Európai Méhész

Trans

Bejelentkezés

Felhasználónév

Jelszó



Elfelejtetted jelszavad?
Új jelszó kérése

Régi oldal


Az érdem ott kezdődik ahol a szolgálati akarat!

Bencsik József
Jó tudni arról amikor írásaimat figyelemmel kísérik. Elvégre is, az elgondolás, a fogalmazás a tisztázat nem kis fáradsággal jár, nem dolgoztál hiába . Természetesen lehet véleményeket formálni a méhészet érdekében tett elfogultságaim mellett, vagy ellen. De azoknak semmi különös hatása a dolgok folyására. De a cselekvésre ösztökélés, a tett, a kezdeményezés, kiállás a döntő. Valójában a hőbörgéseim sem a méhésszövetség vagy ép az egyetlen monopol szaklap a Méhészet ellen irányul ( újra ismétlem, szerintem ezek mindegyikéből legkevesebb kettő is kellene!) Így nem a KATKI mint intézmény megszüntetésének örvendenék, hanem a sokszorosításának! Innen messziről azonban úgy látszik, Magyarországon senki nem hadakozik a kialakult helyzet, mint a tömeges méhpusztulás ellen ! Ez a kép messzemenően fölfokozódik amikor is összehasonlításra kerül a sor a nyugati országokban, nem ok nélkül kialakult helyzettel A magam részéről, igazában csak, okszerű részarányos tettekre, célratörő kezdeményezésekre, szeretnének ösztökélni.
A külföldi, a francia szaklapok minden hónapban 5-6, tudományos vélemény nyilvánítással, tiltakozó írással, tele, tele. Az “Abeilles et Fleurs” (2013/4) az egyik országos francia méhészeti szaklap 8-9-10 oldalán olvasható: már a Limousin -i (országrész) orvosok is társulatot alapítottak a növények, kémiai szerezése folytán beállt környezeti szennyeződés korlátozására. Számos földművelő esett pl. súlyos betegségbe kémiaszerek, rovarirtók használata folytán, de most már nem csak egyetlen ok. Ezek a kémiaszerek nyomai megtalálhatók egyre bővebben, egyre vastagabban, fölhalmozódnak évek múltán úgy a talaj felszínén mint a talajvízben. Az orvosok szerint, az állandó korlátlan kémiai szerezés, nem csak a méhekre veszélyes, de a “kétlábú emlősökre” is Az egyik országos méhésszervezet, (mert Francia földön van több is!) az UNAF máris szövetségre lépett velük. De szoros közreműködésben állnak 16 más , természetvédő mozgalommal is. Nem véletlenül sikerült, a tiltakozásaik folytán, betiltatni legutóbb jó néhány veszélyes rovarirtó szer alkalmazását. Francia földön tehát szervezkedik az ellenállás. A különböző méhész és egyéb szervezetek nem egymás ellen acsarkodnak (jó magyar szokás) hanem egymással versenyeznek, ki tud hatásosabban, nagyobb eredményeket elérni. Eredmény: esetenként máris hátrálásra kényszerülnek a rovarirtók gyártói és alkalmazói.
Szerintem is sajnálatosnak tartható a KATKI intézet szegénysége folytán beállt kutatási programhiányok. Különösen így, a rovarirtók hatása, méhészet oldalán, témában. Úgy érzem problémák vannak a szemléletváltásban is. Figyelemre méltó tanulmányt találtam ugyan, például a Méhészet 04, 05/2013 számában. Az MMOE megbízásból a “Hazai Pannon méhünk 1-2” címmel íródott, 2x2 teljes oldalon, ha jól tudom a KATKI gondozásában. Ezen tanulmány folytán, most már azt is tudjuk milyen “Pannon méhünk” pusztulnak el, tömegesen, évről évre az országban . De, hogy miért, és milyen körülmények folytán az, kérem, úgy látszik nem lényeges azoknak akik