LELKIPÁSZTORI
TEVÉKENYSÉG
SZENTMISE-
IDÕPONTOK
Szent Erzsébet Szeretetotthon - Miskolc-Hejõcsaba

MKR IGENAPTÁR

HONLAPTÉRKÉP

E-MAIL A PLÉBÁNIÁNAK

E-MAIL A SZERKESZTÕNEK

Miskolc-Hejõcsabai Római Katolikus Templom
MEGKÖZELÍTÉS TÖRTÉNET SZOLGÁLATOT TELJESÍTETT LELKIPÁSZTOROK KÉPEK
Történet
   E község a Hejõ nevet viselõ melegvizû patakjától kapta nevét; 1945-ben egyesítették Miskolc városával.

    Az 1067 körül készült határjáró oklevél említi a csabai utat, Soba névalakban. A Miskolc nemzetség birtoka volt. Az 1334/35. évi pápai tizedjegyzék szerint ekkor már állott a Szentháromság tiszteletére szentelt temploma. Zsigmond király idejében három malma volt, ezek közül egyet a király csereként a diósgyõri pálosoknak adott át, Mátyás pedig azt a nyolc épületet magában foglaló jobbágytelket is, melyben a király szokott lakni Csabán, ugyancsak a diósgyõri pálosrendieknek adományozta, de a XV. században a tapolcai apátságnak, illetve mindszenti egyháznak is volt itt birtokrésze. 1515-ben Péter nevû plébánosa egyben tapolcai apát volt.

    A XVI. század közepén a törökök többször feldúlták Hejõcsabát. A reformáció korán elterjedt, 1577-ben reformátusok bírták a régi katolikus templomot, de amikor a XVII. század végén a falu megint pusztává lett, ez a kváderkövekbõl épített templom is omladozni kezdett, ezért a visszatelepedõ református lakosság 1710 körül újonnan épített magának fatemplomot, a régi kõtemplom végleg elhagyatottá vált. Hejõcsaba 1732-ben jobbára miskolci és ónodi nemesek borméréseibõl állt, 1746-ban Szirmay Tamásnak, továbbá az Aszalay, Bárczay családnak birtoka volt. Ekkor még látható volt a falu közepén a félig lebontott régi kõtemplom és bár a püspök célszerûnek látta helyreállítását, a földesurak e célra nem voltak hajlandók áldozni, a nép viszont nagyon szegényes sorsban élt. De 1762-ben ez a kislétszámú katolikus hívõsereg Simon János molnár közremûködésével felépítette a kõtemplomot, Gyümölcsoltó Boldogasszony tiszteletére. Falai azonban gyengék voltak, ezért 1816/17-ben újjáépítették, 1826-ban kívülrõl támpillérekkel is megerõsítették. 1951-ben Márton Lajos festõmûvész kifestette.

     A katolikus hívek a XVIII. század közepén a mindszenti plébániához, majd 1772-tõl az akkor felállított görömbölyi plébániához tartoztak.

     1945-ben az érsekség a görömbölyi plébániához tartozó Hejõcsaba leányegyházban szervezõlelkészi állomást létesített s miután dr. Révész Béla lelkészhelyettes buzgólkodása folytán 1947-ben felépült a paplak, az egyházmegyei fõhatóság 1951-ben Hejõcsabát Görömbölytõl leválasztva, önálló plébánia rangjára emelte.

     Az 1816/17-ben újjáépített plébániatemplom klasszicizáló, mûemlék jellegû, titulusa: Gyümölcsoltó Boldogasszony.

 

Forrás:

Soós Imre: 11. Miskolc-Hejõcsaba. In: Soós Imre: Az egri egyházmegyei plébániák történetének áttekintése. Bp., Szent István Társulat. 1985. 129-130. o.




A weblapot készítette és továbbfejlesztette: Moldován Máté
A weblaphoz további segítséget nyújt: Bihari Ágnes

©2006-2011 Miskolc-Hejõcsabai Gyümölcsoltó Boldogasszony Római Katolikus Plébánia