FENYŐSZEGI CSEREKJÉK Tél. 2015 – 29 szám.

A Zsögödi Szó meglottyant időbeni ereszen keresztül csordogáló évszakos lapja

 

Hogy mikkel foglalatoskodnak nagyvezíreink...

 

  Jöhet tél, jöhet nyár, és akármi a főszórakozást többségben élő nemzettársaink nem hagyják ki, teljes erőbevetéssel piszkálnak bennünket. Újra a kicsi kanállal elhordjuk Erdélyt esete forog lelkük mélyén. Rengeteg magyarázkodás után megint visszasikerült államosítani a sepsiszentgyörgyi Mikó Kollégiumot, ami köztudott, hogy még 100 esztendővel ezelőtt is székely iskola volt. Magyar himnusz elénekléséért bírságolnak, ahol csak alkalmuk nyílik. Eddig kevésbé tették. Kényszeríteni szeretnék, mint a kommunizmusban, hogy együtt örüljünk velük olyan ünnepeken, amelyek a másodrendű állampolgársági státuszunkat juttatják eszünkbe. Nemcsak épületeinkkel, hanem földjeink visszaigénylésével is szórakoznak. A Maros Megyei Tanács valósággal berezelt, hogy a Bánffy örökösök követelik jussokat. Teljes kiborulásukat az okozta, hogy netán a többségi nemzet fiai föld nélkül maradnak az „őket megillető” ősi földön. Ezért Giurgiui (város a bolgár határ közelében. Ejtsd Dzsurdszu, magyarosítva Gyurgyevó, Fekete Gyergyó) bíróságra helyezték át ennek továbbtárgyalását. A hazai tévé és sajtó, de a világháló is ezen csámcsog. Vagyis a  ez már kész művészet! Egy komoly apparátus kell dolgozzék a háttérbe, hogy ennyire részletesen figyelnek bennünket. Nem beszélve a törvények megkereséséről, vagy módosításáról. Ezzel az erővel az országot szellemileg és gazdaságilag egyaránt fellehetne virágoztatni.   Csípkedőske Eszücske

Ebbe a helybe takarítják el a havat

Másik szomszédKomám, három nap után végre látom a pufád (arcod, képed)!

Szomszéd – Mán (már) kivájtam magamot valamennyire. Ha egyszer eltakaríccsák (eltakarítják) a havat jobban fogsz látni, s ha nem várj cag (csak) míg jő a tavasz.

 

ZSÖGÖDKÖRNYÉKI HÍREK

   Földrengés Zsögödben is  2014 decemberében kétszer is megremeget a föld csíkban, ami asztán foltatódott 2015 januárjában. Az első rengést jobban érezték Zsögödben, mint az utóbbiakot (utóbbiakat). Azok olyan maszutácskára (gyengére, alamuszira) sikerültek. Na nem mintha vágyódtunk volna nagyobb kilengésre. Mint másegyebet, azokot es (azokat is) csak kibírtuk volna valahogy.

 70 esztendeje született Székedi Ferenc Székely-magyar család sarjaként 1945. január hatodikán látta meg a napvilágot Magyarhonban, Nemestördemicbe. Ezt követően rövid időn belül szüleivel visszaköltöztek Zsögödbe, ahonnan származnak. A mai csíkszeredai Márton Áron Gimnázium elődjében tanult, majd Bukarestben folytatta tanulmányait, ahol újságírói diplomát szerzett. A csíki újságírás egyik alapembere, mindezek mellett szerkesztői és műfordítói munkát is vállalt.  Televíziós műsoráért kitüntetésbe részesült.

  Szégyentelen farkasok   Ugye ameist (amint) eljött ezeknek a vadaknak a párzási idejük, bárhol szemérmetlenül csinálják! Ezt már a zsögödiek es látták. Nem es egyszer... Há (hát) mé (miért) nem mennek bé az erdőbe, mint régen? Kérdésre a kérdésfelelet – Ejsze (vajon, talán) van erdő?

  Mederkotrás Zsögödbe   Neki akarnak fogni medret kotorni a kicsi Oltként becézgetett patakon és vízlevezető csatornán. A cél ezek mélyítése lenne, mivel rájöttek arra, hogy már rég eliszaposodott. Az még nem egészen világos, hogy ezt tényleg télidőben szeretnék-e megvalósítani?

  Farsang Zsögöd környékén Árám világ, s vetett ágy, jön a farsang s vele a boldogság! Ereszd el a hajam módjára manapság már sok helyen megtartják. Nagyszabású farsangtemetések szoktak lenni, s ebből az egyik leglátványosabb a Csobotfalvi.

  Repülőtér Csíkban Csíkcsícsó mezejére tervezik a második székely repülőteret. Hadd lám ca (hadd lám csak ), mi lesz belőle..     Hírözönkécskecske

 

Egyszer volt, hol nem volt... –– Zsögödi várak maradványai

 

    Viszonylag közel vannak egymáshoz Zsögöd várromjai. A hajdani várak körül már az ókorban lakott telepek voltak. Ezt számos ásatás is bizonyítja, amelyeket ott a helyszínen megejtettek. A zsögödfürdei részen található Zsögöd Óvára és a Haromvára. Az Óvárral légvonalba kissé ferdén ott látható a Kisvár. Madártávlatból nézve a várak háromszöget alkotnak. A Haromvár  és a Kisvár körülbelül a XI. században épültek és a népvándorlás kori védárak, lármavárak maradványai. A népvándorlás kori várakat a XVI. századi székely lázadások miatt rombolták le. A lázadás okai egyszerűek. Az amúgy is már rétegződött határvédő szabad székely nép (főemberek, lovasok, gyalogosok) nyakába adót varrtak, amit nem néztek jó szemmel. A lavina 1562-ben egy felkeléssel indult, ami további harcba csapott át, és a XVII. század elejéig tartott, amikor újból valamelyest követelményeiknek eleget tudtak tenni a már sok fejedelmet megért Erdély nagyurai.

1. Zsögöd vára – a mai szeredai Zsögödfürdő részén, a színpad feletti dombon található, ahol a kommunista érában pünkösdkor „Tavasz a Hargitán”, és az ország hajdani ünnepekor, augusztus 23-án komoly szórakoztató fesztiválokat rittyentettek. Most a színpadon kialakított kápolnában miséket tartanak vasárnaponként. Itt a helyi település szerinti zsögödi kultúra bronzkori és vaskori leleteit fedezték fel. Az ásatások során talált kincseket a hazai régészek egyik csoportja dák örökségnek vélték. Most a hajdani begyepesedett területre egy jelerősítő maroktelefon antenna van „beültetve”. Az Olt felé nézve, pedig az 1990 után gombamód kinőtt házak hada áll.

2. Haromvára – A hajdani várból hajdanán gyönyörű kilátás nyílt Al- és Felcsíkra. Igaz, abban az időben nem a táj szépségébe gyönyörködtek, inkább az ellenséget figyelték. A várat az Olt jobb partjától indulva, lehet megközelíteni a Rejtek-völgyet követve fel a csúcs felé. A 870 m méter magasságban épített vár A Harom-tető (1080 m) alatt volt. Körülbelül a XII. század elejére lett kész. A mostani maradék várfal tojásdad alakú. Állítólag még kivehető a mendemonda szerint létezett „Deszkás csűr”, és a valamikor ott lévő várkút helye is. A Harom hegy meredek oldalára épített várfalból még megmaradt valamennyi. Ma a várudvart fenyők nőtték be. A bokroktól megtisztítva 1,2 – 1,5 méter magas várfal bukkant elő, amelynek kerülete 500 méter lehetett.   A Várhegyen több mint 900 méter magasan, a Kisharom hegyén alig maradt meg valami a középkori várfalból. A sánc meg a várkápolna nyomait aligha lehet nyomon követni. Ugyanúgy, mint a Zsögöd vára környékén itt is bronzkori települések nyomait vélték felfedezni.

