Dr. Csizmadia László

 

Dr. Csizmadia László


      Előadás
      Életrajz
      Munkásság

Dr. Csizmadia László
szakmai tevékenysége

Dr. Csizmadia László 1958-ban, mint nappali joghallgató kezdett a Nemzeti Szállodában, érettségizett felszolgáló tanulóként dolgozni. 1960-ban átkerült az akkor újra megnyíló Gellért szállodába. Ott portán és étteremben dolgozott. 1961-ben egy félévre ki küldték Erfurtba dolgozni. Onnan hazajőve a Gellért szálló étteremvezető helyettese lett. 1962-ben nyárra lehelyezték a Tihanyi Motelbe üzletvezetőnek, majd 1963. március 1-től a HungarHotels egri Önelszámoló egység étteremigazgatója lett. 1964-ben kezdett oktatni Egerben. Kezdetben a szakmunkásképzésben, majd a szakközépiskolai képzésben 2-3 szakmai tárgyat is tanított 1968-ig.

Ekkor másodízben kapott meghívást a budapesti Felsőfokú Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakiskolától, hogy vállalja a vendéglátás- és szállodaszervezés tantárgyak oktatását docensi munkakörben. Ekkor jött fel Budapestre. Oktatás mellett az akkori tanüzem vezetését is átvette, mintegy ötvözve az elmélet és gyakorlati oktatás közvetlen irányítását és fejlesztését. Élelmianyag kutatásokat is vezetett. A Magyar Szakács és Cukrász Szövetség elnökségének is aktív tagja volt.

Az 1969-ben főiskolává fejlesztett felsőfokú szakiskola tanterv és tantárgy fejlesztéseiből kivette részét. A későbbiek során az idegenforgalmi tanszék kiépítésében nagy szerepe volt. Mint karigazgató, majd főigazgató helyettes és 1993-tól megválasztott főigazgató sokat tett, hogy az idegenforgalmi és vendéglátó főiskolai képzés Európa szerte elismerté vált. Az ő nevéhez kapcsolhatjuk a Felsőfokú Szakmenedzser első tanterveinek és oktatási rendszerének kialakítását. Ebből a rendszerből országos hálózat létrehozását is ő kezdeményezte.

Az általa kezdeményezett, majd irányított PHARE pályázatokba a külföldi partnerek mellett számos vidéki, pedagógiai főiskolát (Eger, Nyíregyháza, Kaposvár, Szombathely, Győr, Zsámbék) is bevont, ahol elkezdődött, kezdetben a felsőfokú idegenforgalmi szak menedzserképzés, majd egyes helyeken beindították az idegenforgalmi főiskolai képzéseket is. Több tárgy fejlesztésében, tananyagának összeállításában és oktatásában is, példásan kivette részét. Több jegyzet, szakkönyv, szakcikk szerzője. Több szaktárgy felelőse. Számtalan nemzetközi és hazai konferencián vett részt, s többet maga szervezett.

Ugyancsak mentora volt, az általa kiépített széleskörű nemzetközi kapcsolatok segítségével, az angol és német nyelven 1992-ben beindított idegenforgalmi és szállodai szakképzéseknek, amelyek nemzetközi akkreditációját is segített megszerezni. A főiskola azon gyakorlati képzés fejlesztéséből is kivette részét, amelynek során 1992-től bevezetésre kerülhetett a 8. félévi menedzser asszisztensi gyakorlat, ami már az európai idegenforgalmi főiskolai képzéssekkel szinkron lett.

Nagyon sok tudományos konferenciát szervezet a táplálkozástudomány, a vendéglátás és az idegenforgalom területén. 2000-től a győri Apáczai Csere János főiskolai karon is megteremtője lett, kezdetben az idegenforgalmi szakmenedzser, majd az idegenforgalmi és szálloda főiskolai képzéseknek. Jelentős szerepet vállalt a győri idegenforgalmi tanszék kiépítésében is. 3-4 szakmai tárgy oktatását végezte. Nem különben az ő nevéhez kapcsolóható a győri tanüzemi bázis kialakítása, valamint a Famulus tanszálloda létrejötte és sikeres beindítása.

