Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Syngenta- börtön, avagy a magyar méhészet kimúlása 2-ik kiadás .

Bencsik JózsefBencsik József



Ugyanezen cím alatt, már megjelent 2013.05.03-án a honlapon “Syngenta”- börtön, avagy a magyar méhészet kimúlása I., ebben a témában fogalmazott , egyeseknek « rázós » írásom. Váljék a honlap becsületére! Történt az, miután Méhészet szaklapban (2013/04) megjelent a Syngenta, közismert, méreggyártó tröszt, kezdeményezése : « Méhlegelők telepítése ». No lám a tröszt tudja a méhéket nem csak irtani, hanem támogatni is ! Az még csak érthető, ha a Méhészet szaklapot nem érdekli holmiféle IRET (Igazságos, Részarányos, ésszerű, Törtető) háborgások. Ezekből semmi haszon! Elvégre is, a szaklaphoz nem tartozik semmilyen méhészet érdekvédelmi kötelezettség. Megkapták a méreggyártó tröszttől, a leközlés díját, a többi meg nem fontos. Sajnálatos módon, most újra felszínre került, ezúttal egyenesen a Méhészújsàg 2014 augusztusi számában is.
Bátorító meglepetésként olvasom ugyanakkor az OMME Elnök Úr egyben a Méhészújság igazgatójának gondoskodó vezércikk írásait , úgy mint a tudósító híreket, az újság minden egyes számában. Jó volt olvasni a helyérdekű szervezetek beszámolóiról is. El kell ismerni : az elnöki felelősség óriási. A kötelességek tömege , a tennivalók óriási súlya, állandóan a vállán. Nem véletlen ha, elkerülte figyelmét a méreggyártó Syngenta csalafinta fogása. Lehetnek ilyen nehézségek a szervezeti szaklap szerkesztőségében is ?
Nem könnyű a tájékozódás. Vannak ugyanis, akik,  hátulról, csalafintás ajánlatokkal sompolyogva közelednek . Így, például, a Syngenta méreggyártó tröszt. No lám! Ők nem akarják irtani a méheket a szereikkel, hanem egyenesen segíteni, támogatni akarják a méhészeket, virágos méhlegelők telepítésével ! Tessék, telepítsetek virágos mezőket, útszéli területsávokat a magyar méhészek, és oda járjatok méhészkedni és nem pedig a Syngenta rovarirtó gyártmányokkal mérgezett repce, napraforgó, . . . táblákra. Nem de csalafinta, egyben hatásos elgondolás? Könnyen lehet ilyet eljárásokat ajánlani az egyszerű ártatlan János bácsi méhészeknek, oly annyira, hogy még a méhészeti szakemberek figyelmét is elkerüli.
A mindkét szaklapban megjelent cikkek fényképei, tökéletesen kimutatják, messzire kiabálják a csalafintaságot. A 26-ik oldalon már cím fölötti nagyobbik fényképen látható, egy virágos mező, az erdőszélen, de sehol egy kaptár! Az egyik oldalon már lekaszálva, a másikon teljes virágzásban. A közeli szomszédban, a virágos mezőben, meg olyanféle ipari mezőgazdász repcetáblája sárgállik. No, gazdája, már bizonyára, a Syngeta rovarirtók, gaztalanitók, gombairtó. . . szereket is használja.
A Syngeta Kft elgondolása szerint az erdőszéli fák alá telepített kaptárok méhei csakis a Syngeta Kft által létesített, virágzó mezőt látogatják, és rá se néznek a virágzó repcetáblára! Holott, azok is, a röpkörzetben vannak . No de ezek a méhek, ugyebár nem bolondok! Oda már nem mennek, tudják, hogy azok a Syngenta mérgezettek! Azt csak éppen az odatelepedett méhész nem tudja, és az így jó!
Míg a kisebbik képen a virágos útszél menti virágmező, közvetlen szomszédságában, valamiféle Syngeta méreggel csávázott növénysorok sokasága látható. Még csak ezek után fognak virágba borulni. De nagyobb esőzés alkalmával a csávázó szerek a talajból a felszínre kerülnek, amelyekből a a méhek is ihatnak (neonikotinoidok 5 400 szorosan mérgezőbbek mint a régi DDT!) Ugyanakkor “guttation” Sygenta mérgekkel telített cseppekből , reggelenként a méhek is legelhetnek .
