Csíkcsicsó

Csíkcsicsó (románul Ciceu) falu Romániában Hargita megyében.
Fekvése: Elhagyva Csíkszeredát-Csíktaplocát, északi irányba haladva, az első település Csíkcsicsó, amely szorosan összenőtt Madéfalvával.
Története: A falutól nyugatra sziklagerincen láthatók várának csekély maradványai. Valószínüleg a tatárjárás után épült királyi rendeletre, története nem ismert. A hagyomány szerint a ferencesek a csíksomlyói kolostor építése elött ebben a várban laktak. A falut 1566-ban említik Chijchijo néven. Petky Dávid itteni kastélyát 1706-ban Acton császári tábornok foglalta el és romboltatta le, nyoma sem maradt. A falunak a Szent Ferenc-hegyteton egykor kápolnája állott. 1910-ben 2225 magyar lakosa volt, 1992-ben 2543 lakosából 2502 magyar és 40 román volt. A trianoni békeszerződésig Csík vármegye Felcsíki járásához tartozott.

Római katolikus templom: A csíkcsicsói templom a falu központjában található közel az iskolához. A templomot 1783-ban Páduai Szent Antal tiszteletére szentelték fel, a búcsú június 13-án van, végleges, mai formáját 1839-ben kapta. A templom oszlopos része kápolna volt az 1300-1400-as években, amelynek átalakítását a lakosság számának növekedése indokolta.
A hagyomány szerint a fooltár bal oldalának végébe az eredeti kápolna tabernákuluma van beépítve. A szentély oltára 1800-ban készült, az oltárképen Páduai Szent Antal látható, alkotója ismeretlen. A külső támpillérek alapján feltételezik, hogy szentélye eredetileg gótikus boltozatú volt. Az épületet m
űemlékként tartják számon(1992), akárcsak a mellé épített plébániát.

Napjainkban a vidéki életformát kedvelo városi lakosság, vagy a pihenni szándékozó vendégek látogatnak ide, új házakat építenek. Csíkcsicsó az egész országgal összeköttetésben áll, így bárhonnan könnyedén megközelíthető.

Összeálította: Soós András