a kutatási programokat meghatározzák, pénzelik. De nem okoz sehol semmi sürgős gondot, fölhívni a méhészek figyelmét figyelmét a méhek egészségi egyensúlyának fölborulására, a tömeges pusztulás veszélyére (25%?). Így ez jellemző még inkább a VM -ben ? Mialatt az, más EU országokban e veszély már elismert tény. Legutóbb is, már betiltottak, későn bizonyos (neonikotinoidok) rovarirtók alkalmazását, számos országban, amikor a károk már bebizonyosodtak. Na jó- jó, azok az országok méhészeti “kis hatalmak” Magyarországhoz képest. Az ilyen országokban végzett tudományos kutatások nem érvényesek a Magyar Méhészeti Nagyhatalomban. Vajon talán éppen ezért, ugyanazok a neonicotinoid rovarirtó szerek Magyarországon, méheket nem zavarják, nem okoznak betegségeket, se a méheknek se a kezelőiknek, se pillanatnyilag se később se nyíltan se alattomosan? No lám még az OMME vizsgálatai szerint se? No de hol lehet a tömeges méhpusztulási károkról tudományos közleményeket, és milyen hivatalos kimutatásokat olvasni? Minden bizonnyal nem a VM közleményeiben? Hát akkor, kitől, milyen, kutató intézménytől, szervezettől várható az országban törtető kezdeményezés ? Vajon mindenki egyöntetűen megelégszik mint a VM miniszter úr az OMME vizsgálataival? Talán nem lenne szükség a KATKI- ra se? Mert ugyebár Magyarországon ilyen rovarirtók betiltására nincs szükség”! Feltehetően annál kevésbé tudományos vizsgálatokra?
Érdekes módon, és bizonyára nem véletlenül, a Bayer-Syngenta méreggyártó nemzetközi tröszt is ezen a véleményen? Lehet hogy a VM- ben is “innen fúj a szél”? Ki tudja milyen összefüggések, lobby nyomások, pénzelések, előnyök, mozognak, folynak a háttérben, a nagyipari mezőgazdálkodás, a rovarirtó, a gyomirtó kémiai vegyszerek, műtrágyák gyártói . . . közreműködésével ? Akarva, akaratlanul fölvetődhet némi kétely, még akkor is ha a miniszter úr hivatalosan tagadná az érdekösszefüggéseket. De lehet e egyáltalán ilyeneket tagadni ? Természetesen lehet! Igy történt az egy közel múltban előfordult tényleges francia esetben is. Legyen szabad megemlíteni röviden, és tanulság ként?
Alig egy hónappal ez előtt, egy botrányos miniszteri csalás, pénzcsúsztatás történt, Franciaföldön. Bizonyára híre terjedt Magyarföldön is, de talán csak halvány ráutalásokkal. Mr Quysaque úr, költségvetés miniszteréről, hírek terjedtek: Eltitkolt pénzösszeggel rendelkezik egy svájci bankban. Az országházi gyűlésen ezt, hivatalosan, és nyilvánosan is beszédében hangosan tagadta! A svájci bank azonban kénytelen volt rövidesen megerősíteni a tényt, valószínűleg tanúskodások folytán. Kiderült, hogy jelentős pénzösszeg volt letétben a miniszter úr nevén, amelyet egy gyógyszer gyártó laboratórium utalt át számlájára közvetlenül a svájci bankba, nyilvánvalóan valami személyes szolgálat fejében. Történt az imigyen, éppen a költségvetési miniszterrel, pontosan megadóztatás elkerülése végett. Természetesen országos botrány, a miniszter úr kénytelen volt lemondani. No lám így megy ez mindenütt, nem csak az afrikai országokban, de Európa szerte is? A Magyar méhészek részére marad a remény: nem így a magyar VM miniszter úr, az országos méhésszervezet, az egyetlen szaklap, és a rovarirtó trösztök összhangja, egyetértése esetében ?
