Mérõmûszerek
Az 1-es és a 2-es mérési állomáson hivatalos meteorológiai mûszerek
A 7 db idõjárás-állomásom: Hyundai, König, Auriol, 2 db Millenium, 2 db TFA
Ezek közül az egyik Millenium-ot már eladtam, tehát jelenleg 6 db van.
A 6 készülék közül kizárólag az egyik TFA-t használom meteorológiai mérésekre.

TFA 35.1121.IT
6. és 7. idõjárás állomásom

Az 1-es mérési helyen 2013. október 26-tól ez a mûszer a hivatalos mérõeszköz. Minõségi német gyártmány. Svájci szenzorral rendelkezik, így nagyon pontos adatokat szolgáltat. Méri a hõmérsékletet, a páratartalmat, a légnyomást tizedes pontosságra kerekítve. Mutatja a napkelte és napnyugta idejét, a dátumot vagy másodpercet. Kijelzi az elmúlt 12 óra légnyomásváltozását grafikonon. Mutatja a holdfázist. Talán a legjobb tulajdonsága a pontosságán kívül, hogy megjegyzi a minimum/maximum hõmérsékleteket dátummal és idõponttal együtt és azokat alul középen real-time kijelzi! A páratartalom szélsõértékeit viszont nem jegyzi meg. A belsõ hõmérsékletet és páratartalmat is mindig pontosan mutatja. A szenzor nagyon érzékeny, hamar érzékeli a legapróbb változásokat is, sõt 4 másodpercenként ad egy jelet, így rápillantva a báziskészülékre, mindig a tényleges pillanatnyi értékeket láthatjuk. A nevében az IT instant transmission-t jelent (gyors, azonnali jelátvitel). Nem a legolcsóbb típus, de a pontossága és sok elõnyös tulajdonsága, "real-time" mûkõdése miatt érdemes erre a készülékre beruházni. Mindemellett kb. 1 évig bírja a szenzor elemcsere nélkül!

2013. október 26-án reggel cseréltem le a Millenium szenzorát az 1-es mérési helyen, eleinte vascsõre helyeztem az új szenzort, viszont a fém miatt nehézkesen adta a jelet. 27-én reggel találtam egy farudat (meszelõnyél, kb. 2,4 méter hosszú, átmérõje kb. annyi, mint a vascsövé), arra felszereltem az árnyékolót, és most kifogástalanul veszi a jelet a báziskészülék, mindegy hová helyezem a házban.

Csupán egy hátránya van: ha kb. 1 percig nem érzékeli a készülék a szenzor jelét, akkor onnastól kezdve elveszíti azt, "--.-" látható a kijelzõn. Az viszont nemrég derült ki számomra, hogy kb. 1 óra múlva újra elkezdi keresni a jelet a báziskészülék, és újra tudja onnastól kezdve fogni. Ezelõtt úgy tudtam, hogyha elveszti a jelet, onnastól csak teljes újraindítás után fogja ismét, de szerencsére ez nem így van.

Emiatt kitaláltam egy praktikus megoldást, hogy ne kelljen mindig szétbontani az árnyékolómat, ha elveszne a jel: a szenzorban az egyik elem kivezetését és az érintkezõt (az a fém, amihez hozzáér az elem) elszigeteltem egymástól, és vezetékkel kötöttem össze, közbeiktatva egy kis kapcsolót. Ha elveszti a készülék a jelet, és gyorsan kellenek az adatok (bár 1 óra múlva újra megpróbálja megkeresni a jelet), akkor egyszerûen ki kell kapcsolni elõször a báziskészüléket, majd a szenzort újraindítani, a kapcsoló ki-, majd bekapcsolásával és újra beüzemelni a báziskészüléket. (Egyenértékû azzal, mintha az árnyékolót szétszedtem volna, és ki- majd újra behelyeztem volna az elemeket a szenzorba!) Kicsit körülményes, de ha elveszne a jel, ezen módon újra elõ lehet hozni.

2014. május 28-a óta a 2-es mérési helyen is ugyanilyen típusú készüléket használtam. A 4. képen az új mûszer látható.

