Leírások, képsorozatok:

Rozella papagáj

latin neve:Platycercus eximius
német neve:Rosellasittich
angol neve:Eastern Rosella
Rozella papagáj, Platycercus eximius 8-10 napos rozella papagáj fiókák, Platycercus eximius Rozella papagáj pár, Platycercus eximius
Leírás - Élőhely,életmód - Tartás - Takarmányozás - Tenyésztés - Mutációk - Én és a Rozellák - Költés képekben

Leírása
 Hossza 30 cm. Feje és begye vörös, pofafoltja fehér. Hátán és szárnyán a fekete tollak szegélye zöldessárga, farcsíkja halványzöld. Begyének alsó része sárga, fokozatosan megy át a has halványzöld színébe. Szárnya 15,5 cm-es, középső szárnyfedői feketék, az evezők külső zászlói és az alsó szárnyfedők kékek. A fartájék és az alsó farkfedők vörösek. Farka 16 cm, a középső tollak sötétzöldek, némi kékes árnyalattal, a külső tollak halványkékek, csúcsuk fehér, az alsó felület kék. Írisze sötétbarna; csőre 1,6 cm- es, szürkésfehér; lába szürke.
A tojó fején és begyén a vörös szín halványabb és kisebb kiterjedésű, pofafoltja szürkésebb , szeme körül néhány barnásszürke toll van, szárnyának alsó felületén a fehér szalag jól látható.
A fiatalok a tojóra hasonlítanak, tarkójuk zöld, egyéves korban színesednek ki.
Két alfaja van, a törzsalaknál élénkebb színűek, ritkábbak- P.E. cecilae díszes és P.E. diemenensis Tasmániai  rozella. Fogságban nem nagyon különböztetik meg az alfajokat, és ezért keverednek.
Rozellák eredeti élőhelyükön, képek galériában  
(Egy jó barátom szerint: "a rozella annyira émelyítően színes, hogy már nem is szép")

Élőhely, életmód
Hazája Délkelet- Ausztrália, elterjedőben van Új- Zélandon. Térkép megtekintése! A part menti és hegyvidéki (1250m - ig), fákkal tarkított területet kedveli, gyakran látható városokban is, párban vagy kisebb csoportokba verődve. Az erdőirtás következtében elterjedési területe megnőtt, igazi kultúrmadárrá lett. Ha kemény a tél, egy- egy táplálékkal bővebben ellátott helyen 50-100 rozellapapagáj is összeverődik. Röpte elég gyors, hullámzó jellegű, hangja kellemes és jellegzetes fémes csipogás; vészjele éles, átható. Szeptember és január között költ, élő vagy holt fák üregeiben. Fészekalja négy - kilenc tojás (27*22mm) , a tojó egyedül ül a tojásokon.  A kotlási idő 21 nap, a kirepülési idő kb. öt hét, ezt követően a szülők még négy- öt héten át odún kívül etetnek.
 

Tartása
A Platycercus nemzetség többi fajához képest viszonylag kisebb a helyigénye. Egy pár madárnak minimálisan 120*60 *60 cm - es kalitka szükséges, ebben akár szaporodni is hajlandók , ha kívülről megfelelő méretű odút akasztunk rá. Ideális elhelyezés a rozelláknak, egy szabadtéri röpde 2*1*1,8 m és egy hozzá kapcsolódó védőházikó, ahová rossz idő esetén behúzódhatnak. Ilyen elhelyezés esetén fűtés nélkül is kitelel.

Takarmányozás
Nagyságukhoz viszonyítva keveset esznek. Magvak közül: napraforgó, zab, köles, fénymag közel egyenlő arányban, és egy kevés olajos mag  kendermag, és lenmag- együtt max. 10%. A kereskedelemben kapható nekik megfelelő magkeverék. Ezeket a magvakat csíráztatva is szívesen fogyasztják. Nagyon szeretnek mindenféle zöldeleséget, gyümölcsöt, és sokat fogyasztanak belőle. Saláta, tyúkhúr, lucerna, alma, sárgarépa, stb. A fiókák neveléséhez lágyeleségre is szükségük van, aminek alapja a főtt tojás. A nedves zöldeleségen és vizestálban is sokat fürdik.