3. Kisvár – 724 méter magasságban épült. Népvándorláskori őrszem lehetett. A hegy teteje körülbelül 400 lépés, amelynek a déli részén egy gátszerű kiemelkedés van. Itt a vaskorszakból származó leleteket találtak. Még a közelmúltban, a várudvarban pityókát termesztettek.

   Mindhárom vár a Kelet-Erdély védelmező várrendszerhálózat részei voltak. A földvárláncolat összekötött részeiként fungált a Csicsói, a Nagy-Somlyói és a tusnádi szoros torkolatánál lévő Bálványosvárral. A mítosz szerint a honfoglalás kori rabonbánok (székely vezérek) várai voltak.

A várakról szóló legendákat az alábbi címen lehet böngészni: http://users.atw.hu/borbelevente/ptortenetek.php

Információ: Hargita Megye – Barangolás Székelyföldön 1, Pallass-Akedémia Csíkszereda, 1998; Horvát Alpár: Hargita Hegység, Pallas-Akadémia, Csíkszereda, 2002; Demény Lajos: Székely felkelések a XVI. század második felében, Politikai Könyvkiadó, Bukarest, 1976; Vofkori László: Utazások Székelyföldön, Pro-Print, Csíkszereda, 2004, s még pletykák innen-onnan.                        Zsögödvári Kutakodi Nagyszékely

 

SZÉKELYFÖLD KincseiIII. Aranyaink sokasága

   Történeti bevezető – Székelyföldön sok altalajkincs található. Ott van a szemünk előtt, de nem eléggé látjuk, ahogy elődeink sem. Ők egyből aranyat kerestek mindenütt. Az emberi kalandvágy sok érdekes dolgot szül. Ahogy mondták akkoriban, áskálódtak egy cseppet, s kicsi zsákocskáikba gyűjtötték össze a talált kincseket, majd lajbijuk alá gyűrve vitték szakértőkhöz elemeztetni. Az arany, ezüst és drágakövek kutatása a meggazdagodás reményében egyre jobban lázba hozta a székelyeket. Néhányuk feladva más vidékekre kalandozott, ahol aranyat is kapott. Mivel sokakat becsapták a csillogó vaspirit és csillámgyűjtemények megvásárolt termékei, ösztönszerűen a bányászat szabályozását hívták elő. A kincskeresők kutatgatva a vulkanikus hegyvonulatokon pirites dolgokat gyűjtögettek össze. Az ezüstös színű csillámot macskaezüstnek, az aranyszínűt meg macskaaranynak nevezték el. A sok kutakodásnak köszönheti több földrajzi megnevezés Székelyföldszerte az aranyelőnevet. Drágakövek után kutatva lazuritot, kvarckristályokat találva fekete gyémántnak hitték. A hajdani aranyásók csákánnyal, ásóval, lapáttal, néha vasrúddal indultak bányászni. Aranyat nem lelve sokan más ásványok után kezdtek kutatni. Ki akart a falu szájára jutni, hogy bányászkodásából csak szimpla földtúrás lett... Többek között egy darabig piritet, csillámokat, és más csillogó ásványokat szekérre rakva árulták Erdély minden szegeletében (szögletében). A Hargita hegy környékén vasra és rézre találtak. Eleinte komoly mesterségnek számított a rézpormosás is. Aztán rájöttek, hogy a rég bányászott só, sőt, a vulkáni kőzetek és mészkövek sem egy utolsó megélhetési lehetőség.

  1.   –   Székelyföldön lévő még hosszú ideig bányászható ásvány  a só. Sót nagyjából Sóvidék területén bányásszák. Visszalépve az időben már a rómaiak is ismerték a helyet. Sóvidék a Hargita megyei Korond községtől kezdődően átnyúlva egészen a Maros megyei Sováradig tart. Közbeeső települések: Alsósófalva, Felsősófalva, Parajd és Szováta. Eleinte csak felszíni bányászat működött.  Már Szent István király idejében szállították a Maroson a sót. Mátyás király a székelyek szabad sóbányászatát és további kereskedését megerősítette. A fejedelmek is szabad utat engedtek a kitermelésnek. A parajdi sót a XV. századtól székely sónak hívták. Az első föld alatti bányászat 1762-ben Parajdon indult be és a mai napig is tart. A kifejtett bivalybőrbe bogozott kősót akkor még négy pár ló húzta a kinti világba. A XIX század végén már az egész Székelyföld és Szászföld parajdi sóval ízesítette ételét. Manapság Sószoros és Sóhát 60 hektárja geológia természetvédelmi terület.  A Parajdi sóbányában kialakított pedig fogadják főleg a légúti problémákkal küszködő betegeket.

2. ÉPÍTKEZÉSRE HASZÁLT ALTALAJKINCSEK. Székelyföldi építkezés alapanyaga a fa  (ahogy mifelénk nevezik zöld arany) volt, amelyet lassan felváltotta a kő és a tégla. a.) A kövek bányászását, tán sohase hagyják abba. Többségét, mint a római időkben, most is az építészetben használják, és újrafelhasználják. Ide sorolhatjuk a vulkanikus kőzeteket: az andezitot és a bazaltot. De a homokkőt (üledékes kőzet)  is gyakran feldolgozták. Gyergyó környékén márványt is találtak fehér és szürke színben. b.) Ezenkívül a mészkő, amelyik ütősebb Székelyföldön. A mészégetés Székelyföldön a Háromszéki Vargyas község, Erdővidék és Homoródmentéhez fűződik. Természetesen hajdanán az egész Székelyföldön égettek meszet. Ma már a hagyományos mészégetés Vargyason dívik a legjobban, ahol még több mint tíz család éget meszet. Hagyományos módszerekkel meszet égetnek a Gyimesek északi részén található Háromkúton. c.) Az agyag a téglavetés egyik alapanyaga, amit a népi művészetbe kerámiaként felhasználtak már az ókorra visszamenőleg is. Sok helyen ez a szakma a téglavető cigányok kezében volt. A kommunista érában már kisebb téglagyárakat működtettek. Ma is döcög egy kettő belőle. Azonban inkább az iparművészeti és népművészeti kerámia működik jobban. A homokbányák a maradék kőbányák mellett, még eléggé jól fungálnak. Figyelemreméltó a folyóvizek menti sóder kitermelése is.

