van, ugyanis a leguán terület védő állat és a számára fenntartott terráriumba egy új egyed kerül, azonnal verekedés lesz a vége, ami persze egyik állatnak sem tesz jót.

Amennyiben a jó körülmények adva vannak, még akkor sem ajánlom egy pár vásárlását, mert egy városi kis lakásban, elég nehéz volna megoldani a leguánok szaporítását. Ha pedig a nőstény nem tudja lerakni a tojásait abba belehal.

Tehát, kérek mindenkit, hogy alaposan gondolja meg mit is tesz, ha nincs a közelben egy jó állatorvos ne kockáztasson senki sem egy életet.