|
A pontos idő:
Ez a rovat azok számára készült, akik szeretnek szabadtűzön főzni vagy esetleg az olvasottak alapján kedvet kaptak hozzá. Az alábbiakban szeretnék tanácsot adni, ahhoz hogy egy-két ismertebb és kevésbé ismert bográcsos illetve szabadtűzi ételt hogyan készítsünk el.
Néhány tipp a főzéssel, sütéssel kapcsolatban:
Halak, fiatal állatok húsát vízben áztatni, agyonmosni nem ajánlatos, mert az értékes, ízes szövetnedvek nagy része kimosódik belőle.
A fagyasztott húsokat csak hideg vízben vagy szobalevegőn ajánlatos kiengedni, mivel a hirtelen kiengedett hús zavarossá teszi az ételt.
Nyársnak legjobb a kökény- és a fűzfavessző, mert állják a tüzet. Sok más cserje- vagy favessző szagosítja az ételt.
Mindig a nyárs vastagabb végét háncsoljuk le, faragjuk hegyesre és laposra. Ha nagy darabokat (pl.: fácánt) húzunk fel rá, akkor kétfelé hasítjuk, illetve behasítjuk a hegyes végét, és két helyen szúrjuk bele a sütendő darabba, hogy megakadályozzuk az elfordulást.
Levesek, halászlevek főzésére felül szűkített bográccs a legmegfelelőbb, pörköltek, paprikások, sültek részére pedig a hagyományos széles szájú bográcsok.
Főzés előtt ajánlatos a vasbográcsunkat parázsra téve kiégetni. Főzés után pedig minél korábban kimosni, kitörölni vagy megszárítani és zsírral bekenni, hogy ne rozsdásodjon.
Piros paprikát forró, sercegő zsírban vagy olajban tűz fölött elkerverni csak azonnal víz hozzáöntésével vagy a bogrács levételéve szabad. Ellenkező esetben a paprika megég, megkeseredik.
Pörkölteket, paprikásokat sózni főzési idejük utolsó harmadában szabad csak, amikorra az izomrostok már föllazultak. Ellenkező esetben végeik megkeményednek, és sokára főnek meg.
Gombaételek sózása, fűszerezése nagy óvatosságot igényel. Csak akkor csináljuk, ha már összeesett, tömege megállapodott. Egyébként a felszívó hatása minimális, kevesebbe kíván minden fűszerből, mint a húsok.
Ha alufóliában sütünk-főzünk, lazán tekerjük a fóliát, hogy a felszabaduló gázok és gőzök ki ne pukkasszák.
Néhány tipp a tűzrakással kapcsolatban:
Tűzrakáskor a két legvastagabb fahasábot tegyük legalulra, és rá a többit, hogy több levegő jusson az égéshez.
Hirtelen lobbanó, gyorsan forraló tüzet vékony, száraz ághegyekből, vastagabb kórókból rakhatunk.
A tűzrakáshoz célszerű akácfát használni, mivel az felhasogatva nyersen is jobban ég, mint a többi faféle.
Ha a darabokat nem párhuzamosan, hanem ferdén, rézsút rakjuk egymásra, akkor több levegőt kap a tüzünk és jobb az egés.
Ha a tüzünk nem kívánt errőségűre vált át, visszafojthatjuk, ha fadarabbal leütögetjük, lenyomkodjuk a parazsat.
Most, hogy titsztában vagyunk a főzés, sütés, tűzrakás fortéjaival nekiláthatunk elkészíteni az alábbiak közül az átalunk preferált ételt.
Néhány szabadtűzi étel elkészítésének menete:
A gombafejeket megtisztítjuk, felaprózzuk, és hideg vízben átmossuk. Majd sós vízben félig megfőzzük, megabáljuk. Ezután a bográcsban hagymát pirítunk zsírban, pirospaprikát keverünk bele, és belerakjuk a gombadarabokat. Kévés vízben főzzük, sűrűn kavargatva. Amikor a víz elforrt, borssal és egy késhegynyi kakukkfűvel megszórjuk. Sót ne tegyünk sokat bele, és levétel előtt, mert nem szívja magába így könnyen elsózható. Esetleg levétel előtt lehet rá ütni egy-egy tojást is ízlés szerint.