3. BÁNYÁK A FELEDÉS KÜSZÖBÉN. Ezelőtt még jól működő bányák sorozata zárta be kapuit 1990 után Székelyföldszerte. Némelyikük közülük még mindig nyögdécselve müködget (vontatottan működik), de a kipurcanás határán állnak. Ilyenek a háromszéki szénbányák, amelyek gyenge minőségű lignitet bányásztak,  a marosszéki (Nyárádszereda, Balavásár, Siménfalva) és udvarhelyszéki földgáztelepek (Székelykeresztúr), a gelencei kőolaj, a szentegyházi vaskohászat és a baláni rézbányászat. Pedig a Hargita fennsíkon található lövétei vasércbánya virágkorát élte. Vasat már a XVI. században bányásztak (abba az időbe az olvasztási salakot vasszarnak nevezték), de az áttörést az 1836-ban alapított vasgyár hozta, amelyik 2009-ben zárta be kapuját. Balánbánya környékén is először vasat bányásztak. 1803-tól rézbányászatra álltak rá. 1967-től a Ceauşescu „Aranykorában” románok ezreit telepítették a faluba, amelyikből aztán város lett. A bánya nem bírt meg annyi embert, de mesterségesen működtették az 1989-es rendszerváltás idejéig, amikor lassan, de biztosan felszámolták. Még amire érdemes visszaemlékezni az a torjai kénbánya volt. Most az egyik felhagyott tárnájába mofetta működik.

   Hiába, az altalajkincsek nagy része kimerülőfélben vannak, és ami még maradt csínján kéne bánjunk velük. Az újrahasznosítás kellene legyen a fő célunk, mert dögivel van amiből!

 

Információ: Bányai László: Népies bányászkodás Székelyföldön, Népismereti dolgozatok 1981, Kriterion, Bukarest, 1981; Vajda Lajos: A szentkeresztbányai vasgyártás története; Politikai Könyvkiadó, Bukarest, 1983; Vofkori László: Utazások Székelyföldön, Pro-Print, Csíkszereda, 2004.

+ Tallózás a világhálóról.

Esszegyúrta végleges formába (szerkesztette): Fenyőszegi Borbé Levente

 

Képesek vagyunk magunkon segíteni?

 

   Mit is tehetünk saját jólétünkért? Szinte kézzel tapintható. Például nem tartjuk el a ránk telepedett garázsüzleteket, hanem a saját árunkból vásárolunk. Más néven szólva helyi termékeket részesítjük előnybe. Mifelénk szép sorjába szedve: a csíkit, a székelyföldit, az erdélyit, a hazait, az anyaországit, a Kárpát-medenceit és így tovább. Igen, a vásárlás az egyik szempont, a másik a helyi termékek előállításának nehézségei. Nem tűnik nehéz feladatnak, de nem is könnyű, hiszen országunk hatalmasai minden egyes próbálkozásunknál ott vannak a sarkunkban, és minden elkövetnek, hogy valami hibát találjanak, vagy ha nem sikerül, akkor új törvényt kell hozzanak munkánk gyümölcsének ellehetetlenítése érdekében. Ilyenek a székely helyi termékek piszkálása, vagy a nemrég piacra dobott csíkszentmártonban gyártott Csíki sör esete is. Említésre se méltó, hogy miért kötnek bele. A lényeg egy, hogy az idegenből beszállított árut vidáman vásároljuk fel. Hiszen a nagyoknak ez biznisz, jót tudnak kaszálni vele, ha beengedik hozzánk is az akármilyen termékeket. Szabad utat kapva, reklámokkal csábítva a fogyasztót (mert nekik ember már nem létezik) könnyen meggyőzik. Hiszen az úgynevezett célközönségnek a néhány aprópénzzel olcsóbb, az egyébként mutatós, de gyengébb árú is jobban megteszi mint a vele szemben álló, picurkát drágább helyi termékek. Hogy meddig fog tartani ez az állapot? Körülbelül addig, amíg lesznek, akik a Kauflandos egyiptomi pityókát megveszik a helyben termesztett helyett.       Lokálpatriótika

 

 

NYUGTATÓ DERMESZTŐ HIDEGBEN

Kép: A didergő ruhafátyol csillogása. Fotó: Az Sajtófőnök

   .

Végre itt a tél. Elcammogott hozzánk, s menetközben dermesztő tisztaságát adta ránk. Azóta senki emberfia nem marad meg sápadtan, elhagyván otthonát ideig-óráig tiszteletét tette a kinti nagyvilágban. Emígy van ez nálunk Csíkországban, ahol szinte elvárjuk, hogy egy kicsít csípjen az a hideg, ha már ott az ideje, s munkálkodjon rendesen is me ma (fenyegetés – nana!)! Fenyegetéssel vagy a nélkül közbe visszavett magából. Ilyenkor a fákrarakódött zúzmara lassú olvadásából jégcsapok csilingeltek a fenyőágakon. Mégis ez a fagy kiszellőztet, frissességet kölcsönöz, ha nem takarod el magad, ahogy a föld teszi fehér takarója alatt szundítva tavaszig.                             Fenyőszegi Jégcsapka

 

Kommunizmus megidézése 8. rész – Sorbaállások

   A múlt évezred utolsó századának hatvanas éveinek vége felé Románia Szocialista Köztársaságban is előretört a jólét. Még a szomszédos országok is irigykedtek egy cseppet ránk. Az ezt követő tíz esztendős időszakban, aki átélte, tudja, hogy olyan kellemetes élete nem volt azóta sem. Leszámítva azokat, akiket politikai okokból folyton maceráltak. Igen ám, de ez a sokoldalú látszatfejlődés, s a ha kell, ha nem iparosítás tönkre vágta az országot, családok százezreit tette gyökértelenné, ide-oda költöztetve az ország bármely területére. Mikor a lakosságot, úgy mint a malacoknak adott moslékot sikerült összekatyfasztani (összekeverni), jöhetett a meglepi. Még pediglen az, hogy semmi sem megy oly simán (költőies allűrrel élve), ahogyan láttatni tetszelgett.  Már 1978-ban, a nagyobb városokban megkezdődtek az élelmiszer utáni harcok. A polcokról csak úgy tűnték el a legfontosabb élelmiszerek, mint: a lisztek, az olaj, a cukor, a hús stb. A mindennapi pepe (kenyér) is egyre jobban kezdett késni, a tejről nem is beszélve. 1979 végére Csíkszeredát is elérte a nélkülöző hullám. Az úgynevezett önkiszolgálók polcairól, napról-napra fogyatkozott az élelmiszer. Kis idő múltán az aprózárnak nevezett zöldség üzletek kínálmányai is, mint a kopaszodó ipse hajkoronája, megritkultak.  Aztán elkezdődtek az első sorbaállások. Egy-egy sorbaállás komoly összetűzéseket is eredményezett. Veszettül ordítottak és ökölbe szorított kézzel harcra készen állva csaptak össze az emberek egy-két kiló cukorért, lisztért stb., mígnem napról-napra ki nem alakult a sorban állók íratlan szabályai. Ilyenek mint: a sorba lehetett kicsi széket hozni (kötögetni, olvasni stb.), be kellett jelenteni ha valakinek tartottad a sorát, nem szabadott többet fordulni, mint egyszer, véletlenül se lehetett levágni a kanyargózó sorból egy darabot, fellehetett cserélni bárkit. Ha valaki felcserélés helyett ottragadt, hatalmas cirkusz kerekedett belőle... Legtöbbször az se volt baj, ha az ember a fél napját ott töltötte, csak kapjon az áruból.  Na persze így működött olajozottan, de volt, aki többször is tért. Az okosabbja pedig az üzletesekkel lebeszélve egy kis csecsebecse ellenében soron kívül az üzlet hátsó bejáratánál, vagy pult alatt kitaszítva megkapta a félretett adagját.  A bevett szokás, egy-egy „jól menő termék” után az volt, hogy tettek hozzá olyan árut, amit a kutya se venne meg. Például disznóhús mellé egy kiló ki tudja mikori fagyasztott halat, amit az emberek mentjükbe dobták bele a kukába. Innen kifinomult ügyességgel az egyik üzleti alkalmazott kiszedve, hozzácsatolva a portékához újból eladta. Legalább neki is csordult-cseppent valami.  A bármilyen termék alatt nemcsak az élelmet lehetett érteni. Például az akkor divatos Neoton família lemeze mellé adtak román könnyűzenét, modern klasszikus hangzású zenét stb. A sorban szinte minden megtörtént. Kötődtek barátságok, szerelmek, ellenségeskedések, és a soromat tartó, vagy hol mit osztanak informátor barátságok. Ilyen nélkülözhetetlen informátor volt városunkba Fekete néni. Ő mindig tudta, hogy hová kell szaladni, sorba állni. A legrémesebb mégis a kis nyugdíjas klikk volt. A reggeli tej és kenyérvevésnél hiába érkeztél másodiknak, mert ha közülük valaki ott ücsörgött, akkor nagy szerencséd  volt, ha maradt neked is a portékából. A klikkbanda, az egész társának tartotta a sorát (10-25 személy). Olyanok is történtek, ha megneszelték a korai friss árú jöttét, hogy éjszaka álltak sorba a kis háportyikás (csimbókos) csontos húsért. Egy idő után sorban állás is mérséklődött, mert csak ételjegyekre adtak kiporciózott adagokat. A bányászok, párttitkárok satöbö menőbb beosztású emberek egyenlőbbek voltak, ők soron kívül részesültek minden finomságba. Aztán voltak városok, ahol több mindent lehetett kapni. Így indult el az országos vásárlási migráció. Mindez 1990 után is tartotta magát egy darabig. S mégis a nélkülözés ellenére boldogabbak voltunk. Az öröm is hamar bejött: Ahogy a hajdani vicc is mondta: Amíg Amerikába szomorkodtak az emberek, mert egy évi fizetésből alig lehetett lakást venni, Francia honban féléviből egy kocsit, addig minálunk mindenki örült, mert az egyik üzletben éppen teljes kiőrlésű csokányos (kukorica csuhás) puliszka lisztet osztottak.                  Hajdani Sorbaálló Betyár

