Home

Makettező:

Szekér Géza - G'cart (WP)

Megnevezés:

T-55 közepes tank M1958

Gyártó:

Trumpeter (CHI)

Méretarány:

1:72

Katalógusszám:

07282

Anyag:

fröccsöntött műanyag, vinyl lánctalp

Alkatrészek száma:

67+2

Matricák, festések:

egy orosz és egy csehszlovák harckocsihoz

Kiegészítők:

----

Megjegyzés:

Biztos vagyok benne, hogy nagyon sokan vártak egy jó kis T-55-ősre, hiszen az ACE és a PST által kiadott készletek nem voltak túl népszerűek. Sajnos ez a készlet sem éri el a ma már elvárható szintet, pontosságot. A T-55-össel egyidejűleg megjelent a T-54B változat is, természetesen több közös alkatrészük is van, rögtön pl az alsó páncéltest. Ha megnézzük az öntőkeretek sarkába öntött füleket, kiderül, hogy gyakorlatilag csak a "C" keret más, azon találjuk a T55-ös tornyát és a póttartályokat. Persze a két változat azért másban több helyen különbözött, ezért aki pontos T-55-öst szeretne építeni, mindenképpen referencia anyag alapján tegye. A makett felülete egyébként szép, a lengőkarok részletesek. A kinyomó tüske ugyan mindegyik alján jókora lyukat hagyott, de szerencsére nem látható, főlag diorámába építve. Nagyon szembetűnő viszont a futófelületek bordázata. Méretarányosan megnövelve inkább fogaskerékké tenné hasonlóvá a kerekeket. Eléggé monoton és időpazarló munka lesz megszabadulni tőlük. A lánctalp összeragasztására hagyományos makett ragasztót ajánl a gyártó. A nemrég összerakott Strv103C makettem esetében már bevált a dolog, valószínűleg itt is működik. A torony búvónyílásait csak zárva tudjuk elkészíteni, a lövegpajzs viszont mozgathatóként is beépíthető. A parányi matricalap két azonosítatlan járműhöz kínál jelzéseket. Tekintve, hogy a típus több földrészen is aktív (és többnyire szenvedő) résztvevője volt kisebb-nagyobb háborúknak, némi utána járással izgalmasabb maketteket is építhetünk. A Part P72 114 jelű maratása jól jöhet, de házi feljavításokkal (pl. kapaszkodók cseréje drótokra) is jelentős minőségi javulást érhetünk el. Összegezve: egy gyenge közepesre tudom értékelni a makettet, többet, szebbet, jobbat vártam.

Fotó és szöveg: G'cart

Értékelés:
Internet:

http://www.trumpeter-china.com/