ÁLLATORVOS,Dr. Bauer Zsolt Cím: 2131 Göd, Alagút u. 24-26. Telefon: +3620/ 9 364 514
Advantix
Advantix
MIKROCHIP AKCIÓ
MIKROCHIP ÁRA:

6000 FT

AZ ÁR TARTALMAZZA:

- Chip ára
- Munkadij
- Állami rendszerbe történő
regisztrációs dij
Az online Petvetdata adatbázisba történő
regisztrációs dijat,dijmentes adat frissitésekkel

A Kormány 115/2012. (VI. 11.) Korm. rendelete
egyes állatvédelmi tárgyú kormányrendeletek módosításáról

3. A kedvtelésből tartott állatok tartásáról és forgalmazásáról
szóló 41/2010. (II. 26.) Korm. Rendelet módosítása

(11)
A 41/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 17/B. §-a a következő (10)–(12)
bekezdésekkel egészül ki:
„(10) Négy hónaposnál idősebb eb csak transzponderrel megjelölve
tartható.
(11) A (10) bekezdésekben foglaltak betartását a jegyző és a kerületi
hivatal ellenőrzi.
(12) A négy hónaposnál idősebb transzponderrel nem jelölt ebről
a jegyző és a magánállatorvos köteles jelentést tenni a kerületi
hivatal felé.”

kullancsok

A kullancsok: veszélyes élõsködõk

A kullancsok elõfordulására ma már sajnos Magyarország legtöbb vidékén számítanunk kell. A kullancsok kutyákra és macskákra egyaránt felmászhatnak. Számos fertõzõ betegség kórokozóját terjesztik vérszívás útján, ezek közül hazánkban a kutyákra fõként a babéziózis és a Lyme borréliózis jelent veszélyt. A babéziózis egy egysejtû, vérben élõsködõ parazita által okozott betegség, amely a tünetek elsõ jelentkezésétõl számított néhány napon belül elpusztíthatja a kutyát, még a leggondosabb állatorvosi ellátás ellenére is. A Lyme borréliózis (régebbi nevén Lyme kór) zoonózis, azaz állatról emberre terjedõ betegség, azonban az emberek fertõzéséért is a kullancsok a felelõsek, megbetegedett kedvenc állatainkról nem terjed ránk a betegség, ha az általános higiéniás elõírásokat betartjuk.  A Lyme borréliózis kutyákon általában nehezen diagnosztizálható, sok esetben évekig elhúzódó betegség, amelynek gyógykezelése sem minden esetben vezet sikerre.

Szezonális élõsködõ?

Noha a kullancsok egész évben veszélyt jelentenek, igazán a meleg és csapadékosabb idõszakokban fokozódik az aktivitásuk, ezért általában egy tavaszi és egy õszi csúccsal számolhatunk. Ez a hagyományos ciklus azonban napjainkban egyre gyakrabban felborul (elég az idei szokatlanul enyhe télre gondolni, amelyet a kullancsok különösebb nehézség nélkül vészelnek át). A kutyáinkat és macskáinkat megtámadó kullancsok leggyakrabban erdõkben, közparkokban és kertekben fordulnak elõ.

A kullancsok életciklusa

A kullancsok rendszertani szempontból nem a rovarokhoz, hanem az atkákhoz tartoznak. Európában, így hazánkban is három faj fordul elõ leggyakrabban: Ixodes ricinus, mely az erdõs-bozótos területeket kedveli és a Lyme borreliosis terjesztõje; Dermacentor reticulatus, kifejezetten nedves, párás élõhelyeken fordul elõ és a babesiosis terjesztõje, ill. a Rhipicephalus sanguineus, amelynek Európában eredeti élõhelye a Földközi-tenger medencéje, ahonnan sporadikus behurcolásával lehet számolni az északabbra fekvõ országokba, így hazánkba is.
A kullancsoknak életciklusuk során minden újabb fejlõdési alak eléréséhez köztigazdára és 3-10 napig tartó vérszívásra van szükségük, mielõtt a környezetbe visszakerülve átalakulnának a következõ fejlõdési alakká. Egy teljes ciklus általában 3 évet vesz igénybe.
cycle-vie_tique.gif

A gazda megtalálása

A kullancsok köztigazdájukat különbözõ speciális hõ-, légzés- és mozgásérzékelõ szerveikkel találják meg. Az állatra felkapaszkodva pedig puha bõrrészt keresnek, általában a fej és a fülek környékére indulnak, hogy rögzítsék magukat és megkezdhessék a vérszívást. Az ideális hely kiválasztása után fûrésszerû alsó állkapcsukkal felvágják az áldozat bõrét, a befúródott szájszervüket pedig egy cementszerû anyaggal rögzítik (ebbõl a „cementdugóból” saját akaratából távozni tud a vérszívó, ha azonban húzni, tekergetni kezdjük, leginkább beletörik a fej a rögzített szájszervvel együtt). Ezután kezdõdik meg a vérszívás, mely egy lassú és egy gyors szakaszból áll. A lassú szakaszban még nem történik meg a fertõzõ betegségek átvitele, ekkor a kullancs immunválasz-, gyulladás- és véralvadásgátló anyagokat juttat a szúrási csatornába, hogy észrevétlen maradhasson. Amennyiben a kullancs fertõzött, a kórokozók átadása általában a vérszívás kezdetétõl számított 48 óramúlva kezdõdik.

Kullancs okozta problémák

Helyi allergiás bõrreakciók, gyulladások a befúródás környezetében.

Kórokozók átadása – a szúnyogok után a kullancsok a második leggyakoribb fertõzõ betegségeket terjesztõ állatok. Ha olyan területen jár kedvencével, ahol kullancsok is elõfordulhatnak, és kedvence megbetegszik, ne felejtse el megemlíteni állatorvosának, hogy kutyája kullancsveszélyes helyen járt.

Vérszegénység – a tömeges kullancsfertõzöttség kölyökkutyák és kölyökmacskák esetén súlyos vérveszteséget okozhat, szélsõséges esetekben halálos kimenettel.
photo_01.jpg
Ixodes spp
Élõhely: erdõs-bozótos területek.
photo_02.jpg
Dermacentor reticulatus
Kifejezetten nedvességkedvelõ, magas páratartalmú helyeken fordul elõ.
photo_03.jpg
Rhipicephalus sanguineus
Hazai elofordulása igazolt.
 
[Welcome]

Felhasználó:

Jelszó:


Jegyezd meg!

[ Regisztráció ]
[ Elfelejtett jelszó? ]

Online
Vendég: 1, Tag: 0 ...

Legnagyobb forgalom 78
(Tag: 0, Vendég: 78) Dátum: Nov 26 : 18:09

Tagok: 487
Új tag: Ysteatujo
Számláló
Ma
Összesen: 0
Egyedi: 0

Legtöbb
Összesen: 38
Egyedi: 26

Oldal ...
Összesen: 60716
Egyedi: 25127
Mozilla FireFox
FireFox Letöltése