Tenyésztés
Irodalmi adatok szerint a rozella hosszú életű madár, és sokáig termékeny, említést tesznek olyan rozalla párról, ami harminc éven át költött, és két fészekaljat is nevelt évente. Biztosabb az eredmény a költésre beállított pár legalább két éves. Ha szabad volierben költetünk, április  közepe előtt ne kapjanak odút. Odúméret: 25- 30cm szélesség és 40 cm magasság és 7-8 cm röpnyílás, mely az odú tetejétől 10 cm távolságra legyen. A tojó 22-24 napig kotlik akár 5-9 tojásán, a hím pedig a begyéből rendszeresen eteti. A rozellák között gyakori az olyan tojó amelyik érzékeny a fészekkontrollra, de ez egyedtől függ. Ennek ellenére láttam már olyan tojót is, ami olyan elszántan kotlott, hogy alig lehetett eltávolítani a tojásokról, úgy csípett harapott. Tehát ez is szerencse kérdése, mint sok más. Kirepülés után a szülők, még két három hétig etetik a fiókákat, aztán tanácsos elválasztani a fiatalokat.

Mutációk
Vad színváltozat: a képeken látható. Ebben a típusban is vannak egyedi eltérések a szín intenzitását, az egyes színes mezők kiterjedését illetően. Adódik ez abból is, hogy az alapfajhoz több alfaj is tartozik, amik közt kisebb színezet, és méretbeli eltérés megfigyelhető, viszont a tenyésztők legtöbbször ezek közt nem tesznek különbséget, és keresztezik őket egymással.
 Rubin színváltozat: a testen a sárga, és sárgászöld színeket felváltja az élénk rubinvörös, ami szárnyak és a farktollak kivételével gyakorlatilag az egész test alapszíne lesz. A változat öröklődése receszív a vad alakhoz képest.
Lutínó: melanin nevű sötét színanyag teljes hiánya következtében az egész test színét a sárga és a vörös színeket okozó lutein  határozza meg. Ivarhoz kötötten öröklődik, és receszív a többi színnel szemben.
Rubínó: nem más, mint az előző két színváltozat kombinációja, tehát egy rubin és egy lutínó tulajdonságot tiszta vérben öröklő madár.
Fahéj rozella: a melanin - sötét színanyag csökkenése folytán a fekete mintázat helyett egy halványabb, barnás- színárnyalat alakul ki. Ez egy ivarhoz kötötten öröklődő tulajdonság.
Létezik még néhány színváltozat, de azokról nem tudtam képekkel szolgálni, ezért leírást sem adok róluk.

Normál vad színezetű rozella papagáj hím ,Platycercus eximius

Normál vad színezetű rozella hím

Normál tojó, és rubin hím rozella, Platycercus eximius

Normál tojó és rubin hím rozella

Rubin színváltozatú rozella hím,Platycercus eximius
Rubin rozella hím

Rozella papagáj lutínó színváltozata,Platycercus eximius

Lutínó színváltozat

Rubínó rozella a rubin és a lutínó változat kombinációja,Platycercus eximius

Rubínó színváltozat

Rubínó rozella a rubin és a lutínó változat kombinációja,Platycercus eximius
Rubínó színváltozat

