DesztillÁciÓ - DefinÍciÓk, meghatÁrozÁsok

[Azeotrop elegy] [Azeotrop összetétel] [Azeotrop desztilláció] [Ágens] [Állandó illékonysági vomal] [Biazeotrop elegy] [Csomópont] [Desztilláció] [Desztillációs görbe] [Desztillációs határvonal] [Desztillációs vonal] [Desztillációs vonalak térképe] [Egyszerű desztillácó] [Egyszerű desztillációs tartomány] [Egyszerű desztillációs tartomány] [Egyszerű desztillációs maradékgörbe] [Egyensúlyi állandó] [Egyensúlyi vektor] [Egyensúlyi desztilláció] [Elegy vonal] [Heteroazeotrop összetétel] [Heteroazeotrop elegy] [Heteroazeotrop desztilláció] [Homoazeotrop összetétel] [Homoazeotrop elegy] [Homoazeotrop desztilláció] [Ideális elegy] [Isodistribution line] [Izoterm] [Izoterm térkép] [Kondenzátum/Párlat görbe] [Kondenzációs görbe] [K-érték] [Maradék görbe] [Maradék görbe térkép] [Maradék görbe tartomány][Monoazeotrop elegy] [Nem ideális elegy] [Nyeregpont] [Ockham’s Razor] [Nyitott kondenzáció] [Nyitott desztilláció] [Nyitott elpárologtatás] [Nyitott elpárologtatás desztillátum görbéje] [Rayligh desztilláció] [Relatív illékonyság] [Szakaszos desztillációs határvonal] [Szakaszos desztillációs tartomány] [Szeparátrix] [Simple equilibrium phase transformation] [Szinguláris pont] [Összetétel tér] [Összetétel nyomvonal] [Tie-line] [Tie-line] [Unidistribution line] [Unity lines] [Univolatility line] [GFE/VLE] [VLE manifold] [GFE/VLE diagram] [Zeotrop elegy] [Üst-nyomvonal]

[Hilmen (2000)] munkája alapján.

Azeotrop elegy - olyan elegy, mely legalább egy azeotropot képez. Lehet homoazeotrop, ahol a gőzzel egy folyadékfázis tart egyensúlyt vagy heteroazeotrop, ahol a gőzzel két folyadékfázis tart egyensúlyt az azeotrop pontban.

Azeotrop összetétel - egy elegy azon összetétele, ahol az egyensúlyi (bruttó) folyadék- és gőzösszetétel megegyezik az adott hőmérsékleten és nyomáson.

Azeotrop desztilláció - olyan desztillációs eljárás, melyben azeotropot dolgoznak fel. Korábbi irodalmakban az azeotrop desztilláció csak a heteroazotrop desztilláció rövidítése volt.

Ágens - (szolvens/hordozó/entrainer): kis relatív illékonyságú és azeotrop elegyek desztillációs elválasztásához alkalmazott „segédanyag”, mely lehet folyadék vagy szilárd anyag, egy komponens (vegyület) vagy elegy (keverék). A segédanyag alkalmazásának célja, hogy a gőz-folyadék viszonyokat megváltoztatva kedvezően befolyásolja az elválaszthatóságot.

Állandó illékonysági vonal - az összetétel térben azon pontok helyei, ahol a kompnens párok relatív illékonysága megegyezik.

Biazeotrop elegy - elegy, mely két binér azeotropot vagy két terner azeotropot tartalmaz.

Csomópont - (matematikai értelemben) olyan pont, ahonnan vagy az összes (nyom-) vonal indul (instabil), vagy ahová az összes (nyom-) vonal érkezik (stabil).

Csomópont - (maradékgörbe-térképen):
- stabil csomópont (SN): a csomóponttól bármelyik maradékgörbén távolodva a hőmérséklet csökken,
- instabil csomópont (UN): a csomópontból indulva bármelyik maradékgörbén a hőmérséklet növekszik,

Csomópont - (rektifikáló és extraktív profiltérképen):
- stabil csomópont (SN): a profilok a csomópontba futnak be,
- instabil csomópont (UN): a profilok a csomópontból indulnak.

Desztillációs görbe - a gőz összetétel nyomvonala nyitott elpárologtatásnál.

Desztilláció - a desztilláció (lepárlás) a folyadékelegyek szétválasztására leggyakrabban alkalmazott művelet, amely a szétválasztandó komponensek illékonyságának különbözőségén alapul, egymás utáni elpárologtatás és kondenzáltatás útján.

Desztillációs határvonal - („distillation boundary”): a különböző desztillációs tartományokat elválasztó vonal, mely az adott desztillációs művelettel (pl. szakaszos egyszerű desztilláció vagy szakaszos rektifikálás) nem léphető át. Többkomponensű desztilláció esetén ugyanolyan termodinamikai akadályt jelentenek, mint biner desztilláció esetén az azeotropok. A desztillációs határvonalak a lehetséges összetételek terét (pl. háromszög-diagramot) desztillációs tartományokra osztják.