Ez idő alatt, a virágzó útszélen, felvilágosító, hirdető táblákon, hasznos értesülések olvashatok a Syngenta virágmezők dicsőségére. No lám, nem de méhészeti, jót akaró bizonyítványok ezek?
Tessék, menjenek a méhészek a Syngenta virágmezőkre, és ne a tröszt mérgeivel kezelt ipari növényekre! Nem de (IRET) Igazságos, Részarányos, Ésszerű, Törtető rendszerű elgondolás? No persze a méhek is “tudják” milyen fontos szerepet játszik a biováltozatosság a táplálkozásukban. A nap folyamán szorgalmasan kutatják mindazokat a virágokat amelyek pillanatnyilag a leghatásosabb, a legfrissebb virágport termelnek. Azt is tudják, hogy az egyoldalú táplálkozásnak súlyos és hátrányos következményei lehetnek . Éppen ezért akár a Syngenta-kukorica virágporát is, esetenként gyakorta gyűjtik is, legyen az rovarirtóval csávázott növény.
Ma azonban már nem divatos keskeny kukorica ültetvények beszorítása más ültetvénysávok közé. Mint ahogy történt régen, az akarva akaratlanul, esetenként szerte szétszórt vegyes területeken termelt, repce, here, napraforgó . . . sávokon. Ma mezőgazdasági termelés, iparosodott, mi több (OGM) egynemüsített. Ma, hatalmas összefüggő területeken, gépek segítségével, öntözéses eljárással, csávázott veteményezéssel, műtrágyázással, ipari módon történik a termelés. A Syngenta tröszt is azon fáradozik, hogy így folytatódjék! Hol itt, a méhészet jövője? A pénz beszél, a kutya ugat, a karaván halad! De mennyire így , amikor még a kutya se ugat ! (magam se?) ? Legutóbb pedig biztató eredménnyel járt a magyar méhészeti ágazat fölháborodása, az akác fajta kizárása, EU -os ajánlata ellen. Vajon nem így a méheket tömegesen írtó szerek ellen is? Örvendezhet a Syngenta tröszt? Az mezőgazdasági iparban, kiadós a jövedelme!
Egy, csak egy reménye lehet a méhészeknek : a biogazdálkodás elterjedése! Tessék azon fáradozni!
Francia földön a méhészeti szaklapokban nap mint nap folyik küzdelem a mezőgazdaság vegyszerezése ellen. Legutóbb, (2014/08), rendkívül megrázó egyoldalas vezércikk, Mr Belval, elnök (UNAF) tollából . Ajánlatos lenne minden fölvetett méhészeti nehézséget magyar szemszögből is elemezni! A 7-ik oldalon szervezeti sajtóközlemény neonicotinoidokkal szemben. Tudományos kutatások kimutatták annak káros hatását már a biováltozatosság csökkentésével is. Beszámoló a 4-ik “Biováltozatosság” országos gyűléséről, míg a 9-ik Oldalon a “Langedoc-Rousillon “ vidék méhészei különleges nehézségeiről, a szenátusban, szemben a VM miniszterrel. A 10-ik oldalon, az UNAF szövetség elnökének levele, a VM miniszterhez, a Pireneusok és Tarn vidékei elszenvedett méhveszteségek ügyében. Majd a 24 -25 oldalon “Colloque” a Szenátusban a méhek tiszteletben tartása a mezőgazdaságban, 173 képviselő által aláírt határozati javaslat ügyében. Míg, a 26-ik oldalon egy oldalas levélminta, amelyet, bárki méhész vagy szervezet, aláírva, megküldhet a képviselőjéhez : támogassák a 173 képviselő parlamenti kezdeményezéseit a méhek, a környezet védelmében. Majd a 28- ik oldalon, hivatkozási pontok fölsorolása. A további oldalakon, szokásos szakmai, gyakorlati, elméleti, írások. Ez utóbbi rövid felsorolás, kis rávilágítás a francia méhészeti szaklapok, vegyszer iránti túlérzékenységére, közöttük , allergia a Syngenta gyártmányaira!
Elnézést kérek a Tisztelt Olvasóimtól, az lRET (Igazságos, Részarányos, Ésszerű, Törtető) szellemben fogalmazott megjegyzéseimért. Elismerem, nem könnyű azokat esetenként elviselni. A Syngeta Kft az ilyen nehézségek elviseléséből meríti bátorságát, és nem utolsó sorban a megélhetését . Örüljön az aki nincs rászorulva ez utóbbira!
joseph.bencsik@free.fr 2014 augusztus

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.14 másodperc