Zsögödi csatornahálózati munkálgatások

 

2014 nyarán negy hévvel nekikezdtek feltúrni a zsögödi utakat. A megyeközponti zsögödi és zsögödfürdei városrész csatornahálózatának kiépítése lassú ütemben, de bégyult (elindult). Hogy ki és milyen cég vállalta a feladatot, azzal most nem akarom untatni a kedves olvasókat, hanem inkább a munkamorálról pötyögnék egy keveset. Hát, ami ott folyt, felidézte a szocializmusbéli legyünk a munkahelyen, s lehet még dolgozni is fogunk hangulatot. Sétakirándulásaim alatt, Zsögöd környékén, 2014. nyarán és őszén, betekintést nyerhettem az ottani munka mezejére. Ez idő alatt többször volt szerencsém áthaladni azon a bizonyos felújításra váró, részben lezárt szakaszokon. Zsögöd különböző részein lévő munkacsoportok összegyűlve, lapátot támasztva (hogy az el ne essék) vagy álldogálva, „nyögték vármegye robotját”. Vártak valamire, s ezt kitűnően kivitelezték. Talán arra, hátha valaki bele fog néhány centit igazítani a gépekkel kiásott gödrök mentén. A munka menetét az az irdatlan meleg is akadályozta. Szegény dologba merülni akaró tettre kész munkások, az árnyékba kellett hűsöljenek, amíg az áldozatot vállaló kollégájuk a zsögödi keresztúti üzletből visszatért a telis-tele hűsítő borvizes palackokkal. Kockázatos tett volt számára, hiszen, akár a napsütéstől, hőgutából, vagy még rosszabb esetben melanomából (a bőr festéktermelő sejtjeiből kialakuló rákfene) is feltankolhatott volna. Ősszel meg azért kellett egy cseppet pihenni nekik, mert a nyári meleg nagyon kiszedte az erejüket. Persze a csatornázási oda tenni a csülköt szorgalom erősítésére még a munkacsoportok számát is emelték. Ez igen! Haladtak ezerrel. Volt hely, ahol több métret (métert) is. Na, de közbe beköszöntött a tél. Lehavazott becsületesen. Az útépítési munkálatok téli álmokat alusszák. Az erre szánt anyagok felhalmozva az út szélén heverődznek (hevernek), mint a tavaszi zöld fűben a szerelmesek.  A közlekedés alpinista eszközökkel, és helyenkénti korcsolyázással könnyebben kivitelezhető, mint mondjuk járművekkel. Az építőtelephez hasonlítható Zsögöd egyik öröme a hideg, mert szétkotort hóval valamelyest sikerült visszaadnia régi útformáját eme városrész utcáinak. Viszont a hókupacoknak nevezett kisebb hegyek megmászására kényszerítették a helyi lakosokat, akik szívesen vennék a természettől a néhanapi olvadást. Természetesen az utak karbantartását hősies erőgőzzel sem hagyják abba, hiszen ha kisebb-nagyobb mosdótálnyi gödrök, árkok satöbbik képződnek közbelépnek ennek felszámolása érdekében. A csatornázási munkálatok, meg az út kibabbázása (elkészítése-szépítése) a kikelet beköszöntével újra kezdődik. Addig is legyenek türelemmel a zsögödiek, mert egyszer csak meglesz, s akkor le fog esni az álluk, hogy milyen utakon közlekedhetnek... Zsögödlelkiző

Nagy Laji Dombi Kitekintő Zsögödre és környékére    Fotó: A Szerk. Úr

   Az örökkévalóság pompáját visszaadó táj közé ékelődött a kis székely falu, Zsögöd. Ezt a címet áldásával együtt a természet kivételező fénysugara adományozta neki, s ezért nem lehet sohasem elvenni tőle. Télidei arca nyugtató hűvösségével öleli át látogatóját. Zsögödi

FOCIMECCS A KÖDBEN

   Lenn Giurgiuban (Dzsurdzsuban) december derekán focimeccset játszott két hazai (Viitorul – Astra) csapat. A meccset a nagy nagyérdeműnek az adást sugárzó látókészülék is közvetítette. Több tévécsatorna az eseményt szemléltetve átvette a sporthíreikbe. Ezen kevésbé lehet meglepődni, mert valóban hírértéke volt a történteknek. Hiszen a meccset ködben játszódták le. A kedves tévénéző azt gondolhatta a nagy szürkeségtől, amit látott, hogy a készüléke éppen kipurcanó félben van. Nos, amint az iménti bepötyögésből kivehető, az a bizonyos fátyolszín korántsem volt hiba. A tévékészülékeknek maradt a kutya baja se, a szürkeségben kóválygó focisok látványa pedig csak az esemény zajlásáig maradt. Annyi bizonyos, hogy szemmeresztő egy meccs volt. Más szóval, megpróbáltatás a focirajongóknak, ugyanaz a focisoknak is de nagybaniban. Izgalmas lehetett a két csapatnak, amikor valaki feltűnt a labdával, hogy vajon az ellenfél-e, s egyáltalán hová fut. Gondolom, azért viccesen mégsem bújtak el a ködben...   Én