Desztillációs vonal - folyadékösszetétel pontok sorozata, mely egymás utáni többszöri egyensúlyi elpárologtatás és lekondenzáltatás során kapott folyadékösszetételek. A folyadékkal egyensúlyt tartó gőzt teljesen lekondenzáltatva kapjuk az új folyadékösszetételt.

Desztillációs vonal térkép - egy elegy desztillációs vonalainak összessége.

Egyszerű desztillációs tartomány - („distillation region/residue curve region”): a maradékgörbék és/vagy desztillációs vonalak azon halmaza, melyeknek azonos a kiindulási (instabil csomópont) és érkezési pontja (stabil csomópont).

Egyensúlyi állandó - ratio of mole fractions in vapor and liquid phase for the given species. Commonly referred to as vapor-liquid equilibrium ratio or K-value.

Egyensúlyi vektor - összetétel vektor a két egyensúlyban lévő fázis között, tie-line-nak is nevezik.

Egyszerű desztilláció - lásd elpárologtatás.

Egyszerű desztillációs tartomány - („distillation region/residue curve region”): a maradékgörbék és/vagy desztillációs vonalak azon halmaza, melyeknek azonos a kiindulási (instabil csomópont) és érkezési pontja (stabil csomópont).

Egyszerű desztillációs görbe - lásd maradék görbe.

Egyensúlyi desztilláció - staged distillation column where vapor-liquid equilibrium is assumed between the phases on all trays.

Elegy vonal - a háromszög-diagramon két ponthoz tartozó összetételű elegyet összekeverünk, akkor a keletkezett új elegy összetétele a két pontot összekötő egyenesen lesz.

Heteroazeotrop összetétel - (pont): egy elegy azon összetétele, ahol az egyensúlyi gőz- és bruttó folyadékösszetétel megegyezik az adott hőmérsékleten és nyomáson, a gőzfázis két folyadékfázissal tart egyensúlyt.

Heteroazeotrop elegy - olyan elegy, amely legalább egy heteroazeotropot képez.

Heteroazeotrop desztilláció - speciális desztillációs eljárás az azeotropok elválasztására, ahol egy hozzáadott komponens (ágens/entrainer) segíti az azeotrop elválasztását. Az ágens heteroazeotropot képez legalább eredeti elegy egyik komponensével.

Homoazeotrop összetétel - (pont): egy elegy azon összetétele, ahol az egyensúlyi gőz- és folyadékösszetétel megegyezik az adott hőmérsékleten és nyomáson, a gőzfázis egy folyadékfázissal tart egyensúlyt.

Homoazeotrop elegy - olyan elegy, amely legalább egy homoazeotrop képez.

Homoazeotrop desztilláció - speciális desztillációs eljárás az azeotropok elválasztására, ahol egy hozzáadott komponens (ágens/entrainer) segíti az azeotrop elválasztását. Az ágens homoazeotropot képezhet az elegy eredeti komponensekkel.

Ideális elegy - olyan elegy, amelynek gőz-folyadék egyensúlyi összefüggésére igaz a Raoult-törvény. Az ideális elegy a zeotrop elegyek egy speciális esete.

Isodistribution line - locus of points in the composition space where the distribution coefficient for a particular component is constant.

Izoterm - azoknak a pontoknak a helye az összetétel térben, ahol a hőmérséklet állandó az adott elegy gőz-folyadék egyensúlyánál. Folyadék izotermák, olyan vonalak, ahol a forráspont hőmérsékletek állandóak, gőz izotermák, olyan vonalak, ahol a harmatpont hőmérsékletek állandóak.

Izoterm térkép - diagram that shows isotherms for a given mixture in the composition space. Contour plot of one or both of the vapor-liquid equilibriumtemperature surfaces for a given mixture.

Párlat/Kondenzátum görbe - a folyadék összetétel nyomvonala nyitott kondenzációnál .

Kondenzációs görbe - a gőz összetétel nyomvonala nyitott kondenzációnál .

K-érték - lásd distribution coefficient.

Maradék görbe - („residue curve”): az egyszerű szakaszos desztilláció (maradék-) folyadékösszetétel változása a desztilláció előrehaladtával. Néhány korábbi Orosz és németnyelvű publikációban “desztillációs vonal/distillation line”-nak nevezik. (Lásd még )

Maradék görbe térkép - („residue curve map”): egy elegy maradék görbe vonalainak halmaza. Különböző kiindulási összetételekből induló maradékgörbék. (See more)

Maradék görbe tartomány - („residue curve region”) lásd desztillációs tartomány. (Lásd még )

Monoazeotropic mixture - mixture that forms only one azeotrope at each element of the composition simplex (only one binary azeotrope for each binary pair in an azeotropic mixture).

