1. Bevezetés

 

Tájföldrajzi alapfogalmak, hazánk tájbeosztása,

éghajlati, életföldrajzi és természetvédelmi osztályozások

 

 

 

A Tolnai-Sárköz és a Szekszárdi-dombság az a két kistáj, amely Szekszárd várost közvetlenül körülveszi, magának a településnek a területe is ezek között oszlik meg. Ebben a fejezetben hazánk e két kistájának legfontosabb természeti értékeit mutatjuk be.

Bevezetésként szükségesnek tartjuk, hogy – legalább vázlatosan – megismerkedjünk a legfontosabb tájföldrajzi alapfogalmakkal, illetve Magyarország legújabb rendszertani tájbeosztásával, az éghajlati, életföldrajzi és természetvédelmi beosztásokkal.

 

1. A természeti (természetföldrajzi) táj olyan földi téregység, amely az ún. tájalakító tényezők összetett együtteseként értelmezhető. Abiotikus (élettelen) tájalkotó tényezők a földkéreg, az atmoszféra és a hidroszféra, a biotikus (élő) tájalakító tényezők közé pedig a növényzet és az állatvilág tartozik. Ennek megfelelően a természetföldrajzi táj a földkéreg, a légkör és a vízrajzi viszonyok, valamint az élővilág komplex strukturális és funkcionális egysége.

A táj dinamikusan változó, fejlődésre képes, nyílt rendszer. A tájalkotó tényezők megváltozása vagy az ember általi megváltoztatása a táj szerkezetének és működének megváltozásával jár. Természeti hatásokra általában lassú, szukcessziós szakaszokból álló fejlődés jellemzi a tájat, amit gyakran antropogén hatások zavarnak meg, amelyek szélsőséges esetekben tájrombolást is eredményezhetnek.

 

2. A természeti környezet, illetve a földrajzi környezet megnevezést gyakran a természeti táj kifejezés szinonímájaként használják. Köztük azonban jelentős a tartalmi különbség: a természeti (természetföldrajzi) környezet tartalmilag közel áll ugyan a természeti (természetföldrajzi) táj fogalmához, annál annyiban több, hogy mindig olyan konkrét környezetet jelent, amelynek alakító tényezői között antropogén (társadalmi–gazdasági) hatások is szerepelnek (vagyis az ember a táj természetes állapotát valamilyen mértékben megváltoztatta, azt átalakította, szabályozásába beavatkozott). A legáltalánosabban értelmezett földrajzi környezetet ezek a konkrét környezetek alkotják, vagyis a földrajzi környezet az élettelen, az élő és a társadalmi-gazdasági tényezők összessége.

 

3. A természetföldrajzi tájak hierarchikus rendszert alkotnak. A legkisebb egységnek azt tekintik, amelynek területén teljesen azonosak a tájalakító tényezők: ezek a tájelemek (fáciesek) (ilyen tájelem például egy adott morotva). Hasonló fáciesekből épül fel a kistájrész (pl. a Tolnai-Sárköz területén a  Duna jobb oldali ártere), amelyek összessége a kistáj (mikrorégió) (például a Tolnai-Sárköz), a kistájak középtájat (mezorégió) alkotnak (pl. a Tolnai-Sárköz, a Kalocsai-Sárköz, a Solti-sík, Vác–Pesti-Duna-völgy stb mint kistájak a Dunamenti-síkság nevű középtájat képezik), a középtájakból pedig az un. nagytájak (makroregió) alakulnak ki (pl. a Dunamenti-síkság, a Duna–Tisza közi síkvidék, a Mezőföld, a Hajdúság, Nyírség stb. középtájakból épül fel az Alföld nagytájunk).

 

4. Hazánk tájbeosztását elsősorban a felszín geológiai–domborzati–morfológiai jellemzői, valamint a területenként eltérő éghajlati, vízrajzi, talajföldrajzi és növényföldrajzi sajátságok alapján lehet elkészíteni.  

Az első – domborzati különbségeken alapuló – tájfelosztást Hunfalvy (1863–65) munkájában találjuk. A 20. században több tájbeosztás készült, a régiebbiek közül legismertebb  Bulla Béla egyetemi tankönyvben (Bulla, 1962, 1964) is megtalálható tájbeosztása. Különösen a közoktatásban, ma még eléggé általánosan a Magyarország Nemzeti Atlasza 1967-es kiadásában található tájbeosztást követik, az 1989-ben megjelent új nemzeti atlasz viszont már Magyarország természeti tájainak legújabb rendszertani felosztását tartalmazza, a kistájak részletes leírását  pedig a Marosi–Somogyi (1990) szerkesztette kétkötetes munka tartalmazza. Már a legújabb tájbeosztáshoz igazodik e fejezet szerzőjének főiskolai tankönyve (Endrédi, 2000a) is, ebben a kötetben ugyancsak azt vesszük figyelembe.

