LELKIPÁSZTORI
TEVÉKENYSÉG
SZENTMISE-
IDŐPONTOK
Szent Erzsébet Szeretetotthon - Miskolc-Hejőcsaba

MKR IGENAPTÁR

HONLAPTÉRKÉP

E-MAIL A PLÉBÁNIÁNAK

E-MAIL A SZERKESZTŐNEK

Miskolc-Tapolcai Sziklakápolna
MEGKÖZELÍTÉS TÖRTÉNET SZOLGÁLATOT TELJESÍTETT LELKIPÁSZTOROK KÉPEK
Történet
A Szikla kápolna a Bükk-hegység délkeleti lankásabb széli részén található, mintegy 250 méter tengerszint feletti magasságban közel „a hegy tetejéhez”. Megközelítése Tapolcáról a szabad strand melletti útról a Fenyő utcán, majd ebből balra hajló Brassói úton lehetséges. Az utca felől 1985-ben készült székely kapun léphetünk be a templom előtti kertbe. A székely kapun P. Szabó Pius és a készítés évei vannak kivésve. A kerten keresztük kiépített szilárd út vezet a templom bejáratához.

A terület ahol a Görömböly-Tapolcai barlang található egykor Verebes tanyaként volt ismert, juhászok használták akolként, ember és jószág szállásaként. 1930 tájékán a terület tulajdonosa Pataky Rudolf volt, akinél Dr. Szabó Pius erdélyi ferences atya, tábori főesperes nyaranként vendégeskedett. Az itteni séták során az atyának támadt az a gondolata, hogy a barlangból sziklába vájt templom létesüljön. Pataky támogatta az elképzelést és a templom céljára 650 négyszögöl területet is adományozott. A templom tervezési munkálatait az akkor még fiatal Menner László építőművészre bízták. A kivitelezés 1935. és 1936-ban történt (ezen évszámok a templom bejárati ajtaján is láthatók). A munkálatokat az erdélyi Ferences tartomány anyagilag is támogatta. Felszentelésére 1937-ben került sor, Szabó Pius atya szándékára Jézus Szíve tiszteletére.

A templom építése, pontosabban kifejtése mellett lelki centrumot is, rendházat is elképzelt mivel ez a hely szemlélődésre, imádkozásra igen alkalmasnak találtatott. A II. világháború azonban közbe szólt, ezen álom nem valósulhatott meg. 1945-ben Pius atya Máriaremete kegyhelyre búcsút vezetett, itt halt meg, itt is lett eltemetve.

A háború borzalmai a Szikla kápolnát is elérték. A lepusztult, elhagyatott kápolna ajtajára 1968-ban valaki nagypapírra kiírta „meghalt az Isten”. Az akkori pap nyomban ráírta, hogy következő vasárnap mise lesz a Szikla kápolnában (az első mise a Szikla kápolnán belül készített kis kápolnában történt). Mivel a Szikla kápolnát a külvilágtól csak a bejárati kovácsoltvas kapuk választották el az időjárás viszontagságai (eső, hó, szél) a templom hajójában érezhetőek voltak. A 70-es évek elején kezdődött el a Szikla kápolna felújítása: ülőalkalmatosságok, szobrok beszerzése, a bejárat üveg fallal való lezárása. Nagyobb felújítás 1985-ben történt világítás bevezetésével, a padlózat szintjének süllyesztése és kőlappal való burkolása, a szentély szintjének emelése, szemben miséző oltár, és olvasóállvány készíttetése.

A helyrehozott Szikla kápolna tulajdonjogát Pius Pater Rendi Központja szerinti Kolozsvári Rendtartomány 1970-ben a Hejőcsabai Plébániára írta át. A templom búcsúja Jézus Szíve napján van. A szentmisék télen, nyáron 10 órakor kezdődnek. A Szikla kápolna gondozását, karbantartását a Hejőcsabai Plébánia biztosítja, innen látják el az egyházi szolgálatot is. A templomban pár éve urnatemető létesült. Tervbe vették, hogy a közeljövőben Pius atya hamvait az általa megálmodott kápolnában helyezik el.

 

Forrás:

Széman Sándor: Miskolc Tapolcai Szikla Kápolna története.

Széman Sándor: A Szikla kápolna bemutatása.



A weblapot készítette és továbbfejlesztette: Moldován Máté
A weblaphoz további segítséget nyújt: Bihari Ágnes

©2006-2011 Miskolc-Hejőcsabai Gyümölcsoltó Boldogasszony Római Katolikus Plébánia