3D MEGJELENÍTÉSI TECHNIKÁK

ANAGLIF

 
     Az anaglif technika lényege, hogy a két „csatornát” a bal és a jobb szem számára a színekkel érik el: vagyis az adott "témáról" két nézőpontból készített képet a zöld, illetve a vörös szín árnyalataiban való megfelelő elhelyezéssel vetítik egymásra a képernyőn. Ha a képernyőt a megfelelő szemüveggel nézzük, a "téma" háromdimenzóban jelenik meg. E módszer igen nagy hátránya, hogy színveszteség lép fel, azaz torzul a kép színezése.

     A kétszínű lencsével (papírkeretes szemüvegek esetén fóliával) ellátott anaglif szemüvegek megvásárlásával már igen sok 3D-filmet meg tudunk nézni otthonunkban egyszerű televízión, illetve monitoron is. E 3D-filmek viszont érzékenyek a minőségre, DVD vagy HD minőségben érdemes csak lejátszani őket. 

     A vörös/cián lencsés 3D-filmek után megjelentek a magenta/zöld lencsés 3D szemüvegre készített alkotások. Ekkor az Utazás a Föld középpontja felé, a Véres Valentin illetve a Coraline és a titkos ajtó c. 3D-s DVD-knek köszönhetően úgy tűnt, hogy ez utóbbi anaglif színkombináció  talán lassan fel is váltja  elődjét, a 3D technológia területén végbemenő fejlesztéseket azonban nem ebbe az irányba folytatták. Ez azért is sajnálatos, mert a magenta/zöld lencsés 3D szemüvegek már jóval alkalmasabbak az otthoni háromdimenziós mozizásra, hiszen már az emberi szem számára látható színek 90%-át lefedik, míg nagy elődjük csupán 70%-ra volt képes. Ezért van, hogy a magenta/zöld szemüvegnél a színek már jobban megőrzik valódiságukat.

     A Colorcode (kék/borostyán) szemüvegről sem szabad megfeledkeznünk. A 3D szemüvegek e típusát a 3D fényképészek alkalmazzák szívesen, illetve Amerikában élő televíziós adásban is adtak már olyan 3D műsort, amelyet ilyen anaglif szemüveggel lehetett nézni.

DOLBY DIGITAL 3D
    A Dolby Digital 3D a RealD 3D és az IMAX után debütált Magyarországon és így egészült ki a választék hazánkban is a világ mozitermeiben használt legfejlettebb 3D-s vetítési rendszerek területén. Az elsősorban a hangtechnikájáról ismert cég 3D-s rendszere mindenképpen előnyt élvez két társával szemben, mert míg egy IMAX film kizárólag csak IMAX moziban vetíthető, a RealD-hez pedig a projektor elé szerelt Z-screen-en kívül silver screen, azaz ezüst vetítővászon szükséges, addig a Dolby Digital 3D-hez nem kell lecserélni a vetítővásznat. Egy olyan mozi tehát, amelyik az utóbbi 3D-s megjelenítési technikát választja, ugyanazon teremben a 3D-s vetítések mellett hagyományos, 35 milliméteres, 2D-s filmeket is játszhat.

A Dolby Digital az Infitec 3D-s képalkotására épülő 3D-s rendszere lényegében a régi, magenta-zöld/vörös-cián színszűrés legkorszerűbb változatán alapul, így ma már a szem nem fárad el, ugyanakkor a 144 másodpercenkénti képsugárzással a legkisebb vibrálást is megszüntetik. A Dolby Digital 3D technológia által nyújtott élményt a Christie CP2000X típusú, 2K felbontású projektor kristálytiszta képe teszi teljessé, ami ma már követelmény a filmstúdiók számára.
A Dolby rendszerrel ellátott mozikban a 3D-vetítések alkalmával a mozilátogatók a RealD és az IMAX háromdimenziós rendszeréhez hasonlóan egy speciális szűrővel ellátott szemüveg segítségével élhetik át a háromdimenziós  filmélményt.  A szemüveget egyedülálló üveglencsével készítik és többször használatos: a vetítés előtt kiosztott szemüvegeket a film végén összeszedik, majd megfelelő tisztítás után egy következő alkalommal újra kiosztják.
POLARIZÁCIÓ
  

> KÉT VETÍTŐVEL

     A polarizációs eljáráshoz a fényt polarizálni kell. A polarizáció kétprojektoros megjelenítésnél lehet lineáris vagy cirkuláris is. Két meghatározott polarizációs státuszt alkalmaznak a bal és a jobb szemnek szánt képek elkülönítésére külön a két vetítőn, így az egyik csak a bal szemnek megfelelő képeket, míg a másik a jobbnak megfelelőeket közvetíti.

     Polarizált szemüveg és silver screen, azaz ezüst képernyő (vászon) szükséges hozzá, amely megakadályozza a beérkező fény depolarizációját.

 
 > EGY VETÍTŐVEL REALD 3D
  A 2005-ben megjelent RealD Cinema System egyetlen digitális projektorra épül. Az IMAX-szel (IMAGE MAXIMUM) szemben a RealD 3D óriási előnye igazából az, hogy míg egy IMAX film kizárólag IMAX moziban vetíthető, a RealD módszerével ugyanakkor – megfelelő átalakítások után – hagyományos moziban is elérhetővé válik a néző számára a háromdimenziós mozi élménye. (Így Magyarországon például nem kell Budapestre utaznia annak a mozirajongónak, aki ilyen csemegére vágyik.)  A Dolby Digital 3D rendszerével szemben ugyanakkor hátrányban van, hiszen ez utóbbival ellentétben nem vetíthető egyszerű vászonra, csakis silver screen-re. Ez a momentum költségesebbé teszi az alkalmazását, mert egy terem átalakítása után hagyományos 2D-s film már nem  vetíthető ott.

     A RealD működését tekintve sztereoszkóp vetítési eljárást alkalmaz és a Texas Instruments DLP (Digital Light Processing – digitális fénytovábbítás) technológiáját használja projektoraiban. A sztereoszkóp megjelenítésre cirkumpolarizált fényt használnak, ami nagyobb hatékonysággal használható, mint a lineárisan polarizált.

      A vetítést tehát egyetlen projektor végzi egy Z-screen segítségével. A Z-screen egy a RealD által kifejlesztett szűrő, amely a vetítő elé helyezve képes a polarizáció sodrását változtatni cirkuláris polarizáció esetén, így elegendő egy projektor és mégis mind a két szemnek küldött kép kiküldhető: a jobb és a bal szemnek szánt képeket egymás után küldik ki a projektorból. A két külön képet az agyunk állítja végül össze háromdimenziós képpé.
 (Z-screen szerelhető otthoni monitorra is, bár kissé még költséges ez a megoldás.)



                                                                                                                      

     A Z-screen szinkronizálva van a vetítővel és elektronikus úton vált a polarizáció két sodrása között. Egy kontroller segítségével lehet beállítani a megfelelő feszültségszinteket, amik között váltogat a szűrő.

z-screen projektoron

     Egy megfelelően polarizált szemüveg kell hozzá, illetve silver screen. Mivel csak egyetlen projektor szükséges a vetítéshez, sokkal elérhetőbb és kevésbé költséges, mint a kétprojektoros változat.