Hazánk területén legújabban 230 kistájat, 33 középtájat és 6 nagytájat (Alföld, Kisalföld, Nyugat-Magyarországi-peremvidék, Dunántúli-dombság, Dunántúl-középhegység, Észak-Magyarországi-középhegység) különböztetnek meg, a középtájak és kistájak közé több esetben ún. kistájcsoportokat (szubrégió) iktatnak (pl. a Tolnai-Sárköz – a Csepeli-síkkal, a Solti-síkkal, a Kalocsai-Sárközzel, a Mohácsi-szigettel és a Mohácsi teraszos síkkal együtt – a Csepel–Mohácsi-síkság nevű, a Szekszárdi-dombság – valamint a Völgység és a Tolna-hegyhát  – a Tolnai-dombság elnevezésű kistájcsoportba tartozik A közép- és nagytájak határait az 1. ábrán tüntettük fel, a vizsgált két kistájjal  határos kistájakat pedig az  5.  és a  40.  ábrán láthatjuk.   

 

1. ábra. Magyarország nagy- és középtájai

Marosi–Somogyi (1990) szerint, Endrédi (2000a) alapján

1: Alföld, 1.1: Dunamenti-síkság, 1.2: DunaTisza közi síkvidék, 1.3: Bácskai-síkvidék, 1.4: Mezőföld, 1.5: Drávamenti-síkság, 1.6: Felső-Tiszavidék, 1.7: Közép-Tiszavidék, 1.8: Alsó-Tiszavidék, 1.9: Észak-alföldi hordalékkúp-síkság, 1.10: Nyírség, 1.11: Hajdúság, 1.12: BerettyóKörösvidék, 1.1.3: KörösMaros köze; 2: Kisalföld, 2.1: Győri-medence, 2.2: Marcal-medence, 2.3: KomáromEsztergomi-síkság; 3: Nyugat-magyarországi-peremvidék, 3.1: Alpokalja, 3.2: SopronVasi-síkság, 3.3: Kemeneshát, 3.4: Zalai-dombvidék; 4: Dunántúli-dombság, 4.1: Balaton-medence, 4.2: Külső-Somogy, 4.3: Belső-Somogy, 4.4: Mecsek és TolnaBaranyai-dombvidék;  5: Dunántúli-középhegység, 5.1: Bakonyvidék, 5.2: VértesVelencei-hegyvidék, 5.3: Dunazug-hegyvidék; 6: Észak-magyarországi-középhegység, 6.1: Visegrádi-hegység, 6.2: Börzsöny, 6.3: Cserhátvidék, 6.4: Mátravidék, 6.5: Bükkvidék, 6.6: AggtelekRudabányai-hegyvidék, 6.7: TokajZempléni-hegyvidék, 6.8: Észak-magyarországi medencék

 

5. A Tolnai-Sárköz és a Szekszárdi-dombság természeti értékeinek tárgyalása során jellemezzük a kistájak éghajlatát, bemutatjuk növény- és állatföldrajzi helyzetét.

 Éghajlati besorolásukat Péczely (1979) éghajlati rendszere alapján végeztük (2. ábra), ami elsősorban a víz- és hőellátottság adatait veszi figyelembe.

 

 

2. ábra. Magyarország éghajlati körzetei

Péczely (1979) szerint, Endrédi (2000a) nyomán

 

1.: melegszáraz, 2.: melegmérsékelten száraz, 3.: melegmérsékelten nedves,

4.: mérsékelten melegszáraz, 5.: mérsékelten melegmérsékelten százaz,

6.: mérsékelten melegmérsékelten nedves, 7.: mérsékelten melegnedves,

8.: mérsékelten hűvösszáraz, 9.: mérsékelten hűvösmérsékelten száraz,

10.: mérsékelten hűvösmérsékelten nedves, 11.: mérsékelten hűvösnedves,

12.: hűvösnedves

 

A vizsgált kistájak növényföldrajzi hovatartozását (3. ábra), Soó (1964) alapján, állatföldrajzi besorolását (4. ábra) pedig Dudich és Móczár szerint adjuk meg.

Növényföldrajzi szempontból hazánk területének legnagyobb része a Pannóniai flóratartományba (Pannonicum) tartozik. A Pannóniai flóratartomány öt flóravidéket foglal magába (1. Alföld – Eupannonicum, 2. az Északi-közép-hegység – Matrikum, 3. a Dunántúli-középhegység – Bakonyicum, 4. a Dél-Dunántúl – Praeillyricum, 5. a Nyugat-Dunántúl vagy AlpokaljaPrenoricum (3. ábra). A flóravidékek ún. flórajárásokból állnak, a Tolnai-Sárköz a Mezőföld (Colocense) flórajárásába, a Szekszárdi-dombság pedig a Mecsek (Sopianicum) flórajárásába tartozik.