Hozzávalók 6-8 személyre:
1,5-2 kg gomba,
10-15 dkg zsír,
3 fej hagyma,
2-3 kávéskanálnyi pirospaprika és bors,
1 késhegynyi kakukkfű,
só,
esetleg fejenként 1-1 tojás.
Vissza a választható ételekhez!
A marhapörkölt készülhet juhból, sertésből, őzből, vadnyúlból és marhából. Az utóbbi elkészítését írom le:
Megjegyzem, hogy a húst feldarabolás után, főzés előtt érdemes hideg vízben áztatni akár egy napig is. Erre a célra a legalkalmasabb egy rézből készült üst, de egy sima bogrács is megteszi, ha az előbbi nincs.
Először felolvasztjuk a zsírt a bográcsban. A zsírt úgy adagoljuk hogy 1 kg húshoz két evőkanálnyi kell. Azután hagymát szórunk rá (amelyet érdemes húsdarálóval felaprózni), bőven, az előbbi húsadagra számítva egyet-egyet. Majd abáljuk, puhítjuk, miután ezzel kész vagyunk levesszük a tűzről és pirospaprikát kavarunk bele egy evőkanálnyit három-három kg húshoz. Ezután beletesszük a húst is. Teszünk rá néhány zöldpaprikát, fele annyi érett paradicsomot (ha télen készítjük, akkor zsírtalan konzervlecsót), majd visszatesszük a tűzre. Felöntjük bő vízzel, hogy a hús puhuljon. Miután a víz felforrt, kevés vegetát, néhány gerezd összetört fokhagymát, ízlés szerint borsot, csípős paprikát és kevés majoránnát kavarunk bele. Majd főzzük, mindaddig amíg a hús meg nem puhul. Sózni csak a víz elpárolgása után szabad, mert a sok lé látszata becsapós, és a hús rágóssá válik. Fontos, hogy egyre gyorsabban és sűrűbben kavargassuk, ahogy a víz lassan elfő.
Hozzá körítésképpen enyhén sós, petrezselyemleveles vízben krumplit főzünk meg esetleg tésztával is tálalhatjuk.
Hozzávalók 3-4 személyre:
1 kg marhahús,
2 csapott evőkanálnyi zsír,
1 közepes fej hagyma,
2-2 kg húshoz 1-1 evőkanálnyi paprika,
fél paradicsom,
1 zöldpaprika, télen fél evőkanálnyi zsírtalan lecsó,
késhegynyi vegeta,
1 fej fokhagyma,
bors és csípős paprika,
késhegynyinél kevesebb majoránna,
1 kg húshoz 4-5 közepes nagyságú krumpli, só
Vissza a választható ételekhez!
Gombaleves
Mindegyik ehető gombából, de leginkább a vegyesből elkészíthető ez az étel kivéve az őzláb gomba, mivel az rágós.
A gombákat megmossuk, felszeleteljük. Azután a bográcsban egy jó kanálnyi zsírt felolvasztunk, s egy, jó apróra vágott vöröshagymát megdinsztelünk benne. Miután jól megpárolódott, beleszórjuk a felszeletelt gombát. Körülbelül negyed óráig hagyjuk gyenge tűzön, közben kavargatjuk, s felöntjük bő vízzel. Miután felforrt, teszünk bele kevés babérlevelet, néhány szemes borsot, és tovább főzzük. Amikor már puhák a gombák, belekeverjük a habarást, s ízlés szerint sózzuk. Miután felforrt levehetjük a tűzről.
Vissza a választható ételekhez!
Fasírt bográcsban vagy fóliában
A legjobb fasírt marha- és disznóhúsból, fele-fele arányban készül. A húsokat kicsontozás után fokhagymával ledaráljuk. Borssal, félédes paprikával, sóval, zsemlemorzsával, ledarált száraz kenyérbéllel és felvert tojással összegyúrjuk. Majd meleg vizes kézzel kis labdákká formáljuk. A labdákat fóliába csomagoljuk, és parázsban vagy sütőben megsütjük.
Vissza a választható ételekhez!
Húsos szalonna nyárson krumplival
Nyárson sütve nagyon finomak a hasaalji húsos szalonnák, mert nem túl zsírosak és könnyedén, gyorsan elkészíthető. A sütendő darabot félbevágjuk. Először felhúzzuk az egyiket, mögé fél krumplit, fél hagymát, és még egyszer az egészet. Hosszú nyársat használjunk, mert állva, rézsút lefelé tarva sütjük, hogy a szalonnazsír végigfolyhasson az egészen, végül pedig a tűz melletti kenyérszeletekre. Csak parázs felett sütjük, így nem kormolódik, nem szenesedik meg a szalonna.