Nemideális elegy - olyan elegy, amely eltérést mutat a Raoult-törvénytől (az aktivitási tényezők nem egységnyiek)..

Nyitott kondenzáció - a pára/gőz kondenzációja a folyadék fázis folyamatos eltávolításával.

Nyitott desztilláció - desztillció anyag áram be- és/vagy kimenettel.

Nyitott elpárologtatás - a folyadék elpárologtatása a képződött gőz folyamatos eltávolításával. Egyszerű desztillációnak vagy Rayleigh desztillációnak is szokás nevezni.

Nyeregpont - (matematikai értelemben): szinguláris pont, melybe véges számú (nyom-) vonal érkezik, és amelyből véges számú (nyom-) vonal indul. A nyeregpontba csak a szeparátrixok futnak be és onnan is csak a szeparátrixok indulnak. A többi (nyom-) vonal nem éri el a nyeregpontot.

Nyeregpont - (S) (maradékgörbe- és profiltérképeken): a csomópontból indulva a szeparátrixokon a hőmérséklet egyes irányokba nő, más irányokba csökken. A görbék (maradékgörbe és különböző profilok) nem érik el a nyeregpontot.

Ockham’s Razor - principle stated by English philosopherWilliam of Ockham (1285-1347/49) that the simplest of competing theories should be preferred to the more complex, and that entities are not to be multiplied beyond necessity.

Open evaporation distillate curve - lásd a desztillátum görbét.

Rayligh desztilláció - lásd a nyitott elpárologtatást.

Relatív illékonyság - a komponens párok egyensúlyi állandóinak hányadosa.

Szakaszos desztillációs határvonal - a szakaszos desztillációs tartományokat elválasztó határvonal.

Szakaszos desztillációs tartományok - azon folyadékösszetételek halmaza, melynél a szakaszos desztillációval (végtelen tányérszámot és végtelen refluxarányt feltételezve) azonos terméksorrendet kapunk.

Szeparátrix - (matematikai értelemben): differenciálegyenlet bifurkációs pontjai, ahol végtelenül kicsi perturbáció is megváltoztatja legalább az egyik integrációs végpontot.

Szeparátrix - (maradékgörbe-térképeken): - stabil szeparátrix: határvonal, mely nyeregpontból indulva tart egy stabil csomópontba - instabil szeparátrix: határvonal, mely instabil csomópontból indulva tart egy nyeregpontba.

Simple equilibrium phase transformation- process where the composition of one phase changes according to its phases equilibrium and where the other phase is continuously removed. Open evaporation and open condensation are such processes.

Szinguláris pont- egy függvény első deriváltjának zérushelye. A maradékgörbe egyenlet szinguláris pontjait az y=x egyenlet megoldásai adják. A maradékgörbe-térkép szinguláris pontjai az azeotrop és tiszta komponens pontok.

Összetétel tér - az n-komponensű elegyek összetltel tere egy n-dimenziójú Rn vektorokból álló tér, ahol a vektor elemek összege egységnyi.

Összetétel nyomvonal (trajektória) - a desztilláló kolonna összetétel profilja állandósult vagy instacioner állapotban, vagy az összetétel változása a szakaszos desztilláció alatt.

Tie-line- lásd egyensúlyi vektor.

Tie-line curve - sequence of conjugated vapor-liquid equilibrium vectors (tie-lines) in the composition space. Here referred to as a discrete distillation line,see distillation line.

Unidistribution line - locus of points in the composition space where the distribution coeffi-cient of the given component equals unity. At each point along the unidistribution line of component i, the equilibrium vector in the composition space has a direction normal to the component i vertex of the composition simplex.

Unity lines - collective term for unidistribution and univolatility lines.

Univolatility line - locus of points in the composition space where the relative volatility of pair of components equals unity. In ternary systems, a univolatility line of the components i and j is the locus where the equilibrium vectors in the composition space point directly at the third component h vertex.

GFE/VLE - gőz-folyadék egyensúly.

VLE manifold - union of all possible vapor-liquid equilibrium pairs in a mixture.

GFE/VLE diagram - grafikai ábrázolása az elegy gőz-folyadék egyensúlyi összefüggésének, például: izoterm térkép, maradék görbe térkép és desztillációs vonalak térképe.

Zeotrop elegy - olyan elegy, amely nem tartalmaz azeotrop pontot.

Üst-nyomvonal („still-path”): az üst-folyadék összetételének (időbeni) változása szakaszos rektifikálás esetén. Reflux nélküli szakaszos rektifikálásnál (holdup nélküli kolonnát feltételezve) az üst-nyomvonal megegyezik a maradékgörbével.

 

Hivatkozás:

[Hilmen (2000)]

 

Kezdőlap Definíciók Cikkek Könyvek Linkek Konferenciák Kapcsolat - Design by GM 2006 -

© Copyright 2006 by Gabor MODLA