Támogatók

 

Küldjön 1%-ot a Gyermekünk Jövője Alapítványnak

adóigazgatási számunk: 18643116-1-12.

A támogatott bölcsőde

 

Intézmény neve: Bátonyterenye Város Bölcsőde Igazgatóság

                            II. számú Bölcsőde

Intézmény címe: 3078 Bátonyterenye Gyermekek útja 11.

Telefonszám:      06-20-913-8790

Alapítója:            Bátonyterenye Város Önkormányzata

Alapító okirat kelte: 2000.05.04.

Működési engedély kelte: 2003.01.27.

Felügyeleti és Irányító szerv: Bátonyterenye Önkormányzat

                                               Képviselő Testülete

 

                                                                                         A Bölcsőde története:

 

Bátonyterenye 1989. 03. 01-én kapott városi rangot, szétszórt településrészekből összetevődő város. Lakosainak száma meghaladja a 15.000 főt.

Bátonyterenye Nagybátony és Kisterenye összevonásával lett egy település. Intézményünk a kisterenyei település részen helyezkedik el. A Bölcsőde 1956-ban épült, 44 férőhellyel. Az alacsony kihasználtság miatt, többször férőhely módosítást hajtottak végre. Jelenleg 10 férőhellyel működik. 2002-ben a gondozott gyermekekhez viszonyított kihasználási %: 126 %-os volt.

2000. augusztus 01-től a városunkban élő 0-3 éves gyermekek ellátását, mint Bátonyterenye Város Bölcsőde Igazgatóság tagintézményeként látja el. A nagybátonyi település részen az I. sz. Bölcsőde 25 férőhellyel működő tagintézmény.

 

Az intézmény jogállása, gazdálkodási jogköre:

 

Részben önállóan gazdálkodó költségvetési szerv, gazdasági és pénzügyi feladatait az Egészségügyi Gondnokság látja el. Az intézmény alaptevékenység szerinti működéséhez szükséges pénzügyi fedezetet az Önkormányzat éves költségvetésében biztosítja.

Intézmény vezetője: Bölcsőde Igazgatóság Vezető

Tagintézmény vezetője: Tagintézmény Vezető

 

A bölcsőde feladata, funkciója:

 

Napközbeni kisgyermek ellátás, magas színvonalú gondozó-nevelőmunka biztosításával. A bölcsőde szociális ellátás, azon belül a gyermekjóléti alapellátás része. 1998-tól az épület leválasztásra került, itt kapott helyet a Családsegítő Központ, majd a Gyermekjóléti Szolgálat is.

 

                                                                                         Épület, udvar, tárgyi feltételek:

 

Az épület felújítására szükség lenne, azonban a jelen gazdasági helyzetben egyelőre radikális változás nem várható.

Az udvar, játszókert áthelyezése, kialakítása folyamatban van, mindehhez szülői segítséget és támogatást kap a bölcsőde folyamatosan.

 

 

Tárgyi feltételek: A gyermekátadó bútorzata régi és kopott, cseréje indokolt lenne. A terasz a levegőzésre alkalmas, azonban a kinti altatásra nem megfelelő. A gyermekek saját ruhában vannak a bölcsődében, saját eldobható pelenkát használnak. A textiliák (ágynemű, törölköző, abrosz, konyharuha) pótlását is a költségvetésből próbálja a bölcsőde megoldani. A játékkészlet pótlása is a költségvetésből történik, ezen kívül pályázati pénzből, szülők ajándékaiból vásárolnak új játékokat.

 

 

                                                                         Az intézmény jogállása, gazdálkodási jogköre

 

 

Részben önállóan gazdálkodó költségvetési szerv, gazdasági és pénzügyi feladatait az Egészségügyi Gondnokság látja el. Az előirányzatok feletti rendelkezési jogosultság teljes jogkörű. Az intézmény alaptevékenység szerinti működéséhez szükséges pénzügyi fedezetet a fenntartó Önkormányzat éves költségvetésében biztosítja. A munkamegosztás és felelősségvállalás rendjét külön megállapodás rögzíti.

Intézmény vezetője: Bölcsőde Igazgatóság Vezető

Tagintézmény vezetője: Tagintézmény Vezető

Az igazgatóság vezetője képviseli az intézményt, gyakorolja a munkáltatói jogkört.

Az intézmény működési területe: Bátonyterenye Város közigazgatási területe.

Az intézmény, vállalkozási tevékenységet nem folytat.

 

                                                                               A Bölcsőde alaptevékenysége, feladata

 

A Bölcsőde a családban nevelkedő 3 éven aluli gyermekek napközbeni ellátást, szakszerű gondozását, nevelését biztosító intézmény. Ha a gyermek a 3. életévét betöltötte, de testi vagy szellemi szintje alapján még nem érett az óvodai nevelésre, a 4. évének betöltését követő augusztus 3l-ig nevelhető, gondozható a bölcsődében.

A bölcsőde a fentieken túl, végezheti a fogyatékos gyermekek korai habilitációs és rehabilitációs célú nevelését és gondozását, a gyermek 6 éves koráig.

(Gy.v.t. 41.§.)

 

A bölcsőde az alapellátáson túl, szolgáltatásként segítheti a családokat speciális tanácsadással, időszakos gyermekfelügyelettel, játszó csoport, ill. gyermekhotel működtetésével, házi gyermekfelügyelettel, játék és eszközkölcsönzéssel, valamint gyermekétkeztetéssel. Továbbá biztosítja a magas színvonalú gondozó-nevelőmunkát az ellátottak számára.

 

                                                                                       A bölcsőde funkciója, feladatköre

 

A dolgozó szülők 0-3 éves korú gyermekeinek gondozása-nevelése klasszikus bölcsődei keretek között. A csoport napirendje, szervezési kérdései, gondozási-nevelési gyakorlata a szokásos módszereknek megfelelően történik.

A bölcsőde a tevékenységét a vonatkozó gyermeki és szülői jogok és kötelességek figyelembe vételével végezheti.

 

                                                            A bölcsőde kapcsolata, kapcsolatrendszere, társadalmi szerepe

 

A társadalom igénye, hogy gyermekek felügyeletéről szervezett keretek között gondoskodjanak. Az Önkormányzat felelőssége a gyermekek napközbeni ellátását megszervezni, biztosítani. A bölcsőde együttműködik a Gyermekjóléti Szolgálat, Családsegítő Központ, Háziorvos, Gyermekorvos, Védőnő, Óvoda, Nevelési Tanácsadó, Korai fejlesztés, Gyermekvédelmi Szakellátás, Gyámhatóság szakembereivel.

A családlátogatás, a szülővel történő fokozatos beszoktatás, a napi találkozások során, a szülők megismerhetik a bölcsődei nevelés elveit és gyakorlatát, a gondozónő a szülő segítségével megismerkedik a gyermek egyéni szokásaival. Ezek a tapasztalatok kölcsönösen segítik az együttnevelés megvalósítását, a kapcsolattartás.

 

                                                                                          A bölcsőde férőhelyszáma

 

Jelenleg 10 fő

 

                                                                                     A bölcsőde nyitvatartási ideje

 

Munkanapokon 6-17 óráig.

 

                                                                                  A gyermekek felvétele a bölcsődébe

 

Kérheti a szülő, azonban javasolhatja a szociális rászorultság alapján a körzeti védőnő, a háziorvos, a gyermekorvos, a szociális – családgondozó, a Gyermekjóléti Szolgálat, valamint a Gyámhatóság.