A NYME Apáczai karának hallgatói 2006-ban az év oktatójának választották.

Szakmai és szociális elkötelezettségét számos országos, régiós és helyi, szakmai és szociális non-profit intézményben, szövetségben, egyesületben és alapítványban betöltött tisztségei fémjelzik. Személyében ötvöződik az elmélet és a gyakorlat egészséges egysége, amit mind oktatói, mind szakmaszervezői tevékenységében egyaránt nyomon lehet követni.

Dr. Csizmadia László közel fél évszázada fáradhatatlanul tevékenykedik a magyar vendéglátó, szállodai és idegenforgalmi szakma sikere érdekében. Szakmai pályafutása nagy ívet rajzol. A jogi diploma megszerzése után szakmunkásként kezd a Gellért Szállodában, majd különféle szakképesítések megszerzésével a vezető lépcsőket bejárva szállodaigazgató Egerben. Később a Kereskedelmi Vendéglátóipari Főiskola főiskolai tanára, tanszékvezetője, főigazgató helyettese majd főigazgatója. A Budapesti Gazdasági Főiskola megalakulásától megbízásának végéig kari főigazgató, majd rektor helyettes. 2007-ben a BGF. Kereskedelmi Vendéglátóipari és Idegenforgalmi Kar dékáni tanácsa "örökös főigazgatónak" választotta.

Munkássága során sokat fáradozott a magyar vendéglátó, szálloda és idegenforgalmi szakma fejlesztése, nemzetköz kapcsolatainak gyarapítása, a szakmai utánpótlás nevelése és hazánk jó hírének öregbítése érdekében. Vezetésével indult az önálló idegenforgalmi szakképzés kiszélesítése hazánkban. A főiskola idegenforgalmi elnevezése és számos követő intézmény kibontakozása is mutatja ennek a fejlődését. Tevékenységével nagymértékben járult hozzá, hogy ez az intézmény az ország első számú turizmus vendéglátás főiskolája legyen, mely a határon túli szakoktatás elindításában is szerepet vállalt.

A magyar turisztikai és szálloda ágazatban ma sikeresen dolgozó munkatársak legnagyobb része az ő általa magas színvonalon vezetett intézményből került ki. Ez önmagában is magas elismerésre méltó.

Munkakörén túl, végzett szakmai és társadalmi szolgálatai és teljesítménye, az életművének másik, nem kevesebb megbecsülést érdemlő része. A "Les Clefs d`Or" International Concierge Institute International Concierge Institute - "Aranykulcs" Nemzetközi Portásképző Intézet igazgatója, Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnökségi tagja, Közép-dunavidéki Régió Idegenforgalmi Bizottságának elnöke, Magyar Turizmus Rt. Igazgatóságának tagja, Országos Idegenforgalmi Bizottság szavazati joggal rendelkező tagja. Több hazai és nemzetközi szakmai és civilszervezet tagja, alapítója, vezetője: Magyar Bor Akadémia, Prímási Borrend, Magyar-Svájci Továbbképző Intézet Alapítvány, Európai Tanulmányok Intézet Alapítvány, Értelmi Sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok Országos Szövetsége, Falusi és Agroturizmus Szövetsége.

Dr. Csizmadia László fáradhatatlanul dolgozik a magyar turizmus külföldi jó hírének népszerűsítésén is. Tagja az AIEST-nek Idegenforgalmi Tudományos Szakértők Nemzetközi Szövetségének, jelentős szerepet vállalt a magyar szálloda és idegenforgalmi szakmai oktatás Európai Unió elvárásihoz történő igazításában. Az Eurogites - Farm és Falusi Turizmus Európai Szövetségének alelnökévé választották 2007-ben. Munkássága során számos könyv szerzője és társszerzője.

 

Letölthető .doc formátumban:
Adatok Dr. Csizmadia László szakmai életrajzához.doc (80 kB)