Hírek   |    Kenneltörténet   |    Kanok   |    Szukák   |    Mi kutyáink   |    Im memoriam   |    Kölykök   |   Kozmetika   |   Linkek

 

KOZMETIKA

A szőrzet ápolásának folyamata kozmetikus szemmel
(a képekre kattintva megtekinthetőek nagy méretben)
 

A hosszú szőr titka a folyamatos ápolás. Nem kell mindennap fésülni a kutyát, de ha összetapad a szőre valahol a testén, azonnal ki kell bontani. Ahol összetapadt a szőr, ott szennyeződés van, ezért ha nincs időnk fürdetni , a csomós részt kibontás után fújjuk be olajjal, akkor nem tud visszatapadni a szőr. Ha nem fújunk rá olajat, akkor néhány nap múlva újra összetapad.

A szőrzet ápolásában nagy szerepe van a körülményeknek. Ha nem szeretnénk sokat fésülni az afgánunkat és nincs lehetőség lakásban tartani, akkor olyan helyet kell biztosítani számára, ami nem sáros, poros, nedves és nem is beton. A kosztól néhány nap múlva összeáll a szőre, sűrűn kell fürdetni, egy fürdés - szárítás 5-6 órát vesz igénybe. A beton elkoptatja a szőrt.

Az igazán lelkiismeretes gazdik minden evésnél hajhálót tesznek az afgán fejére, hogy a füle és a haja ne kerüljön a tálba és a kutya szájába. A hajhálót eleinte leveszik a kutyák magukról, később addig ügyeskednek, amíg a nyakukba kerül és fülük ugyanúgy lóg, mintha semmit nem csináltunk volna. Fiatal korban kell hozzászokatni, hogy hajháló van a fején, akkor napokig is rajta marad, nem zavarja, nem érdekli. Az afgánban az a csodálatos, hogy bármilyen dologtól függetleníteni tudja magát. Ha szereti a gazdit és örömet akar okozni, akkor nem akar megszabadulni a hajhálótól, és jól viseli a naponta
fésülést és a heti- két heti fürdést is.

Az tévhit, hogy az afgán agár csak magára gondol, magának él. Ő is szeretne örömet okozni a gazdájának, csak nem úgy, mint egy társasági kutya. Nem hízeleg, csak ritkán, nem szeretnek ölbe lenni, de ha a gazdi szeretne valamit, azt örömmel teljesítik . 




Ha végképp nem sikerül rászoktatni a hajhálóra, vagy biztonságosabban szeretnénk hosszan tartani az afgánunk fül szőrét felcsavarhatjuk. Természetesen csak a szőrt, vigyázni kell, hogy a fület ne csavarjuk fel. A felcsavarást 2-3 naponta le kell engedni, át kell fésülni és újra visszacsavarni. Ha nem ellenőrizzük rendszeresen, akkor a csavarás fölött csomós lesz és a bontásnál leszakad a szőr.

 

Gyakran az afgán oldal szőrét is felcsavarjuk. Ha lakásban él a kutya, erre nincs szükség, de lehet csavarni a földig érő szőr mielőbbi elérésének céljából. A felcsavart szőrt, naponta le kell engedni, át kell fésülni és újra felcsavarni, mert csomós lesz a bőrnél a szőr, ha sokáig nem engedjük le a csavarást és nem lesz egyenletes az oldalszőr.

Ha 30-40 cm-nél hosszabb az afgán oldal szőre, vagy kiskutyákat nevel, célszerü befonni vagy fecsavarni a szőrét.

Gondolatok: A kutya kozmetikázása nem szólhat a kutya kínzásáról! Ne felejtsük el, hogyha kutyánk csomós, fájdalmat okozunk neki a bontással! Kutyánk, a mi hanyagságunk miatt szenved!!! Ő nem tehet róla, hogy afgán agárnak született és azt se felejtsük el, hogy nem ő akart hozzánk kerülni, mi szerettük volna őt, ezért felelősséggel tartozunk kutyánkért! Az afgán agárnak nem csak enni kell, fésülni és mozgatni kell őket, hogy boldog, kiegyensúlyozott kutyaként élhessen közöttünk. Ha kutyánk boldog, nekünk is sok szeretet ad, de ha mindig kínozzuk a bontással, nem csak a szépítkezést fogja utálni, hanem minket is. Az afgán nagyon büszke agár, nagyon tud szeretni, akkor is szeret, ha nem mutatja ki, de ha nem szeret, akkor nagyon gonosz, makacs, bosszúálló és akaratos. Ilyenkor mondják azt, hogy buta az agár, pedig ez nem így van. Sok afgán egy gazdás és a gazdi váltásba elpusztul. Minden agár annyira okos, amennyire mi magunk neveljük! Ha szeret minket, a kedvünkért végigcsinálja a fürdést nyugodtan, a szárításnál nem hisztizik, nem kapkodja a lábát, nem ugrik le az asztalról, de ha nem szeretjük eléggé, akkor éppen azt nem akarja megcsinálni, amit mi szeretnénk! Az afgán agár a kérést jobban elfogadja, mint a parancsot.