 

KIRAKJÁK A SZEMETET

n

   Noha József Attila Kirakják a fát című verse adta a cikk megnevezésének ötletét, távolról sem arról lesz szó, hanem a velünk együtt élő népcsoportról, akik idejük egy részét a szemetes körül töltik el. Úgy is lehet fogalmazni, hogy életük nagy részét. Csíkszereda szép város minden kerületének megvannak a saját szemétguberálói, nagy és kis szemétkutató területekre vannak leosztva. Az egyik guberáló csak úgy huss, ha kedve akad nem mehet át a másikhoz, mert az komoly konfliktushoz vezethet. Valljuk be van benne igazság, mert ahol gazdagabb családok laknak ott a dzsipszi szurprájz is sokkal magasabb szinteket ölt. De hát a mai szegény világunkban, amikor folyton mindent cserélünk ki, van amiből válogassanak. Sőt, egyesek már egyre csinosabban kezdtek járni. Jó jel, adnak magukra! Hát nem is mindegy, hogy mész a szemetesekhez, hiszen nekik ez a munkahelyük, vagy mi... A bubás helyzetet talán az rontja, hogy a szemetet lecipelő, és ezenkívül adófizető állampolgárok nehezen tudják megközelíteni a kukákat, mert ott várakoznak csapatosan a szemétkutató munkások, és rögtön az illetőre rohannak. Legjobb esetben csak elveszik, és nem tépik ki kezükből a szajrét. Közbe még egy kis pénzt is kérnek, há mét es ne (hát miért is ne)! Hátha adnak. A szelektív hulladék ilyenkor az ők kezükbe landol, mert egyszerűen képtelenség négy-öt szökőpozícióban kész illetővel megverekedni még ezen is. Egy gond megoldva, hiszen ők úgy is szelektálnak a maguk módján, olyannyira, hogy a földön maradt zacskókat és papírokat könnyedségük szerint felkavarja a szél, s lebegteti bárhová. A lakók is furfangosak, lefigyelték, hogy mikor ér véget az illetők „munkaideje”, s akkor kirakják a szemetet úgy ahogy ők szeretnék. Igencsak nem elhanyagolható az a briliáns ötlet, amikor a korán reggelre teszik munkában induló állampolgárok a szemét kirakásának időpontját. Hiszen ilyenkor friss az ember, s még senki se támadja le. Mindenképpen alaposan kell figyelni a dolgot, s kedvesen kell bánni velük, mert ha az embernek nem lesz munkája, akkor megnyílik eme lehetőség, s  még bé lehet állni hozzájuk.   Kukavergáló (szemétellenőrző)

 

HOVÁ MÉSZ TE KIS GYALOGOSOCSKA...

 Kép: Az út ami valahová vezet... Fotózta: Egy gyalogos polgár.

 

   A csíkszeredai Tudor negyedbéli hó alatt szunyókáló két zöldövezet közötti szépen leaszfaltozott útszakasz éppen tart valahová. Hogy pontosan milyen célt szolgál azt csak találgatni lehet. Ugyanakkor Valószínűsíthető, hogy a gyerekeknek megtanítani vágyó pedagógia eszmerobbanás egyike-,  hogy milyen is élőben egy nyílt terepen kukucskáló zsákutca... Talán egy illusztris személy parkol ott a „kis utcára” néző parkolóban, aki kiszállván járgányából végigsétál a személyes alléján. De lehet más oka is. Ki tudja, milyen hihetetlenül szép panoráma nyílik a szemközti szocialista érában épült tömbházakra... Esetleg onnan leshető el a valamelyik ablakból beszélgető háziasszony titkos receptje. Igen figyelemreméltó megoldás nagy irodalmárok költői tűnődési helyének eme választása, akiket kevésbé zavar a XXI. századi kocsimoraj, és a közelben szemetet turkáló rusztikus kép társítása újabb stílusirányzatot fakaszt belőlük.            

 Töprengőcske

 

     ZSÖGÖDI SZÓKBÉKAVAROSDI – 

Zsögöd környékén es mondogassák ezt jócska szócska

Ándung Mivel mű (mi) eleget mondjuk könnyű lesz ezt elmagyarázni

   Elsősorban úgy van értelmezve, hogy azaz illető, aki csúful megmakacsolja magát, mintha reajött (rájött) volna az ötperces. Olyan merkelős (haragos, duzzogós) lesz. Ez egy állapot, kell várni vele, met (mert) egyszer elmúlik az ándungja, s megint önmaga lesz. Igaz van olyan es, akinél elég sokszor eléfordul, hogy ándungos, azt furcsa természetűnek mondják, de nem feltétlenül rossznak. Az önfejű ember az is egyfajtája az ándungosnak. Avval aztán nincs mit kezdeni, mert az olyan, hogy szinte minden ándung díjat elnyerhetne magának. Más vidékeken azt es jelenti, ha valamit megérez az illető, vagy kedve lesz valamihez, csak ne legyen az,  ahogy mű  (mi) ércsük (értjük) ándungja.     Fenyési Szókivágó

 

ÖNKÉNTES VÉRADÁSRÓL

Drakula országában egyre kevesebb az önkéntes véradó. Lehet ő a fő kolompos ez ügyben. Valószínű itt a Kárpátok gerincein bandájával végigrepülve lecsap egy-egy állampolgárra, s vérüket szívja. Ezért pedig egyre kevesebben maradnak, akiket megcsapolhatnak. Pedig az önkéntes véradókat kedvezménybe is részesítik. Lehet, hogy az se már az igazi. Nem mindenkinek éri meg egy fél napocskát magánkívül kóvályogni, s belőle lassan felocsúdni. Habár az önkéntes véradók csapata télire megszaporodott, még most se az igazi. Több esetben kell városok között lötyögtetni a piros folyadékot, hogy minden betegnek elegendő jusson. Na, még ez se megy simán. Pedig valamikor magától értetődő vala a szükségben az emberi segítség.   Vérszegénecske

 

FOGYÓKÚRA REKLÁM AKÁRKIKNEK Rejtegetnie kell testét? Teszik fel kérdést reklámhőseink. Ők azok a figurák, akikből annyi van, hogy gátat lehetne építeni-rekeszteni belőlük. Mindig talpon vannak és ugrásra készen, hogy „segítsenek” rajtad. Az egészet úgy elmagyarázzák, hogy minden porcikád kívánja azt a csodát, amit szeretetből kényszerítve felajánlanak az általuk előidézett probléma megoldására.  Asszzem (azt hiszem) az ember a pufáján (arcán) maradt csepp bőr is lesirül (itt – leperdül, lejön), ha rögtön nem cselekszik ennek érdekében. Szerencsére, a fenti gondolatokat követve, „van megoldás”, csak egy rakás pénzt kell hozzákölteni. S akkor mindehhez ordítóan megértő segítséget nyújt a telesoppos reklám szeretetbandája. Az egészet ragyogó módon sikerült összehozni, mert nemcsak a túlsúlyosak, erős testűek érzik a fogyás és csinosodás vágyát, hanem, akin még egy csepp bőr maradt az is. Érdekes, hogy egy ilyen kijelentés, nem diszkrimináció. Isten őrizz! Csak jótékony duma.  A csodagép bőrfeszesítő szerkezet mellett az érintett továbbgondolkozik, s így elősegíti a betegesen fogyni akarók társaságát, mert ugye közbe karcsúsodni is kell, s főleg a bőrnek feszülnie kell az ember hátsóján. Miközben a reklám továbbfolytatódik remekül lefogyott, megcsinosodott „szimpatikus testű” egyénekkel... Hogy a fejbe mi van, az kit érdekel, elsősorban legyen piacos. A megfelelés végett sokan megdiszkriminálják magukat, s lesznek olyanok, mint a reklámba, vagy mint a koncentrációs lágerek csontra lefogyasztott lakói. Hogy mit lehet büntetni és mit nem, azt ma már kevésbé lehet kibogozni, mert a szemétdombféle zűrzavar az telibe kapta ezt a világot. A fogyasztói társadalomnak nevezett izé rabjai követik az előírtakat, s az értelem is úgy fogy, ahogy a kilókat kényszerítik le magukról az emberek. De aki akar vadul csinosodva megfelelni, csak rajta! Pénzelsegítőkész reklámszakik ott teremnek! F.

