Tesla NZC 710 "Mese"-kombó projekt!

Ezen a képen látható Peavey kombó letisztult világos színe és vintage hatása motivált egy hasonló építésére. Inkább a design tetszett benne, mintsem a márkanév. (És hozzáteszem, nem volt rá felesleges 130ezer forintom.)

Munkám eredménye azért viseli a Mese kombó nevet, mert mesébe illően kis teljesítményéhez képest, nagy hangerővel bír!

 

Legelső dolgom volt keresni egy erősítőt... Tudtam, hogy van itthon egy régi kar és tű nélküli TESLA NZC 710 típusú lemezjátszó, ami már a kutyának sem kell. Meg is lett; kipróbáltam és működött. Aztán leportalanítottam.

 

Teljesítménye mindössze 2 Watt sztereó, 4 Ohm-os ahogy általában ezeket a típusokat gyártották. A lényeg, hogy legyen rajta bemenet (In, Aux, Mic), mert sok rádiósmagnón nincsen. És aki kevésbé tájékozott az elektronikában, olyannal ne is próbálkozzon.

Ehhez már csak egy megfelelő méretű hangszóró kellett. Ami keményebb diónak bizonyult; felderítése kissé több időbe telt.
Szereljük szét és lássuk a belsejét!
HOPPÁ!!! Szembe találjuk magunkat a készülék alján egy FONTOS felirattal! Aki nem ért hozzá, vagy nincs tisztában azzal, hogy mit csinál, az fogadja meg ezt a tanácsot és véletlenül se tekerje ki a csavarokat!!!
A csehszlovák illetve a magyar szakemberek kissé "dizájn centerbe" illő módon helytelenül biggyesztették ide az "ÉLETVESZÉLYES" szót! Ennek ellenére ajánlatos megfogadni!
Amint kivettük a fedlap csavarjait, elénk tárul a cucc belseje... Könnyen áttekinthető. A motorra és mechanikus részekre nincs szükség. A trafót, a végfok paneljét és potmétereket (vagyis a hangszínszabályzót), és a ki-bemeneti vezetékeket érdemes megtartani!.
Ki kell csavarozni az összes csavart ami a mozgó alkatrészeket rögzíti. Néhány helyen bizony fűrészelni is kell, mivel a doboza fából van; és ezért több ponton is ragasztással illesztették össze az oldalait. A potmétereket tartalmazó konzolt is fűrésszel tudtam megmenteni. Közben óvatosnak kell lenni, nehogy a vezetékek is áldozattá váljanak.
Ha szétbombáztuk a belsőt, akkor jöhet az új kombó dobozának kialakítása. MDF lapokat használtam és facsavarokkal rögzítettem őket. A tetején hagytam helyet a hangszín konzolnak.
Sok utánajárással hozzájutottam 2 szintén régi, de nagyon jó állapotú hangszóróhoz. Annak ellenére, hogy csupán 6VA-osak, a méreteik miatt elég nagy hangerőre képesek.
A hangszóróknak készítettem egy vékony rétegelt lapból egy tartót. A széleit bevontam szivacs szerű "rezgéscsillapító" anyaggal, nehogy recsegjen-ropogjon a doboz a hangerőtől!
Ezen a fotón már kezd formát ölteni a kombó! Bevontam műbőrrel és króm fém sarokvédőket helyeztem el a sarkain.
Egy fenyőlécből készült keretre függönyszerű anyagot feszítettem, ami tök szuper lett.
Beleszereltem mindent, már csak a vezetékek elrendezése és a hátulja van hátra.

Ez pedig már a kész mű!

 

Ha valaki kedvet kapott a fotók láttán, akkor hajrá kombóra fel!!!