Más oldalról, honnan tudni, és milyen tudományos vizsgálatok bizonyítják a rovarok számottevő tömeges pusztítását előre megjósolni? Volt-e, van-e intézmény, amelynek pontosan ilyen veszélyek kiszámítása, fölbecsülése a feladata? Vajon elképzelhető –e, hogy alkalmasint, esetenként, nincs is rovarinvázió veszély, és nem szükséges rovarirtó kezelés. Ez esetben fölösleges a rovarirtás, fölösleges költség és nem utolsó sorban fölösleges környezetszennyeződés ! Ártatlan gyermeki elképzelések? No majd a “Syngenta-Bayer” méreggyártó tröszt megtudja mondani rovarinvázió mindig lesz! Lehet tréfálkozni is? A VM szerint semmilyen esetben nem szabad védelem nélkül hagyni számos mezőgazdasági termelési ágazatot, függetlenül attól, hogy van, vagy nincs rovarinvázió kilátásban ? Mint ha csak a neonicotinoid-ok feltalálása és alkalmazása előtt nem is lett volna termelés?
De mi történhetne, amikor a KATKI többek között szolgálati kutatási tervekkel, ajánlatokkal jelentkezne a rovarirtók hatásáról a méhekre? Tanulmányozni, kimutatni tudná a rovarirtás elkerülhetőségét, esetenként szükségességét, avagy szükségtelenségét? Úgy tudott, a gyakorlat is igazolja, az EU bátorít, és esetenként elfogad, a megindokolt környezetvédelmi kutatási tervek készítését, pénzelését. Lehet az természetesen, függetlenül a méhészet, mint olyan, nemzeti támogatásától. Elvégre is a környezetvédelem EU közérdek. Úgy tudott, lehet a megindokolt kutatási tervek pénzelésére pályázaton indulni. Lásd a korábbi írásaimban gyakran emlegetett Nottingham-I Műszaki Egyetem nemzetközi kutatócsapat méhészeti kutatásainak EU pénzelését: = egy millió négyszázezer € ! Nem semmi!
Ezidáig, sem a Méhészet szaklapban, sem az OMME- ben, senki nem tiltakozik, nem tüntet, szemben a rovarirtókkal, a kémiaszerekkel. Ja igen, már megint elfelejtem : miniszteri állítások szerint, arra nincs szükség! Magyarországon nincs veszély, a rovarirtók nem okoznak tömeges méhpusztulást. No lám a magyar méhésszervezetek “vizsgálatai “ is ezt bizonyítják! Ott kérem nincs ilyen gond? De vajon miért utasítja vissza írásaimat az uralkodó szakoligarhia, amikor ilyen veszélyekről írok, amikor a nyugati országokban történő eseményekről számolok be, amikor azokat összehasonlítom a hazai helyzettel? Ugyanakkor miért molesztálja hátulról, azt a független honlapot, (Európai Méhész -t) Nem tudok róla hogy molesztálnának ,ha így is lenne meg sem halottam, hátam mögött mindenki azt mond amit akar :)Imre amely leközli írásaimat? Mert máshol, úgy látszik, a szakmai összhang, az egység (egypártrendszer, “céh” rendszer) fontosabb mint rovarirtók okozta képzeletbeli veszélyek? Miért működik össze alkalmasint a szakma “egysége” rovarirtók alkalmazása terén nem csak a VM- mel, de akár rovarirtó trösztökkel. Lásd a “Syngenta” méreggyártó indítványát, a Méhészet szaklapban 2013/04, a virágmezőkről szóló legendák ügyében megjelent írásom!
Okfejtéseim fölhasználhatók akár hivatkozásokkal. A korszerű üzenetközvetítők segítségével (Internet) bárkinek továbbítható!
joseph.bencsik@free.fr 2013 május 18

Comments

Hozzászólások

Még nem küldtek hozzászólást

Hozzászólás küldése

Név:

Ellenőrzőkód:
Ellenőrzőkód


Generálási idő: 0.03 másodperc