 

 

3. ábra. Magyarország növényföldrajzi beosztása

Soó szerint, Endrédi (2000a) nyomán

A: Alpesi, B: Nyugat-Balkáni, K: Kárpáti flóratartomány

A megnevezett flóravidékek a Pannóniai flóratartományba tartoznak

 (Mint flórajárást, a Kisalföld területét is az Alföld flóravidékébe sorolják!)

 

4. ábra. Magyarország faunakörzetei

Dudich és Móczár szerint, Endrédi (2000a) nyomán

 

Állatföldrajzi beosztás szerint hazánk a közép-dunai faunakerület területén található, amelynek hat faunakörzete egészében, vagy részben hazánk területére esik, ezek a következők: 1. az Alföld (Pannonicum), 2. az Ős-Mátra (Matricum), 3. a Kárpátok (Carpathicum), 4. Alpokalja (Noricum), 5. Illírvidék (Illyricum). A Tolnai-Sárköz az Alföld faunakörzetének Nagy-Alföld (Eupanno-nicum) nevű faunajárásába tartozik, a Szekszárdi-dombság pedig az Illírvidék Mecsek (Sopianicum) faunajárásába.

 

6. Az ember természeti környezetének megóvásáról és fenntartásáról, azaz a természet védelméről hazánkban jelenleg az 1996. évi LIII. törvény rendelkezik.

A törvény célja az 1.§ szerint: „a) a természeti értékek és területek, tájak, valamint azok természeti rendszereinek, biológiai sokféleségének általános védelme, megismerésének és fenntartható használatának elősegítése, továbbá a társadalom egészséges, esztétikus természet iránti igényének kielégítése; b) a természetvédelem hagyományainak megóvása, eredményeinek továbbfejlesztése, a természeti értékek és területek kiemelt oltalma, megőrzése, fenntartása és fejlesztése”.

A természetvédelmi törvény gondoskodik a természeti értékek és természeti területek általános védelméről, az ún. a tájvédelemről; kiemelt oltalom alá helyezi a védetté nyilvánított vadon élő szervezeteket, életközösségeiket,  illetve azok termő, tartózkodási és élőhelyeit; régi hazai háziállatokat, növényeket, természetes vagy természetközeli tájakat; növénytelepítéseket (parkok, arborétumok, botanikus kertek stb.), élőállat gyűjteményeket,  földtani és felszínalaktani képződményeket, barlangokat; álló- és folyóvizeket, mocsarakat; talajszelvényeket; természethez kötődő kultúrtörténeti emlékeket.

A védett természeti területeknek több típusa van (1. táblázat és 5. ábra):   1. természeti emlékek (védett forrás, víznyelő, kunhalom, földvár); 2. természetvédelmi területek (számuk 145, összterületük 26 380 hektár); 3.  tájvédelmi körzetek (számuk jelenleg 37, kiterjedésük 341 695 ha), 4. nemzeti parkok.

Kilenc nemzeti parkunk van (440 839 ha területen), amelyek a következők (zárójelben az alapítás éve és a területe): 1. a Hortobágyi Nemzeti Park (1973 – 80 549 ha), 2. a Kiskunsági Nemzeti Park (1974 – 56 761 ha), 3. a Bükki Nemzeti Park (1976 – 43 130 ha), 4. az Aggteleki Nemzeti Park (1985 – 19 892 hektár), 5. a Fertő–Hansági Nemzeti Park (1994 – a fertői rész 1977, a Hanság 1976 óta védett, a kettő 1994-ben egyesült, és csatlakozott hozzá az osztrák területen 1991-ben létesült nemzeti park is – 23 588 ha), 6. a Duna–Dráva Nemzeti Park (1996 – 49 473 ha),  7. a Balaton-felvidéki Nemzeti Park (1997 –56 998 hektár),  8. a Duna–Ipoly Nemzeti Park (1997 – 60 314 ha), 9. a Körös–Maros Nemzeti Park (1997 – 50 134 ha).

 

 

 

5. ábra. Hazánk természetvédelmi térképe

Mártha–Szentes (1999) alapján

 

 A Környezetvédelmi Minisztérium nemzeti parkot, tájvédelmi körzetet, vagy természetvédelmi területet, illetőleg azok területének meghatározott részét bioszféra-rezervátummá minősítheti (vö. 1996. évi LIII. törvény 29.§. 1. bekezdés). Bioszféra rezervátumainkat az UNESCO Ember és Bioszféra (Man and Biosphere, MAB) Programja keretében – 1980-ban – jelölték ki, számuk öt (Hortobágyi, Kiskunsági, Fertő, Aggteleki és Pilisi Bioszféra-rezervátum), területük a legújabb adatok szerint csaknem 130 ezer ha, amiből majdnem 6000 ha fokozottan védett magterület.  

