Ismerje meg Botpalád község históriáját
Botpalád Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti csücskében fekvő gyöngyszem. Érintetlen természeti környezetben fekvő kistelepülés. A fellelhető iratok szerint már az 1400-as években említést kap. Botpalád Szabolcs-Szatmár-Bereg megye keleti csücskében fekszik.
Neve, a Bot személynév, talán a magyar bot főnévből alakult ki a palád viszont a Pala személynév -d képzős származéka (bár erre léteznek más magyarázatok is). Híres, nemes faluként tartották számon.
1410-ben Csaholyi Dienes birtoka. A Csaholyiakat 1429-ben újból beiktatják részeikbe.
1479-ben Malomvízi Kenderes János szerez benne részbirtokot, 1490-ben pedig a rozsályi Kún család. Amikor a Csaholyi család fiú ága kihalt a XVI. sz közepén a Csaholyi lányokat fiúsították, s iktatták be itteni birtokukba.
1810-ben 50 házából 30 volt a nemeseké, a XIX. század végén fő birtokosai: a gróf Barkóczy, gróf Teleki, Kállay, Fülep, Tasnádi, Pinkóczy, Kozák és más családok.
BOTPALÁD már az őskorban is lakott hely volt. Régen nagy erdőség vette körül, irtásos falu volt, ami a folyók árvízmentes magaslatán keletkezett. A három irtásos falut Paládságnak is nevezték: Kispalád, az Ukrán részre került Nagypalád és Botpalád tartozott hozzá.
XVIII. század végén még áll Sulyok János fából ácsolt, pincézett nemesi háza, amelyet zsindelytető fedett. A XVII. század óta tipikus kisnemesi faluvá alakult. 1810-ben Botpaládon 50 lakóházból 12 volt nemesi kúria.
Műemléki védettségű épületek: Református templom, késő barokk, 1812. Átalakítva 1857-ben. Famennyezet 1841-ből. Berendezés: szószék, papi szék, empire stílus.
Az 1920-as évek elején elemi népiskola működik a településen a fellelhető dokumentumok szerint. Jelenlegi iskola épülete 1958-ban épült az akkori technikai színvonalon modernnek számított, a XXI. század elvárásainak viszont már nem felelt meg, ezért 2009 nyarán az iskola épületének teljes felújítása, új óvoda építése kezdődött meg.
Lap tetejére