 

Keresett élelmiszerek eltűnése az üzleti polcokról

 A bevásárlásnak is megvannak a maga szépségei, és hátulütői. Mindenki másra fogadkozik, hogy mi az igazi jó termék. Időnként ez a fogadkozás hasonlít. Az illetők a kiválasztott terméket azért is veszik, mert a többi hasonlóval egyetemben olcsóbb, és lehet finomabb is. Legalábbis itt Zsögöd környékén efféleképp működik. Csakhogy ezek a termékek a polcról időről-időre nemhogy a kínálatba maradnának, hanem a gonosz tündér egy hussintással végleg eltünteti a kínálatlistából.  Hogy miért, mikor olyan jól vásárolták? Talán a hajdani kollégám változtatott közmondása való ide: „Minden titokra homály derül”. Valahogy így.  Hát igen, nincs mit érteni ezen. Megkockáztatnám azt a felfogást, hogy az üzlet továbbra is rendel, csak a gyártó saját magát be akarja buktatni, s kiveszi a jól menő élelmiszereket. Vagy a sok kérésnek nem tudnak eleget tenni, ezért nem bővítik a gyárat, inkább visszavonják a kért cuccot. Ha mégsem helytálló ez a feltételezés, akkor csak az marad hátra, hogy az üzlet nem fogadja az árut, mert tönkre akar menni. Ki tudja esztétikai hátulütői is lehetnek. Mint például: nem elég bubásan fest a polcon, vagy túl sokat járnak rájuk a vásárlok, s így a legyeknek egyre kevesebb hely jut megpihenni, csömizni (itt - falatérozni) satöbbi. De az is lehet, hogy ki tudja! Az utóbbi szólamban a legjobb megkapaszkodni. Hiszen elég sokat mondó, s nem is szorul annyi magyarázatra. Elmélkedést hirtelen leállítva, úgyis kell menni a boltba, ahol az elárusító, ha jó kedve van, kedvencünk helyett kedves rákényszergetéssel akármit ajánlhat.                               Árúkeresőce

 

 

Moldvai és erdélyi magyarok a Kárpátoktól délre

 

   Kevesen értesültek a börögáni (Bărăgan), olténiai  (Oltenia)és dobrudzsai (Dobrogea) magyarokról. A Román-alföld, a hajdani Havasalföld (Havaselve) több településén élnek magyarok, akiknek nagy része a kommunizmus ideje alatt került új lakóhelyére. Azonban számottevő kis közösségek  váltottak hazát közülük a két világháború között is. Ezek közül  vannak olyan települések, ahol a mai napig is többen élnek egy településen belül. Ritka esetnek számít a dobrudzsai Ojtoz falu, ahol a lakosság zöme mai napig is magyar.

   Az egyik falu, ahol többen élnek moldvai székelycsángó magyarok az Folteşti. Habár Moldva részét képezi, egy ideig Havasalföldhöz tartozott, s közel van a Duna-Deltához is. Az ottani magyarok 1971-es árvíz végett cseréltek hazát, amikor Nádasfaluban vagyis Esztufujban (Estufui) több házat vitt el a víz. Az emberek a Prut folyó és Moldvai Köztársaság határán, Galac megyében találtak új hazára. A  helyi folteştiek nemcsak a beszédüket nem értették, de a vallásukat sem ismerték. Azt hitték valami szektás közösség.  Folteştiben jelenleg több mint 3000 (háromezer ember lakik), Ennek többsége román, de vannak cigányok, az említett magyarok, és más nemzetiségűek is. A körülbelül 70 (hetven) magyar, sem nemzetiségként, sem vallási hovatartozásként nincs feltüntetve a román község leírásában. Sőt az van írva, hogy közel 4% (négy százaléka) ismeretlen nemzetiségű és vallású. Más leírásokból tudjuk, hogy 27 család katolikus szertartású. Pedig a Galac városa mellett csak  Folteşti-en létezik katolikus templom a megyében. Livezi bákói községből, Rossz-patakról származó Fergyes Borbála nevéhez fűződik, a helyi templom felépítése, akiért minden esztendőben elmondanak egy imát az ottani katolikusok. A felekezet a galaci egyházközösséghez tartozik. A vegyes házasságok legtöbbször a román ajkú többség javára dől el. A megyében több mint 250-en tartják magukat magyarnak. Galac egykori szomszédságában egy magyar falu volt, neve Magyarrév. Na persze azóta már nincsenek ott magyarul beszélő emberek, csak katolikusok.

   A következő említésre méltó unikum, amelyről nemrég a TV2 magyar televízió is hírt adott a dobrudzsai Konstanca megyei Ojtoz (Oituz) falva. A kis falut zömében a moldvai csángómagyar Lujzikalagor faluból (Bákó megyei) elszármazott emberek lakják, mindössze 12 / 22 kilométerre a megyeközponttól. A falu Lumina községhez tartozik. Két katolikus temploma, és önálló egyházközössége van.  Történetük az első világégés (az ők nyelvükön – a „az első nagy verekedés”) utánra nyúlik vissza, mikor I. Ferdinánd román király földet adományozott a lujzikalagori férfiaknak katonai szolgálataikért.  A szóbeszéd szerint a falu azért kapta az Ojtoz nevet, mert a kalogori férfiak az Ojtozi-szorosban küzdöttek meg vitézül az ellenséggel. 1923-ra teszik a falualapítást. Először csak három ház épült fel, mert a többség visszament szülőfalujába. Egy kicsit később, s a második nagy verekedés után (II. világháború) sokan újból útnak eredtek Ojtoz felé. 1950-ben már ötven család volt a faluban. Palkó József, a falualapító már nem érte meg az 1989-es rendszerváltást. 1957-ben húzták fel az első templomot. Elkészítéséhez nagy segítséget kaptak az anyafaluból, Kalagorból is.  A másik isten házát 2003-ban építették fel. Közel vannak a Fekete tengerhez is, amit Nagy Víznek kereszteltek el. Sajnos csak románul miséznek, mert nincs magyar papjuk, s nem tanulhatnak a gyerekek sem magyarul. Így a fiatalok egy része már a román nyelvet használja csak. Megélhetésért főleg olaszokhoz járnak. A falu körülbelül 400 kilométerre van a székely településektől, és Lujzikalagortól, a testvérfalutól, autóúton nagyjából 350 kilométer.  Minden elismerés kijár nekik, hogy még mindig beszélik a magyar nyelvet.