Rubin+fahéj tojó és rubin hím rozella, Platycercus eximius

Rubin-fahéj tojó és rubin hím rozella

Én és a Rozellák
Egy sikeres kézzel nevelés története, teljesen amatőr módszerekkel.
Van a faluban, ahol lakom egy öreg szabó, aki már betegsége miatt nem tart madarakat. De akkoriban, amikor iskolás voltam ő volt a faluban a "madaras ember". Nagyon szerette a madarakat, főleg a kisebb pintyféléket- kanárikat. Volt nála egy pár rozella papagáj is. Akkoriban nekem ez a faj volt az abszolút nagypapagáj. Sokáig áhítoztam utánuk, míg egyszer apukám rászánta magát, és elvitt egy tenyésztőhöz, akitől vettem egy párat. Nagyon szép madarak voltak, de be kell vallanom nem sok örömöm volt bennük, mert nem bizonyultak jó fiókanevelőnek. Másfél év alatt csak egyszer produkáltak - akkor is üres tojásokat. De a rákövetkező évben megtört a jég. Egy fészekaljban kikelt két fióka, de nem sokáig örülhettem nekik. Talán 5-6 naposak lehettek, amikor a szülők "meggondolták magukat" és nem etették tovább őket. Ott voltak  a kis rozellák,  amikre két évet áhítoztam, és a biztos éhhalál várt rájuk.
Úgy gondoltam, ezt nem hagyhatom annyiban, tennem kell valamit. Hallottam róla, hogy egyesek kézzel fel tudnak nevelni papagájfiókákat. Ez a rendszerváltás után volt nem olyan sokkal, és nem fértem hozzá a ma könnyen beszerezhető nevelőtápokhoz. Gondolkoztam, hogy a szülő madár mit csinál: megeszi az elé tett magvakat, a begyében puhítja őket, majd eszik a lágyeleségből, aztán besiet az odúba és "beletölti" a fiókáiba.
Ez így egyszerűnek tűnik: keményítőtartalmú magvak + főtt tojás+ némi vitamin- a szülőmadár sem fér hozzá többhöz.
A legegyszerűbbnek az látszott, ha az alapot vízben főzött búzadarából+ kevesebb kávédarálóban darált (anyukám nagy örömére...) kölesből készítem, és reszelt főtt tojást rakok bele. Ezt kiegészítettem vitaminkészítménnyel is, Jolovit- ot csepegtettem  a folyós masszához. A madarak csak szigorúan testmelegen fogadták el ezt  a táplálékot, ezért folyamatosan melegítgettem, és mint az újszülöttek italát az anyukák, ezt a masszát is kezemen teszteltem, hogy jó - e a hőmérséklete.
A másik gond az inkubátorszerű környezet kialakítása volt. Mint később kiderült, ezt nem is olyan nehéz dolog házilag megoldani, mint gondoltam. Egy nagyobb műanyag dobozba fűrészport tettem, és az asztali lámpámat kineveztem hősugárzónak- és egy hatvanas izzóval felszerelve- a műanyag doboz fölé helyeztem. A hőszabályzás annyiból állt, hogy betettem egy szobahőmérőt a dobozba és olyan magasra állítottam a lámpát, hogy a fiókák szintjén 33 ۫C körül legyen a hőmérséklet. Más szabályzásra nem nagyon volt szükség, mert a lakásban állandó volt a hőmérséklet, 1-2 fokos ingadozás pedig nem számít.
Tehát technikailag készen voltam, sietősen behoztam az üres begyű, erőtlenül nyöszörgő fiókákat.
Akkor elbizonytalanodtam ,mert ezek olyan picik és fejletlenek voltak, hogy nem tartottam valószínűnek, hogy ez menni fog. (a szemük még nem volt nyitva, és még a tolltokok sem mutatkoztak rajtuk.)
A kétségeim hamar eloszlottak, mert picik annyira ki voltak éhezve, hogy amint a meleg, folyós eleségbe a csőrük beleért nyelni kezdték azonnal. Addig abba se hagyták amíg még fért valami a begyükbe. Csak akkor hagyták abba, ha már nem találták elég melegnek a keveréket. Ekkor jött az újra melegítés. Az etetéshez a legkisebb mokkás kanalat használtam, amit csak találtam, de így is az eleség nagy része a begyükön folyt le. A fiókák "ráharaptak" a kiskanál szélére és úgy szürcsölték a táplálékot.