Ára: 17000 Ft körül

 

Millenium MN 9313
4. és 5. idõjárás állomásaim

Az 1-es mérési helyen sokáig ez volt a hivatalos mérõeszköz. Külsõ szenzora nem pontos - mint utóbb kiderült. A páratartalmat is lehet vele mérni, mind a külsõt, mind a belsõt. A külsõ hõmérõ 53 másodpercenként ad egy jelet. A külsõ szenzort leteszteltem télen egy száraz levegõjû szobában, ahol állandóan 17-18 °C között van a hõmérséklet (szobahõmérõvel és más hõmérõkkel is ellenõriztem), és mindig jó értékeket vett fel (csak akkor még nem tudtam, hogy alámér a szenzor). Ha érzékeli, hogy "jön a jel", egy rádió-ikon felvillan a hõmérséklet és páratartalom értékek között (akár háromszor is, ha nagyon jó a vétel). Mindössze két apró hátránya van: sajnos nem jegyzi meg a szélsõértékeket, és 0,9 °C-kal többet mutat a belsõ hõmérsékletre. Amúgy nagyon egyszerû a használata, megbízható, és ami a legjobb benne: hangra aktiválódó háttérvilágíása van! Elég megkocogtatni, tapsolni egy jó nagyot a közelben, vagy hapcizni :) , és felvillan a szép kék LED-es háttérfény! Kijelzi továbbá a holdfázist (a dátum alapján) és az idõjárás tendenciáját. A külsõ szenzor jelét - minden ellenérv ellenére - nagyon jól tudja venni, még akkor is, ha kb. 25 méterre van az adó a báziskészüléktõl!

Az elsõ Millenium készülékem (2013 februárjában vettem) szenzora 0,5 °C-kal alámér, sõt kb. 15%-kal kevesebb páratartalmat mér. A másik Millenium (2013 augusztusában vettem) szenzora pedig 0,4 °C-kal fölémér, viszont a páratartalmat jól mutatja. Amíg a második Millenium szenzorát használtam, mindig levontam 0,4 °C-ot a mutatott értékekbõl.

Ára: 3800-6000 Ft között mozog, manapság drágább.

 

König KN-WS520
3. idõjárás állomásom

A báziskészüléke az 1-es mérési helyen volt a hivatalos "adatrögzítõ". Rögzíti a Tmin-t, a Tmax-ot, a minimum és maximum páratartalmat, mivel a Millenium sajnos erre nem képes. A báziskészülék hõmérõje nem pontos, kb. 0,6 °C-kal fölémér, ha a háttérvilágítás is be van kapcsolva, akkor még többet mutat a valóságnál; a külsõ szenzor pontos. Ha a szenzor hátlapját levesszük, a páratartalom sokszor "ugrál" (pl. egyik percben 48%, a másikban 53%, a harmadikban 51% stb.). Ha rajta van a hátlap, nem ugrál. Legutóbb visszatettem a hátlapot, és rájöttem, hogy ezért ugrált hát mindig a páratartalom...

A külsõ és a belsõ hõmérséklet mérésére alkalmas, kinézete tetszetõs, méri még a légnyomást is. Hálózati adapterrõl is mûködik, viszont ekkor mindig világít a háttér. Nem lehet lekapcsolni a világítást, elemmel viszont nem világít folyamatosan. Hátrány, ha elmegy az áram, vagy kihúzzuk az adaptert, a vezetéket pedig nem távolítjuk el a készülékbõl, akkor kikapcsol, csak akkor mûködik elemmel, ha ki van húzva a kábel. Egyébként 3 db mikro elemrõl, a szenzor pedig 2 db mikro elemrõl mûködik. Nem lehet beállítani a tengerszint feletti magasságot, hiába írja a használati utasítás, hogy hogyan kell, egyszerûen nem lehet; így mindig 12 hPa-lal kevesebbet mutat. Pl. ha 1013 hPa a légnyomás, akkor 1001-et mutat. Kijelzi az elmúlt 12 óra légnyomásadatait, grafikonon ábrázolja a légnyomásváltozást. Elég gyenge volt a vevõrésze, a saját szenzorának jelét sem érzékelte 15 méteren túl, azon belül is csak úgy, ha a báziskészülék vízszintesen állt, a szenzor pedig függõlegesen, vagy fordítva (érdekes...). A Millenium szenzorát használva szenzorként - ezt is érzékei ugyanis - néha "befagyott" a báziskészülék, pont akkor, amikor adta a jelet a Millenium szenzora (a saját szenzorjával használva is befagyott régen). Nem tudom, hogy miért. Ha lefagyott, sajnos nem lehet megtekinteni a minimum/maximum értékeket, meg még egy pár funkció sem mûködik, újra kell indítani a készüléket a RESET gombbal...

