Csigák
Sokan minden csigát kártevőnek tartanak az akváriumban, pedig igenis hasznosak.
Ha tömegesen pusztulnak akváriumunkban a csigák, akkor azonnal le kell cserélnünk a vizet, mert valami nincs rendben a vízminőséggel.
A felesleges ételmaradékokat, növény darabokat elfogyasztják ezzel meggátolva a víz minőségének romlását.
Ivadék nevelő akváriumba mindig célszerű telepíteni néhány csigát mert a kishalak érzékenyek minden bomló anyagra.
Maláj tornyos csiga
Kelet-Afrikától Indiáig őshonos
Ez az akvaristák által oly nagy becsben tartott apró 1-2 cm-es csiga. Különlegessége abban rejlik, hogy befúrja magát a talajba ami azért fontos, mert ezáltal levegőztetik és fellazítják a talajt. Kopoltyúval lélegzik és fedéllel tudják zárni a házukat.
24-28°C nem kedvelik a lágy vizet, mivel a házuk lukacsossá válik.
Váltivarúak és elevenszülők, a megtermékenyítés után 10 nappal jönnek a világra a kis csigák.
Tányércsigák
Dél-Amerikában Európában és Dél-Ázsiában őshonosak ezek az 3-4 cm-es csigák.
Narancsvörös színűek melyet a testükben lévő vörös sejtek okoznak amiknek az a feladatuk hogy oxigént kössenek meg. Tüdővel lélegeznek.
Mindenevő, leginkább a növényi táplálékot részesíti előnyben, de mindenféle ételmaradékot elhalt növényt, tetemet elfogyaszt.
24-28 °C-ot kedvelik a lágy víz lukacsossá teszi a házukat.
Váltivarúak, párosodás után 1-2 nap múlva lerakják petéiket melyek 10-14 nap alatt kelnek ki.
Hólyagcsigák
É-Amerikában és Európában őshonosak. 1-2 cm-esek kivéve Lymnea Stagnalis, ez a csiga 4-7 cm-esre is megnőhet. A fiatal csigák algákkal táplálkoznak, de az idő múlásával áttérnek a vizinövények fogyasztására. Tüdővel lélegeznek és hihetetlenül nagy alkalmazkodó képességük van. Hidegebb 15-20 °C-os vizet szeretik, de remekül elvannak a melegebb vízben is.
Váltivarúak, a párzás több órát vesz igénybe, néhány nap múlva a csiga akár 200 petét is lerakhat ami körülbelül 20-30 nap alatt kel ki. A kis csigák 4 hónapos korukra válnak ivaréretté.
Almacsigák
Trópusi területeken élnek. 5-15 cm-esek fajtól függően. Tüdejük és kopoltyújuk is van. Algát, vízinövényeket, halkaját, egyaránt fogyasztanak. A Pomacea bridgesii csak a nagyon puha vagy elhalt vegetációt fogyasztja, ezért mindenképpen biztosítsunk számára táplálékot. 24-26 °C-os jó minőségű vizet igényelnek, ne legyen túl lágy a víz, mert károsodik a házuk.
Kétivarúak ezért a szaporodáshoz egy hímre és egy nőstényre van szükség, mivel ránézésre igen nehéz megállapítani a nemüket célszerű több egyedet vásárolni. A párzás után a nőstény éjszaka a víz felszín fölött rakja le petéit, amik 2-4 hét alatt kelnek ki a hőmérséklettől függően.
Gyakran előfordul, hogy halottnak hisszük a csigát, mert zárt házzal úszik az áramlásban vagy fekszik az aljzaton, csak akkor lehetünk biztosak abban hogy a csiga halott, ha többszöri érintés hatására sem bújuk elő.