Magam sem hittem milyen könnyen ment a dolog. A fiókák jó étvággyal ettek, teljesen az elvárható ütemben növekedtek. Pár nap alatt kinyílt a szemük, és a tolltokok is sűrűn meredeztek rajtuk. Ehhez az is kellett, hogy eleinte három óránként megetessem őket. Ez csak akkor volt lehetséges, mert iskolás voltam, és nyáriszünet volt. (éjszaka csaltam egy kicsit, mert akkor beiktattam egy hosszabb periódust is -hat óra- tudniillik nekem is kellet egy kis nyugodt alvás.)
Egy hét után, már jó volt nézni, ahogy ettek. Mint a kismalacok- sivalkodtak, követelték az ételt, egyből rákaptak a közeledő kiskanálra, és 2-3 nyelő mozdulattal eltüntették a tartalmát. Evés után a tisztálkodás következett, mert teljesen szétkenték magukon a masszát. Egy ronggyal letöröltem őket.
Kiserkent a gyönyörű színes tollazatuk, bár olyan kurta volt, hogy repülésre még sokáig nem is gondolhattak, a testméretük a felnőtt méretet közelítette. Ekkor annyira vállalkozó kedvűekké váltak, hogy a kicsivé vált dobozból kimásztak, és a konyha kövezetén mászkálva várták a következő etetést.
Ahogy megláttak kimásztak, sivalkodtak, a fejüket rázták, kéregettek, alig bírtam velük. Testméretükhöz képest bődületesen sokat behabzsoltak.
Egyik napról a másikra kitollasodtak, és szinte egyből repülni is tudtak. Ekkor már tényleg nem menekülhettem előlük. Ahogy megláttak, megostromoltak, zuhanórepüléssel a fejemre, vállamra szálltak. Azonnal sivalkodni kezdtek és követelően a fejüket rázták fel- le. Egyébként ekkor már elég tisztességesen fogyott az eléjük tett magvakból is. Párszor még behúztak a csőbe, mert tényleg azt hittem éhesek, és legyártottam a szokásos masszát, de egy két csippentés után otthagyták.
Lehet, hogy csak elfogult vagyok, de úgy emlékszem, hogy intenzívebb színűek, és egy árnyalattal nagyobbak voltak, mint az átlagos fészekből  kirepülő fiatalok.
Feledhetetlen élmény volt ilyen közel kerülni ezekhez a kis állatokhoz. Nem csodálom, hogy jópáran próbálkoznak kézzel neveléssel. Rengeteg vesződséggel, fáradsággal jár, de aki igazán szereti ezeket az állatokat, annak megéri.
Később megint magára hagytak egy rozella fiókát, de akkor már nem volt időm vele foglalkozni, ezért beraktam egy jól nevelő hullámos fiókái közé. A hullámos fiókák több héttel idősebbek voltak, de a rozella mégis hasonló nagyságú volt. Gondoltam majd összemelegszenek, és jól ellesz a hullámosokkal. Időnként kivettem, megetettem, és visszaraktam közéjük. Rövid időn belül azt vettem észre, hogy a hullámosok ezt a kis "kakukkfiókát" is intenzíven etetik. Ettől függetlenül folytattam tovább az etetést, mert a pótszülőknek ez túl sok lett volna.
Amikor kitollasodott, álló helyzetben kidugta a fejét az odú nyílásán, és teljesen eltorlaszolta azt. A hullámosok, már láthatóan furcsállották a dolgot, de tovább etettek. Ki kellett vennem a rozellát az odúból, és a kalitka aljára tennem, mert az odúba igyekvő hullámosoktól kikövetelt minden eleséget, és a mostohatestvéreinek nem jutott.
Végül sikerült elválasztanom a kis rozellát, sikeresen felnőtt. Ebből több tanulságot le lehet vonni...