2013. augusztus 1-jén gondoltam egyet, szétkaptam a készüléket, megláttam a vevõantennát (a nyíllal jelölve), gondoltam egy picit megfeszítem, meghúzom, és nolám, abban a pillanatban megjelent a Millenium szenzorának jele! (Érdekes...) Most már a szobámból is tudom vele fogni a jelet, viszont továbbra is lefagyna, ha ELEMMEL használnám! Adapterrel használva sokáig nem fagyott le, viszont mostanában (október közepe) ismét lefagyogatott minden ok nélkül.

Ára: 8000-9000 Ft - szerintem nagyon drága, ahhoz képest, hogy nem is olyan jó minõségû termék! Nem éri megvenni, hacsak arra nem használod, mint én.

Megjegyzés: Ha veszel egy ilyen készüléket, ne kövesd az én példámat, ne szedd szét, mert lehet, a tiéd nem lesz selejtes, mûködni fog. Az enyém biztos selejtes volt, azért nem mûködött megfelelõen.

 

Auriol IAN 48999
2. idõjárás állomásom

A külsõ és belsõ hõmérséklet, valamint a belsõ páratartalom mérésére alkalmas. A külsõ hõmérõ 56 másodpercenként ad egy jelet. Az idõjárás változásának tendenciáját szimbólumokkal jelzi. A belsõ hõmérõje 0,2 °C-kal többet mutat - a Hyundai-val összehasonlítva. Az 1-es mérési helyen használtam 2012. november 18-tól. Elég megbízható, és legalább meg tudja jegyezni a legmagasabb és legalacsonyabb belsõ és külsõ hõmérsékleteket, ill. a belsõ páratartalom szélsõértékeit. Beállítható, hogy az eddig mért legnagyobb és legalacsonyabb, vagy a héten ill. a nap folyamán alakuló szélsõértékeket jegyezze meg. Árához képest viszonylag pontos, és az adatok rögzítése szempontjából pedig nagyon praktikus.

2013. júliusától a 2-es mérési helyen használtam, csak a szélsõértékek megjegyzése miatt; csak mindig hozzá kell adni 0,7 °C-ot, mert ennyivel alámér a szenzor!


Mint késõbb kiderült, a külsõ szenzor pontosan 0,7 °C-kal kevesebbet mér, mint a valóság (nagyon pontos általam összeszerelt digitális hõmérõvel teszteltem). Így emiatt 2013. február 23-tól az 1-es mérési helyen egy Millenium típusú állomással mértem hivatalosan - ami, mint utólag kiderült, szintén nem mér pontosan...

Ára: 4000 Ft (volt)

 

Hyundai WS1728
1. idõjárás állomásom

A külsõ és belsõ hõmérséklet mérésére alkalmas. A belsõ hõmérõ 12 másodpercenként mér, a külsõ 33 másodpercenként ad egy jelet. A 2-es mérési helyen mértem vele, 2010 óta (régebben kaptam karácsonyra, csak nem használtam). Sajna nem tudja megjegyezni a legmagasabb és legalacsonyabb értékeket. Ki tudja vetíteni piros fénnyel az idõt ill. a hõmérsékleteket ("projectoros óra") - bár kicsit halvány. A külsõ szenzor viszonylag pontos* és praktikus: csatlakoztatható hozzá egy kb. 1 méteres vezetéken lévõ plusz szenzor is. Alapból tartalmaz egy szenzort, ha nincs bedugva a pót szenzor, ezzel mér (mint az Auriolnál, és a többi - modernebb - állomásnál). Ha hozzácsatlakoztatjuk a pót szenzort, azzal fog mérni. A pót szenzor (ami nem más, mint egy olyan érzékeny ellenállás, mely ellenállásának értéke a hõmérséklet változásával változik - ezen alapul a mérés) egy kicsi fém hengerbe van belehelyezve (vízálló). A pót szenzor érékelõje bimetál alapú (2 fém van összeforrasztva, és valahogy ez alapján tud mérni). Meg lehet vele mérni pl. a víz hõmérsékletét is. Az alap érzékelõ is egy pici ellenállás, akkora, mint egy gombostû feje (ilyen a többi - modernebb - idõjárás-állomás külsõ- és belsõ hõmérõje is). Szeretem ezt az idõjárás állomást, mert könnyen érzékeli a legapróbb hõmérséklet-változásokat is, mivel a kicsi felület hamarabb átveszi a környezet hõmérsékletét, meg azért is, mert ez volt az elsõ állomásom.