A nemzetközi jelentőségű vadvizek védelméről (a iráni Ramsarban) 1971-ben elfogadott Ramsari Egyezményhez hazánk 1979-ben csatlakozott, aminek alapján jelenleg 19 úgynevezett ramsari területünk van, közéjük tartoznak a gemenci vizes élőhelyek is.  A hazai ramsari területek nagysága csaknem  150 ezer ha-t tesz ki.

Megemlítjük még, hogy az UNESCO természeti világörökséggé nyilvánította az Aggteleki Karszt barlangjait (a Szlovák Karszt barlangjaival együttesen), valamint a Hortobágyi Nemzeti Parkot.

Az országos jelentőségű védett természeti területek mellett helyi jelentőségű védett területek is vannak: ezeknek száma 1067, összterületük 35 800 ha. Ezekkel együtt ma hazánk területének 9,1 %-a védett (1. táblázat)

1. táblázat

A természetvédelmi területek összesített adatai

Mártha (1999) alapján

 

Védett területtípusok

 

számuk

összterületük (ha)

fokozottan védett (ha)

Országos jelentőségű védett területek

 

 

 

Nemzeti parkok

9

440 839

76 717

Tájvédelmi körzetek

37

341 695

30 579

Természetvédelmi területek

145

26 380

1 338

Természeti emlék

1

0

0

Országosan védett területek összesen

192

808 914

108 634

Önkormányzatilag védett területek

1067

36 000

0

Mindösszesen

1259

844 914

108 634

 

A védett és fokozottan védett növény-és állatfajokat, amelyeket hazánk területén mindenütt óvni kell, valamint a fokozottan védett barlangok körét a Környezetvédelmi Minisztérium rendeletben határozza meg. Jelenleg a 13/2001.  (V. 9) KÖM rendelet van hatályban. Eszerint a védett növényfajok száma 632, a fokozottan védetteké 63, a védett állatfajoké 828, a fokozottan védettek száma pedig 137. Ezeken kívül 6 fészeképítő hangyafaj fészkei (bolyai) élveznek védelmet. Minden barlangunk védett, a fokozottan védett barlangok száma 132.

 

Tolna megyében 12 561 ha terület áll védelem alatt, ami a megye területének 3,4%-a. Ennek 92,6%-a országos jelentőségű, a 925 hektárnyi helyi jelentőségű védett terület a megye területének mindössze 0,3%-át teszik ki. A Tolna megyére vonatkozó részletesebb adatokat a 2. táblázatban foglaltuk össze.

2. táblázat

Tolna megye védett természeti értékei

Kereszty(1998) és Mártha–Szentes (2001) alapján

 

A védett terület neve

területe (ha)

Országos jelentőségű védett területek

 

Duna-Dráva Nemzeti Park Tolna megyei része

9 685

Kelet-Mecsek Tájvédelmi Körzet Tolna megyei része

837

Bikácsi Ökörhegy Természetvédelmi Terület (TT)

53

Bogyiszlói orchideás erdő TT

36

Bölcskei tátorjános TT

 10,1

Kistápéi láprét TT

47

Németkéri Látóhegy TT

418

Pacsmagi-tavak TT

487,3

Szakadáti legelő TT

3,5

Szedresi tarka sáfrányos TT

59

Összesen:

11 635,9

A legfontosabb helyi jelentőségű védett értékek

 

Sötétvölgyi erdő, Szekszárd

503

Dunaföldvári halastó

198

Nagydorogi Szenes-legelő

88

Tengelici arborétum

36

Lengyeli park

22

Iregszemcsei park

16

Nagydorogi Banai-tó és környéke

14

Tengelici Csapó-park

14

Tengelici Bogárzó-tó

9

Hőgyészi park

8

Madocsai szlavon tölgyes

6

Dombóvári Béke-park

5

Lengyeli Anna-forrás és környéke

3

Bölcskei iskola parkja

1

Bonyhádi leánykollégium parkja

1

Gyulaji 26C jelű magyar tölgyes

0

Csapodi sáfrány (illír sáfrány), Gyulaj

0

Benedektüske

0

Dombóvári vadgesztenye fasor

0

Összesen:

925

Mindösszesen:

12 560,9

 Vissza a kezdőlaphoz                Tovább a következő fejezethez (Tolnai-Sárköz)