A honlap fejlesztés alatt áll!
Nos, akkor jöjjön egy kicsit bonyolultabb kapcsolás. Ez egy angol nyelvû oldalról származik.



A kapcsolás közepén látható nagy négyszög egy integrált áramkör (IC). Ezeket számokkal és/vagy betûkkel jelölik, nevük gyakran a gyártóra utal. Pl. az NE jelölés a National Semiconductor gyártó jele. Az övék az LM jelzés is. A szám (555) az IC tipusára utal. Ha venni akarunk ilyen IC-t, elegendõ az 555-re hivatkozni, nem szükséges gyártói kódot is megadni.
Az 555 IC gyakran elõfordul a kapcsolásokban, afféle univerzális idõzítõ. Segítségével a nagyon kis idõtartamok (hangfrekvenciás rezgések) ugyan úgy elõállíthatóak, mint a viszonylag hosszú (több órás) idõtartamú idõzítések. Ezt ki is használjuk a kapcsolásokban!
Az idõzítés a külsõ, "passzív" elemektõl függ. Erre még késõbb visszatérek, most azonban lássuk a kapcsolás lényegét. Az IC körül alig néhány elem látható. Az ellenállásokat, kondenzátort, LED-et már ismerjük. Van azonban egy új elem, a potenciométer. Ez egy olyan ellenállás, melynek értéke a névleges értékétõl a 0-ig folyamatosan változtatható. (Itt 100 kOhmtól 0 Ohmig.) Ebben a kpacsolásban ez a potenciométer a villogási frekvencia beállítására használható. A potméter (nevezzük eztán röviden így) egy tengellyel van felszerelve, ezzel egy csúszkát mozgathatunk, mely a középsõ kivezetésre van kivive. A két szélsõ kivezetés között a névleges ellenállás mérhetõ. A potméter az egyik szélsõ kivezetés és a középsõ kivezetés között a beállított ellenállás-értéket adja. A másik szélsõ és a középsõ kivezetés között a névleges értékbõl az elõbbi értéket levonva kapott érték mérhetõ. Ha tehát a fenti potméter 40%-60% állásban van, akkor az egyik szélsõ és a középsõ kivezetés között 40, míg a másik oldalon 60 kOhm értékek mérhetõk.
A kapcsolás érdekessége, hogy akár egy, akár két LED-et képes villogtatni (utóbbi esetben felváltva). Ez esetben a kapcsolást ki kell egészíteni az alul lévõ elemekkel, az X és Y pontok között.
A kapcsolás NYÁK maratási rajzát, rajta az alkatrészek beültetési rajzával >>> itt <<< találod.
(Jó kis gyakorlat a NYÁKok rajzolásának gyakorlásához!)
Aki ezt a kapcsolást sikeresen megépítette, annak már nem okoz nehézséget egy egészen komoly kapcsolás megépítése sem. A következõkben egy ilyen kapcsolást mutatok be.

Lássunk tehát egy egészen komoly kapcsolást... Harcolj a spam ellen! Katt ide!