* A legutóbbi teszt mérések szerint (2013. július 21.) kiderült, hogy a szenzor mindig 0,7 °C-kal kevesebbet mutat, mint a tényleges hõmérséklet. Belehelyeztem fagyó vízbe, és 0,0 helyett -0,6 °C-ot, majd késõbb már -0,7 °C-ot mutatott (már megjelent a vékony jégréteg a víz felszínén). A fagyó víz hõmérséklete viszont 0,0 °C, ezek szerint tényleg alámér (lásd 3. kép).
2013 február végétõl hivatalosan egy König típusú állomással mértem a 2-es mérési helyen, de ezeket az adatokat csak a weblapon rögzítettem.

Ára: 4000 Ft körül

 

Hagyományos hõmérõim

Az elsõ képen látható hõmérõ egy hagyományos "hõmérõbél"-bõl és egy általam készített skálából áll. Nem volt pontos az eredeti hõmérõ, meg csak 2 fokos beosztása volt, így gondoltam, készítek egy skálát neki.

A második képen a hõmérõim láthatóak. A középsõ szép, de drága darab volt. A két baloldait én készítettem (a skálát hozzá, az alsó ugyanaz, mint ami az elsõ képen, csak új skálát készítettem neki). A két jobb oldali hõmérõ olcsóbb fajta, de a felsõt lehetett kalibrálni, az alsó pedig pontos. A jobb alsó hûtõbe való, de bárhol lehet használni.

A 3. képen egy hatalmas hõmérõ látható, 40 cm hosszú. 780 Ft-ért vettem. Szerencsére alapból pontos. Volt egy másik ugyanilyen hõmérõ a boltban, amely kb. 8 fokkal kevesebbet mutatott, viszont nem volt elszakadva a "higanyszál" - valószínûleg kevés folyadékot töltöttek bele...

Az utolsó képen kalibrálható (csavarral állítható) számlapos hõmérõk láthatók, nagyon olcsón vettem õket.

 

TFA Minimum / Maximum hõmérõ

Ezt a helyi általános iskola egyik termében pillantottam meg, jó kis darab! Típusa: TFA. Szerencsére nekem adták!
Mûködése: A bal oldali skálán a minimumhõmérséklet, a jobb oldalin pedig a maximumhõmérséklet olvasható le. Ha egy hideg helyiségbõl egy meleg térbe visszük a hõmérõt, a jobb oldali "higanyszál" fölfelé megy, és magával húzza a pöcköt, a bal oldai pedig lefelé mozog. Ha kivisszük ismét a hideg helyiségbe, a pöcök az elért legmagasabb hõmérsékletnél marad. A bal oldali "higanyszál" pedig felfelé mozog, és magával húzza a másik pöcköt, ami megmutatja majd, hogy mennyi volt a minimum. Az elsõ képen is látható, hogy az iskolában valamikor kb. 28,5 °C volt a maximum, és a minimumot most érte el. A második képen látható fekete alkatrész rögzíti a pöcköket, mert, egyébként így szétszedve, azok szabadon mozognának föl-le.

 

Horgony alakú hõmérõ

Ez a hõmérõ a szomszédunké, ajándékba kapta. Megengedte, hogy megörökítsem. Jól néz ki!
 

Hõmérõ

Ezt a hõmérõt egy panel lakásban fotóztam, fél fokos beosztása van, szerintem ez egy laboratóriumi hõmérõ lehet, csak szobahõmérõnek használták! Nekem adták szerencsére.
 

Higanyos hõmérõ

Ezt a hõmérõt ajándékba kaptam. Kalibrált, ezért pontos. Két tizedes beosztása van. 0-70 °C-ig mér. Laboratóriumi hõmérõnek használták, de állítólag ez egy talajhõmérõ lenne.