Költés képekben
A következő fejezetben képsorozatokon követhető nyomon egy rozella pár  költésének története. A felvételek pár napos időközökkel készültek, akkor még nem határozott szándékkal, és nem valamiféle pontos terv szerint, inkább csak a magam örömére. Csak később érett meg a gondolat, hogy közkinccsé teszem őket, ezért lehet, hogy sok helyen nem igazán profi megoldások láthatók. Ennek ellenére remélem, azért így is elérik a céljukat, és olyat mutatnak meg, amit csak kevés szerencsés ember láthat. A táblázatban a dátum utáni bemutató képre kattintva kapjuk meg az adott napon készült felvételek galériáját, ami külön ablakban nyílik meg. A galériában a kisképekre kattintva az eredeti kép 800*600 - as felbontásban nyílik meg, szintén külön ablakban.
A képeket bárki szabadon letöltheti, de csak abban az esetben használhatja fel terjesztésre, ha a szerzőtől külön engedélyt kér, és feltünteti a kép mellett a származási helyét.

Rozellák költése röpdében
Sor
szam
DátumGaléria Leírás
12004.08.07 Itt egy rozella pár költésének története követhető végig képekben. A madarakat a 2004- es év folyamán helyeztem el egy röpdében, ahol lakótársként egy pár nimfa és egy pár hullámos volt velük. Abban az évben sajnos már csak a nimfák kezdtek költésbe. Látszólag jól megvoltak. A rozellák birtokolták a felső odút, az alsót pedig a nimfák. Nagyon takaros kis helyük volt, láthatóan jól érezték magukat. Ezt a röpdét, és a védőházikót még apukám építette nekem fémvázra szerelt faforgácslapból, hullámpala borítással. A belsejében már én alakítottam ki az egyes rekeszeket.
22005.01.08 Ebben a galériában látható a röpde berendezése belülről nézve. A külső váz szögvas, de a belső esetén egyszerűbbnek találtam a fa vázra szerelt ponthegesztett rácsot. Nem tartottam tőle, hogy  a madarak megrongálják, mert ezek a fajok nem rágnak olyan intenzíven. Ekkor már téliesítve volt a röpde- kívülről felszerelt lécvázra, fóliaborítás került. Ez a védelem elegendőnek bizonyult a kiteleléshez. Igaz, hogy hőszigetelése egyenlő a nullával, de a széltől, csapadéktól megvédte a madarakat.
32005.01.10 Sikerült lefényképeznem a párat szép napos téli időben. Nyugodtak voltak, és a fényviszonyok is kedvezőek, mintha direkt "fényképezkedni" készültek volna. Ilyenkor láthatók teljes szépségükben, tavasszal és ősszel vedlenek, nyáron a fiókáikat nevelik- udvarolnak, kotlanak, de télen  teljes, és vastag a tollazatuk, a hideg időhöz való alkalmazkodás miatt. Január közepén egészen hideg idő van, főleg éjszaka. A fólia, és a bútorlapok hamar áthűlnek, és víz csonttá fagy előttük. De akármilyen hideg legyen is, ilyen szép napos időben, a fólia annyi meleget megfog a napsugárzásból, hogy akár újra ki is olvadhat az ivóvizük. Ilyenkor feltétlen langyos vizet igényelnek !
42005.01.25 Itt két képen kívülről látható a téliesített röpde, belül a madarakkal. Ekkor már kemény téli idő volt, a volier körül mindenhol hó látható.
52005.02.20 Egypár "akciókép "a röpde lakóiról. Ki akartam próbálni, hogy a fényképezőgép sorozatfelvétel funkciójával mennyivel többet lehet elkapni a mozgásból. Ezért egy kicsit felzavartam a madarakat, és repülés közben fényképeztem rövid sorozatfelvételeket. Szerintem nagyon látványosak a repülő madarakat ábrázoló képek. Olyat mutatnak amit az ember szabad szemmel nehezen figyel meg.
62005.05.04 Hosszabb kihagyás után a következő fényképek , már az épp kikelő fiókákat mutatják. A tojó és kotló madarakat nem szívesen zavarom, főleg nem fényképezés céljából. De az ismert viselkedésű párokat a picik kelése után már jobban merem zavarni, mert tudom, hogy ezek nem hagyják ott a fiaikat egy kis háborgatás miatt.

A párnak 7 tojása volt, ebből 2 üresnek bizonyult, 4 kikelt fióka, és egy kelés előtt álló tojás van a fészekben.

Érdekes, hogy az idei költést a rozellák az alsó, a nimfák a felső odúban kezdték, pont fordítva, mint előző évben.