   Román alföldi megyék magyar lakossága a 2011-es népszámlálás után, névsor szerint : Argeş (Argyas) 325, Brăila 60, Buzău (Bodza) 81, Călăraş (Kalarász) 72, Constanţa (Kostanca) 921, Dâmboviţa 156, Dolj 192, Giurgiu 59, Gorj 134, Ialomiţa (Jalomica) 28, Ilfov 242, Mehedinţi (Méhed) 270, Olt 66, Prahova 447, Teleorman 18,  Tulcea (Tulcsa)  135, Vâlcea 300 és Bucureşti (Bukarest) főváros 5800 lélekkel.

   A világhálón lévő 2002-es és 2011-es népszámlálási statisztikák jól mutatják a magyar népesség fogyását. 2012-re többségében háromnegyede maradt meg a 2002. viszonyítva. Mondjuk a lakosság fogyása az egész ország népességét érintette. Az adatok sem tiszták, hiszen akik magyaroknak vallották magukat, azoknak a lélekszámát rögzítették. Volt, aki külföldön dolgozott, vagy más ok miatt be sem vallotta hovatartozását. Például a bukaresti magyarok számát jóval többre becsülik, mint amennyi a hivatalos adat. Legalább 15-20 ezerre. Egyedüli regáti (óromániai) település, ahol van magyar iskola. Az intézményt Ady Endre névre keresztelték. Még működnek a városba magyar lapok is, továbbá nem szűnt meg az országos tévécsatorna magyar adása sem. Igaz az a bizonyos egy óra nem sok, de ahol mást nem lehet fogni ott kész áldás az is. Ezt az űrt valamennyire enyhítik az erdélyi nagyvárosok magyar adásai. Létezik a bukaresti magyar rádió heti öt órás műsorral. A magyar kultúra terjesztője a Magyar Kulturális intézet és a Petőfi Sándor Művelődési ház is. A calvineumi és a szőlőskerti református templomokban hetente többször is van magyar nyelvű istentisztelet. A Barátok templomában, pedig minden vasárnap és ünnepnapokon tartanak magyar nyelven is misét.

   Egy érdekességgel zárnám. Az Olténiában (Havasalföld nyugati része – Szörényi bánság) maradt  székely-magyarok, csángók és magyarok többsége elvesztette magyar nyelvét, de attól eltekintve büszkén vallja magát magyarnak, székelynek.

 

 Az anyag nagy részét a világhálón található hazai és magyar lapokból tallóztam össze.

 

 

HAVAZÁS CSÍKORSZÁGBAN

 

Hópelyhek Petőfi iskolája Csíszeredában. Fotó: Ééén!

 

  Rogyásig esett a hó minálunk. A Csíki-medence fehér hideg bundaruhát öltött magára. A hőmérő higanyszála házi mérések alapján -33 C fok alá süllyedt. A hideget csak egy újabb rend hólerittyenés enyhítette. Az igazi csíki tél kelléke a pilinkézés, amikor a hópelyhek ábrándozva, ritka szellősen szállingóznak a beborult égbolton. Ezt követően gyakran felváltja az egyre sűrűben leérkező hóesés. Csodakristály fehérségeivel lepik be a háztetőket, s a járókelők orcájára hullva egy kis pír cseréjében, boldogságukban felolvadnak. Örvend gyerek s felnőtt a havazásnak. Az apróságok manócska gyorsasággal hógolyóznak, szánkóznak és valag-lapátolnak (popsi-tepsiznek). A felnőttek örülnek ifjabb sarjaik felhőtlenségeiknek, de főleg annak, hogy nem késett a tél, s akkor idejében fog érkezni a tavasz.  Hópehelycsodáló

 

Helyes táplálkozás oktatása ifjoncoknak

   .

  Új program motorozik Hargita megyében. Célja a fiatalokat rávenni a helyes evészetre (táplálkozásra). Az egésszel egy egyesület foglalkozik komoly diplomás táplálkozás szakértőkket felvonultatva a háttérben. E program a hírek szerint Maros megyében sikeresnek bizonyult! Akkor jöhetünk mű (mi) Minő öröm és cukiság, iskolás gyerekeink helyesen fognak csömizni (enni) mindezek után. Örvendjünk hát együtt!!!

   Viszont az kevésbé fogható fel, ha egy egészséges generációt akarunk állítólag felnevelni, akkor miért van az üzletekben tonnaszámra kémiai vegyszerekből kikísérletezett eleségek? Kinek vannak kitéve a polcra? Nem is beszélve csillogó-villogó élelmiszercsodák ezreit ontó reklám micsodák, amiket csak úgy elfogadnak szinte minden szinten.  Bevezetésként ennyi elég. Folytatólag hozzátehetjük, hogy dögivel lehet venni génkezelt „egészséges” zöldségeket, tápos húsokat, amennyi csak beléd fér.  A kistermelők is hozzá szokták adni adalékanyagjaikat máskülönben olyan ütemben, ahogy ők készítik a házi csodapápákat (ételeket) nem tudnának annyit piacra vetni. Nos, még nem beszéltünk a savas esőről. Kicsit nótásan talán így hangzana: „Savas eső a szép kis házra, savas eső a palántákra, savas eső fűre, fára, s haj de ebbe a helybe kifingok”... Hogy mi a jó és mi a rossz kaja. Van akinek a gyomra a hagyományos ételeket bírja, de van akinek kimondottan a génkezelt, vegyszerezett és még ki tudja milyenezett ételt fogadja be a belügyminisztere, mert már mutálódott a kedves szervezete. Mit is kéne tanítani ezen? Mindenki tudja mitől hízik ember-állat, s azt is, hogy mitől döglik a légy. Talán egy kísérletet megér, de nem kell hozzáfűzni sok reményt, mert mint minden, ahogy kimegy az íze, mint a rágcsinak (rágóguminak), napok alatt visszaalakul régi kerékvágásába. 

 Elmélkedő Csömiző

 

CSOPORTÉPÍTÉS vagy CSAPATÉPÍTÉS

 

   Csoportépítés lényege, a tángáló (itt - vezető) szemszögéből nézve az, hogy első perctől olyan mézesmadzagot húzzon el a résztvevők orra előtt, amitől nagyobbszerűség érzésük lesz úrrá rajtuk. Közös cél meghatározása után ellenséget is érdemes keresni, mert az összetartja a csoportot. A csoportok valami megkülönböztető jellel tudják elkülöníteni magukat másoktól. A csoportra hatásos, ha időnként felhergelik, s megpróbáltatások elé állítják őket. Az egymásrautaltságból, pedig kicsikarják a csoportépítés legfontosabb részét: a közös problémák megoldását.

   A csapatépítés a csoportépítés dögösebb megfogalmazása. Meghatározása valamelyest eltérő, de „ugyanaz a nő”. Alapja a csapatszellem. Igen divatos itt a vicces egy kicsit agymozgató vetélkedők tömkelege, de azért menet közben lehet komoly dolgokat is beiktatni. Mindezt előszeretettel szokták alkalmazni továbbképzőkön / tanfolyamokon egyaránt.   A lényeg a közös cél, az elkötelezettség egy ügy, egy eszme mellett, amit az a banda képvisel.

