A MÁGNESES ÁRAM LÉTEZÉSÉNEK KIMUTATÁSA ÉS HASZNOSÍTÁSÁNAK LEHETŐSÉGEI
 

   Hasonlítsuk össze az elektromos áramot és a mágnesességet:

                                ELEKTROMOSSÁG                  MÁGNESESSÉG
feszültség:           elektromos feszültség: U           mágneses feszültség: B
áram:                 elektromos áramerõsség: I                (mágneses áram: ? )
vezetõk:                           fémek                                        nem fémek
szigetelõk:                    nem fémek                                      fémek

   Az elektromos feszültség belefagyasztható a nem fémekbe (például kristályokba), lásd: az elektrétet. A mágneses feszültség belefagyasztható a fémekbe (például vastartalmú anyagokba), lásd: a mágnest.
   Feltételezésünk: a vas mágnesesen szigetelõ anyag. Mágneses indukcióval kimutatható lenne a mágneses áram. Erre a célra kellene építeni egy mágnes generátort. Ez felépítésében olyan, mint az elektromos generátor, de benne a mágneseket elektrétekre, a fémtekercseket pedig elektromosan szigetelõ tekercsekre kell cserélni (például: damil).
   A lényeg: szigetelõ tekercsben elektrétet kell mozgatni. Ekkor a tekercs kivezetésén mágneses feszültség indukálódik és az áramkör zárásakor mágneses áram folyik keresztül a készüléken.
   Ennek kimutatása mágneses indukcióval történhet az alábbi módokon:

1. Két darab mágnesmotort kell sorba kötni. Ha bekapcsoljuk az egyiket, azaz forgatni kezdjük a szigetelõ tekercsben az elektrétet, akkor elvileg a másik motornak is mozgásba kellene jönnie.

2. Elektrosztatikus kölcsönhatás megjelenése: Elektromosan szigetelõ tekercsbe vezetett mágneses áram hatására a tekercs elektromágneses lesz és ezért szigetelõ darabokat vonz magához. Ennek oka: a mágneses áram járta vezetõ körül elektromos tér keletkezik.

3. Elektrét iránytû: a mágneses áram járta vezetõ közelében el fog mozdulni. Kérdés, hogy van e a Földnek elektromos pólusa és ezt jelzi e az elektrét iránytû?

   További hasznosítási lehetõségek:
   A számítástechnikában a nem elektronikus komputerek megvalósítása, melyek védettek az atomrobbanás impulzusától és az ufók hajtómûvének áramelszívó (?) (4 dimenziós) hatásától.
   A gépészetben különféle motorok, energiatermelõ rendszerek, stb.
   A gyógyászatban is fel lehetne használni a mágneses tér jótékony hatásait az emberi szervezetre.
   A tudományos kutatásban újfajta mûszereket, érzékelõket lehetne használni.

Készült: 1998. június 14.

Vissza a tartalomhoz

Következõ írás