Néhány cikkben azt olvastam, hogy az afgán agár szőrét naponta kell fésülni. Ez nem igaz. Talán elrettentésképpen írták, hogy minél kevesebben tartsuk ezt a fajtát!? Valóban kell fésülni, de el kell dönteni, hogy kiállitási szőrben éljen velünk a kutya, vagy csak hobbyból. Ha kiállitási szőrben szeretnénk látni afgánunkat, akkor sokat kell fésülni és fürdetni, mert akkor lesz igazán szép kiállitási szőrben egy afgán, ha nem csomós és nem koszos soha a szőre, mert igy tud nagyon hosszúra megnőni,de ha elég nekünk az, hogy van valamennyi szőr afgánunkon, akkor érdemes havonta kutyakozmetikushoz járni fésülésre és fürdésre, mert sok időbe telik, amig otthon megcsinálja az ember magának a kutyát.

Kiszárítjuk egyenletesen, nem forró és nem túl erős levegővel. A forró levegő megégeti a szőrt, a túl erős levegő összeborzolja a szőrt. Úgy kell megszárítani az afgánt, hogy minden szál szőr külön álljon a másik száltól és teljesen száraz legyen. Ha az afgán le van nyirva, ugyanúgy tud teljes életet élni, mint a földig érő szőrü társai. Tőlünk függ, hogy afgánunk hogy éli le az életét, mint ahogy a többi fajtánál mi emberek határozunk. A bolognesek sem kiállitási fazonban pompáznak gazdijuk oladlán és a sicuk, havanesek,uszkárok sem. stb

Ha kész a kutya és leengedtük az asztalról, dicsérjük meg, tudatositsuk benne, hogy ő szép és nagyon ügyes volt, hogy engedte magát!

Olyat is olvastam, hogy kemény munka az afgán agár fürdetése. Nem tudom, hogy értette az író, de ez sem igaz. 2-3 fürdés után a kutya engedelmesen áll a kádban és az asztalon is. Szeretni soha nem fogja a dolgot, de jól viseli. Ha nem arról szól egy afgán agár élete, hogy ritkán fésülik, csak akkor, ha már nagyon csomós és nehéz bontani a szőrt és a kutyának órákon keresztül fájdalmat okozunk, akkor jól viselik a fürdést és a szárítást is.

Talpából a szőrt ollóval eltávolítjuk ha csomós, mert rossz érzés a kutyának ha bekeményedett csomó nyomja a lábujjait és akadályozza a mozgásban. Ha nem csomós, akkor csak azt a szőrt nyírjuk le ami a talppárnán túlnőtt.

A mancsot sosem nyírjuk körbe!

Karom: A kutyák karma állandóan nő, éppúgy, mint az ember körme. A rendszeres mozgatással azonban le is kopik. Ha normális lábállásnál a karom a földig ér, akkor vágni kell, mert hosszú.

Lágyéknál ha szükséges, ha csomós, le lehet nyírni a szőrt, de nem szükséges. Lányoknál és fiúknál is célszerű a szőrt meghagyni, mert vizeletürítéskor elvezeti a vizeletet a földre, így a comb szőrzet nem lesz nedves, nem tapad rá a por. Ezzel is megelőzzük a csomósodást. Természetesen, ha becsomósodik a szőr ezeken az érzékeny területeken, nem szabad kínozni a kutyát a bontással, inkább kinyírjuk, de csak a csomót, a többi szőr megmarad.