 

Csapadékmérõ henger

A méréssel kapcsolatos megjegyzések:

Tehát az idõjárás állomásaim (2015. január 29.)
Hyundai WS1728 - nem használom semmire jelenleg
Auriol IAN 48999 - nem használom semmire jelenleg
Millenium MN 9313 - nem használom semmire jelenleg
König KN-WS520 - nem használom semmire jelenleg
TFA 35.1121.IT (2 db) - az egyiket hivatalos meteorológiai mérésre használom, a máskat mikor, hol.

Tehát az idõjárás állomásaim (2014. május 31.)
Hyundai WS1728 - nem használom, de pl. csapvíz hõmérsékletének mérésére jó (az adatot korrigálni kell)
Auriol IAN 48999 - jelenleg a mélyhûtõ hõmérsékletét rögzíti (az adatot korrigálni kell)
Millenium MN 9313 - szobahõmérõnek használom (az adatot korrigálni kell)
König KN-WS520 - szobahõmérõnek használom
TFA 35.1121.IT (2 db) - 2013. október 26-tól az 1-es mérési helyen, 2014. május 28-tól a 2-es mérési helyen hivatalos mérõeszközök

Tehát az idõjárás állomásaim (2013. december 11.):
Hyundai WS1728 - nem használom, de pl. csapvíz hõmérsékletének mérésére jó
AurioI IAN 48999 - a 2-es mérési állomáson a Tmin/Tmax megjegyzése miatt használtam, nem hivatalos
Millenium MN 9313 - már nem használom õket, sõt az egyiket (az újat) már el is adtam; szobahõmérõnek megfelel
König KN-WS520 - október 26-tól ismét a 2-es mérési helyen; a szenzora ott a hivatalos mérõeszköz
TFA 35.1121.IT - október 26-tól az 1-es mérési helyen a hivatalos meteorológiai állomás

2014. május 28-tól a 2-es mérési helyen is egy ugyanolyan TFA idõjárást állomást használtam, mint az 1-es mérési helyen.

2013. október 25-én megkaptam az elsõ igazi, komolyabb, és pontos idõjárás-állomásomat: TFA 35.1121.IT. A vascsõ helyett egy farúdra erõsítettem az árnyékolómat, mivel nehézkesen adta a jelet a fém miatt a szenzor.

2013. augusztus végén vettem egy új Millenium állomást, de sajnos ennek a szenzora sem volt pontos.

A méréseket az 1-es mérési helyen 2013. február 23-tól egy Millenium MN9313 típusú idõjárás állomással végeztem, mely már páratartalom mérésére is képes, de nem elég pontos. Ezek a hivatalos adatok. Az 1-es helyen egy Auriol típusú idõjárás állomással is mértem, de ez 0,7 °C-kal alámér, csak tájékozódás szintjén használtam.

2013. május 11-én áthelyeztem az árnyékolót az udvar közepére, mivel a "ránõtt" diófa leárnyékolta a mérési területet, így mindig kisebb értéket mutatott. Egyúttal kivettem belõle az Auriol szenzort, mert lemerült az elem, és amúgy sem volt pontos.

Az 1-es mérési helyen 2013. március 28-tól hivatalos árnyékolóban lettek elhelyezve a szenzorok, 2 méteres magasságban, a háztól kb. 12 méterre, egy vasrúdra felerõsítve (lásd a Tányéros árnyékoló menüpontot!). Így ezentúl mindig pontosak lesznek az adatok.

2013. január 24-tõl egy König típusú idõjárás-állomással mérek hivatalosan a 2-es helyen, ez már tud páratartalmat is mérni. A saját báziskészüléke nem túl jól, viszont a Millenium idõjárás-állomás báziskészüléke remekül tudja fogni a szenzor jelét, akár 30 méterrõl is.

A méréseket a 2-es mérési helyen egy Hyundai WS 1728 típusú idõjárás állomással végeztem, 2 méteres magasságban. Csak hõmérséklet mérésére alkalmas, elég egyszerû kivitel..
Sajnos nem pontos (0,7 °C-kal kevesebbet mutat), így nem használom az árnyékolóban sem.

A König tudja venni a Millenium szenzorának jelét, és a Millenium is tudja venni a König szenzorának jelét, mivel ugyanazon a frekvencián, és "elven" mûködik mind a két készülék (hasonló a két típus).