A falu, északnyugati irányban, 10 km-re fekszik Hódmezővásárhelytől, a Tisza folyó partján. Területe, már az Árpád-korban lakott volt, később a zalavári bencés apátság halászóhelye. A település létezésének első írásos nyomai, a XI. századig követhetők vissza. Szent István alapította egykor a zalavári bencés monostort, s nekik adományozta többek között Szent Adorján
Mártír pusztát. A legkorábbi írásos emlék, I. István 1024-es keltezésű oklevele említ környékünkön fekvő birtokot és egyházat. A Tisza a középkorban bővelkedett halakban, ezért Árpádházi királyaink, több halászóhelyet is adományoztak távoli kolostoroknak. Így került Mártély, a zalavári apátság tulajdonába. Mártély nevének kialakulásáról, a mai napig többféle feltételezés létezik. Az egyik szerint, Mártély neve, az egykori kolostor védőszentjének nevéből - Zenthadrianmartyr, Adrianmartír, Adorján marthel, Martel, Martély, Mártély - alakult ki az idők során létrejött szóalakulás miatt. Az itt élők, elfeledték
a messze fekvő kolostori templom nevét, s a mártír szó átformálódott, s jelentettea falu nevét.
Forrás:
www.martely.hu
A Mártélyi Tisza holt ág története, hidrológiai jellemzése.
A Mártélyi Tisza holtág a folyó szabályozása során alakult ki, a túlfejlett kanyar átvágásával, a 206,880 -209,020 folyamkilométer között. (86.sz. átvágás)
Az átvágás vezér árkát a folyó elfogadta és viszonylag rövid idő alatt (l889-92) kialakult az új élő meder. Az átvágástól napjainkig a holt meder az északi végén teljesen feltöltodött. A déli végén a mesterségesen fenntartott csatorna (fok) segítségével, kis és középvizek esetén is megmaradt a vízjárási kapcsolata a folyóval. Az optimális üzemvízszint esetén a víztükör hossza 4.77 km, a legnagyobb szélesség l75 m, a legkisebb 85 m. A legnagyobb mélység az l850 m szelvény térségében több, mint 7,00 m.
Magas vízállás esetén (Mindszenti vízmércén 550 cm) a partélen átbukó víz tölti, illetve üríti a medret.
Az összekötő csatornára épült tiltós műtárgy megfelelő kezelésével, a part él magasságát el nem érő kisebb árhullámok esetén gravitációsan frissítő víz engedhető be az élő Tiszából. Ugyanez a műtárgy akadályozza meg az üdülés és horgászat szempontjából optimális vízszint csökkenését az év jelentős részében.
Az optimális vízszint a Hódmezővásárhelyi Önkormányzat, a Kiskunsági Nemzeti Park, a Dobó Ferenc Horgász Egyesület, az ATIVIZIG Hmvhelyi Szakaszmérnöksége által közösen megállapított 440 cm (+- 20 cm). A vízmérce a Mártélyi belvízi szivattyútelep hullámtéri csatornája torkolati átereszének homlokfalán található. A 0 pontja 74,48 m Bf . Az optimális üzemvízszint abszolút magassága 78,88 m Bf.
A Mindszent-Székkutasi öntözőrendszer kiépítése óta (1996) a holtág közbenső öntözővíz tározó. A fokon lévő zsilip mellé telepített szivattyútelep az élő Tiszából öntözővizet emel be a holt mederbe.
A holt meder 3950 fm szelvényéből ágazik ki a következő átemelést biztosító Szegfűi öntözó szivattyútelep tápcsatornája. A holt meder 75 %-án átfolyó öntözővíz a jó minőség fenntartását segíti.
Forrás:
www.dobof.hu
Nagyobb térképre váltás
Horgászat
1971 óta tájvédelmi körzet. A szépséges "Dög-Tisza" - így nevezik a helyiek -, szinte már-már egyedülálló a holtágak között az eredeti, ősi táj megőrzésében.
A déli végén, a Foknál remek helyeket kínálnak a víz alatti bokrok, és a vízben álló fák. A vizet imitt-amott sulyommező borítja, nem kevésbé jó búvóhelyet nyújtva ezáltal a halaknak. Az üdülőtelep csónakjai között kevés hely marad a parti horgászatra, kicsit északabbra viszont a strand kanyarjában (Gyémánt-kanyar) vízről, partról egyránt próbálkozhatunk - itt a van a legmélyebb víz a holtágban, a meder hirtelen tör lefelé, aránylag kemény. A fejebb lévő laposon (Sárgási-lapos) a sekély víz dominál, még odébb (Szekfu) buja parti növényzet nehezíti meg a horgászást. Az északi vég kanyarjában (Kerek-tó) ismét kiszélesedik a holtág, itt a belső ívben kivágott fák színesítik a képet.
- Kezelő:Dobó Ferenc HE
- Terület:46ha
- Átlagmélység:3,5m
- Fenékviszonyok:iszapos
- Akadók:több helyen vízbe dőlt fák
- Növényzet:fűz-, nyárligetek, sásos, gyepes részek, lebegőhínár
- Halak:harcsa, nyurga ponty, süllo, csuka, amur, balin, keszegfélék, törpeharcsa
- Rekordok:harcsa 41 kg, nyurgaponty 12 kg, csuka 8 kg
- Telepítések:tavasz, ősz
- SzabályokOrszágos horgászrend+helyi szabályok
- Csónakhasználat:bérelhető
Jegyváltás: helyben a Horgász presszóban, és Hódmezővásárhelyen
Megközelítés
Bp. felől a 5-ös út - Szegednél a 47-es út - majd Hódmezővásárhelyen Szentes felé balra a 45-ös úton röviden - a város vége előtt ismét balra Mártély felé.
A csongrádi Tisza híd irányából a 451-es úton - Szentes után jobbra kanyarodva - Szegvár és Mindszent érintésével - Mártély.
Mártélyon az üdülőtelep irányába lekanyarodva - a gáton keresztülhaladva érjük el a vizet.
Kerékpárúton is jöhetünk Hódmezővásárhelyről közvetlenül Mártélyba
A holtág bal partja a déli és északi oldalon járható, középső része rossz földúton érhető el, jobb partjához az Ányás-sziget felől erdei utakon juthatunk.
Mártélyi napijegy a következő helyeken kapható
- az egyesület irodájában,
- a Czero horgászboltban (Hódmezővásárhely, Kaszap u. 21)
- Mártélyon a Horgász presszóban (nyitva. 05-22 óra), a vasútállomás mellett
Forrás:
www.dobof.hu