   

Fej: a mai afgánok a céltudatos tenyésztés során annyira szőrösek, hogy a fej egész felületét szőr borítja. Ki kell alakítanunk a szép fejformát. Az orron a szőrt nyírni kell, a szemek fölött kb. 1 cm-ig, de nem szabad nagyon rövidre nyírni, mert a kutyát ez zavarja és szúrja, vakarja a hátsó lábával a pofáját. A sok vakarás eredménye a seb, amit tovább vakar és a por miatt teljesen elfertőzi. Célszerű olyan gépfejet választani, amelyik legalább 3 mm szőrt hagy és azzal átnyírni az orrot és a nyak alsó részét minden irányban. Sokszor előfordul, hogy a szőr nem azonos irányban nő, ezért minden irányból nyírnunk kell, hogy egyenletes legyen.
A nyak at nem kell nagyon lenyírni, csak az álltól 4-5 cm-t. Természetesen ezt nem lehet általánosságban lenyírni, mert minden kutyának más a testfelépítése, a nyak hosszúsága. Vannak rövidebb nyakú kutyák, ami természetesen nem kizárási ok a tenyésztésből, de ezeknél a kutyáknál jobban kell hangsúlyozni a nyakat, mélyebbre kell nyírni. A nyak alsó részén kb. 20 cm-es nagyságban nem nő meg teljesen hosszúra a szőr, ezért kiáll a kutya testétől és vastagítja, rövidíti a nyakat. Ritkítani kell belőle és lerövidíteni a szőrt ollóval, hogy a nyak valódi hosszát ne takarja el.

A nyak oldalsó élén is megnő a szőr, erre sincs szükség, le kell ritkítani. Ez a rész trimmelős lenne, de a legtöbb esetben ez lehetetlen. Az afgán agár jellegzetessége, hogy hosszú a nyaka, ennek látszani kell. Bármennyire is sajnáljuk a szép szőrt lenyírni a vállig, meg kell tennünk, hogy kutyánk szép hosszú nyakú lehessen.

A hát a martól a farokig trimmelendő. A hátvonalnak látszani kell!

A far lejtős, ennek is látszani kell! A csípőcsont alatt kb. 1-2 cm-ig kell trimmelni a fart.

 

 

 


Farok
: Minden esetben a felső élét nyírni vagy ritkítani kell! Az alsó részén megmarad a szőr, de ollóval ki kell igazítani, hogy ne legyen bozontos. A farnál hosszabb a szőr, majd egyre rövidül. A farok gyűrűben végződik, a gyűrűn nem kell szőr. Általában a farok magasan tüzött. Ha alacsonyan tüzött, akkor célszerü a farok közepétől a gyűrű irányában kopaszra nyirni és csak kevés és nem túl hosszú szört hagyni. Ritkán, de előfordul, hogy az afgán farkán nincs rendezett szőr, ilyenkor célszerű kopaszra nyirni. A kiállitás szempontjából mindegy, hogy melyik formában van nyirva az afgán farka.

A fül alatt a szőrt nyírni kell, a fülnek a pofa mellett szorosan kell lelógni. Ha a fül alatt sok szőr marad, eláll a kutya füle a fejétől és a koponyát is erősiti. A fül szőrzete mindig hosszú, ezért mindenbe belelóg. Nagyon gondosan kell ápolni, célszerű befonni vagy felcsavarni, ez nem zavarja a kutyát.

A testen levő szőrt közösen kell ápolni a gazdinak és a kutyakozmetikusnak. Az afgán agár egész testét szőr borítja. Ahogy telnek az évek, egyre hosszabb a szőr, egyre nehezebb fésülni. A fésülést mindig alulról kezdjük. Legjobb, ha a kutyát az oldalára fektetjük, a szőrt felhajtjuk és a hason kezdjük el a fésülni, majd haladunk feljebb. A lábakat is ugyanígy.

Fürdésnél a kutyát olajos samponozás után, balzsamozzuk. A sampont is és a balzsamot is minimum 10 percig a szőrön kell hagyni, hogy beszívja az olajat és puha legyen a szőr szárítás után, így hosszabb ideig marad a szőr csomómentes és könnyen fésülhető.

A bontásra 2 lehetőség van, mind a 2 megoldás jó. Vagy szárazon kibontjuk a szőrt és csak utána fürdetjük a kutyát, vagy megfürdetjük csomósan, jól bebalzsamozzuk és utána bontjuk. Ez utóbbit csak akkor ajánlom, ha a kutya 3-4 hétnél nem régebben fürdött és volt fésülve 2 fürdés között , mert a nagy csomókat a fürdés után nem lehet bontani és a nagy csomóból a szennyeződést nem lehet teljesen kimosni.

Bodnár Szilvia
kutyakozmetikus

 


Bodnár Szilvia
1211. Budapest, Csőgyár u. 56.
Tel.:06-30/347-4848
E-mail:
b-sziszi@freemail.hu
Copyright 2008 - Miklós Szabina & Eskashem Kennel