Vissza a választható ételekhez!
Karaj kolbásszal töltve fóliában
A karajt vagy a tarját kétujjnyi vastag szeletekre vágjuk. Keskenyebb oldalukon egy-egy mély nyílást vágunk, és mindegyikbe egy só-bors-majoránna keverékkel bedörzsölt kolbászcikket teszünk. Ha száraz, nem zsíros a hús, szélesebb oldalaira szalonnaleveleket borítunk. Amelyeket előzőleg megsózunk. Ezután kétszer alufóliába csavarjuk és parázsban megsütjük. Kibontás után tejszínnel vagy tejföllel leöntjük.
Vissza a választható ételekhez!
Halászlé halászlékockákból és halból
A bográcsban kevés vízben, 2-3 fej apróra vágott hagymát megdínsztelünk. Beleteszünk 2-3 felaprózott halászlékockát. Ezután annyi vizet adunk hozzá, hogy könnyen szétfőjjön benne. Majd beletesszük a már előzőleg besózott haldarabokat. Egy-két csöves paprikával, egy paradicsommal vagy egy evőkanálnyi sűrítettel és sóval ízesítjük. Majd addig főzzük, amíg a hal meg nem puhul.
Vissza a választható ételekhez!
Krumpli parázsban (tejföllel)
Ez egy retentő egyszerűen elkészíthető ízletes "étel". A krumplit héjával együtt parázsban megsütjük, majd meghámozzuk, gyengén megsózzuk, és tejfölbe mártogatva fogyasztjuk el.
Vissza a választható ételekhez!
Lecsó tojással
Bográcsban készítjük el, zsírban karikákra vágott sok hagymát dinsztelünk. Amikor ezzel kész vagyunk zödpaprikát és kevés érett paradicsomot szeletelünk rá. Egy-egy csípős paprika jó ízt ad neki. Lassú tűzön kavargatjuk, majd megsózzuk. Mielőtt levennénk a tűzről két-három tojást ütünk rá és elkeverjük.
Vissza a választható ételekhez!
Rablóhús fóliában
Bármilyen nyársra felhúzható hús jó hozzá; lehet tyúk, fácán, sertéshús vagy marhahús. A fémnyársra, következőket húzzuk fel sorrendben: szalonna, hús, gomba és hagyma. Majd ízlés szerint sóval és borssal hintsük meg. Azután óvatosan, lazán kétszer becsavarjuk fóliába. Majd beágyazzuk a parázsba, természetesen a nyárs vége az kint marad. :). Tíz percig puhítjuk, ezalatt többször is meg kell forgatni. Ha végeztünk ezzel, kivesszük a parázsból, lebontjuk róla a fóliát, és rézsút tartva a parázs felett sütjük. Úgy kell pirítani, hogy a szalonnazsír végigfolyjon az alatta lévőkön, onnan pedig kenyérre csöpögtetem, nyomkodom. Sütés végeztével az egészet felaprózzuk, összekeverjük, és nyers illetve érett paradicsommal vagy savanyított cseresznyepaprikával fogyasztjuk.
Vissza a választható ételekhez!
A szalonnás füstölt sonkát hüvelykujjnyi csíkokra vágjuk. Kevéske vízben forraljuk, megpuhítjuk, s amikor elforrt a víz, saját zsírjában sütjük. Két fej apróra vágott vöröshagymát sárgára pirítunk benne. Beleszórunk egy kis piros paprikát, és amikor elkeverjük, bő vízzel felöntjük. Ezután teszünk bele 50-70 dkg csíkokra vágott káposztát. Őrölt borssal fűszerezzük, vághatunk bele esetleg egy zöldpaprikát is és egy kisebb paradicsomot. Amikor a káposzta puhulni kezd, szórunk bele még félmaréknyi gombát összevagdalva. Szórhatunk bele szárított gombát is, de azt előbb tegyük. Levétel előtt 10-15 perccel csipetketésztát is teszünk bele. Néhány perccel múlva leöntjük tejföllel és levesszük a tűzről.
Vissza a választható ételekhez!
![]() |
Vissza a főoldalra |