   Miután saját értelmezésemben lefutott ez a nagy szellemi építkezési trendes projekt, térjünk rá a lényegre.  Mennyit is használ nekünk mindez? Nem sokat, mert a nem spontánul, hanem félig meddig jól megalkotott ideiglenes bandák csak ott helyben igyekeznek megfelelni a feladatnak. Ha vége van a felhajtásnak tapasztalásaim szerint a résztvevők zöme, ugyanúgy, mint előtte, saját magukkal lesznek elfoglalva. Mily magasztos... Pedig ma is működnek csoportok, s elég jól. Például a kocsmákba, ahol az emberek becsületesen ki tudják beszélni magukat egy-egy pohár, vagy veder itóka mellett, s aztán megkönnyebbülve állhatnak tovább a következő összekoccintásig. Az esetek nagy részében a csapat tagjainak hasznára válik. Vagy a közelmúltbéli Szabad Európa rádiózás. De mindmáig veretlenek a Székelyföldön eltűnőben lévő kalákák, ahol az emberek egymást segítve betakarították a termést. Miközben szüreteltek vidám dalokat énekeltek. A kalákás dologidő alatt mindenkinek megvolt a helye és szerepe. Sőt személyre szabott munkát adtak ki az embereknek, hogy mindenki fontosnak érezze magát. A nagy kalákát mindig egy jól megszervezett ünnepi hangulatban eltöltött kiértékelő zárta. Lehetett ez egyszerű eszem-iszomozás, bál, helyiekből verbuvált zenekaros vagy színdarabos előadás stb. Ugye milyen jól hangzik a csoportépítésen kapott kitüntetés, oklevél satöbbi cafrangos valami helyett. Igen, eleink tudták hogyan kell ezt csinálni, s aki figyel a mai napig is tudja követni. A kommunizmusban is működött, hiszen a rendszer elleni hangulat összehozta az embereket. Komoly barátságok is születtek. Nem vala szükség arra, még ma se lenne az, hogy a sivár semmitmondó ötletekből tudományosan összekovácsolt izét nekünk megmagyarázzák más népek fiai, mert még nem vagyunk olyanok mint ők. Hiába a nagy kutyák diktálnak, s a szeretetkényszer ellen, nincs mit tenni. Ha kell, ha nem élvezni kell a csapatépítést.  Kaláka Kedvelődnök

Amikor a sok fehér közül valami tarkallik

Nagy Laji Dombja városi fele. Fotó: Nagy Laji dombjához közel lakó ipse.

 

   Zsögödország méltó része volt hajdan a Nagy Laji dombja. Ott, ahol a tehenyek (tehenek) legelésztek, s kevés fa létezett. A mindjárt teljesen eltűnőben lévő intézmény, a Poliklinika helyén, pedig tejcsarnok állt. Igen, most egyre több a ház, de még a létező, nagyjából kis fenyves erdő liget megszépíti a vidéket.  És ez hófehérbe hallgatva, ezüstfehérségét, a benne rejlő tarkaság adja vissza. Dombjári

 

„Tanügyes ügyes spórolási divattechnikák magas fokon”

 

   Nemzeti nagy betegséggé nőtte ki magát politikusaink tanügyön való spórolása. Mifelénk állásokat számoltak fel kilószámra. A kirúgások, amit elegáns trendi szóval élve leépítésnek neveztek, főleg a személyzetet érintette. Mindjárt a szomszédot kell megkérni, hogy söpörje ki szabadidejében az iskolát, és a kapust hogy végezze el, ha megkérik az „űrhajószakácsi feladatot”. Hogy pontosan ki a könyvtáros, laboráns, titkár, könyvelő, adminisztrátor, satöbbi, egy intézményen belül, magas szintű nyomozás szükségeltetik hozzá. Arról, hogy még ki milyen plusz munkát végez nem érdemes vitát nyitni, mert, ha bárki megpróbálná kideríteni, utolérné az örök rohangálás árkon-bokron át. Eme spórolásos törvényhozások következményei (ahogy hívják), hogy a kisegítő személyzetesek és más alkalmazottak úgy végzik a munkájukat, ahogy jön, mert hol jobbra, hol balra ráncigálják. Amit régebb elvégzett két vagy három fő, most egy fő próbálkozik megbirkózni a rája zúdított feladattal. Egy fő, két fő, s a fej egyre jobban fő hétvégéig, de hétvégén lohad az is, s újra jöhet a hétfő… Becsületesen elvégzett munkához már valami szuperlények lennének jók. Akkor minden a régiben tudna menni, de imigyen marad nagyjából toldozott-foldozott munka, a kifulladt munkaerőkkel. Eddig még dicshimnuszi mondatok voltak. A tanárok teljesítését is emberfeletti mércék ütik. A lehetetlen tanterv, a silány tankönyvek mellett, a plusz feladatok egyre jobban kinyiffantják őket. A papírmunkáról az ember jobb ha nem beszél, inkább csinálja, mert rögtön tenne települése körül néhány laza kört. S akkor mindezek után még minőséget követelnek…  Tanügyi

 

INGYENES GYÓGYSZEREK

 

   Háziorvossal felíratott ingyenes gyógyszereknek is áruk van!

   A kedves nejem keresztül-kasul járta az egyik Csíkszeredai városrészt, ahol a rosta lika (lyuka) s még egyel több patikában sem kapott ingyenes gyógyszert. Másnap jómagam róttam a másik városrész patikáit, s íme béütött a ménküs (mennykős) csuda, mint a -20 c fok alatti hőmérsékleten kezedbe a hideg, lőn ingyenes gyógyszer. Szinte könnyeket fakasztottam magamból... De mielőtt átvettem volna a gyógyszereket számos papírt írattak alá, s még ezek után se akarták kiadni kezükből az egészségre szánt bogyókat. Úgy éreztem, mintha nehezen válnának meg tőle, mire kiderült, hogy az ingyenes gyógyszerért fizetnem kell. Az összeg nem volt éppen a legkisebb. Kérdem én, ha egy „tájékozatlanabb”, netán pénztelenebb állampolgár akarja kiváltani ingyenes élemesztő (gyógyító) piruláit, úgyhogy laska nélkül (itt – pénz nélkül) megy a patikába, az nem fogja megkapni az ingyenes dilibogyóit? Azt hiszem, itt kizárhatjuk a kérdés fogalmát, mert benne a felelet. Hogy mégis miért ingyenes? Mert szinte ingyen van, csak eppeg (éppen) nem dobják utánad. Kedveseim, ha szabad javasolnom az ingyenes receptek mellé vigyetek magatokkal patikákat, gyógyító pénztárcát néhány bankjeggyel tarkítva. Hiszen a helyszínen ingyenesen veszik el a lóvét tőled.                        Ingyen Veddmegecske

Ami már szinte hiányzik Csíkban

Csíkszeredai Petőfi sétálóutca az újesztendőben. Kép: Petőfi utcán nyargaló

   Mi is hiányzik Csíkban! Hát az a jó hideg tél, ami határokat nem ismerve fél esztendőre is kinyúlott. Másképpen, miként nyer értelmet a lajbi alól előhúzott legalább ötven fokos köményes pálinka. Mostanság kaptunk a régi telek hajdani hóropogtatós hangulatából, és máris készen álltunk a cselekvésre. Frissítő Atyafi

 

Ha valami észbe kapja, pötyögjön ide: Szerkesztőség borbelevi@yahoo.fr, A szerkesztő úr honlapja, e, ne : www.borbelevi.tvn.hu .