72005.05.06 Két nap múlva még mindig csak négyen vannak, az viszont látszik, hogy ennyi idő alatt milyen óriási nagyot nőnek. Ami méretre mondjuk kétszeresre növekedést jelent, az a  térfogatot- és súlyt-  tekintve többszörös (négyszeres?) növekedés. Némelyik képen jól megfigyelhető, mi a különbség az "üres" és az élő kismadarat tartalmazó tojás között. A két előtérben látható tojás sárgás, foltos, átlátszó héjú, míg a fiókák mögötti átlátszatlan és fehérebb színű. Főleg az mutatja a tojás  nem üres, hogy nem áttetsző.
82005.05.12 Újabb hat  nap telt el, közben a későn érkező kistesó is kikelt. Szegényke most- és persze később is kisebb lesz mint a többiek. Két napos eltérés még eltűnhet a kirepülésig, de a 4-6 napos már mindenképpen megmarad. Egyébként ebben a korban, ha laikusok látják a piciket, akkor nagyon megoszlanak róluk a vélemények. Valaki nagyon helyesnek találja őket, más viszont egyszerűen rondának titulálja ezeket a félig kopasz kis szőrgombócokat.

Amikor zavarás nélkül, jóllakva, egy nagyon speciális kupacot alkotnak (mintha össze lennének hajtogatva) nem tudni hova tartozik az a sok fejecske, egészen földöntúli látványt nyújtanak. - Én nagyon bírom őket! :-)

92005.05.15 11 nap telt el az első fényképek elkészülte óta. Látható a rohamos méretbeli fejlődés- ki tudja hányszorosára növekedtek a fiókák. Még megvan a pehelytoll- ruhájuk, de már kezd előtörni a testükön a tolltokok tömege.
102005.05.17 A fiókák szeme nyitva van, a külső ingerekre élénken reagálnak. Ezeken a képeken jól látható a több napos korkülönbség a fiatalok között. Van két nagyobb fióka ami egyszerre kelt ki, van egy kicsivel kisebb, ami 2 nappal, egy még kisebb, ami szintén 4 nappal, és egy feltűnően kicsi ami 8, de az is lehet, hogy 10 nappal később kelt ki, mint az elsők. (mivel a közbülső két tojás üres volt)
112005.05.19 Mostanra egészen szépen kellet volna színesedni a fiókáknak, de sajnos a szülők tépni kezdték a fiatalok hátán a tollakat.

Ez egy rossz tulajdonság lehet,  gondoltam hiánybetegségre is, de szerintem a szülők megkapták a megfelelő táplálást

122005.05.24 Sajnos a szülők nagyon elcsúfították a fiatalokat, de szerencsére ennek ellenére is szépen fejlődnek. Inkább csak a hátukon téptek tollat, és a főbb evező és farktollakat épen hagyták. Így a fiókák időben ki tudtak repülni, mint később kiderült, és rövid időn belül pótolták az elvesztett tollakat.
132005.05.26 A kézben fényképezett kismadáron látható, milyen szép színesek lettek volna erre az időre, ha a szülők egy kicsit jobban viselkednek.
142005.08.28 Hosszabb kihagyás után látható itt a kirepült család- kivéve egy hím fiatalt, ami már gazdára talált.

A fiatalok színezetben az öreg tojóra hasonlítanak, bár talán még nála is fakóbb színűek. Ekkor még a nemek nehezen állapíthatók meg, inkább csak következtetni lehet rá a test- főleg a fejméretből, és a vörös szín kiterjedéséből a begytájékon.

152005.10.19 Több, mint öt hónappal a kelés után a fiatal madarak sokat színesedtek, de még nem ez a végleges kinézetük. A szülők ekkor már nem túl barátságosak a fiaikkal, de annyira nem agresszívek, hogy el kellene választani őket. Kisebb helyen viszont már lehet, hogy gondot jelentene, hogy együtt vannak.
162005.11.23 A fiatalok elmúltak fél évesek, és már úgy vélem meg tudom állapítani a nemüket is. A képeken többször feltűntek a lakótársaik is- egy pár nimfa, ami a felettük lévő odúban költött, és nem voltak rossz szomszédok. Nem vettem észre, hogy zavarták volna egymás költését.

Egy pár hullámospapagáj  is meghúzódott a röpdében, de ezek betelepítése elvetélt ötletnek bizonyult, mert valószínű a rozellák agyongyötörték a hímet. Érdekes módon a tojónak nem esett bántódása.

Itt látható még teljes egészében a madarak röpdéje a védőházikóval együtt.

Vissza a menühöz