Tudnivalók 

a bonszáj 

vásárlásához.


Előre határozzuk el milyen fajú bonszájt akarunk vásárolni. Az eladók (tisztelet a kivételnek) nem ismerik a bonszájokat. Az üzletben az a cél, hogy eladják a fát. Gyakran nincs ráírva a növény neve, a kezeléséről szintén nincs semmi, de ha van, ez többnyire nem felel meg a magyar viszonyoknak. Az öntözésre heti egy két alkalmat mondanak, vagy azt tanácsolják, hogy merítsük be a fát vízbe. Ne higgyük el, hanem olvassuk el az "öntözés" oldalt. Nagyon kevés a télen is szobában tartható bonszáj, mivel mihamarabb el akarják adni a fát, azt mondják, hogy télen is szobában tartható csak hűvösebb helyen. No ez azt jelenti, hogy 0 és + 10 fok közt kell tartani, magasabb, 20 fokot vagy még többet, nem visel el. 

Ha már gondosan elolvastad a "tanpatak" kezdőknek szóló oldalát, úgy már tudod milyen fát kell venned. Gondosan nézd meg a növényt mielőtt megveszed. Jó állapotban legyen, ne legyenek száraz ágai. Legyen szép törzse, hurkapálcika vékony fából csak évtizedek múlva lehet valamire való bonszáj. Már mielőtt megveszed, gondold át milyen stílusura akarod nevelni. Ha teheted óvatosan próbáld ki hajlékonyak-e az ágak, esetleg a törzs. Alul legyenek ágak, ezek nehezen vastagszanak. Ne legyenek az ágak felkopaszodva, ez különösen vonatkozik a tű és pikkelyes levelűekre. Ha egy kezdő meg akar venni egy sok ezer forintos fát, annak is ajánlom, hogy először vegyen egy kicsit és ha egy évig meg tudta tartani akkor vásárolja meg ugyanazt a fajt nagy méretben. Mivel a lakások klíma viszonyai különbözőek még az ajánlott fajok sem biztos, hogy 100 %-ban mindenütt tarthatók. 

A legtöbb fa a méretéhez képest kicsi tálban van, a termesztők evvel is takarékoskodnak, mivel a cserepek ára jelentős. Nézzük meg a földet, akkor ha kemény agyagos, vagy láthatóan nem is föld hanem "termesztő közeg" (tőzeg, moha, fakéreg, perlit, stb) amint lehet ültessük át. 

A megvásárolt fát eleinte, amíg az új helyét megszokja  különösen óvjuk. Igen rendszeresen öntözzük és párásítsuk, védjük az erős napsütéstől, huzattól. Ha szép új hajtásokat hozott akkor tehetjük a rendes helyére.

1. Szobanövények  Ezek télen-nyáron fűtött szobában tarthatók, jót tesz nekik ha nyáron szabadba félárnyékba kirakjuk, és télen ha módunkban van fűtőtesttől távol, hűvösebb helyen legyen. A növény ismertetésben legtöbbjük megtalálható lesz, itt csak rövid összefoglalót adok.
A leggyakoribb növények:
Aprólevelű fikusz-fajták. Ficus retusa, Ficus benjamina, F.b."natasa", és sok másik. Ezek a legigénytelenebbek. Érdemes előalakított, lehetőleg vastag törzsű fát venni, már amennyire a pénztárcánk megengedi. A bátrabbak vehetnek cserépben árusított növényt, ekkor is célszerű olyant venni aminek már törzse van és nincs alul felkopaszodva. Ebben az esetben szívfájdalom nélkül vissza kell vágni a 6-8 leveles hajtásokat úgy, hogy két levél maradjon meg. Gyakran egy cserépben több növény van, hogy dúsabbnak látsszon.
  Serissa foetida. Ezercsillag fácska. apró virágjaival is díszít. Télen mindenképen hűvösebb hely kell neki, a lakótelepi túlfűtött szobában senyved. Ne forgassuk.
  Ulmus parvifolia. Kínai szil.  Kényes a kiszáradásra, rendszeresen permetezni kell állott vízzel. Száraz panellakásokban nem biztos, hogy megmarad. Ha valami baja van ledobja leveleit, de rendszerint újra kinő. Nem biztos, hogy minden lakásban megmarad.
  Murraya paniculata. Narancsvirágfa.  Igénytelen, sajnos ritkán kapható. Bódító illatú virágaiból borsónyi piros termések fejlődnek.
  Ligustrum sinensis. Kínai fagyal. Kevés a hazai tapasztalat, ajánlom megvásárolni.
  Carmona microphylla. Karmona.  Sokat virágzó szép fácska. A levágott hajtásokat dugványozzuk! Több évig elél, de ne számítsunk arra, hogy matuzsálemi kort fog megérni. Szobai üvegházban kell tartani, mert igen magas páratartalmat igényel.
  Citrus-félék. Citrom, narancs, mandarin, kumquat, stb. Nyáron kitehető a szabadba, télen hűvösebb helyen kell tartani. Amit magról ültetünk az nem fog virágozni, termést hozni. (esetleg 10-20 év múlva)
  Hibiscus rosa-sinensis. Szobahibiszkusz. Üzletben, mint kész bonszáj nem találkoztam vele, de mivel sok lakásban van, érdemes vele foglalkozni. A drótozása bajos (nehezen marad meg a kívánt alakban, a fás ágak könnyen törnek), ezért metszéssel alakítsuk, ne hagyjuk, hogy hosszú hajtásokat hozzon. Sajnos a visszavágás miatt nem virágzik. Gyakorlásnak igen jó alany.
  Crassula ovata, C. arborescens. Pozsgafa, majomfa. Nem igazi bonszáj, de hamar szép alakúvá nevelhetjük. A törzsről és az ágak alsó részéről a leveleket távolítsuk el. Nagyon ritkán öntözzük.

Nem tarthatók szobában 

Carmona Microphilla (üvegház)
Sageretia theesans. (üvegház)
Fenyők, tű és pikkelylevelűek
A mi erdeinkben, kertekben élő fák és cserjék
Mediterrán igényű fák amelyek téli pihenést kívánnak, pl gránátalma.

Szabadfödi növények   Nem tarthatók szobában.
Faiskolai lerakatokban válogass! Ne szégyelld, akár minden darabot nézz meg, hogy a legszebbet vehesd meg. Ne zavarjon, hogy nagy konténerben van, lesz időd a gyökereket fokozatosan visszaszorítani az évenkénti átültetéskor az óvatos visszavágással. Semmi esetre se vegyél alul felkopaszodott fát, ha túl magas nézd meg, levágva hogyan fog kinézni. (takard le kezeddel a levágandó részt). Eleve kis növésű és apró levelű növényekkel kevesebb gondod lesz.

Néhány ajánlott növény a sok száz közül:

Zelkova serrata (kész bonsaiként kapható)

Tiszafa

Hegyi törpefenyő (Pinus mugo)

Tűztövis

Madárbirs

Borókák (repanda)

Fagyal

Buxus

Törpe orgona

Juhar-félék (Acer campestre, A.buergerianum) A legszebb, a japán juhar nehezen tartható, magas páratartalmat kíván.

 Borbolyák

Atlasz cédrus